Android корисници (проблеми, прашања, совети)

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Одлично работи на нексус нема дилема тука и да може да се враќа назат пак на КК

Sent from my SM-N910F
 
Т

Триптико

Гостин
Иам 5ка од ноември или таму кога искочи на Нексус 7 и одлично работи. Зашто би сакал назад? Незнам како ви ја средиле за на другиве уреди ама на нексусите одлично работи
На Z2 и Galaxy S4 има лаг при кликање, како на некои јава модели што имаше. Батерија јаде како лудо. Кај другар на Нексус 7 се инсталира и имаше куп заебанции додека се среди. И не може да го врати на фабричка 4ка, освен да го флешува со друг ром.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.313
Поени од реакции
4.734
На Z2 и Galaxy S4 има лаг при кликање, како на некои јава модели што имаше. Батерија јаде како лудо. Кај другар на Нексус 7 се инсталира и имаше куп заебанции додека се среди. И не може да го врати на фабричка 4ка, освен да го флешува со друг ром.
Не сум експерт за мобилни телефони и нивниве оперативни системи ама од користење можам следново да ти го кажам.
Другар на Нексус 7 2012 супер му работи и е задоволен од него, малку побрзо му ја цица батеријата вика ама е незначително за да се жали. Други лагови или багови нема приметено.
Јас на Нексус 7 2013 исто ми работи супер дури и батеријата ми трае повеќе одколку на старите верзии. Не лагира, не сецка нема некој проблем. Ама и не играм игри или да гледам филмови на него. Го користам за да проверам маил, за чат, да расчитам по интернет на страните кои најчесто ги посетувам без да морам да палам лаптоп.
Понекогаш се јавува проблем со претерано цицање на батеријата и на нет мн се жалеа од ова па некој имаше пишано дека со хард ресет и wipe data го решил. Пробав и стварно помага, па сеа често ако почне батеријата да ми ја цица брза (а тоа се случува секогаш кога ќе оставам да падне под 15%) му правам хард ресет преку рикавери и пак се враќа се во нормала(истиов метод на верзијата од 2012 не помогна).
 
Т

Триптико

Гостин
@wiksa на 4ката ги немаше овие работи. Затоа има во рок од неколку месеци 2 апдејти. Ќе видиме што ќе биде со 5.0.2
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
На Z2 и Galaxy S4 има лаг при кликање, како на некои јава модели што имаше. Батерија јаде како лудо. Кај другар на Нексус 7 се инсталира и имаше куп заебанции додека се среди. И не може да го врати на фабричка 4ка, освен да го флешува со друг ром.
Кај мене на S5 екстра работи, после вториот апдејт на 5.0. Со првиот апдејт, точно е, ја трошеше батеријата за неполн ден. Сега, неверојатно, со нон стоп вклучен мобилен интернет, e-mail, разговори, вибер, сурфање и нон стоп (освен кога спијам :D) приклучен Gear часовник трае два дена. Project Volta во 5.0, конечно, одлично функционира.
Да не зборам дека е многу побрз него ли на KitKat.
Еве скриншот :

Screenshot_2015-04-18-23-30-32.png
 
Член од
4 декември 2009
Мислења
3.244
Поени од реакции
2.762
Имам проблем со .thumbnails фолдерот во DCIM кој е околу 1 гб од фајлови по 100 мб, гледав на интернет, нема корист од нив тоа се всушност минимални слики од секоја што била внесена досега во системот и прави проблеми покажува дека нема меморија телефонот. Да не имал некој сличен проблем со ова и да има пробано решение? Доколку нема гледам се препорачува зачувување на сите слики од мобилниот и бришење на тие фајлови па истата процедура по неколку месеци. Благодарам однапред. :)
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки имам Alcatel OneTouch Idol две години и пред некој ден на 3 пати ми замрзна екранот и не сакаше ништо да функционира и ме даваше како исклучен. Два од трите пати се рестартира сам одма додека еднаш му требаше околу 5 мин за да се рестартира. Пошто ми е помината гаранцијата да побарам некое мислење ако знае некој што би можело да е проблемот. Фала ви
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Тие што имаат LG F 60 има Android 5.0 упдате но се инсталира исклучиво преку LG PC Suite. Денес кај другар видов
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.133
Што подобро ? пример ...
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Некој Алкател, Сони...
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
дали можи да се најди самсунг галакси с5 ако е исклучен или ако не е пуштен џпс ? каква корист можи да има арамијата од него ? заклучен е преку android device manager. во мојов случај мене ми го украдоја. ако знае некој нека ми објасни. фала многу
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Да продава делови може само. И да, може да се најде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom