Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Cistenje vnatresna mislam deka e okolu 30evra. Ja vadat vnatresnata, ja zemaat, ja perat i ti ja vrakaat i montiraat.
So sprejot ne mozes da go iscistis zadniot del na izmenuvacot, potrebno e da se rasklopi celosno i iscisti.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Здраво луѓе.
Ми треба помош за избор на клима, односно малку објаснување за техничките карактеристики, заради правилно димензионирање.
Значи просторот кој треба да се загрева има топлотни загуби од 3,5KW. при внатрешна температура од 20 а надоворешна од 0 (во поладниот период би се догревало или би се префрлило греењето на друга варијанта).
Главното прашање е колкава моќност треба да биди климата и колку би трошела?
Ова е една од климите кои ги разгледувам:

http://www.aircon.panasonic.eu/GB_en/ranges/domestic/single/

Во капацитет на греење стои:
номинално 4,0 KW
минимално 0,8 KW
максимално 6,0 KW

Што точно значат овие бројки?
Дали ова значи дека нормално климата би испорачувала 4KW кога е во мод на одржување на температурата, 6KW кога треба да ја постигне зададената температура и 0,8 како најмала топлина која може да ја испорачува (доколку има помала потреба од 0,8 предпоставувам дека климата би се изгасила) при определена надворешна температура од 7с?

Второ, дали ова значи дека при температура од, да речеме 7с, климата може максимално да испорача 4KW, при температура од -15с климата испорачува максимално 0,8KW, а при температура од пример 12ц или повисока климата испорачува максимално 6KW?

Доколку COP при 7с е 4, колкава би била потрошувачката во првата варијанта?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
@nikola2004mkd
Prvo najdi tocni oznaki na klimata za nadv./vnatresna zaso ima poveke kombinacii Outdoor/Indoor
Ovde imas nekoj opis, nadvoresnata e samo edna, vnatresni poveke modeli ima.
Ako vnatresnata ti e osnovnata (bela boja) ne siva i ne so smartfon kontroili kombinacijata bi ti bila CS-E12QKEW / CU-E12QKE -> vnatresna/nadvoresna.
Za taa kombinacija Eurovent imas tuka
Od tamu citas deka:
+7 4,00KW 4,76COP
-10 3,20KW 2,58COP
-15 2,76KW 2,33COP
Energetski label mozs ovde da izvadis http://www.panasonicproclub.com/GB_en/energy-label/
Ako cenava e taa sto ja ima po marketive za 80evra plus ja imas FH35VE i ovaa ne se isplati
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Cistenje vnatresna mislam deka e okolu 30evra. Ja vadat vnatresnata, ja zemaat, ja perat i ti ja vrakaat i montiraat.
So sprejot ne mozes da go iscistis zadniot del na izmenuvacot, potrebno e da se rasklopi celosno i iscisti.
"Чистат" и за 700 ден ама со средство за прозори :)
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Мислам дека е комплетно промашено моето прашање па да преформулирам.
Во следново сценарио колку и како би се движела потрошувачката?

Надворешна температура +7
Внатрешна температура на почеток на греење +10
Температура која треба да се постигне +20
COP на +7 од 4,76
Топлотните загуби +7/+20 би биле на пример 2,5KW односно 2,5KW се потребни за да се одржува внатрешна температура од +20 ако надворешната би била +7

Дали во ваков случај климата би се однесувала на следниот начин?
Додека во внатрешноста да се постигне +20 би работела на максимум односно би испорачувала 4KW и со СОР од 4,76 потрошувачката би била 0,8KW?
Кога ќе се постигнат +20 би се префрлила на режим на одржување и би испорачувала 2,5KW односно потрошувачката би била 0,5KW?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Мислам дека е комплетно промашено моето прашање па да преформулирам.
Во следново сценарио колку и како би се движела потрошувачката?

Надворешна температура +7
Внатрешна температура на почеток на греење +10
Температура која треба да се постигне +20
COP на +7 од 4,76
Топлотните загуби +7/+20 би биле на пример 2,5KW односно 2,5KW се потребни за да се одржува внатрешна температура од +20 ако надворешната би била +7

Дали во ваков случај климата би се однесувала на следниот начин?
Додека во внатрешноста да се постигне +20 би работела на максимум односно би испорачувала 4KW и со СОР од 4,76 потрошувачката би била 0,8KW?
Кога ќе се постигнат +20 би се префрлила на режим на одржување и би испорачувала 2,5KW односно потрошувачката би била 0,5KW?
Tokmu taka
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
@nikola2004mkd
Климата на почеток ќе работи со максимална јачина, но имај во предвид дека тој режим на работа трае кратко, 5-15 минути зависи од моделот на климата. Потоа преминува во режим на номинална јачина се додека не ја постигне бараната температура. Потоа ќе намали на онолку колку е потребно за истата да ја одржи. Доколку имаш големи топлотни загуби како во примеров, на пониски температури можеби и никојпат нема да ја намали јачината.
Второ, дали ова значи дека при температура од, да речеме 7с, климата може максимално да испорача 4KW, при температура од -15с климата испорачува максимално 0,8KW, а при температура од пример 12ц или повисока климата испорачува максимално 6KW?

Доколку COP при 7с е 4, колкава би била потрошувачката во првата варијанта?
Не, тие вредности што се наведени, сите се однесуваат за +7 степени. Максималните за различни надворешни температури ги постираше strelec во претходниот пост.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Да видам дали добро сум разбрал.

Номиналната, максималната и минималната испорака на топлина, дадени во флаерите односно линкотс, ите се однесуваат на +7 степени кога СОР е 4,76?

Доколку добро те сватив во конкретниот случај:

Првите 10мин од работата климата работи на максимално и испорачува топлина колку што е максималната, мислам дека беше 6KW и со СОР од 4,76 има потрошувачка од 1,2KW.
Доколку ја нема постигнато зададената температура од +20 после првите 10 минути поминува во номинален мод и испорачува 4KW а повторно со СОР od 4.76 има потрошувачка од 0,8KW.
Доколку по, на пример 30 минути, ја постигни зададената температура поминува во мод за одржување на температурата и испорачува 2,5KW a троши 0,5KW?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Баш така. Со опаѓање на надворешните температури, опаѓаат и перформансите (COP). Потрошувачката на струја останува горе доле иста што значи се намалува топлината што климата ја испорачува во било кој режим на работа. Ова опаѓање не е линеарно, затоа и се мерат перформансите на различни температури.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Да видам дали добро сум разбрал.

Номиналната, максималната и минималната испорака на топлина, дадени во флаерите односно линкотс, ите се однесуваат на +7 степени кога СОР е 4,76?

Доколку добро те сватив во конкретниот случај:

Првите 10мин од работата климата работи на максимално и испорачува топлина колку што е максималната, мислам дека беше 6KW и со СОР од 4,76 има потрошувачка од 1,2KW.
Доколку ја нема постигнато зададената температура од +20 после првите 10 минути поминува во номинален мод и испорачува 4KW а повторно со СОР od 4.76 има потрошувачка од 0,8KW.
Доколку по, на пример 30 минути, ја постигни зададената температура поминува во мод за одржување на температурата и испорачува 2,5KW a троши 0,5KW?
Uopste ne e taka, skroz e razlicno. Mislam deka nieden inverter ne raboti na maksimala 10 minuti, raboti 1-2 min. najmnogu dodeka do gree i komprimira freonot valjda na maksimum i potoa opaga potrosuvackata. Raboti podolgo vreme (10 minuti) okolu nominala, a potoa paga i pod toa na primer na 500 vati. Kolku sto se priblizuva do zadadenata temperatura vo prostorijata ja namaluva potrosuvackata na primer na 16 stepeni veke pocnuva da kalkurira so potrosuvackata i postepeno ja kacuva temperaturata koja moze da trae od pola saat do saat na primer vo ovoj slucaj na nadvoresna +7 so potrosuvacka od 300-350 vati. Principot vo osnova e ovoj so rabota na inverter, iako sekoj model si ima razlicen softver kako da dojde do zadadenata temperatura, valjda e toa nekoj vid zastita na kompresorot od preopteretuvanje. Skoro sekoja klima ima turbo mod koga treba da raboti nad nominalata no i toj trae ograniceno vreme(2-3min) i otkako ke zavrsi ne ti dava odma da go ukljucis.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
ОК. Промена на планот.
Главното греење продолжува да биде парно со котел на дрва.
Климата ќе биде само за загревање повремено (неколку часа) кога температурите не се многу ниски (октомври до можеби средината на ноември), и за повремено ладење во лето.
Максималниот буџет е 30.000 иако поевтино е подобро.
Дали се исплаќа инвертер во ваков случај?
Која не инвертер клима од 3,5 со најголем СОР ја препорачувате?
Која инвертер клима од 3,5 ја препорачувате?
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
383
Поени од реакции
177
ОК. Промена на планот.
Главното греење продолжува да биде парно со котел на дрва.
Климата ќе биде само за загревање повремено (неколку часа) кога температурите не се многу ниски (октомври до можеби средината на ноември), и за повремено ладење во лето.
Максималниот буџет е 30.000 иако поевтино е подобро.
Дали се исплаќа инвертер во ваков случај?
Која не инвертер клима од 3,5 со најголем СОР ја препорачувате?
Која инвертер клима од 3,5 ја препорачувате?
за тој буџет јас земав
http://hr.vivax.com/VIVAX-COOL-klima-uredjaji-ACP-12CH35AECI-inv-35-kW-464.aspx
импресии немам сеуште не ми е монтирана ја чекаме од увоз на 8.10.2015
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, две прашања, за моноблок котле:
1. Во котлето вградена е кончар склопка (контактор), многу е бучна, штрака ко лудо. Има некоја тивка алтернатива? некоја електронска склопка, или некој ако користел друг призводител, искра, сименс да препорача нешто?

CNNB12.jpg

2. Распоредот на греачите е како на сликата. Претпоставувам се работи за за 3x3KW. Се прави ли ова да биде 3KW или 6KW, да се преспои еден греач само? ако има/знае некој да го среди ова и да замени од погоре склопката, нека пише во пм контакт тел.

IMG_20150927_141617.jpg
 
Член од
28 септември 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
.
Здраво, две прашања, за моноблок котле:
1. Во котлето вградена е кончар склопка (контактор), многу е бучна, штрака ко лудо. Има некоја тивка алтернатива? некоја електронска склопка, или некој ако користел друг призводител, искра, сименс да препорача нешто?

Прегледај го приврзокот 129525

2. Распоредот на греачите е како на сликата. Претпоставувам се работи за за 3x3KW. Се прави ли ова да биде 3KW или 6KW, да се преспои еден греач само? ако има/знае некој да го среди ова и да замени од погоре склопката, нека пише во пм контакт тел.

Прегледај го приврзокот 129524
Koj te zeznal i tebe so kotlevo ? :)
Prasaj vo termosistem vo nivnite kotlinja imaa Giacomini relinja navodno tifki bile, inaku znam kako lupa go imam i ja ova cudo doma. Za prespojuvanje od 9 da go napravis 3 ili 6 samo nekoja od 3te zici(fazi) treba da se stavi na prekidac koj mozes da go namontiras na kutijata so toa sto pumpata mora da bide vrzana na toj sto prv bezuslovno bi se palel.
Za nekoe podolgotrajno resenie za poeftino greenje treba da se investira ili vo drug kotel ili vo akumulator na toplina t.e. bafer (ako imas mesto za toa), i eventualno vo fenkojleri koi se poeftina varijanta na niskotemperaturni grejni tela i rabotat na 40-45C voda.

modulating heater’ means a heater with the capability of vary power output whilst maintaining continuous operation;
Novite kotlinja se so moduliracki greaci a toa znaci koga ke postignat zadadena T na vodata na izlez preku slozena elektronika namaluvaat snaga sto zavisi od T zadadena i T na povratot (kako i T ambientalna ako ima termostat), primer kaj Vailant Eloblock kotelot koj go ima i kaj nas greacite se vo cekor od 2Kw pa ukljucuva 2, 4, 6....18Kw kako koga mu e potrebno i moze da se ogranici primer najmnogu da vlece 4 ili 6Kw iako kotelot e so max 18Kw snaga.
Mozat na 2 nacina da rabotat, ili zadavas samo T na voda na izlez pa ako e primer taa 60C na 0 ke ti bide toplo na -15 ke ti studi pa ke treba da ja zgolemis racno T od 60 na 70.
Vtorata moznost im e prikljcuvanje nadvoresen temperaturen senzor (dodatna investicija) pa zagrevannjeto na vodata ide po zadadena kriva vo zavisnost od T nadvor.
I treta moznost im e prikljucivanje na bafer/bojler od 200 ili poveke litra vo koj vodata se zagreva na povisoka T primer na 80 ili 90C, kotelot primarno go zagreva baferot pa od nego zima topla voda i ja mesa so spec mesacki ventil so vodata od povratot za da na izlez prema radijatori dade primer 60C. Za da zagrees 200L voda od 30C na 80C trebaat 13Kw sto ti so kotelov od 9KW mozes za pomalku od 2 saati da go postignes. Znaci 2 saata ke gree, pa ke iskljuci...se trosi vodata od baferot a kotelot neraboti...koga vodata vo baferot ke padne pod 60 ili 65% pak ke ukljuci pa taka u denot mnogu pomalku shtrakanja na sklopkata ke slusas :)
Bafer ti e 500eu za 500litra (bez montaza, ventili), kotelot e negde 700 bez termometarot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom