Македонија или Северна Кореја - химната ги буди секое утро граѓаните на Ново Лисиче

Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
Мене повеќе би ме интересирала тема со наслов: Македонија или Саудиска Арабија (со оглед на џамиите што грмат во радиус од 20 километри).

Али таква тема не се отвара. Некако таа тема е табу, а е и надвор од европскиот дух и толерантноста.

Битно македонската химна смета, кул е да се сере за своето.
Да, и џамиите секому му сметаат, камоли на 5 саатот, треба овој проблем некако да се реши, треба да се пави некој проект за акустика или не знам што... но тоа не се решава со поголеми камбани, со повеќе цркви, со миленимиумски крстови итн....
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.503
Поени од реакции
47.653
но тоа не се решава со поголеми камбани, со повеќе цркви, со миленимиумски крстови итн....
со што се решава. Со апел и дијалог што пропаѓа пошто муџахедините се жалат на верска репресија или како... Како помина последната иницијатива за не станување на Арабија овде ....
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.326
Поени од реакции
16.437
Да, и џамиите секому му сметаат, камоли на 5 саатот, треба овој проблем некако да се реши, треба да се пави некој проект за акустика или не знам што... но тоа не се решава со поголеми камбани, со повеќе цркви, со миленимиумски крстови итн....
Милениумскиот крст тебе те буди секое сабајле у 20 до 5?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
За да ја почитувам државата и да сум горд на неа, најпрво треба да ми е убаво и да имам убав живот во неа. А не да се будам како зомби со химната и да одам на работа за 10 иљадарки, успат минувајќи покрај милиони евра потрошени за глупости.
Нека ми овозможи државата пари па јас ќе ја сакам и ќе имам многу деца е најчесто повторуваната флоскула во западниот свет. И има силни емпириски докази дека е тотално неточна.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
со што се решава. Со апел и дијалог што пропаѓа пошто муџахедините се жалат на верска репресија или како... Како помина последната иницијатива за не станување на Арабија овде ....
Муџахедините ги креираше ова држава, видовме сведоштва и прислушувани разговори што правела држвава последните 24 год.
Како е можно, денеска по многу анкети направени, албанците во Македонија се најрадикалните исламисти од сите други земји?[DOUBLEPOST=1442059119][/DOUBLEPOST]
Милениумскиот крст тебе те буди секое сабајле у 20 до 5?
Поентата ми беше што си го мериме чив е поголем. Одговорноста врз институциите е поголема.[DOUBLEPOST=1442059327][/DOUBLEPOST]
Нека ми овозможи државата пари па јас ќе ја сакам и ќе имам многу деца е најчесто повторуваната флоскула во западниот свет. И има силни емпириски докази дека е тотално неточна.
Ќе испадне како теоријата на ДЦ фановите, џокерот не бил the bad guy, и овде, Груевски намерно ја тера државава во пропаст, не осиромаштува, за да се подигне наталитетот, пошто сиромашните се котат повеќе.
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Подобро е да се будат со Македонската химна, отколку со лошиот звук кој искача од сите џамии истовремено, кој е убиство за ушите (за пример да ја земеме населбата Чаир).
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.503
Поени од реакции
47.653
Муџахедините ги креираше ова држава, видовме сведоштва и прислушувани разговори што правела држвава последните 24 год.
Како е можно, денеска по многу анкети направени, албанците во Македонија се најрадикалните исламисти од сите други земји?[DOUBLEPOST=1442059119][/DOUBLEPOST]
Поентата ми беше што си го мериме чив е поголем. Одговорноста врз институциите е поголема.
Ни те разбирам што сакаш да кажеш, ни па сам се разбираш, па ајде вака да ти испасирам.

Да сереш за свирење на химна секое сабајле(чкарт), ти, шипац што живееш во село со по две/три џамии во село од 1000 луѓе е многу лицемерно.
Во најмала рака не е ич во фазонот на граѓански ориентираните и урбани граѓани за каков што сакаш и пробуваш да се продадеш овде.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Ќе испадне како теоријата на ДЦ фановите, џокерот не бил the bad guy, и овде, Груевски намерно ја тера државава во пропаст, не осиромаштува, за да се подигне наталитетот, пошто сиромашните се котат повеќе.
Груевски е херојот што ни треба, човекот што го дава тоа што народот го бара. Ако веќе сакаш да правиш DC паралели.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
532
Поени од реакции
279
Во школите океј, низ населби вака не се согласувам во целост. Сепак школото е државна институција и само тешко дека ќе се реализира тоа на целата територија.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.326
Поени од реакции
16.437
Поентата ми беше што си го мериме чив е поголем. Одговорноста врз институциите е поголема.
Си ја утнал поентата, овде се збори за гласноста и тајмингот на пуштање на одреден звук.
Мене на пример многу ми смета шо до 20 за 5 до 5 насабајле ме буди некоја молитва, 5 џамии у дијаметар од 1 км, прво една, па друга, па трета. Сакал не сакал ќе се разбудиш.
Па сега станаа и помодерни, со две минариња и појаки звучки. Па првата коа ќе почне да свири на 50м воздушна оддалеченост, го слушам ко у соба да ми е.
Ама кој ме прашуе мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom