Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Затоа што за него постојат две коли на светот тоа се голф 1 наравно дизел и голф 2 дизел он ништо друго не признава за кола.[DOUBLEPOST=1438872803][/DOUBLEPOST]
Доколку ја купам и кога ќе ја префрлам на мое име дали ќе можам во Мк да ја возам со српски табли. Бидејќи се работи за кола која во Македонија ја имаат уште 2-3 а во Србија ја најдов за убава цена...
Нема шанси да ја возиш на српски табли. Единствено ако си српски државјанин би можел да ја возиш 6 месеци, па 6 да седи во Србија.


Ке може да се вози во Македонија само доколку имаш државјанство од земјата каде што е регистрирано возилото, во твојов случај Србија и нормално ке ти треба и зелен картон... Исто како луѓево што возат бугарски коли... Тој закон за 6 месеци не го изгласаа, така да може да се вози цела година без проблем, само за регистрација и зелен картон пак ке мора да се оди преку граница... Е сега за префрлање на наши табли, царинење и даноци незнам, ама мислам имаше нешто врска Европа, Европска Унија или слично па може и поскапо да биде отколку да ја увезеш од Германија, а може и да грешам... Најдобро да прашаш на царина...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ке може да се вози во Македонија само доколку имаш државјанство од земјата каде што е регистрирано возилото, во твојов случај Србија и нормално ке ти треба и зелен картон... Исто како луѓево што возат бугарски коли... Тој закон за 6 месеци не го изгласаа, така да може да се вози цела година без проблем, само за регистрација и зелен картон пак ке мора да се оди преку граница... Е сега за префрлање на наши табли, царинење и даноци незнам, ама мислам имаше нешто врска Европа, Европска Унија или слично па може и поскапо да биде отколку да ја увезеш од Германија, а може и да грешам... Најдобро да прашаш на царина...
Доколку ја купам и кога ќе ја префрлам на мое име дали ќе можам во Мк да ја возам со српски табли. Бидејќи се работи за кола која во Македонија ја имаат уште 2-3 а во Србија ја најдов за убава цена...
Можно е за тоа со 6 месеци, но сепак ги снема бугарските коли повеќе не ги гледам како што ги имаше порано.
Јас кога ја царинев мојата кола пред 6 години астра од 1999 година за малку немаше да помине за царинење заради еко стандардот, гледаа по каталозите и беше на граница за дали да ја одобрат за царинење или не.

За царина ми земаа 65.000 ден + 3000 ден. шпедиција.
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Koga citas citaj gi site komentari, prvite 2 se negativni, ama gledaj gi dolnite, realni povise ima pozitivni komentari. Eve ti i eden link od srbija od covek koj se razbira mnogu od avtomobili ima testirano preku 500 i vidi sto kazuva za 5kata ( https://www.youtube.com/watch?v=a9-4yKvX_lw ). I pred da davate soveti, davajte sovet ako stvarno nesto znaete, a ne da zborite negativno za nekoja kola, samo zatoa sto ja nemate. Pozdrav
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
По отпадите да си бараш сам по колите, пошто никој нема да ти бара мали штрафчина
Абе брат, штрафчина, не чинет цело богатство сигурно, за 100 денари сигурно можат да се купат само незнам кај да побарам, кој имат време да шетат по отпади и да копат по стари коли.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
Тешко нови да најдиш. По говорот ми наликуваш како од кај охрида града да си, па по патот за Дебар имаш еден куп отпади
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Можно е за тоа со 6 месеци, но сепак ги снема бугарските коли повеќе не ги гледам како што ги имаше порано.
Јас кога ја царинев мојата кола пред 6 години астра од 1999 година за малку немаше да помине за царинење заради еко стандардот, гледаа по каталозите и беше на граница за дали да ја одобрат за царинење или не.

За царина ми земаа 65.000 ден + 3000 ден. шпедиција.


Ма како ги нема бугарските коли, ги има... Овде кај мене секоја 3-та или 4-та кола или мотор е на бугарски табли... И јас да извадев бугарски пасош кога ги даваа на секој и кога ме молеа луѓе да ми завршат работа и јас ке возев на бугарски табли, ама ете патриотизам и идиотизам... Инаку ти ја царинеше астрата пред или откако го ослободија увозот на половни возила... Пошто '99 треба да е астра Г таа е еуро 2 или 3 стандард ??? Зашто проблеми со еко стандардот ??? Сигурно било пред бидејки викаш пред 6 години, тоа му доаѓа 2009... Ееее да си знаел да почекаш само уште некој месец :D
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Da no i rasipuvanjeto kaj japonskite e 1 nasprema 100 defekti kaj Golfot
Inaku deka ne podrzuvale plin kjelaviot neka ide na drug neka mu kaze, prijatelot moj pomina skoro 300000 so plin pa nema problem so ventili, bratucetka mi i go prodade lanserot na drugarka mi so 85.000 km i ovaa stavi plin sega ima 210.000 km i nema nikakov problem. Dodeka golfot 5 e megju prvite 5 vo defekti vo svetot, ako ne veruvas proaaraj malce na internet pa kje vidis.
Автоиндустријата живее од овци (купувачи). Кога имаш нови коли фино лепо и деловите се скапи. Денес е модерно да си стипса. Мислиш ли дека стиснатиот германец или циганот италијан ќе купи нова кола ако државата не го натера на тоа ? Додека во мк трошоците за регистрација и осигурање на 15 годишна кола и на нова се исти нема да има толку големи овци да купуваат нови коли. И ќе се возат половни.
Паметен купувач ќе земе возило што има на пример 1000-1500 км 1 година старо. Тоа е веќе на 30-40 посто од цената која чинело како ново. Башка ако го купиш од официјалниот импортер имаш и каско и платена регистрација и во следните 100000км имаш само промена на масло, филтри, кочници, свеќици гуми и регистрации. Најмногу се обезвреднуваат Фиати, Јапонски коли.
Ако една кола чинела 10000 евра нова, истата како демо возило со 1000-3000км ќе е веќе 6000-7000 Евра. Најчесто се и опремени.
А од друга страна имаш возило пример Мерцедес 190 од 198Х кој чини 1000-1500 Евра и да дадеш уште 400-500 Евра за промена на потрошен материјал и проверки и ќе имаш кола за наредни 100000км безгрижно возење.
Деловите за Тој мерцедес се многу ефтини.
Секој е со некоја логика.

А тоа со бугарските коли заврши. Сега смееш да возиш кола на странски табли максимум 6 месеци во една година.
 
Последно уредено:
K

kicodarker

Гостин
Сoвет зa нoвo вoзилo:
FIAT punto 1.2 штo е нa прoмoцијa или Ford Fiesta 1.0 eco boost?

Кoе сaкa пoвеќе oдржувaње,пoефтин сервис пoиздржливи?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ми се одлепи огледалото од шофершајбната, и тоа со си мал дел од неа.. Сега имам мала дупка на него но мислам дека е е проблем, најверојатно е одлепено од топлина пошо цел ден е на сонце, барем така предпоставувам, туку прашањето ми е со што ја го залапам пак? Ваљда постојт некој специален селикон за тоа, пошо со бисон не вервам да стојт..
Ima lepak 1200 denari e plus ima edno sredstvo za cistenje[DOUBLEPOST=1438947694][/DOUBLEPOST]
Таман си е. Јас бензинец не би ни погледнал. Ако сакаат без пари да ми го даваат.
Само човек што не знае мамтематика купува дизлел зашто слушнал од друг што не знаае математика дека е поевтино со нафта.[DOUBLEPOST=1438947766][/DOUBLEPOST]
Толку стара кола нема да можеш да ја цариниш. Инаку оди исто како да цариниш било која друга кола од било која земја.
За подеталности само шпедиција прашај, тие ќе ти кажат најточно.
Може ако е повратник[DOUBLEPOST=1438948242][/DOUBLEPOST]
А тоа со бугарските коли заврши. Сега смееш да возиш кола на странски табли максимум 6 месеци во една година.
Не треси глупости жити се зашто двајца Македонци со бугарски коли одат во Бугарија,ги префрлаат колите од еден на друг и така ќеруваат нови 6 месеци.
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Koga citas citaj gi site komentari, prvite 2 se negativni, ama gledaj gi dolnite, realni povise ima pozitivni komentari. Eve ti i eden link od srbija od covek koj se razbira mnogu od avtomobili ima testirano preku 500 i vidi sto kazuva za 5kata ( https://www.youtube.com/watch?v=a9-4yKvX_lw ). I pred da davate soveti, davajte sovet ako stvarno nesto znaete, a ne da zborite negativno za nekoja kola, samo zatoa sto ja nemate. Pozdrav
Oti nema za Golf 5 1.9 Tdi ili pak jas ne mozam da go najdam ?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ima lepak 1200 denari e plus ima edno sredstvo za cistenje[DOUBLEPOST=1438947694][/DOUBLEPOST]
Само човек што не знае мамтематика купува дизлел зашто слушнал од друг што не знаае математика дека е поевтино со нафта.[DOUBLEPOST=1438947766][/DOUBLEPOST]
Може ако е повратник[DOUBLEPOST=1438948242][/DOUBLEPOST]
Не треси глупости жити се зашто двајца Македонци со бугарски коли одат во Бугарија,ги префрлаат колите од еден на друг и така ќеруваат нови 6 месеци.
Не може тоа со колите од бугарија умре тоа време
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.765
незнам дали можи тоа со бугарските коли сега да оди, но знам дека сега на улица има многу помалку коли со бугарски таблици.

поупатените нека кажат во што е работата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom