Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
моја грешка се извинувам ,,,,,боца со горивник ми треба 5-л гледав нешто турски на бит пазар фирма нур гас ама сумљиви ми се искрено ако погледнеш на нивниот сајт преку цела боца пишува нур гас а на парарот има само нур газ напишано на постољето некоја кинеска сакаат да ти увалат на макпетрол ми велат имат до 3 л со горивник овие од 5л требало да се преправат биле решоа има ли некој да знае некоја друга фирма или некој претставник на нур газ во Мк им пишувам на фацебоок ама не ми одговарат турците
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Каде да најдам путер од кикиритки, каде да најдам Кари сос???
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.322
Поени од реакции
17.766
Каде да најдам путер од кикиритки, каде да најдам Кари сос???
Путер од кикирики во Рамстор имам видено. Би требало да има во сите поголеми маркети...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.417
Поени од реакции
36.353
Каде се наоѓаат во Скопје поефтини лешници и бадеми?
Изгор се во супермаркети а и на пазарче горе доле исти цените.
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
1.588
Поени од реакции
3.605
Како се вика ресторанот до Форца саката ?
 
I

[In]kognito

Гостин
Што е и каде може да најдам vegetable shortening? Сакам да направам крцкави вафли па на интернет најдов рецепт на англиски и состојкава ја пишува за крцкавост...
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Што е и каде може да најдам vegetable shortening? Сакам да направам крцкави вафли па на интернет најдов рецепт на англиски и состојкава ја пишува за крцкавост...
Според ова се работи за масни продукти кои на собна температура се во цврста состојба и обично се ставаат во колачите.
Мислам дека како замена можеш да употребиш свинска маст, путер или маргарин, ама подобро консултирај се со @CafeDelMar и @shumecha.tableta
 
Последно уредено:

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Што е и каде може да најдам vegetable shortening? Сакам да направам крцкави вафли па на интернет најдов рецепт на англиски и состојкава ја пишува за крцкавост...
Убаво ти одговорил krkac. Кај нас нема, во нормалниот свет се продава во лименки или пакувани како путер.

Замена ти е високо квалитетен путер ама треба да ја зголемиш количината на истиот барем за 10% заради тоа што vegetable shortening е дехидриран производ. Значи ако треба 100 грама vegetable shortening, ќе ставиш 110 путер или 115 уште подобро.
Јас користам на Президент несолен и ми е најок.
 
I

[In]kognito

Гостин
Убаво ти одговорил krkac. Кај нас нема, во нормалниот свет се продава во лименки или пакувани како путер.

Замена ти е високо квалитетен путер ама треба да ја зголемиш количината на истиот барем за 10% заради тоа што vegetable shortening е дехидриран производ. Значи ако треба 100 грама vegetable shortening, ќе ставиш 110 путер или 115 уште подобро.
Јас користам на Президент несолен и ми е најок.
Добро, супер излегоа со путерот, крцкави. После во втората тура ставив ванилин шеќер и шеќер во прав, бидејќи безглутенското брашно е малце посолено и сфатив дека од нив стануваат меки.
Фала ви и на двајцата
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Убаво ти одговорил krkac. Кај нас нема, во нормалниот свет се продава во лименки или пакувани како путер.

Замена ти е високо квалитетен путер ама треба да ја зголемиш количината на истиот барем за 10% заради тоа што vegetable shortening е дехидриран производ. Значи ако треба 100 грама vegetable shortening, ќе ставиш 110 путер или 115 уште подобро.
Јас користам на Президент несолен и ми е најок.
Го има и кај нас, се продава како големи калапи, се користи во сендвичари во фритези и во пекари наместо свинска маст. Го има во продавници за пекарски репроматријали, а неколку пати го имам начекано и во маркети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom