Најекономично греење и ладење

Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Ауу човек, па за колку (чети) готвите кај вас? ;)
Da de ceta zatoa pisav +- e ovie vmrovcive ni ebaa mamata struja plakame ko germanski plati da zemame.
Da ne navleguvame vo privatnosti I voda e mnogu ama I za drugo se koristi osvem za kapenje da ne se objasnuvame
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Da de ceta zatoa pisav +- e ovie vmrovcive ni ebaa mamata struja plakame ko germanski plati da zemame.
Da ne navleguvame vo privatnosti I voda e mnogu ama I za drugo se koristi osvem za kapenje da ne se objasnuvame
Non-stop tropas gluposti, ne treba da ti se obrnuva vnimanie poveke.
Primer za najgolemata glupost i dokaz deka neznaes sto zboris, bidejki ni smetka ne si videl kolku ti stiga po doma - 2000den za bojleri vi se namalila smetkata. Toa se 380 saati da raboti bojlerot vo mesecot ako se racuna po sredna cena na struja od 4.47den+18%ddv za kwh. Ili skoro 13 saati dnevno.:dudlac:
Aj cao.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
75
Поени од реакции
12
Здраво пак јас, иначе разговарав со домашните и решено е иако им кажав 100 пати ќе се зима котел на пелети е сега кој се разбира повеќе да ми каже кој е подобар или некој ако има искуство со некој од овие 2 да ми каже??
интерио 20
http://thermoflux.ba/bs/kamini-na-pelet/interio
алфаплам commo 21
http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/69
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
286
Поени од реакции
231
Non-stop tropas gluposti, ne treba da ti se obrnuva vnimanie poveke.
Primer za najgolemata glupost i dokaz deka neznaes sto zboris, bidejki ni smetka ne si videl kolku ti stiga po doma - 2000den za bojleri vi se namalila smetkata. Toa se 380 saati da raboti bojlerot vo mesecot ako se racuna po sredna cena na struja od 4.47den+18%ddv za kwh. Ili skoro 13 saati dnevno.:dudlac:
Aj cao.
Ajnstajn ti sto mi ja znaes domasnata matematika odjebi sakas veruvaj sakas ne tvoe pravo e. Boljerot ne mi rabotese 13 casa tuku 18-20 casa a za sto mi rabotese 20 casa moja rabota. Mozebi imam kafana na prviot sprat I mijam cel den tanjiri
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Jas ne mislam deka so sekoja TP moze da se digne temp. na vodata vo baferot i vo radijatorite do 80C.
Tuka moze samo so dvostepeni (kaskadni) TP koi koristat dva kruga na freon (R410A i R134A)
Ako na tecnost vo zatvoren sad konstantno dodavas energija/toplina ne samo sto moze da ja dovedes do 80C tuku i do isparuvanje ti barem ova treba da go znaes. Zborime za bafer koga ne trosi voda (navecer) i koj samiot po sebe so site tie izolacii skoro i da nema toplinski zagubi. A vo situacija bez bafer samo so TP+radijatori i koga konstantno se trosi energijata togas jasno e deka ne nemoze da digne 80.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Ova pogore e tocno samo vo sluvaj koga gubitocite (potrosuvackata) na energija e pomala od doveduvanata energija za zagrevanje na vodata i ako se ima DOVOLNO vreme se razbira ( a toa zavisi direktno od goleminata na doveduvanata/odveduvanata energija).
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Zatoa i napisav "mislam".
Onaka laicki, dokolku temperaturata vo bafer moze bez problem da se digne do 80-90c (t na voda), togas nema da ima problem skoro sekoja tp da raboti na radijatori, a toa e problem skoro kaj mnogu ili nedovolno

Jas voopsto nemam informacija do koja t moze da se podigne freonot na polazniot vod
 
Член од
29 март 2012
Мислења
15
Поени од реакции
5
планирам да земам Haier AS18GD3HRA/1U18EE6ERA ... живеам во кука , добро изолирана... фасада.. прозори.. се ок.. и квадратура некаде околу 45 м2 ... дали ке загрева ... фала
 
Член од
1 јули 2007
Мислења
29
Поени од реакции
16
Здраво. Дали поискусните би можеле да ми дадат совет за каков инвертер клима уред да купам.
Сакам да го користам претежно за греење на една соба од 20 м2. Имам буџет од 30 000 денари.
Која јачина би требало да земам и која марка?
Гледам во нептун нудат инвертер и сплит системи. Ако би сакале да ми појасните во што е разликата и што би одговарало за мојот случај?
Благодарам.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Иако подолго време ја пратам темата а баш и пред неколку дена барав наназад и не успеав да најдам ништо од тоа што ме интересира веќе подолго време?
Сакам да прашам дали и колку е сигурно да се остави климата вклучена додека си отсутен од дома 2-3 или повеќе денови?
Ова посебно ми стана како дилема откако пред неколку денови се појавија кометари и слики со прегорени панели.
Лани кога одев за викенди кај моите родители ја гасев ама после имаше напор додека да постигне бидејки не работеше повеќе од 48часа (зборувам за периодот од декември до кај март). За оваа година бидејки планирам да го греам скоро целиот стан (дневна, ходник и спална од околу 40кватрати) ќе биде скоро невозможно да после два дена без греење да постигне да ја затопли таа кватратура, а долколку ја оставам да работи нема да има проблем и нема да има терет после додека да постигне. Засега ги грее овие простории без проблем и планирам додека може да постигнува да не се затварам во дневната.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ako na tecnost vo zatvoren sad konstantno dodavas energija/toplina ne samo sto moze da ja dovedes do 80C tuku i do isparuvanje ti barem ova treba da go znaes. Zborime za bafer koga ne trosi voda (navecer) i koj samiot po sebe so site tie izolacii skoro i da nema toplinski zagubi. A vo situacija bez bafer samo so TP+radijatori i koga konstantno se trosi energijata togas jasno e deka ne nemoze da digne 80.
Zavisi kolkava energija dodavas.
Ako freonot diga maks.65 stepeni,i konstantno da dodavas pak nema da dobies 80 stepeni,neli :)

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Zavisi kolkava energija dodavas.
Ako freonot diga maks.65 stepeni,i konstantno da dodavas pak nema da dobies 80 stepeni,neli :)

Sent from my Redmi Note 2
Za sto zboris 65/80C za T na voda na izlez od TP vozduh-voda?
Aj vaka, primer i TP od 4Kw i TP od 12KW davaat na izlez 65C...zosto e ednata samo 4KW a drugata 12Kw, prvata 2500 a vtorata 5000eu koga i dvete ke dadat ista T na voda ? :rolleyes:[DOUBLEPOST=1447545145][/DOUBLEPOST]
Здраво. Дали поискусните би можеле да ми дадат совет за каков инвертер клима уред да купам.
Сакам да го користам претежно за греење на една соба од 20 м2. Имам буџет од 30 000 денари.
Која јачина би требало да земам и која марка?
Гледам во нептун нудат инвертер и сплит системи. Ако би сакале да ми појасните во што е разликата и што би одговарало за мојот случај?
Благодарам.
Jacina prema toplotnite zagubi za koi nisto ne spomna u tvoeto objasnuvanje na prostorot (osven m2).Inverter ke ti trosi 500W na cas a splitot 1KW, pa na edna grejna sezona obicnata moze da ti gi izede tie 10000den razlika od inverterot preku smetkata za struja.
A koja "marka" ima za 30000 vo Tehnomaket ?[DOUBLEPOST=1447547511][/DOUBLEPOST]
Иако подолго време ја пратам темата а баш и пред неколку дена барав наназад и не успеав да најдам ништо од тоа што ме интересира веќе подолго време?
Сакам да прашам дали и колку е сигурно да се остави климата вклучена додека си отсутен од дома 2-3 или повеќе денови?
Ова посебно ми стана како дилема откако пред неколку денови се појавија кометари и слики со прегорени панели.
Лани кога одев за викенди кај моите родители ја гасев ама после имаше напор додека да постигне бидејки не работеше повеќе од 48часа (зборувам за периодот од декември до кај март). За оваа година бидејки планирам да го греам скоро целиот стан (дневна, ходник и спална од околу 40кватрати) ќе биде скоро невозможно да после два дена без греење да постигне да ја затопли таа кватратура, а долколку ја оставам да работи нема да има проблем и нема да има терет после додека да постигне. Засега ги грее овие простории без проблем и планирам додека може да постигнува да не се затварам во дневната.
Ako ti vrsi rabota da zazvonis na broj i da ti se ukljuci klimata baraj na aliexpres Remote GSM controller, ili GSM relay...do 2KW neso kako ova
Nesto poskapa varijanta e neso vakvo GSM auto
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Za sto zboris 65/80C za T na voda na izlez od TP vozduh-voda?
Aj vaka, primer i TP od 4Kw i TP od 12KW davaat na izlez 65C...zosto e ednata samo 4KW a drugata 12Kw, prvata 2500 a vtorata 5000eu koga i dvete ke dadat ista T na voda ?
Разликата е во количината на топлината што може да ја дадат за еден час, изразена во KW а не во температурата.
Иста температура имаат на излез ТП 4 кв и ТП 12 кв :)


Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
@Strelec go zbunuvas covekot ko da on/off ili splitot konstantno ce mu trosi 1kw 24h sto i sam znaes deka ne e taka. Splitot ce pali i gasi i garant ce potrosi pomalu od inverterot koj raboti 24h so sredna potrosuvacka od 400-600w barem sega vo ovoj period. Ja gledam i meram doma samsungot on/off i epten malu trosi struja so edinstven hendikep deka nema konstantna toplina vo sobata. Sega poglednav i potrosila 17kw za 5.6 dena a se koristi od 11-13h pa full od 15-01h
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom