Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Ti trebalo da si prasas za brojce ama ne ti teknalo stom ne ti dale ili zazvoni na posrednikot neka prasa toj za brojce ili pak beka proveruva toj sekoj pat koga odi oti mozno e za pobrzo da ti go dadat zosto kako sto gledam veke nema zastoj vo dabc pocnaa aktivvno so rabota i so proishodi za tvojov be veruvam deka ni eden mesec ke cekas.
Да, не ми текна..пошо мн гужва беше тој ден, плус имаше многу Украинци и нив ги пуштаа први. Проверив и на сајтот на ДАБЧ, пишува дека за Дупликат происход се чека 30 дена... А немам инаку посредник, не ми треба.. Можеби ќе дадам полномошно на некој близок да ми го подигне.. Иначе сакав да прашам, кога може да се подигне Происходот (кога ќе е готов се разбира)? Пошо вчера во Дабч поднесувавме до 15.00ч, а само од 15.00-16.00ч беше за Получване (подигање).. Дали можам да си го земам происходот на пример уште сабајлето ако одам таму, или треба да се чека на крај на работното време?[DOUBLEPOST=1432726442][/DOUBLEPOST]
Јас имам аплицирано директно во ДАБЧ а бројот го пишувам од ПРВИОТ емаил официјален што го праќа дабч електронски.
Си го напиша маилот во Молбата(зајавлението) па да те исконтактираат?
Оти во моето Зајавление за Дупликат немаше никаде место да оставам контакт маил да ми пишат електронски...
 
Последно уредено:

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Како што ми стои за 2014 год од бројките што ги проверував отприлика до 1000 некаде се проверени досега... да се надеваме дека брзо ќе оди 2014!
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Како што ми стои за 2014 год од бројките што ги проверував отприлика до 1000 некаде се проверени досега... да се надеваме дека брзо ќе оди 2014!
ima i vakvi, a ne se vo poslednite protokoli ..... Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 110 от 2014 година.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
ima i vakvi, a ne se vo poslednite protokoli ..... Молбата Ви е уважена.
Вашата преписка е вклјучена в Указ 110 от 2014 година.
Ima baagi brojcinja pusteni za ukaz i vrateni na dopolnitelna od 2014 ama ne po red.
Znaci do 1000 2014 se site provereni a od 1000 nagore se razvleceni neznam koja i e logikata bas se cudam eve na primer jas vidov brojce od 6××× 2014 vraten na dopolnitelna koj znae kako i po sto preglesuvaat.
Inaku mislev so bojko ke odi pobrzo ama ocigledno sum pogresila zatoa sto od lani ova vreme od 2013 ima premnogu brojki rastakani so daden ukaz znaci za godina dena se izlavale a eve sega veke sme juni a na nieden protokol nema pusteno brojce od 2014 a lani juni mesec vido protokoli so mesani brojki se od 2013..znaci trazi trazi NZS nema!!!!
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Да, не ми текна..пошо мн гужва беше тој ден, плус имаше многу Украинци и нив ги пуштаа први. Проверив и на сајтот на ДАБЧ, пишува дека за Дупликат происход се чека 30 дена... А немам инаку посредник, не ми треба.. Можеби ќе дадам полномошно на некој близок да ми го подигне.. Иначе сакав да прашам, кога може да се подигне Происходот (кога ќе е готов се разбира)? Пошо вчера во Дабч поднесувавме до 15.00ч, а само од 15.00-16.00ч беше за Получване (подигање).. Дали можам да си го земам происходот на пример уште сабајлето ако одам таму, или треба да се чека на крај на работното време?[DOUBLEPOST=1432726442][/DOUBLEPOST]
Си го напиша маилот во Молбата(зајавлението) па да те исконтактираат?
Оти во моето Зајавление за Дупликат немаше никаде место да оставам контакт маил да ми пишат електронски...
Да маилот се пишува обавезно. Се сеќавам добро дека кога бевме во дабч ни дадоа на сите по еден лист да се потпишеме дали ни важи стариот емаил, што сме го напишале на пријавата уште при првото пријавување во дабч, или ако имаме нов емаил да го запишеме на листот. За ова се сеќавам добро дека така беше.
 
Член од
6 март 2015
Мислења
16
Поени од реакции
10
да се надоврзам со горе напишаното .. треба да си имаш преведено лекарско и не осудуван уплатница 30лева мислам беше(ке си уплатиш во бугарија) иначе 6 месеци важи произходот, после 6 месеци пропаѓа и треба пак од почеток во дабч.... во понеделникот закажваја за 14ти јули....
Ova za trajnosta na proishodot 6 mod zemanjeto preku konzulat ili koga go odobrile?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Да маилот се пишува обавезно. Се сеќавам добро дека кога бевме во дабч ни дадоа на сите по еден лист да се потпишеме дали ни важи стариот емаил, што сме го напишале на пријавата уште при првото пријавување во дабч, или ако имаме нов емаил да го запишеме на листот. За ова се сеќавам добро дека така беше.
Ќе им пишам јас прв маил на Дабч, со мои податоци да проверат дали е готов..па да ме известат.. друго не преостанува ....
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
Дечки, може да ми дадете официјален маил од ДАБЧ, да им пишам мои податоци да ги прашам кога ќе ми биде происходот готов? пошо на картончето не ми напишаа број за да можам да си го проверувам статусот... Ви благодарам :)
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Дечки, може да ми дадете официјален маил од ДАБЧ, да им пишам мои податоци да ги прашам кога ќе ми биде происходот готов? пошо на картончето не ми напишаа број за да можам да си го проверувам статусот... Ви благодарам :)
  • Адрес:
    Софија 1000, бул."Дондуков" 2А
  • Телефони:
00359 2/ 935 06 50 - за справки и информација

00359 2/ 935 06 74 - председател
00359 2/ 935 06 52 - зам.-председател
00359 2/ 935 06 53 - главен секретар
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
епа дами и господо ОФИЦИАЛНО сум прекратен (09423/2012),,,,,..,,....,,..,жими се најмило АМЕРИКА е полесна за влез отколку европа кај тие АЛЧНИ И САМОЖИВНИ копилиња,мојот прв братучет замина лани ноември во америка искрено неможев да поверувам но ВИЗАТА му ја дадоја тукутака САКАШ,,НАТИ несе ни надеваше дека ке му дадат.....поголемиот дел од роднините ми живеат во европа а братучедите во АМЕРИКА,за европа велат МНОГУ ЛАДНИ ЛУГЕ + како што напишав горе,а за АМЕРИКА топли дарежливи луге,но јас не им верувам се додека не почуствувам самиот на сопствена кожа какви се..не ми замерувајте но лут сум многу и исплашен,.,.,..,несакам веке ни секунда да седам овде со бомбите на грујото и зајкото во оваа БЕДОТИЈА И МИЗЕРИЈА....само едно знајте ервропа ке се растури АМЕРИКАНЦИТЕ никогаш не згрешиле во ништо како што велат европа е рецепт за катастрофа не за успех,системот е неодржлив....извинете што е долго изгледа емоциите кајмене надвладеаја,,и за крај сите вие што сте го извадиле бугарскиот и сте тргнале на пат со срека ГОСПОД да ви даде успех и здравје,а вие другите што сте го извадиле само за во ФИОКА---------СРАМОТА заради вас некој друг што сака нешто да направи и постигне во животот НЕМОЖЕЛ....и за крај во позитивна смисла ---ФАЛА И ЕБЕТЕСЕ//////ТЕНКИЈУ ЕНД ФАКЈУ..................крај
 
Член од
23 октомври 2014
Мислења
84
Поени од реакции
38
епа дами и господо ОФИЦИАЛНО сум прекратен (09423/2012),,,,,..,,....,,..,жими се најмило АМЕРИКА е полесна за влез отколку европа кај тие АЛЧНИ И САМОЖИВНИ копилиња,мојот прв братучет замина лани ноември во америка искрено неможев да поверувам но ВИЗАТА му ја дадоја тукутака САКАШ,,НАТИ несе ни надеваше дека ке му дадат.....поголемиот дел од роднините ми живеат во европа а братучедите во АМЕРИКА,за европа велат МНОГУ ЛАДНИ ЛУГЕ + како што напишав горе,а за АМЕРИКА топли дарежливи луге,но јас не им верувам се додека не почуствувам самиот на сопствена кожа какви се..не ми замерувајте но лут сум многу и исплашен,.,.,..,несакам веке ни секунда да седам овде со бомбите на грујото и зајкото во оваа БЕДОТИЈА И МИЗЕРИЈА....само едно знајте ервропа ке се растури АМЕРИКАНЦИТЕ никогаш не згрешиле во ништо како што велат европа е рецепт за катастрофа не за успех,системот е неодржлив....извинете што е долго изгледа емоциите кајмене надвладеаја,,и за крај сите вие што сте го извадиле бугарскиот и сте тргнале на пат со срека ГОСПОД да ви даде успех и здравје,а вие другите што сте го извадиле само за во ФИОКА---------СРАМОТА заради вас некој друг што сака нешто да направи и постигне во животот НЕМОЖЕЛ....и за крај во позитивна смисла ---ФАЛА И ЕБЕТЕСЕ//////ТЕНКИЈУ ЕНД ФАКЈУ..................крај
dopolnitelni odnese?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Не ми е јасно зашто не можам да си го проверам статусот во дабч, зашто постојано ми излага - Нјама намерени зајавленија по посочените критерии.
гледам и на други вака им излага, дали не сме внесени во системот или што е работава?

@Pepibe за жал има многу кои не го користат пасошот, а го извадиле без проблем тука си во право, едина опција ти е нелегален влез во Америка па да пробаш преку брак некако да емигрираш, друго чаре нема за тебе. жалам[DOUBLEPOST=1432743685][/DOUBLEPOST]
dopolnitelni odnese?
мислам дека пепибе нема дополнителни документи, така бар пишуваше погоре во постовите.
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
Kako e ovaa so original dokument od 1941 god. so brolce od 2012 god. denes proveriv prepiskata e prekratena.pa pa alal da im e i toa pisuva na starata licna karta nacionalnost blgarin care neka kaze nekoj,so posmrtnica prevedena legalizirana orginal licnata karta predadena tamu licno ajde
Одбиен си со докажано роднинско сродство по права линија со лице од бугарска националност? Ако е така, ова од ден на ден станува се' почудно.

Подигни си го оригиналот и отпочни ја постапката во агенцијата наново.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
eden drugar ke odi vo sofija vo ponedelnik saka da odi i vo dabc da vidi do kade mu e predmetot,dali moze tamu da se vleze za konsultacija bez zakazano?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom