Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Од подоцнежните средби и разговори со Владо и ќерка му Дијана Транталовски, Спасе ќе биде вчудовиден од нивните изјави, дека во партијата се јавиле негативни струења. Тие се огорчени што во партијата главните места повторно почнале да ги завземаат довчерашните угнетувачи на македонскиот народ, луѓето од едноумието. УДБ-а успеала партијата начисто да ја расклинка. На Богдановски не му издавале влезна виза за во Македонија. Мнозинсто од членството се разочарало од пасивниот однос на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и нивната вазална политика.
(Спасо Трпоски, живот и дело)
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.829
Поени од реакции
82.923
^^Тука негде се, по тоа прашање.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ce знае, патот кон Америка Аустралија Германија и Шведска!!
Па да, Богданов беше емигрирал во Франција и Норвешка, исто како и други 350.000 Македонци кои поради убавиот ни живот во СФРЈ се иселија во странство само во периодот 1965-1985 година.
Просперитетниот живот во СФРЈ беше причина зошто само од Битола и Пелагонија се иселија 100.000 Македонци од 1965 г. до крахот на прекрасната СФРЈ.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Па да, Богданов беше емигрирал во Франција и Норвешка, исто како и други 350.000 Македонци кои поради убавиот ни живот во СФРЈ се иселија во странство само во периодот 1965-1985 година. Просперитетниот живот во југозападна Македонија во СФРЈ беше причина зошто само од Битола и Пелагонија се иселија 100.000 Македонци од 1965 г. до крахот на прекрасната СФРЈ.
Во последни неколку години се иселија 450.000 од Македонија
Не можат да издржат луѓе толкава убајна... знаеш ко ќе земи женската да ти бацва ерогена зона а ти се тргаш и викаш “Немој не можам да издржам од колку ми е убо“ е така денес стотици иљади Македонци заминуваат оти е премногу убо и неиздржливо од убајна овде
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Во последни неколку години се иселија 450.000 од Македонија
Не можат да издржат луѓе толкава убајна... знаеш ко ќе земи женската да ти бацва ерогена зона а ти се тргаш и викаш “Немој не можам да издржам од колку ми е убо“ е така денес стотици иљади Македонци заминуваат оти е премногу убо и неиздржливо од убајна овде
Мислам дека 1,1 милиони се иселија последниве години од тука. Од што е лошо тука, ти си се населил од Хрватска во Македонија. :D
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.287
Поени од реакции
3.662
Мислам дека 1,1 милиони се иселија последниве години од тука. Од што е лошо тука, ти си се населил од Хрватска во Македонија. :D
Што мислиш зошто нема попис толку години? Затоа што една од две фамилии ќе каже дека братот/сестрата , таткото/мајката, мажот/жената е надвор од државата... А кој заминал од тука се враќа само ако го избркаат од каде што е појден а не дека тој сака да се врати...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Мислам дека 1,1 милиони се иселија последниве години од тука. Од што е лошо тука, ти си се населил од Хрватска во Македонија. :D
Не сум се населил јас од Хрватска плус донесен сум овде како дете без да ме праша некој дали сакам, али јас се гледам себе си како Кирил и Методи со брат му ко ги пуштија кај дивите племиња во Африка и Амазонија да шират култура и писменост
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.287
Поени од реакции
3.662
Не сум се населил јас од Хрватска плус донесен сум овде како дете без да ме праша некој дали сакам, али јас се гледам себе си како Кирил и Методи со брат му ко ги пуштија кај дивите племиња во Африка и Амазонија да шират култура и писменост
Богами тоа што им фали тука на некои ни ти нит било кој не може ни со инка да им го тури во глава. Убеден сум дека Битушанец има бар еден другар, еден роднина и еден комшија кој е во странство заминат последните 15 години и нема намера да се врати. Ама не којјјјј никој не се исселува од тука, сите се тука и излегуваат на избори и гласаат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Богами тоа што им фали тука на некои ни ти нит било кој не може ни со инка да им го тури во глава. Убеден сум дека Битушанец има бар еден другар, еден роднина и еден комшија кој е во странство заминат последните 15 години и нема намера да се врати. Ама не којјјјј никој не се исселува од тука, сите се тука и излегуваат на избори и гласаат.
како и да е еден ден сите ќе се иселите и ќе останам сам овде и ќе биде како оние филмови кога некој вирус ќе испотепа се живо на земјата и ќе остане само еден и ќе одам земам шо сакам ќе прам секакви лудории и глупости, ќе го запалам на битушанец југото да напрам скара на него, ќе си пишам и реплицирам сам на Кајгана и ќе си се банирам, ќе си организирам претседателски избори, ќе наполнам базенот во Битола со лозова и ќе се капам во неа.... а вие ќе рмбате во Аустралија за да платите сметки кирии јадење и бензин
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.829
Поени од реакции
82.923
Дури ни тогаш не би арчел без врска така, толку лозова.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Што мислиш зошто нема попис толку години? Затоа што една од две фамилии ќе каже дека братот/сестрата , таткото/мајката, мажот/жената е надвор од државата... А кој заминал од тука се враќа само ако го избркаат од каде што е појден а не дека тој сака да се врати...
Пописот пропадна зошто ДПМНЕ не дозволува да се направи пописен фалсификат ко што се стори со пописот организиран од СДСМ 2002 год.
И јас сум од гастрбајтерска фамилија, дедо ми се врати тука и никој од нас не сака да живее надвор од Македонија.[DOUBLEPOST=1435241272][/DOUBLEPOST]
Не сум се населил јас од Хрватска плус донесен сум овде како дете без да ме праша некој дали сакам, али јас се гледам себе си како Кирил и Методи со брат му ко ги пуштија кај дивите племиња во Африка и Амазонија да шират култура и писменост
По Историја не учеа дека колинистите од Краина, Косово и јужна Србија ги населувале тука зошто нивните краишта биле пасивни. И доста емисии последно време се вртат на телевизиите за колонистите во Македонија.

П.с. Морам да ти признаам дека добар рецепт за далматински качамак даде во гурманско катче.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Пописот пропадна зошто ДПМНЕ не дозволува да се направи пописен фалсификат ко што се стори со пописот организиран од СДСМ 2002 год.
И јас сум од гастрбајтерска фамилија, дедо ми се врати тука и никој од нас не сака да живее надвор од Македонија.[DOUBLEPOST=1435241272][/DOUBLEPOST]

По Историја не учеа дека колинистите од Краина, Косово и јужна Србија ги населувале тука зошто во нивните краишта биле бедни и да вршат србизација. И доста емисии последно време се вртат на телевизиите за колонистите во Македонија. Не можеш да се споредуваш ти со Св. Кирил и Методиј, не знам која култура ќе ни ја пренесеш од Краина, кога се` уште ја користите македонската азбука на Св. Климент и го користите средновековниот македонски јазик од Солун по црквите. :).

П.с. Морам да ти признаам дека добар рецепт за далматински качамак даде во гурманско катче.
Ти знаеш лли кои се далмати ??
То се илири
јас сум илир и немам врска со овие словенски племиња кои го препливаа дунав и донесоа овде вошки крлежи и арамилук
Додека моите претци ракоплескаа во античките театри, словените јадеа полуживи овци со се волна во задкарпатските мочуришта
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ти знаеш лли кои се далмати ??
То се илири
јас сум илир и немам врска со овие словенски племиња кои го препливаа дунав и донесоа овде вошки крлежи и арамилук
Додека моите претци ракоплескаа во античките театри, словените јадеа полуживи овци со се волна во задкарпатските мочуришта
Илирите се Словени. Језик словински или илирски то је једно исто :)

А можеби си некој влав, чии претци бугарискиот хан Кубрат ги донел до јадранскиот брег во 7 век. Запишано е во историјата, но и според сигурни археолошки извори, дека хан Кубрат кога ја напаѓал Дакија, заробил голем ромејски народ (се претпоставува 80,000 луѓе) од Дакија и ги зел со себе, па како номад преку Бугарија и Македонија ги пренел до јадранскиот брег во Матија (денешна Албанија) и после се расели овој влашки народ нагоре до Истра, на исток до Бугарија и на југ до Епир.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
Бидете фини и културни, не забегувајте од темата.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
Во времето за на СФРЈ, ако фрлеше во контејнер „нешто“, можеше и по два дена да си го најдеш истото таму.
(не дека не ги празнева надлежните организации за таа операција,друго е муабетот,ретки беа или ги немаше гњурците)
Денес во нашата ни мила Македонија-ФИРОМ,ако фрлиш нешто во контејнер,и по две минути се вратиш ќе го нема.
(не дека не ги празнат овие радниците на змејко,туку друга е вистината која сите ја знаете,многу -премногу има гњурци)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom