Најекономично греење и ладење

Член од
23 април 2012
Мислења
107
Поени од реакции
37
Nekoe info za Gree LOMO 12000btu relativno eftina ama ne mozam da najdam k-ki za NEA, ako ima nekoj nekoe iskustvo ili podatoci, inaku za 30000 ako ima dobri vrednosti za greenje ova e dobra cena
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Strelec друже мој имам пишувано зимата каква изолација имам и дека собата е на север преку цел ден не ја фаќа сонце, а еден зид го фаќа ама после 18.30 и тоа на косо ептен малку, Без да ја пуштам климата во таа соба цел ден не дига над 27с.
сега твое е дали веруваш или не во тоа што го напишав за потрошувачката
самсунгот кај старите лапа од 5-6KW секој ден и тоа подесен на 28
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Nekoe info za Gree LOMO 12000btu relativno eftina ama ne mozam da najdam k-ki za NEA, ako ima nekoj nekoe iskustvo ili podatoci, inaku za 30000 ako ima dobri vrednosti za greenje ova e dobra cena
Има во каталогот на хрватскиот сајт. Таа цена ти е со монтажа или без?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Nekoe info za Gree LOMO 12000btu relativno eftina ama ne mozam da najdam k-ki za NEA, ako ima nekoj nekoe iskustvo ili podatoci, inaku za 30000 ako ima dobri vrednosti za greenje ova e dobra cena
Najdobra informacija (tocen model/karakteristiki) ke dobies vo Greemak i toa samo barajte go Goran direktorot on gi znae najdobro specifikaciite. Sekretarkata pojma nema taka da izbegavajte ja, ili Goran ili po meil, a najdobro direktno u salonot, tamu moze i da ja imaat i izlozeno Lomo(vnatresnata) i da ti ja pustat da raboti posto site izlozeni vnatresni ne se samo obeseni na zid tuku se pod napon i moze da se pustat. Таму ке ви даде Горан спецификација и ако е како српскава Ломо со LCLH кит е одлична за парите.[DOUBLEPOST=1437641038][/DOUBLEPOST]
@Strelec друже мој имам пишувано зимата каква изолација имам и дека собата е на север преку цел ден не ја фаќа сонце, а еден зид го фаќа ама после 18.30 и тоа на косо ептен малку, Без да ја пуштам климата во таа соба цел ден не дига над 27с.
сега твое е дали веруваш или не во тоа што го напишав за потрошувачката
самсунгот кај старите лапа од 5-6KW секој ден и тоа подесен на 28
@yamaha10 Друже сум заборавил(а другиве сигурно незнаат) за ова со севернава страна, ама ако е така од 27 да треба да спушти на 26 за само 1 степен ако е работата колку време работела климата?, многу малку нели а не 12саата.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
im pisav mail na geemak.stom dobijam povraten mail ke pisam ceni i specifikacii
edit
Cozy Series 3.5kw -15°C Heating 23.990.00 den so DDV.
Lomo Series 3.5kw -20°C Heating 29.990.00 den so DDV.

Hansol Series 3.5kw -20°C Heating 49.990.00 den so DDV.
U-Crown Series 3.5 kw -30°C Heating so WIFI Function 67.990.00 den so DDV.
U-Poem Series 3.5kw -15°C Heating (so bordo panel) 44.990.00 den so DDV.
i obicna
Bee Series ON/OFF 3.5kw (obicen klima ured) 14.990.00 den so DDV.

аналогно следува прашањето,дали cozy е проверена серија,бидејќи не ми се дава +6000 за нешто мала разлика.
што е разликата помеѓу cozy i lomo?освен -5 степени повеќе за ломо.

p.s.монтажа 60 евра+ддв
и гаранција 1 год.ако сакаш гаранција до 3 год,треба да дојдат сервисерите и да им платиш 800 денари за наредните 2 год.значи +1600 ден за да добиеш 3 год гаранција.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Najdobro da prasas za model/servisno, pisi im pak meil, a vaka povrsno kolku sto go razgledav hrvatskiot katalolog Cozy nema greac na kompresor i par drugi opcii sto gi ima Lomo i plus LOMO ima i IFeel (Temperaturen senzor vo daljinskoto) ama ima i verzija bez IFeel . Znaci prasaj dali Lomo ima LCLH kit(grejaci x 2) i IFeel funkcija.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
имало LCLH i feel функција
разлика од ломо до кози е што ломото има поголем компресор,повеќе кубикажа исфрла преку внатрешната единица.деклариран -20
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Исто и јас прашав по меил за информации за грее, ми беше вратено дека Ломо е регулар модел (оној на каталог во Хрватска) и декa e LCLH модел.
Ми го пишале и точниот модел односно Грее Ломо GWH12QC-K3DNB4G.

Е за овој модел точно неможев да најдам точни информации околу компресор вн. единица и сл, бидејќи сите модели во околните земји се со Ахх за разлика од нашиов модел.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
TIe B4G na krajot se odnesuvaat na panelot/vnatresnata i kazuva koja serija na proizvodstvo e, i godina koga e proizveden panelot, nisto znacajno, mozes i vo salon da pomines da go vidis panelot dali e takov kakov sto e po sajtovite. Bitno tuka e ova sto kaza i @macci nadvoresnata edinica ide so 2 grejaci kompresor+tacna t.e ima LCLH kit + IFeel opcija.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Некои понуди момци за клима до 15.000 денари?Фала однапред.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.737
Поени од реакции
2.554
Извадок од хрватскиот каталог (горе) и српскиот каталог (долу) на грее.
clipboard23.07.2015 _ 15_38_26.png

clipboard23.07.2015 _ 15_38_36.png

SCOP 4 vs 5,1 ??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Извадок од хрватскиот каталог (горе) и српскиот каталог (долу) на грее.
SCOP neli se racuna po slozena formula so zimanje temperaturi za soodvetno preku cela godina...da ne go tupime....vidi go servisnoto za Hansol sto go imam postirano 3-4strani ponazad
...ima 3 dadeni vrednosti
SCOP za Cold/Average/Warm temperatuni ama pak Evropski zoni...Strazbur mislam e izbran za Average, Atina za Warm...(imase nekoj pdf postiran za toa za u detalji).
Srbite gravitirajki po na jug od hrvatska si resile da go napisat SCOP podatokot od Warm zonata kako povaliden za niv, dodeka hrvatite verovatno Average vrednosta ja imaat izbrano kako poverodostojna za nivnata polozba.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom