Беса во отворен протест за федерализација на Македонија

Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.841
Како и на секоја капитулација, навистина премногу е дадено. Ретардирано премногу.
Но тоа што боли, е што капитулиравме не пред вас - туку пред САД. Само со тој едноставен факт, никако да се соочат моиве сонародници.




Пак не се разбираме.
Критикувај ги колку сакаш овие сегашниве дилетанти. Впрочем и јас го правам тоа.

Но тоа што јас ти го кажувам, а ти не го разбираш, е дека не сакам едни дилетанти да ги заменам со други дилетанти (посебно не дилетанти дужни на странски фактор, марионетски контролирани).
Нам ни треба нешто подобро, не ни требаат нити едниве дилетанти ниту другите. Дилетанти, воопшто не ни требаат.
Ok ama mene ne mi e jasno kako toa kritikuvanje na vlasta e zelba za da se rusi istata ili da se donesat drugite na vlast. Da slusase porano nemase da dojde vo pozicija zaev da izigrava spasitel. I zatoa gi smetam za nesposobni (osven za licni interesi ne za opsto dobro) a toa sto zaev go kazuva site go znaeme ama se pravime deka ne e taka samo zaradi toa sto on sorabotuval so stranaki sluzbi (kao drugive majka tereza da ne se po toa prasanje)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.856
Поени од реакции
31.793
Ме известија дека на темава (и по форумов) @wicked_1 не ме вадел од уста. ;) Зарем ignore опцијата на форумов не функционира во двата правци?
ОК, тоа значи дека ликот може да ме чита. Нејсе. Тогаш ќе го прочита и ова што пишувам.
Како еден од само двајцата што успеале да дојдат на мојата игнор листа, благословен сум со целосна несвесност за неговите мозочни прдешки. Мислев дека ликот е запознат со тој факт, ако не до сега - тогаш ваљда барем од сега ќе биде.
А ако толку му е убаво да не ме вади од уста, тогаш кој сум па јас да му го кршам задоволството... :rolleyes:



Тезата дека сега ќе се федерализираме, дека опозицијата е виновна... е глупа, затоа морав да наведам информации од минатото.
Не бе баче, глупи с(т)е тие што од носот не гледаат подалеку. Од што сте се запенавиле по тесно партиски интереси - ништо друго не ви е важно. Се што ве интересира е кој е покрив за ова за она, за федерализацијата... За албанизацијата на Македонија.
Наместо малку да почнете се интересирате за национално единство и за националните интереси.

Ама што се замараш ти со Албанизација и со Вахабисти, пиј си западна кул-аид зашеќерена водичка и гледај си вахабистичка Ал Џезеира - која така здушно ја браниш. Слушај си вахабистички молитви од вахабистичките џамии.

За тебе е важно е кој е повиновен за албанизацијата, наместо како да се справиме со тоа.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
А шo aкo бесa немaлa ни пoлитичкa ни вoенa силa зa билo штo пoсериoзнo дa нaпрaви ?
Зaрем сaмoтo тoa штo се пoвикувa нa рушење нa сегaшнoвo држaвнo уредувaње не е дoвoлнo сериoзнo ?
Нели беше пoдoбрo дa се спречи негo дa се лечи ?

Некoј шизoфреник излегувa нa плoштaд и викa јa јa фoрмирaм републикa илиридa, a никoј ништo не превземa...
Пoлитичкaтa бoрбa нa сдсм и зaев дa дoјдaт нa влaст билo oбид зa нaсилнo уривaње нa влaстa, a вaквите преoчигледни oбиди (успешни или не, не е битнo) зa уривaње нa суверенитетoт нa држaвaтa тaa истaтa сaмo ги гледa без дa превземе ништo... стрaшнo...

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
За кои тези да пишам? Која е логиката да расправам реална политика со некој кој верува у илуминати и бабароги а игнорира емпириски докази за криминал?

Како може некој да наметне реторика од место на опозиција т.е подреден? Барем малку има ли логика у ова што го пишеш? Природата и начинот на работење, сооднос на групи, општествени дебати и слично се поставува од позиција на власт. Дај барем малку разграничувај ги работите.

Терајте си ги сценаријата вие, ама не ги претставувајте како апсолутни вистини.
Еве прочитај некогаш мој пост и види каде сум напишал илуминати, масони и разни чуда? Постои срч побарај и презентрај ми. Поготово во случај на регионалната политика. Тоа што ми го инпутираш е смешно. Ме читаш 1-2 месеци и правиш заклучок донесен со предрасуди .

СДСМ наметнува факти со ароганција и исмејување, каква што всушност е нивната политика последниве 10 години. Вие само го следите тој пат, на пат за буткање на „диктаторчето“. Па нели беше Бранко што го исмејуваше тој стечаецот за жена му? На тоа се темели програмата на опозицијата, на ароганција, на исмејување.. Па после се чудат зошто ништо не им успева. Како да им успее, со плукање кампања не бива.

И 100 пати сум кажал и пак ќе кажам, колку што се ДМПНЕ криви за криминалот што го направиле, исто толку е криви СДСМ што им го овозможиле тоа со дебилната политика со која се доведоа на ова дереџе, што дури и после бомбите, МЗ ги истретира како треторазредна партија.
 
W

wicked_1

Гостин
Еве прочитај некогаш мој пост и види каде сум напишал илуминати, масони и разни чуда? Посто срч побарај и презентрај ми. Поготово во случај на регионалната политика. Тоа што ми го импутираш е смешно. Ме читаш 1-2 месеци и правиш заклучок донесен на лична претпоставка.
Ало, ти ме цитираше за пост кој беше наменет т.е го цитирав ванлок теоретичаров, значи на него мислев... дај да не си играме глув телефон?

Еве СДСМ наметнува факти со ароганција и исмејување, каква што всушност е нивната политика последниве 10 години. Вие само го следите тој пат, на пат за буткање на „диктаторчето“. Па нели беше Бранко што го исмејуваше тој стечаецот за жена му? На тоа се темели програмата на опозицијата, на ароганција, на исмејување.. Па после се чудат зошто ништо не им успева. Како да им успее, со плукање кампања не бива.
Какво исмевање? Пак ќе те прашам што збориш? Имаш 30+ бомби како снимки кои упатуваат на КРИМИНАЛ, од местења на судии, случаи, прикривања, избори, пресметки со различни на нивните, узурпација на државни институции и што уште не, тоа исмевања ли ти е на тебе?
Бранко? Стечаец, what?

И 100 пати сум кажал и пак ќе кажам, колку што се ДМПНЕ криви за криминалот што го направиле, исто толку е криви СДСМ што им го овозможиле тоа со дебилната политика со која се доведоа на ова дереџе, што дури и после бомбите, МЗ ги истретира како треторазредна партија.
На тебе оставам да ги толкуваш ставовите, изјавите и дипломатските пораки, се изначитав се, од Лавров, до интервјуата на ЗЗ и НГ, до што тоа кажал адвокатскиот тим на ЗЗ, бесполезно е да се впуштам и тука, од последното утепавме безвезе време јас и уште некој член тука да ти објаснуваме дека елементарно познавање немаш од право и правни системи, и напамет пишеш
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
Ептен сте офтопик во теми кои саами си ги отварате.
Кое барање сппред вас е нелогична и зошто?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.856
Поени од реакции
31.793
Федерализација? Ревизија на рамковниот договор?? Самиот рамковен договор???
Мал милион други небулози кои во ниедна друга држава во светов, ниедно малцинство не ги поседува??!? :cautious:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.462
Поени од реакции
4.970
Што ти пречи рамковниот, државата е послаба? Економијата стагнира?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.441
Ало, ти ме цитираше за пост кој беше наменет т.е го цитирав ванлок теоретичаров, значи на него мислев... дај да не си играме глув телефон?
Ако бил наменет за Ванлок, како се најдов јас цитиран на тој пост а? Па тоа е на претходната страна, еве го постот:
http://forum.kajgana.com/threads/Беса-во-отворен-протест-за-федерализација-на-Македонија.78388/page-10#post-7276833


Какво исмевање? Пак ќе те прашам што збориш? Имаш 30+ бомби како снимки кои упатуваат на КРИМИНАЛ, од местења на судии, случаи, прикривања, избори, пресметки со различни на нивните, узурпација на државни институции и што уште не, тоа исмевања ли ти е на тебе?
Бранко? Стечаец, what?
Тоа што го збориш е кампањата, а ароганцијата и исмевањето е имплементацијата на истата. Земи го на пример форумов. Тој е слика и прилика на тоа што се случува. Почнувајќи од Гошинце и саркастичното исмејување на тезите за федерализација, па се до пародизирање на предупредувањата за најавата на Беса за федерализација на државата.

На тебе оставам да ги толкуваш ставовите, изјавите и дипломатските пораки, се изначитав се, од Лавров, до интервјуата на ЗЗ и НГ, до што тоа кажал адвокатскиот тим на ЗЗ, бесполезно е да се впуштам и тука, од последното утепавме безвезе време јас и уште некој член тука да ти објаснуваме дека елементарно познавање немаш од право и правни системи, и напамет пишеш
Значи збориш за детето кое уште е на факултет и си мисли дека ако прочитал некое книгиче дека станал Шешељ за право и правни науки. Тоа ти е исто ко да си ја прочитал „кратка историја на времето“ и да тврдиш дека си станал научник од калибарот на Стивен Хокинс. Дај не ме смеј жити све. Јас тоа што го пишувам нема врска со право, а уште помалце со правни системи.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Јас тоа што го пишувам нема врска со право, а уште помалце со правни системи.
Tи тоа што го пишуваш нема врска со централата.

Пред еден месец тврдеше дека Груевски ги брани руските интереси во Македонија и дека и се спротиставува на меѓународната заедница. По туркањето на гаќите кое го направи Груевски спрема Брисел, никаде те нема да ја браниш таа теза. Сега не плашиш со Беса. Срамота е, сериозно ти велам. Земи прибери се, не се бламирај како мало дете.

Истата работа и за @Vanlok . На големи врати најавуваше Турски тек низ Македонија наспроти вољата на Брисел. Знаеме како заврши таа приказна. Што е следниот аргумент за поддршка на Грујо? Сега ќе не брани од федерализација? Ни се плака мајката. Како беше онај вицот, аман не ме брани повеќе?
 
W

wicked_1

Гостин
Ако бил наменет за Ванлок, како се најдов јас цитиран на тој пост а? Па тоа е на претходната страна, еве го постот:
http://forum.kajgana.com/threads/Беса-во-отворен-протест-за-федерализација-на-Македонија.78388/page-10#post-7276833
:facepalm:...
Го цитирав другиот со заговорите, ти ме цитираше од никаде да го браниш пријателчето. На првата реченица што ја напиша ти,
"Единствен одговор на теза која не ти одговара е:Да, ти како страствен навивач на кримосите на власт, тука продаваш армагедон реторика дека не смее да се дозволи на другите да дојдат." ,

одговорив со : За кои тези да пишам? Која е логиката да расправам реална политика со некој кој верува у илуминати и бабароги а игнорира емпириски докази за криминал?
ти вратив на цитираното, - пишам дека нема поента да се дебатира со пријателот ти


Тоа што го збориш е кампањата, а ароганцијата и исмевањето е имплементацијата на истата. Земи го на пример форумов. Тој е слика и прилика на тоа што се случува. Почнувајќи од Гошинце и саркастичното исмејување на тезите за федерализација, па се до пародизирање на предупредувањата за најавата на Беса за федерализација на државата.
:icon_lol:

Значи збориш за детето кое уште е на факултет и си мисли дека ако прочитал некое книгиче дека станал Шешељ за право и правни науки. Тоа ти е исто ко да си ја прочитал „кратка историја на времето“ и да тврдиш дека си станал научник од калибарот на Стивен Хокинс. Дај не ме смеј жити све. Јас тоа што го пишувам нема врска со право, а уште помалце со правни системи.
:icon_lol:, ок
Само не се мешај веќе да толкуваш изјави на нечиј адвокат, правник у врска со судските процеси, вака ќе те исмева секој малце од малце што разбира. Како пријателот ти кога проба да објаснува за преодна влада и нејзините функции и задни намери, смена на име и слични лименки, виде дека не разбира, па си се повлече поштено.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Тажен ден денес. Кој знае кои шамари ќе ги јаде за секоја идна најава на слични Беси.

http://plusinfo.mk/vest/29312/obnoveno-nishto-od-najaveniot-demant-od-portparolkata-na-evrokomesarot-han

:place:
Kоја е цената што Груевски ја плаќа за поддршката од Хан? Да не испадне цехот повисок од она што Македонија може да плати во моментов?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Kоја е цената што Груевски ја плаќа за поддршката од Хан? Да не испадне цехот повисок од она што Македонија може да плати во моментов?
Освен парите што ќе ги загубиме од хипотетички Турски тек, ништо што предходно не им беше испланирано. Не за џабе изјавава доаѓа од Вашингтон, каде што Хан отиде да се консултира за западен Балкан.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Освен парите што ќе ги загубиме од хипотетички Турски тек, ништо што предходно не им беше испланирано. Не за џабе изјавава доаѓа од Вашингтон, каде што Хан отиде да се консултира за западен Балкан.
Хмм, имаше некоја најава за заедничка изјава на Македонија и Грција за соработка. Знаеме колку се Грците отворени за соработка со нас. Може да испадне на крајот цехот да не може Груевски политички да го плати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom