Најекономично греење и ладење

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Spored podatocite od linkovite sto gi stavi strelec, iskaca deka Daikinot od 27000 e nesto pojak od toj od 40000 iako moze da se racunaat kako skoro isti :bravobe:

Bravo za muabetot Afrika.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Spored podatocite od linkovite sto gi stavi strelec, iskaca deka Daikinot od 27000 e nesto pojak od toj od 40000 iako moze da se racunaat kako skoro isti :bravobe:

Bravo za muabetot Afrika.
A bre ogledalo :)....aj za prvoto 27 so 40k verovatno si vo pravo, i ja go dobiv toj vpecatok gledajki gi podatocive ama pak koga bi kupuval bi gi stavil site tie podatoci vo excel pa bi gi sporeduval pred da odlucam, toa so exelot na macci i drugite sto mislat da pazaruvaat da im go ostavime.
A za Afrika....ja vaka pospan i na ovie godini pak mozam da primetam deka fali bukva u oznakata na Africkiot i deka e razlicna vo poveke segmenti od Evropskiot.
Africkiot e FTXV-A serija, so nadvoresna RXV35AV1 napuneta so 1.05kg freon, gree do -7, tezi 32kg.
Evropskiot e FTXV-AB serija, so nadvoresna RXV35AV1B napuneta so 0.95kg freon, gree do -10, tezi 29kg.
Po ova iskaca deka ne se isti africkiot i evropskiot, africkata e so rotary kompresor a za evropskata nepisuva kakov kompresor ima, a zasto poteskava i so poveke freon vo nea gree samo do -7 za razlika od evropskava stvarno e nejasno.
Edno B vo oznakata gi menuva rabotive, e sea koga mrcevte za oznakite na gree i vivax sea mrcite i za Daikin :)
U sekoj slucaj treba da se prasa ubavo so koja oznaka ja nosat ovde kaj nas poso ne se isti klimive. Evropskata (so B) ima soliden Datasheet i EnegryLabel no dali istoto vazi i za taa bez B vo oznakata nemozeme da tvrdime bidejki ja nema vo bazata da se izbere.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
3
Дали некој има камин за парно SENKO кој што има и плотна за готвење , но без рерна ? Сакаме да го ставиме во стан од 70 м2 на 3-ти спрат во добро изолирана зграда. http://senko.hr/proizvod/stednjak-za-centralno-grijanje-bez-pecnice-30kw/
Битно ми е каминот да има можност за готвење, што се вели во зима гравче да може човек да си свари :D рерна не сакам да има.
Друга опција освен овој на линкот, што ми предлагате?
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
35kw за 70m2 е недозволиво во никој случај.
Камин од 10 до 13 kw би ти бил повеќе од доволен.
За предлог е малку дискутабилно, ако има некој искуство може ќе сподели...
 
Член од
18 август 2015
Мислења
3
Поени од реакции
3
Каминот е 25 кw, погрешна слика сум ставила. Инаку околу 700 евра е каминот, во Гостивар ги имало, ми го предложи еден маjстор , посебно ми се допадна што може додека гори многу лесно се крева и спушта ложиштето.
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Каминот е 25 кw, погрешна слика сум ставила. Инаку околу 700 евра е каминот, во Гостивар ги имало, ми го предложи еден маjстор , посебно ми се допадна што може додека гори многу лесно се крева и спушта ложиштето.
http://senko.hr/downloads/tehnički podaci za CENTRALNE štednjake.pdf
Ubavi sporetcinja...da ne znaes so furna koja cena e istiot model od 25Kw?
Tuka imas nekoi diskusii za Senko.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве практични информации за оние кои користат огревно дрво:
Огревното дрво треба да е со што помала влажност. За да се постине влажност под 20%, дрвото треба природно да се суши најмалку 2 години
Еве како влажноста влиае на топлотната моќност на огревното дрво:


Еден кубик сечено на 25 см и цепено дрво одговара на повеќе од 1,65 кубици не сечено дрво
Ова земете го во обзир кога одлучувате какво дрво ќе купите:


http://www.normandieboisbuche.com/html/criteres.html
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
207
Поени од реакции
265
Да не знае некој да пише колку е цена на Gree Lomo - 5.5 kW?
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Zdravo na site
Nov sum na forumot i go imam procitano sekoj post od prviot.
Bi sakal da pobaram strucna sovet ili nekoj predlog za klimi za ovoj prostor sto sigurno ke me grejat u zima
Imam dosta citano za klimi pa bi sakal i sovet od nekoj drug.
Na mestata 1,2 i 3 imam ostaveno visoko priklucok za el,energija i bi planiral za tie 3 mesta da stavam po edna klima, ili ako e mozno nemora da stavam i tri klimi bi mozel i dve.
Blagodaram odnapred
Veke Imam nekoi ponudi za ducanot so Mitsubishi ,Toshiba, Vivax, Gree, pa neznam za sto i kako da se odlucam.
Ocekuvam predlozi kozmeticki salon, proekt.jpg
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Zdravo na site
Nov sum na forumot i go imam procitano sekoj post od prviot.
Bi sakal da pobaram strucna sovet ili nekoj predlog za klimi za ovoj prostor sto sigurno ke me grejat u zima
Imam dosta citano za klimi pa bi sakal i sovet od nekoj drug.
Na mestata 1,2 i 3 imam ostaveno visoko priklucok za el,energija i bi planiral za tie 3 mesta da stavam po edna klima, ili ako e mozno nemora da stavam i tri klimi bi mozel i dve.
Blagodaram odnapred
Veke Imam nekoi ponudi za ducanot so Mitsubishi ,Toshiba, Vivax, Gree, pa neznam za sto i kako da se odlucam.
Ocekuvam predloziПрегледај го приврзокот 127636
Moj предлог е да одбереш поефтини клими и тоа обични клими, ( без инвертор )
Сите типови клими ќе ти „ завршат работа “. Одбери клима кој е поефтина и за која има гаранција подолг рок. Ако земеш три исти побарај им попуст барем за монтажа.
Внимавај на бучноста на климата. Одбери клима со помала бучност. Ако имаш некој познат што има таква клима отиди да случнеш колкава и е бучноста
Ако има можност, поради бучноста, надворешната единица поставија подалеку од собата
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
207
Поени од реакции
265
Помош за избор помеѓуЧ
HAIER TIDE 18 AS18GB3HRA/ 1U18EE6ERA - 42000 den i
Gree Lomo GWH18Q2 - 43000 den
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Moj предлог е да одбереш поефтини клими и тоа обични клими, ( без инвертор )
Сите типови клими ќе ти „ завршат работа “. Одбери клима кој е поефтина и за која има гаранција подолг рок. Ако земеш три исти побарај им попуст барем за монтажа.
Внимавај на бучноста на климата. Одбери клима со помала бучност. Ако имаш некој познат што има таква клима отиди да случнеш колкава и е бучноста
Ако има можност, поради бучноста, надворешната единица поставија подалеку од собата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom