ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пасошите да им се земат на нивните фамилии! Сметките на сите да им се замрзнат до обичен шеф во администрација!

И право на бесилка!
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Пасошите да им се земат на нивните фамилии! Сметките на сите да им се замрзнат до обичен шеф во администрација!

И право на бесилка!
Ова се однесува на Заев и Заевците?
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Касно си дадоа оставки требаше многу порано, а Груевски и да не сака,ке мора да го направи истото за брзо.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
"Бобан: Во вчерашната изјава на комесарот Хан, во однос на последниот терористички напад во земјата, што траеше две ипол минути, во таа изјава, само во две секунди тој изрази жалење за жртвите, а во останатите две ипол минути ја критикуваше политичката ситуација, велејќи дека ова не треба да го одвлекува вниманието на земјата и на политичките лидери во земјата за да не ја решат сегашната политичка криза. Значи, имајќи осум жртви од полициските безбендосни сили од една од најголемите терористички групи во која беа вклучени голем број на членови на ИСИЛ и странски борци на ИСИЛ, комесарот Хан смета дека не е толку важно, туку дека е важна политичката криза. Дали говориме тука за хипокризија, бидејќи пред неколку години имавме терористички напад во Париз, но никој не кажа дека ова не треба да го одвлекува вниманието на Франција од решавањето на макроекономската неизбалансираност и економските проблеми, туку сите критикуваа и кажуваа нешто за терористичкиот напад? Сега, имаме комесар кој ја претставува Европската комисија кој само кажа дека жали за жртвите, но потоа во 98 проценти од неговата изјава вели дека ова не трбеа да ја одвлекува земјата од политичката криза.Дали е ова нормално? Маја: - Мора да посветите внимание на деталите. Ние го изразивме нашето жалење на неколку нивоа во текот на вчерашниот ден и никој во одредени услови, дури и јас бев неколкупати на сцената изразувајќи жалење, како и на пресот вчера. Тоа го рековме екстремно јасно. Но, ние исто така одговоривме и на други прашања што се во прашање тука и тие не беа никако критика, туку наш потврден повик до политичките лидери во земјата да седнат заедно и дапочнат да ги решаваат потцртаните прашања. Ова не е нова работа и беше само можност да се повтори уште еднаш. Бобан: Мнозинство од групата дојде од Косово, значи дека ЕУЛЕКС не ја врши добро работата таму, а таму сте за влаадеење на правото и зајакнување на безбедноста, но се чини дека ЕУ не успеа со ова. Значи ли дека Еулекс чувствува одговорност за тоа што 50 терористи дојдоа преку границата од земјата што е регулирана и заштитена од страна на ЕУ?"
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.510
Поени од реакции
36.463
Штета што до оставкиве се дојде заради надворешно влијание, наместо од политички притисок на народот. И ако веќе има оставки... каде е оставката на министерот по здравство??
Во Мој Термин ја има закажано, ќе биде за два-три месеца.

За Адеми муабет да не правиме. Целосен крах доживеа во високото и во средното образование. Протести, окупирања, бојкоти, средношколци у шатори... Он не се чувствува одговорен. Мене би ми било срам пред моите дома да се појавам после тоа а не па да глумам министер.
Ај барем позитивно е што ја сплоти целата младина.

Само бидејќи се небитни и никаков фактор најверојатно ќе преживеат.

Денес би требало оставка од Зврлевски да има.
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Никогаш до сега не сум рекла лош збор за Србите ама после сите натписи во медиумите искрено да кажам ми се гади од нив. Ај од Бугарите и да очекував срања ама од овие ропаците стварно не. Они нивната држава си ја оправија па еве се префрлија кај нас.
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Мислам дека Ставревски сам има донесено одлука за оставка пошто премногу им е вреден, нема шанси да најдат друг толку способен во обезбедувањето пари за буџетот...плус секако според снимкине му беше скурчено да министерува... Во замачкувањето очи можи да настрада и Владимир Талевски на Битола градоначалникон ама малку полошо од овие оти слушнав пред некое време обивинителството му отворило предмет па можи да го затворат.. плус очигледно не го обожаваат во партија...
 
B

Bafra

Гостин
После последните избори се збореше дека следно е:
- за 1-2 години креирање на техничка влада (налик на она кога македонците заедно го потпишаа Охридскиот договор)
- техничката влада го менува името на Македонија (никој не кажа за новото име)
- После техничката влада повторно си се враќа Вмро бидејќи мнозинството е за нив.

Се е можно во оваа чудесна земја
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.442
Касно си дадоа оставки требаше многу порано, а Груевски и да не сака,ке мора да го направи истото за брзо.
Интересно е што од целава оваа ситуација опозицијата направи политичките поени да отидат во власта. Токму што оставките дојдоа после Кумановската акција. Тоа го оправдува досегашното нереагирање на Грујо во врска со бомбите, а во врска со западните тутори, градење на поповолна позиција за преговори.

Иако овие оставки според мене не ветуваат многу во врска со безбедносната импликација што ја имаме (во 2001 на почетокот на конфликтот имавме слично изнудена смена на Доста Димовска и Љубен Пауновски). Така да тоа, според мене веќе ја прави ирелевенанта политичката криза што ја имаме, а која ја заврши својата намена, а тоа е безбедносната дестабилизација што веќе ни се случува.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom