Докажете дека постои вашиот бог!

Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Еве тема за сите теисти, верници и поклоници на системи на верувања, сакам да ми дадат нивни лични докази, дека бог навистина постои. Ве молам релевантни докази, не препишувани, не докази кои всушност не докажуваат ништо, плод на вашите фрустрации и комплекси.

Со години ја истражувам религијата и едно нешто забележав: сите верници се емотивно преслаби луѓе кои не можат да се справат самите со себе па бараат утеха и одговори во религијата.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Еве тема за сите теисти, верници и поклоници на системи на верувања, сакам да ми дадат нивни лични докази, дека бог навистина постои. Ве молам релевантни докази, не препишувани, не докази кои всушност не докажуваат ништо, плод на вашите фрустрации и комплекси.

Со години ја истражувам религијата и едно нешто забележав: сите верници се емотивно преслаби луѓе кои не можат да се справат самите со себе па бараат утеха и одговори во религијата.
  • 1 Јован 4:13 (MNT)
    Бог ни го даде Својот Дух како доказ дека сме во Него, а Тој во нас.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
2. Стојан 100:200
Мојот бог постои затоа што така пишува во една книга што ја напишал Станко ама на него бог му диктирал и затоа кој не се придружува до законите ќе оди у пеколот и ќе му турат жар на стомао.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Еве тема за сите теисти, верници и поклоници на системи на верувања, сакам да ми дадат нивни лични докази, дека бог навистина постои. Ве молам релевантни докази, не препишувани, не докази кои всушност не докажуваат ништо, плод на вашите фрустрации и комплекси.

Со години ја истражувам религијата и едно нешто забележав: сите верници се емотивно преслаби луѓе кои не можат да се справат самите со себе па бараат утеха и одговори во религијата.
Брад.... брад.... чек малце брад.... Полека пошо ќе ти падне федората па после шо ќе праеме, ќе те обземе еуфорија.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Со години ја истражувам религијата и едно нешто забележав: сите верници се емотивно преслаби луѓе кои не можат да се справат самите со себе па бараат утеха и одговори во религијата.
По бе брат, по!
Некој у религијата, некој у алкохолот, некој у дрогата...
Ствар укуса.

Туку, по'шо ја почна темава, дај раскажи ни ш'о откри у ова твое појќегодишно истражуење по религиине, разбираш...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ајде сега кажи ми емотивно стабилен човеку, зашто некој верник треба тебе да ти докажува дека неговиот бог постои?
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Ајде сега кажи ми емотивно стабилен човеку, зашто некој верник треба тебе да ти докажува дека неговиот бог постои?
А зошто да не ?
Ако постои неговиот бог,а јас не верувам во него,би требало да одам во пеколот валјда,така ?
Тогаш,нека ми докаже за да почнам и јас да верувам и да си ја спасам душата.

Како се чувствувате вие верниците кога не гледате нас атеистите,знаејќи дека ќе одиме во пеколот ?
Верувам немате ниту грам сожалување.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Ајде сега кажи ми емотивно стабилен човеку, зашто некој верник треба тебе да ти докажува дека неговиот бог постои?
Кога некој на некого му наметнува некоја религија би требало и да му докаже дека неговиот бог постои нели, за да има причина овој другиот да ја прифати.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Кога некој на некого му наметнува некоја религија би требало и да му докаже дека неговиот бог постои нели, за да има причина овој другиот да ја прифати.
А кога самата религија е наметлива по себе?
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Toa ne se dokazuva. da veruvas znaci cel zivot da istrazuvas i ucis. Nikad nema kraj. Bog nemozeme da go svatime. nie samite sebe ne se svakame. Toa e zivotot, dzihad, borba so svetot, so samiot sebe, da go postignes maksimumot na tvoeto bitie bez da povredis drug. i na vernicite veruvanjeto im slabee i se zajaknuva. zavisno od delata. Baranje na dokaz za nesto sto e von nas domet nema smisla. Iako dokaz e sekoj del od svetot. Covek sto razmisluva za sozdavanjeto zar ima porealna zamisa od taa?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Старио Бог, оној на Евреите појќе беше активен, и се појавуваше и зборваше и помагаше на Евреи при војни и колежи и ќе спалеше тук таму по некој град или ќе помореше некој народ, и ќе напраеше муабет со некој...
Овој новио, христијанскио не е таков, тој не сака да се експонира толку, не се појавува, не се меша во овоземните работи, не се јавува, накратко пасивен бог е. Иако и тој понекогаш праќа знаци дека постои, пример како облик на кожата од крава или како симбол на кокошкино јајце, или на тост, компир, грав, талог од кафе BnNAOldIcAEySzE.jpg dinja krst.jpg ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom