Правна помош и совети

la

Член од
8 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
baram pomos: koja e adresata na Republicki sudski sovet?
sakam da ispratam prestavka za rabotata na lokalen sudija, koj vo sudski spor mi gi odbi Dogovorite za volontirawe od javna ustanova koi gi imav prika`ano kako del od potrebnoto rabotno iskustvo, koe sto se barase po oglas za vrabotuvawe, i kade slucajno bev primena od strana na rabotodavacot. Presudil deka tie dogovori se uslov za polagawe na strucen ispit sto ne e tocno. i istoto ne go tvrdat dogovorite vo svojata sodr`ina.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
baram pomos: koja e adresata na Republicki sudski sovet?
sakam da ispratam prestavka za rabotata na lokalen sudija, koj vo sudski spor mi gi odbi Dogovorite za volontirawe od javna ustanova koi gi imav prika`ano kako del od potrebnoto rabotno iskustvo, koe sto se barase po oglas za vrabotuvawe, i kade slucajno bev primena od strana na rabotodavacot. Presudil deka tie dogovori se uslov za polagawe na strucen ispit sto ne e tocno. i istoto ne go tvrdat dogovorite vo svojata sodr`ina.
СУДСКИ СОВЕТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Бул. "Македонија"б.б. Поштенски фах 24, 1 000 Скопје
тел: 3218 130; факс: 3218 131
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
СУДСКИ СОВЕТ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА
Бул. "Македонија"б.б. Поштенски фах 24, 1 000 Скопје
тел: 3218 130; факс: 3218 131
Тоа му доаѓа позади кладилница ВИЛ-ХИЛ низ тесниот премин од лева страна, поточно помеѓу кладилницата и стопанска банка.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Dali znae nekoj da mi kaze do kolku cm vo dlabocina odi pravoto na sopstvenost na zemjiste?konkretno zemjiste vo sopstvenost na RM. Dobiv informacija deka e do 60 cm, pa dali e tocno?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
C C C C

Drag kolega iden

toa e teorija a u praksa NEMA POMOSH veruvaj mi...bidejki taa grafa ja popolnuva rabotodavecot vo 99% slucai...zalno no vistinito...

E sea ako saka covek moze da se tuzi ... so toa sto ke prezentira dokazi deka imal pogolema plata ... pa na taa plata ne mu se uplakani pridonesi vo soodvetna visina...

Megutoa tie 30000 se davaat pretpostavuvam vo pliko na raka taka da nema crno na belo dokaz za isplata na taa suma dakle da ne se lazeme pameten rabotodavec eksploatator si ima advokat koj e spremen da go sjebe rabotnikot uste u start...

Taka da chorba... ama advokatite za da izvlecat pari ke vi zborat da moze nema problem ...gotova rabota ...kako pa da ne ... chorba...

Sledno prasanje
Epa ne se slozuvam so tebe. Jas znam milion slucai kade sto rabotnikot pred da go potpise dogovorot znae kolku plata ke zema a na kolku ke bide prijaven.Toa sto gi prijavuvaat na minimalec e druga rabota ama znam deka rabotnikot znae za toa. Pa ako ne mu odgovara neka ne raboti. No za zal site mora da rabotime za da preziveeme vo ova ludo vreme pa prifakame i uslovi nepovolni za nas.Toa ti e. :toe: KAPITALIZAM
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Dali znae nekoj da mi kaze do kolku cm vo dlabocina odi pravoto na sopstvenost na zemjiste?konkretno zemjiste vo sopstvenost na RM. Dobiv informacija deka e do 60 cm, pa dali e tocno?
Нема такво нешто во Закон за сопственост и други стварни права...
 

la

Член од
8 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
blagodaram za adresata sto ja barav,
sega baram pomos za sostavuvawe na prestavka do Republicki sudski sovet , dajte mi nasoki vo koj pravec treba da se napise za da se pobara revizija na predmet po koj e donesena presuda za koja smetam deka e pristrasna i vo koja ne se zemeni site dokazi koi se prilozeni vo odgovorot po tuzba.

definirajte mi go poimot "Rabotno iskustvo" i spored koj zakon ili tolkuvawe od relevanten faktor moze da se nabavi

problemot e sleden:
po raspisan oglas za vrabotuvawe vo Javna lokalna biblioteka vo koj se barase pokraj site uslovi i: - rabotno iskustvo od dve godini
bev vrabotena po oglasot
no, vo meguvreme bese pokrenata sudska postapka pred nadlezniot sud i po istiot predmet e donesena odluka da se ponisti moeto vrabotuvawe zaradi navodite na tuzitelkata deka Jas go nemam potrebnoto rabotno iskustvo.
a, Rabotnoto iskustvo bese potvrdeno so zaverena potvrda izdadena od JU meguopstinski centar za socijalna rabota vo koj imam volontirano 9 meseci i raboteno 17 meseci kako Dodovor za delo. naglasuvam deka volontiranjeto ne e vo smisla na volonterski sta` spored ZRO tuku po zakonot za volontirawe. sto sudijata go nema zemeno vo predvid pa zatoa sakam da pratam prestavka do Republicki sudski sovet dajte mi sovet i pravno mislenje
site nasoki se dobredojdeni

'blagodarnost do site sto sakaat da pomognat'
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ревизијата се изјавува 30 дена од денот на доставувањето на пресудата, како вонреден правен лек. Претпоставувам дека рокот е поминат или....?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: la

la

Член од
8 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
momentalno tece rokot za dostavuvawe na zalba po presudata do Apelacia vo Stip
Jas sum seuste na rabotnoto mesto i advokatot ja pisuva zalbata po presudata. no i pokraj toa Jas sakam vo moe ime da napisam prestavka za rabotata na sudijata, za napraven previd pri uvidot vo faktickata sotojba po dokazniot materijal koj e dostaven po predmetot od strana na mojot rabotodavac..
Po prestavka od strana na tuzitelkata do Drzavniot inspektor za trud, inspektorot po izvrseniot uvid vo dokumentacijata i postapkata za priem donese Resenie vo koe konstatirase deka nema povreda i deka postapkata e zapazena vo celost i deka priemot e zakonski.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
momentalno tece rokot za dostavuvawe na zalba po presudata do Apelacia vo Stip
Jas sum seuste na rabotnoto mesto i advokatot ja pisuva zalbata po presudata. no i pokraj toa Jas sakam vo moe ime da napisam prestavka za rabotata na sudijata, za napraven previd pri uvidot vo faktickata sotojba po dokazniot materijal koj e dostaven po predmetot od strana na mojot rabotodavac..
Po prestavka od strana na tuzitelkata do Drzavniot inspektor za trud, inspektorot po izvrseniot uvid vo dokumentacijata i postapkata za priem donese Resenie vo koe konstatirase deka nema povreda i deka postapkata e zapazena vo celost i deka priemot e zakonski.
Ете уште подобар аргумент, кој се разбира треба да е поткрепен со докази за пишување на жалбата. Адвокатот Ваш си знае дека треба да наведе во жалбата дека има повреди на фактичката состојба. А за ревизија, треба да помине редовниот правен лек-жалбата, па потоа.
 

la

Член од
8 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Sega baram dokolku nekoj znae: Oficijalen Web na Republicki sudski sovet.

blagodaram na sovetite
moze da pieme kafe nekade
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Sega baram dokolku nekoj znae: Oficijalen Web na Republicki sudski sovet.

blagodaram na sovetite
moze da pieme kafe nekade
Нема сајт советот. Има некои акти за него на сајтот за Министерство за правда, повеќе нема.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Volontiranje si e volontiranje.Misam deka po nieden osnov nemoze da se smeta kako vrabotuvanje.Ti koga si pocnala da volontiras sigurno si potpisala dogovor kako volonter koj ne zema plata tuku samo nadomest na trosoci za hrana i prevoz itn. Znaci toj dogovor ne e dogovor za vrabotuvanje pa da ti se smeta kako rabotno iskustvo toa ti e volontersko iskustvo.Spored mene sudijata ne pogresil ti ne go ispolnuvas uslovot za vrabotuvanje vo bibliotekata bidejki nemas 2 godini RABOTNO ISKUSTVO tuku samo 17 meseci koi si gi dobila po dogovor na delo (sto i toa ne prestavuva raboten odnos bidejki so toj dogovor izbegnuvaat da plakaat pridonesi sto veruvam i na tebe ne ti bile isplateni). :toe:
 

la

Член од
8 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
se soglasuvam so tebe,

Volontiranje si e volontiranje.Misam deka po nieden osnov nemoze da se smeta kako vrabotuvanje.Ti koga si pocnala da volontiras sigurno si potpisala dogovor kako volonter koj ne zema plata tuku samo nadomest na trosoci za hrana i prevoz itn. Znaci toj dogovor ne e dogovor za vrabotuvanje pa da ti se smeta kako rabotno iskustvo toa ti e volontersko iskustvo.Spored mene sudijata ne pogresil ti ne go ispolnuvas uslovot za vrabotuvanje vo bibliotekata bidejki nemas 2 godini RABOTNO ISKUSTVO tuku samo 17 meseci koi si gi dobila po dogovor na delo (sto i toa ne prestavuva raboten odnos bidejki so toj dogovor izbegnuvaat da plakaat pridonesi sto veruvam i na tebe ne ti bile isplateni). :toe:
se soglasuvam so tebe no ne se bara raboten staz, tuku se bara rabotno iskustvo sto spored zakonot za volontiranje, vremeto pominato na vrsewe odredeni raboti spored stru~noto obrazovanie, kako volonter ne se poistovetuva kako volonterski sta` koj e uslov za polagawe strucen ispit so koj bi se steknal so odredeno zvawe,
Stepenot na obrazovanie mi obezbeduva strucno zvawe, so sto nemam uslov za vrsewe na volonterski staz za da polagam odreden strucen ispit za istoto zvawe
Istoto go ima navedeno i rabotodavacot vo Dogovorite za volontirawe.
Od druga strana spored odredbite na zakonot za drzavni sluzbenici a koi se primenuvaat i vo Javnite ustanovi, kako sto e JLB rabotnoto iskustvo ne se poistovetuva so raboten staz, sto e preporaka od strana na Ministerstvoto za pravda i Vrhovniot sud na RM koj ima objavceno tolkuvawe tokmu na zakonot za drzavnite sluzbenici kaj koi rabotnoto iskustvo e vreme pominato na vrsenje na odredeni raboti i rabotni zadaci a se so cel steknuvawe na rabotno iskustvo so koe kandidatite sto nemaat raboten staz evidentiran vo rabotnicka kniska moze istoto da go ptvrdat so zaverena potvrda od strana na organizatorot na volonterska praksa.
ova go pisuvam za da bide jasno deka : edno e raboten staz po osnov na plateni pridonesi od redoven raboten odnos a drugo e steknato rabotno iskustvo.
edno lice moze da raboti odredeni raboti i vo NVO od kade sto moze da dobie potvrda za rabotno iskustvo so koja moze da konkurira zaedno so site drugi ramnopravno za odredeni rabotni mesta i toa Rakovodni vo drzavna sluzba na RM
 

Kajgana Shop

На врв Bottom