Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Илирите се Словени. Језик словински или илирски то је једно исто :)
да да и хеленскиот е македонски и коине е македонски и демотското писмо е македонско...
Убаво е запишано низ историја дека Словени дошле овде како слуги на Аварите да им прават мостови, да им сечат шуми, да им градат чунови и да ги снадбуваат со жени. Словените не знаеле ни за пари ни за писмо ни имале литература, Ај наведи некој познат словенски еп или драма трагедија комедија од 3 век пред нова ера?? Словените верувале во духови на шуми ливади и потоци и им принесувале деца како жртви, прв пат се искапиле (да не рачунаме дождови и препливување на Дунав со трски) кога дошле во илирски градови и затекнале поплочани улици, фонтани, градски плоштади, театри
Се споразумевале со мумлање и ржење немале ни својка историја, прваѕта историја на словенита ја запишале овдешните староседелци кои ги виделе така апуштени и бедни
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Не сум се населил јас од Хрватска плус донесен сум овде како дете без да ме праша некој дали сакам, али јас се гледам себе си како Кирил и Методи со брат му ко ги пуштија кај дивите племиња во Африка и Амазонија да шират култура и писменост
Тро повозрасен си за да ти каже човек да се вратиш од кај си дошол !
И по темава ке кажете нешто или ке си ги ....... , онака како ѓаволот кога немал работа !
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Многу гласноговорници и љубители на таа југославија која како што ја создадоа така и ја распаднаа.Некои луге на форумот не можат,ама би рекол не сакаат да разберат и не можат да се помират дека веке ја нема.

Пак ке напишам.Ако беше нормална држава ке постоеше сеуште.

И едно прашање до оние кои ја бараат таа југославија назад и се обидуваат да не убедат дека беше нормална држава.Зошто дозволивте да се распадне,?

Скапана држава уште од нејзиното основање.Се оддржа толку години благодарение на УДБА и ОЗНА која со диктатура го држеше народот.Со уцени,убиства и што уште не.....И сега некој сака да ме убеди дека била супер,дека се живеело супер.......

Поголемиот дел од младоста ми помина во таа држава,така да добро знам и го имам осетено на кожа тој скапан социјализам и таа УДБА,зошто мојата фамилија беше бележена поради промакедонските идеи.

Никогаш не бев член на КПЈ или како ли се викаше бастионот на комунизмот убеден дека ке се владее 1000 години......

Тотална кражба на обичниот селанец,а работникот никој и не го гледаше.Ги залажуваа со кредити,да сега сето тоа ни излегува на нос,а не само нас туку на целиот Балкан.....

Некои гледам трескаат зелени на темата,и се обидуваат да не убедат нас нормалните дека се било супер и дека течело мед и млеко.Па комунистичката буржоазија која се бањаше во Дубровник и Сплит и која возеше цитроени и голфови тие ја бараат да се врати.Живееа на маргините на општеството,заштитени како бели мечки,со девизни сметки во странство.Сега тие истите со сменето влакно ви ја дерат пак кожата,а вас пак не ви доага памет......

Ако беше нормална држава зошто не сум лапнал стан или сум направил кука од тој систем.Мислите дека сум бил глупав или неспособен?Толку беше саглам тој систем и тоа управување....

Па на цел интернет имате еден куп докази и тоа од аналитичари кои ја проучувале целата историја на таа југославија,дека била батал држава,а вие сега стручњаците ке не убедувате дека не е така....

Вашето мислење и онака не е важно.Вие и понатаму живеете во минатото дека некогаш се живеело поубаво(ако за нив купување на ЕИ ниш телевизор бил убавина,нека си мислат и понатаму),а ние мутавите оставете не да живееме во сегашноста каква и да е...
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Gospodine chlenu.......
Da ne bideme skromni i cinichni kon auto industrijata vo eks Jugoslavija...(y)
Na mladata populacija koja diskutira na forumov po kazhuvanje na domasnite chlenovi koj slabo kotirale vo predhodniot sitem, od neznam kakvi prichini, da ne kazham od sopstvena nesposobnost ili treta prichina...
Da navedeme so kakva avto industrija raspolagala Jugoslavija.
Top 10: najpopularniji YU automobili
http://www.magazinauto.com/top-10-najpopularniji-yu-automobili/

 
Последно уредено:

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Многу гласноговорници и љубители на таа југославија која како што ја создадоа така и ја распаднаа.Некои луге на форумот не можат,ама би рекол не сакаат да разберат и не можат да се помират дека веке ја нема.

Пак ке напишам.Ако беше нормална држава ке постоеше сеуште.

И едно прашање до оние кои ја бараат таа југославија назад и се обидуваат да не убедат дека беше нормална држава.Зошто дозволивте да се распадне,?

Скапана држава уште од нејзиното основање.Се оддржа толку години благодарение на УДБА и ОЗНА која со диктатура го држеше народот.Со уцени,убиства и што уште не.....И сега некој сака да ме убеди дека била супер,дека се живеело супер.......

Поголемиот дел од младоста ми помина во таа држава,така да добро знам и го имам осетено на кожа тој скапан социјализам и таа УДБА,зошто мојата фамилија беше бележена поради промакедонските идеи.

Никогаш не бев член на КПЈ или како ли се викаше бастионот на комунизмот убеден дека ке се владее 1000 години......

Тотална кражба на обичниот селанец,а работникот никој и не го гледаше.Ги залажуваа со кредити,да сега сето тоа ни излегува на нос,а не само нас туку на целиот Балкан.....

Некои гледам трескаат зелени на темата,и се обидуваат да не убедат нас нормалните дека се било супер и дека течело мед и млеко.Па комунистичката буржоазија која се бањаше во Дубровник и Сплит и која возеше цитроени и голфови тие ја бараат да се врати.Живееа на маргините на општеството,заштитени како бели мечки,со девизни сметки во странство.Сега тие истите со сменето влакно ви ја дерат пак кожата,а вас пак не ви доага памет......

Ако беше нормална држава зошто не сум лапнал стан или сум направил кука од тој систем.Мислите дека сум бил глупав или неспособен?Толку беше саглам тој систем и тоа управување....

Па на цел интернет имате еден куп докази и тоа од аналитичари кои ја проучувале целата историја на таа југославија,дека била батал држава,а вие сега стручњаците ке не убедувате дека не е така....

Вашето мислење и онака не е важно.Вие и понатаму живеете во минатото дека некогаш се живеело поубаво(ако за нив купување на ЕИ ниш телевизор бил убавина,нека си мислат и понатаму),а ние мутавите оставете не да живееме во сегашноста каква и да е...
Ако Југославија била лоша за живеење,како тоа 99 % од луѓето што ги знам,а што живееле тој период ЈА ФАЛАТ !?ЗОШТО ЈА ФАЛАТ ?
Ајде овоа објасни го ? ЗОШТО?
И не се вадете цело време на тоталитаризмот.
Југославија го имала најблагиот тип на тоталитаризам.
Ако мене државата ми овозможила добри услови за живеење ,ЗОШТО ДА ШЛАПАМ ПРОТИВ ИСТАТА ?
ЗОШТО ДА СЕ ЗАЛАГАМ ЗА МАКЕДОНШТИНАТА И ДА ИМАМ ПРОМАКЕДОНСКИ ИДЕИ ?
Еве,сега конечно имаме независна држава.
И ШТО АКО ИМАМЕ ?
Ни вреди ли нешто овој факт ?
Потонавме во сиромаштија.
Сопствените не уништуваат.
Просто НЕ УНИШТУВААТ !

Си пишал погоре : "Тотална кражба на обичниот селанец,а работникот никој и не го гледаше".
Не знам дали да се смеам или да плачам.
Се што ни е останато во наследство од нашите родители и дедовци е спечалено во таа бивша Југославија.
Ако и они живееле во системот во кои живееме ние денес,знаеш во што ќе сме живееле сега ? ВО ШТАЛИ !
Оди сега да те видам изгради куќа на 25-26 години возраст.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Многу гласноговорници и љубители на таа југославија која како што ја создадоа така и ја распаднаа.Некои луге на форумот не можат,ама би рекол не сакаат да разберат и не можат да се помират дека веке ја нема.

Пак ке напишам.Ако беше нормална држава ке постоеше сеуште.
Исто прашај се за античка Македонија, Рим, Византија..
се срања вештачки држави кои се распаднаа
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ако Југославија била лоша за живеење,како тоа 99 % од луѓето што ги знам,а што живееле тој период ЈА ФАЛАТ !?ЗОШТО ЈА ФАЛАТ ?
Ајде овоа објасни го ? ЗОШТО?
И не се вадете цело време на тоталитаризмот.
Југославија го имала најблагиот тип на тоталитаризам.
Ако мене државата ми овозможила добри услови за живеење ,ЗОШТО ДА ШЛАПАМ ПРОТИВ ИСТАТА ?
ЗОШТО ДА СЕ ЗАЛАГАМ ЗА МАКЕДОНШТИНАТА И ДА ИМАМ ПРОМАКЕДОНСКИ ИДЕИ ?
Еве,сега конечно имаме независна држава.
И ШТО АКО ИМАМЕ ?
Ни вреди ли нешто овој факт ?
Потонавме во сиромаштија.
Сопствените не уништуваат.
Просто НЕ УНИШТУВААТ !

Си пишал погоре : "Тотална кражба на обичниот селанец,а работникот никој и не го гледаше".
Не знам дали да се смеам или да плачам.
Се што ни е останато во наследство од нашите родители и дедовци е спечалено во таа бивша Југославија.
Ако и они живееле во системот во кои живееме ние денес,знаеш во што ќе сме живееле сега ? ВО ШТАЛИ !
Оди сега да те видам изгради куќа на 25-26 години возраст.
Кој ја фали таа југолавија,а?Буржоазијата која живееше на маргините на општеството убедена дека ке владее 1000 години.Да тие ја фалат таа југославија....

Ако беше саглам зошто најголем процент на луге кои се нарекуваа гастербајтери ја напуштија во средината на 60-те и почетокот на 70-те години од минатиот век.Зошто се беше супер?Зошто зарботуваа по 2000 марки плата?Зошто системот беше ок?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Кој ја фали таа југолавија,а?Буржоазијата која живееше на маргините на општеството убедена дека ке владее 1000 години.Да тие ја фалат таа југославија....

Ако беше саглам зошто најголем процент на луге кои се нарекуваа гастербајтери ја напуштија во средината на 60-те и почетокот на 70-те години од минатиот век.Зошто се беше супер?Зошто зарботуваа по 2000 марки плата?Зошто системот беше ок?
Ja фали народот и работничката класа која во тие времиња одеше на море купуваше коли и станови градеше куќи и викендици и школуваа деца беспари.
Денес Македонија ја фалат Мијалков, Гвујо и Јанкуловска
Гастребајтерите во 60сети и 70 десети со пари спечалени во странство идеа тука и градеа куќи со надеж да се вратат на стари години и живеат во родната земја, Денешните гастербајтери распродаваат се шо имаат овде и заминуваат без желба да се вратат некогаш
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ja фали народот и работничката класа која во тие времиња одеше на море купуваше коли и станови градеше куќи и викендици и школуваа деца беспари.
Денес Македонија ја фалат Мијалков, Гвујо и Јанкуловска
Гастребајтерите во 60сети и 70 десети со пари спечалени во странство идеа тука и градеа куќи со надеж да се вратат на стари години и живеат во родната земја, Денешните гастербајтери распродаваат се шо имаат овде и заминуваат без желба да се вратат некогаш
Ја фалат оние кои келепур добиваа станови и градеа куки на грбот на работникот.Ја фалат оние кои се шлепаа ко лешпери на грбот на работниците по фабриките.....

И јас сум гастербајтер па се вратив дома да живеам во родната земја.И сега што праиме,а?

Мене лично не ми недостасува таа скапана држава.И камо срека да се распаднеше порано,можеби подобро ке беше за цел Балкан.....

Ако имаш малку сива маса мегу рамениците и размислуваш трезвено ке го разбереш следниот коментар....
1.Србија.Остана без територија зошто чопавиот загорец беше кум на секое 9 дете на гипсираните.Сега тие имаат банана држава а србија без територија.Причина чопавиот загорец
2.Босна.Создадена од чопавиот,ама со неговото оптегнување се оптегна и Босна.Причина позната
3.Црна Гора.Срека што имаа независност па се некоја држава?????Причина позната
4.МКД.Проблем со името со јужниѕе цигани поради незаинтересираноста на чопавиот
5.Словенија.И онака не припагаше на таа група.
6.Хрватска.Најголемите инвестиции во неа,поради потеклото на чопавиот.Сега мака мачат со бившите од УДБА и ОЗНА

Се ова што се случува сега е резултат на чопавиот и ордата на комуњари кои беа убедени дека ке владеат 1000 години.Е сега рикај ко магаре,плачи и дери се на цел глас,ама џабе ти е ....

Умре 1991-ва......
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Од искуство на човек кој и во СФРЈ и во денешна Македонија живее на маргините на општеството , можам да Ви кажам дека некако поубаво се осеќам на брегот на Јадранско море отколку на брегот на Дојранско .
Којзнае , може е само субјективен впечаток на еден вечен опозиционер :cautious: !
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ја фалат оние кои келепур добиваа станови и градеа куки на грбот на работникот.Ја фалат оние кои се шлепаа ко лешпери на грбот на работниците по фабриките.....

И јас сум гастербајтер па се вратив дома да живеам во родната земја.И сега што праиме,а?

Мене лично не ми недостасува таа скапана држава.И камо срека да се распаднеше порано,можеби подобро ке беше за цел Балкан.....

Ако имаш малку сива маса мегу рамениците и размислуваш трезвено ке го разбереш следниот коментар....
1.Србија.Остана без територија зошто чопавиот загорец беше кум на секое 9 дете на гипсираните.Сега тие имаат банана држава а србија без територија.Причина чопавиот загорец
2.Босна.Создадена од чопавиот,ама со неговото оптегнување се оптегна и Босна.Причина позната
3.Црна Гора.Срека што имаа независност па се некоја држава?????Причина позната
4.МКД.Проблем со името со јужниѕе цигани поради незаинтересираноста на чопавиот....prichina poznata republika priznaena od chopaviot
5.Словенија.И онака не припагаше на таа група.
6.Хрватска.Најголемите инвестиции во неа,поради потеклото на чопавиот.Сега мака мачат со бившите од УДБА и ОЗНА

Се ова што се случува сега е резултат на чопавиот и ордата на комуњари кои беа убедени дека ке владеат 1000 години.Е сега рикај ко магаре,плачи и дери се на цел глас,ама џабе ти е ....

Умре 1991-ва......
Dete...
Zapomni, da ne beshe chopaviot, sega sigurno ke beshe blagonadezhno blgarce ili vo najmala raka juzno srbijanche...
Ete sega sme nezavisna "drzhava"i maka machime so NATO i EU...sekoj moment ochekuvame nekoj da ugasne svetloto.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
да да и хеленскиот е македонски и коине е македонски и демотското писмо е македонско...
Убаво е запишано низ историја дека Словени дошле овде како слуги на Аварите да им прават мостови, да им сечат шуми, да им градат чунови и да ги снадбуваат со жени. Словените не знаеле ни за пари ни за писмо ни имале литература, Ај наведи некој познат словенски еп или драма трагедија комедија од 3 век пред нова ера?? Словените верувале во духови на шуми ливади и потоци и им принесувале деца како жртви, прв пат се искапиле (да не рачунаме дождови и препливување на Дунав со трски) кога дошле во илирски градови и затекнале поплочани улици, фонтани, градски плоштади, театри
Се споразумевале со мумлање и ржење немале ни својка историја, прваѕта историја на словенита ја запишале овдешните староседелци кои ги виделе така апуштени и бедни
Словените никогаш не им биле робови ниту слуги на Аварите.Аварите,Бугарите,Словенските племиња и помали алтајски племиња од централна азија биле во сојуз.Пред крајот на Аварската империја скоро целосно била словенизирана.И во ниедна историја не е запишано дека Словените им биле слуги на Аварите освен во можеби на некој држави од 30-40 тите години на минатиот век.

Во тие времиња верските објекти и културните објекти биле истото кај 99% од народите.Словените при христијанизацијата комплетно ги уништиле своите стари храмови ( Скандинавците и Германците не ни имале храмови ),затоа и има толку многу малку останати докази.Ова не е само феномен за Словените ,Скандинавската митологија првпат добила пишана форма во 1200 година од католички свештеник ( долго време откако биле христијанизирани ).Се што се знае за Готите,Вандалите и останатите германски народи од големата преселба се знае од римски писатели.

Деца никогаш не жртвувале.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.171
Поени од реакции
18.094
Ја фалат оние кои келепур добиваа станови и градеа куки на грбот на работникот.Ја фалат оние кои се шлепаа ко лешпери на грбот на работниците по фабриките.....

И јас сум гастербајтер па се вратив дома да живеам во родната земја.И сега што праиме,а?

Мене лично не ми недостасува таа скапана држава.И камо срека да се распаднеше порано,можеби подобро ке беше за цел Балкан.....

Ако имаш малку сива маса мегу рамениците и размислуваш трезвено ке го разбереш следниот коментар....
1.Србија.Остана без територија зошто чопавиот загорец беше кум на секое 9 дете на гипсираните.Сега тие имаат банана држава а србија без територија.Причина чопавиот загорец
2.Босна.Создадена од чопавиот,ама со неговото оптегнување се оптегна и Босна.Причина позната
3.Црна Гора.Срека што имаа независност па се некоја држава?????Причина позната
4.МКД.Проблем со името со јужниѕе цигани поради незаинтересираноста на чопавиот
5.Словенија.И онака не припагаше на таа група.
6.Хрватска.Најголемите инвестиции во неа,поради потеклото на чопавиот.Сега мака мачат со бившите од УДБА и ОЗНА

Се ова што се случува сега е резултат на чопавиот и ордата на комуњари кои беа убедени дека ке владеат 1000 години.Е сега рикај ко магаре,плачи и дери се на цел глас,ама џабе ти е ....

Умре 1991-ва......
Србите останаа без територија поради својата генијалност,а сите останавме без асална држава ради изборот нивен да се борат за Србија а не за Југославија.
Проблемот со името бил ради Тито хах,кај ве штанцаат вакви. Македонија прв пат функционирала како држава во време на тито,за проблемот со името кој се создаде по распадот на Југославија пак е он крив?

Се ова што се случува е резултат на глупоста на народот на овие простори,неписмен и лесен за манипулација. Па за желба за територија се истепаа луѓе кој се израснале од мали заедно. Па сега ќе се мачиме да се помируваме...Немаше потреба од помирување, спорови со името,ни спорови за територии а уште помалце со гипсираните,нити кој регион беше побогат бидејки секако можеше да живееш таму.
А освен Словенија пак кругот е тој, и за звезде гранда и за балкански лиги и за дружба луѓето се тие.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ја фалат оние кои келепур добиваа станови и градеа куки на грбот на работникот.Ја фалат оние кои се шлепаа ко лешпери на грбот на работниците по фабриките.....

И јас сум гастербајтер па се вратив дома да живеам во родната земја.И сега што праиме,а?

Мене лично не ми недостасува таа скапана држава.И камо срека да се распаднеше порано,можеби подобро ке беше за цел Балкан.....

Ако имаш малку сива маса мегу рамениците и размислуваш трезвено ке го разбереш следниот коментар....
1.Србија.Остана без територија зошто чопавиот загорец беше кум на секое 9 дете на гипсираните.Сега тие имаат банана држава а србија без територија.Причина чопавиот загорец
2.Босна.Создадена од чопавиот,ама со неговото оптегнување се оптегна и Босна.Причина позната
3.Црна Гора.Срека што имаа независност па се некоја држава?????Причина позната
4.МКД.Проблем со името со јужниѕе цигани поради незаинтересираноста на чопавиот
5.Словенија.И онака не припагаше на таа група.
6.Хрватска.Најголемите инвестиции во неа,поради потеклото на чопавиот.Сега мака мачат со бившите од УДБА и ОЗНА

Се ова што се случува сега е резултат на чопавиот и ордата на комуњари кои беа убедени дека ке владеат 1000 години.Е сега рикај ко магаре,плачи и дери се на цел глас,ама џабе ти е ....

Умре 1991-ва......
Милиони жители на СФРЈ, нивни потомци, жалат за една земја во која обичен човек, работник, можеше да има стан, куќа кола да школува деца на факултет а при тоа да не си крати од јадење, годишни одмори,, сметки...
Таа земја им пречеше на хоштаплери, криминалци и остала багра која сакаше на нечесен и подол начин да се збогати со матни зделки. Денес тоа ни се случува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom