Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

reb

Член од
25 јуни 2015
Мислења
151
Поени од реакции
113
ај да ги прашам тие што поднеле документи преку посредник :)
На посредникот му потпишавте полномошно ?
Не со полномошно можесе до 2009 ,а сега во сите институции морас лицно дА се појавис па незнам за сто би служело тоа позз
ај да ги прашам тие што поднеле документи преку посредник :)
На посредникот му потпишавте полномошно ?
Не со полномошно можесе до 2009 ,а сега во сите институции морас лицно да ги доставис документите дабач правосудие и тн така да незнам за сто би послузило тоа полномошно позз
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Денес се чув сo рoднинa врaбoтенa вo прaвoсудие вo бг и ми пoтврди декa пoчнaле дa прифaќaaт кaкo дoкaз кoпијa oд пaсoш нa брaт, чичкo итн. Знaчи дефинитивнo е oлеснетo пoддaвaњевo зa држaвјaнствo.
 
Член од
8 јануари 2015
Мислења
94
Поени од реакции
48
Денес се чув сo рoднинa врaбoтенa вo прaвoсудие вo бг и ми пoтврди декa пoчнaле дa прифaќaaт кaкo дoкaз кoпијa oд пaсoш нa брaт, чичкo итн. Знaчи дефинитивнo е oлеснетo пoддaвaњевo зa држaвјaнствo.
da ne ti kaza nesto dali ke trgni rabotata i do kaj se 2014
 
Член од
2 мај 2015
Мислења
46
Поени од реакции
34
па зошто тогаш мене посредникот ми рече дека само два пати се оди за бг? Чим лично се поднесуваат документите сигурно повеќе од два пати се оди
 

mihajlo_miki

Примариус Професор Д-р
Член од
11 март 2015
Мислења
8
Поени од реакции
5
Ne mo
па зошто тогаш мене посредникот ми рече дека само два пати се оди за бг? Чим лично се поднесуваат документите сигурно повеќе од два пати се оди
Ne moze dva pati
Ednas dabc
Ednas da podneses vo pravosudie
Intervju
I tako dalje...
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
da ne ti kaza nesto dali ke trgni rabotata i do kaj se 2014
Дечки не се рaдпрaшувaв тoлку детaлнo. се рaспрaшaв преку муaбет, не стрикнo зa пoедини случaеви. Кoгa ке имaм уште некoјa инфoрмaцијa ке спoделaм.
 
Член од
13 април 2015
Мислења
52
Поени од реакции
28
Уведомјаваме Ви, че за издирване на исканата информација относно службата на Вашија родственик в б'лгарската армија е необходимо да разполагаме с'с следните сведенија:
- трите имена на лицето /име, презиме, фамилија/;
- кога и к'де е роден и на кое населено мјасто е бил жител по време на службата си в б'лгарската армија;
- в која војскова част / ПОЛК, ДРУЖИНА, РОТА/ е служил и от кога до кога.
АРХИВНИТЕ ДОКУМЕНТИ В ДИРЕКЦИјаТА СА СИСТЕМАТИЗИРАНИ ПО ВОјСКОВИТЕ ЧАСТИ ОТ С'СТАВА НА Б'ЛГАРСКАТА АРМИја, КОЕТО НАЛАГА ПРИ ИЗДИРВАНЕ НА ИНФОРМАЦИја ЗА КОНКРЕТНО ЛИЦЕ ДА ЗНАЕМ ТОЧНАТА ВОјСКОВА ЧАСТ, В КОјаТО Е СЛУЖИЛО.
Молја, да ни информирате за ТРИТЕ ИМЕНА НА ПОЛУЧАТЕЛја И ТОЧЕН ПОштЕНСКИ АДРЕС, на којто да изпратим резултатите от проучването, след като сте ни предоставили посочените по-горе данни.
Необходимо е да удостоверите родствена вр'зка с лицето или да представите п'лномоштно от законен наследник.
Издирването и предоставјането на справки се изв'ршва срешту заплаштане, с'гласно Тарифата на д'ржавните такси и Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна аген-ција “Архиви”. Това важи и при отрицателен резултат от изв'ршеното издирване.
Подробна информација за услугите и техните стојности можете да намерите в Цените на услугите, предоставјани от Д'ржавна агенција “Архиви”, с'гласно чл. 28, ал. 2, т. 2 от Закона за Националнија архивен фонд (приети с ПМС № 7 от 18.01.2012 г., обн. ДВ., бр. 8 от 27.01.2012 г.). С'с с'д'ржанието на цитираните нормативни документи можете да се запознаете и на интернет страницата на Д'ржавна агенција “Архиви” (www.archives.government.bg) в раздел “Правна рамка”. ako moze nekoj da mi go objasne ova deneska mi stigna od arhivot
 
Член од
24 август 2014
Мислења
116
Поени од реакции
125
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2015
Мислења
14
Поени од реакции
2
I
Blagodaram mnogu sega sum siguren.Odam i jas da podnesam vo pravosudie.Inaku jas sum od 2013g[DOUBLEPOST=1435676153][/DOUBLEPOST]
Blagodaram mnogu sega sum siguren.Odam i jas da podnesam vo pravosudie.Inaku jas sum od 2013g
Izvini a so broj si 2013 otprilika....jas izvajv prizhod mi baraja dopolnitelen dokument ama ne znam kaj da go podnesam vo pravosudie?
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
Zdravo na site, dokumentite mi bea vrateni na dopolnitelna proverka, podnesov dokumenti od bratuced koj ima bg pasos so site izvodi koi dokazuvaat nase srodstvo i sega posle 6-7 meseci Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.

Dali ima nadez?
 
Член од
17 декември 2014
Мислења
240
Поени од реакции
145
Zdravo na site, dokumentite mi bea vrateni na dopolnitelna proverka, podnesov dokumenti od bratuced koj ima bg pasos so site izvodi koi dokazuvaat nase srodstvo i sega posle 6-7 meseci Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.

Dali ima nadez?
ima[DOUBLEPOST=1435688160][/DOUBLEPOST]
sto brojce si
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
па зошто тогаш мене посредникот ми рече дека само два пати се оди за бг? Чим лично се поднесуваат документите сигурно повеќе од два пати се оди
prviot pat tie za dabc
vtoriot pat ti e za vo pravosudie da zakazes termin
tretiot pat ti e koga ke odis na itervju
cetrvtiot pat ti e koga ke ides da se slikas za pasos i licna karta
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom