ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.365
Поени од реакции
16.564
Војната во 2001 година те побива. Кога ќе разбереш дека војна во светот не се дешава без вмешаност на некој од тие ентитети.
Последен пат кога проверив 2015 година бевме.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Како и да е, после волку бранувања едно е јасно: Оваа власт не заслужува понатака да управува.

За вакви сценарија никој не може да прогледа низ прсти.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
"NAJLABILNIJA zemlja Europe pred novim ratom", naslov je teksta u kojem njemački dnevni list Die Welt piše o situaciji u Makedoniji, prenosi agencija Tanjug.

Ovaj njemački konzervativni dnevnik pritom se poziva na pucnjavu koja se ovaj vikend dogodila u Kumanovu. Pozivajući se na izvore iz Prištine, Die Welt piše da je više Albanaca koje su Makedonci uhapsili zlostavljano u zatvoru, a tvrde da su privedeni i albanski civili. Die Welt u svom tekstu tvrdi da regiji "prijeti sukob između Slavena i Albanaca" kao i 2001. godine.

Dnevni list Berliner Zeitung s druge strane ističe kako mnogi u Makedoniji sumnjaju u istinitost službene verzije događaja, prema kojoj su iza zbivanja u Kumanovu albanski ekstremisti. Podsjeća se da Makedoniju već mjesecima potresaju prosvjedi koji u prvi plan guraju političke, a ne etničke razlike.

"Organizacije za ljudska prava i zapadni diplomati optužuju vladu premijera Nikole Gruevskog da se služi autoritarnim metodama. Prema navodima organizacije Reporteri bez granica, u Makedoniji vlada najmanja sloboda medija u čitavoj Europi zapadno od bivšeg SSSR-a", piše Berliner Zeitung.

Deutsche Welle u svom izvještaju također navodi da "mnogi promatrači sumnjaju u službenu verziju događaja".

"Taktika naoružanih je svakako vrlo čudna. OVK (Oslobodilačka vojska Kosova op.a.) obično zauzima sela u nepristupačnom zaleđu, a zatim se sklanja odatle da bi na kraju iskoristila civilne žrtve u propagandne svrhe. Povlačenje iz jedne opkoljene gradske četvrti je nemoguće, a OVK nikad nije izvodila samoubilačke misije. Mnogi u Makedoniji smatraju da je u Kumanovu insceniran međuetnički sukob, kojim vlada pokušava odvratiti pažnju javnosti sa političkih i socijalnih prosvjeda zbog kojih je u sve težoj situaciji", stoji u tekstu lista Neue Zürcher Zeitung, na čije se izvještaje poziva i DW.

"Tajna služba, na čijem čelu se nalazi jedan rođak premijera Gruevskog, u stanju je učiniti tako nešto. A i u regiji ne nedostaje mladih ljudi koji se na to mogu potaknuti s nešto novca. Vlada premijera Gruevskog je stjerana leđima uza zid. Opozicija već mjesecima postupno objavljuje protokole prisluškivanih razgovora koji pokazuju koliko je korumpirana i cinična devetogodišnja vladavina VMRO i njenih albanskih partnera. U Skopju su se formirali prosvjedi koji su prvi put u povijesti ove zemlje multietnički", piše Neue Zürcher Zeitung.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.664
Поени од реакции
21.089
ако на некое холивудско студио му треба сценарио за филм јас мислам дека треба да се обрати тука во македонија зашто има премногу фаци со бујна фантазија. очи си вадат луѓево, грујо е крив зоки е крив мислам ноу комент .... ја незнам зашто полицијата отишла да интервенира и да гине за џабе и за кого, абе остај ги нека ги реализираат акциите , нека ги кренат во воздух дечките со бујна фантазија, нека ги издишат и протестанти и контра-протестанти па да видиме кои филмови ќе се тераат тогаш. толкава самодеструкција има само во македонија и на ниедно друго место, држава со толку малку жители. каде сум се родил мајко во која држава и со какви луѓе околу мене, ми се блуе ми се повраќа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.066
Поени од реакции
16.177
Ако мислиш дека Груевски не е спремен да жртвува луѓе за да остане на власт тогаш се лажеш гадно, инаку во бомбата за Смиљлковско нема да има ништо спектакуларно што многумина го очекуваат, мое мислење е дека со таа бомба ќе се открие дека како и во многу други случаи инситуциите не си ја завршиле добро работата, дека истрага не е водена професионално, и мислам дека лицата кои се осудени всушност не се извршителите на убиството
Ima zošto i toa, morale nešto da napravat brgu a vrzani im bile racete.. a zošto site sdsm lajači zamolknaa kako gomna posle kobajagi bombata, za slučajot Sopot (slučaj 100% na sdsm a sega će dojde RM da plaća), za koj Makedonija će ja oderat vo Strazburg, isto kako što ja odraa za slučaj Masri, plus BRUKATA
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.560
Поени од реакции
999
Војната во 2001 година те побива. Кога ќе разбереш дека војна во светот не се дешава без вмешаност на некој од тие ентитети.



Еве да речеме дека Груевски го конструирал тоа. Како во тој случај тој си ја зацврстува позицијата на власт?
се објавија две доста незгодни бомби, за Мартин Нешкоски и за Никола Младенов, бомби кои создадоа голем гнев кај граѓаните, почнаа да се организираат протести, прво во Скопје а потоа и во неколку други градови, се најави голем протест на опозицијата на 17 мај, се најави објавување на бомбите за Смиљковско и за името, се зголеми многу притисокот врз Груевски и бандата околу него, она што се случи во Гошинце не знам како да го наречам, толку нејаснотии има што мислам дека на никој уште не му е јасно што точно се случувало таму, јас искрено очекував некоја ваква ситуација, ситуација која ќе го сврти вниманието од бомбите, ќе се создаде еден нов амбиент, е сега овој инцидент во Куманово беше многу пострашен, со 8 погинати полицајци, многу нејаснотии има и во овој случај така што не може да се извлече заклучок што точно се случило таму, Иванов вели дека веќе некое време знаеле за оваа банда и ништо не превзеле, Груевски вели дека акцијата е успешно спроведена а има 8 мртви полицајци во еден ден, Стојанче Ангелов пред некое време кажа дека е платено 2 милиони евра на терористичка група да прави немири во Македонија, едно е јасно, дека ова се платеници, е сега од кој се платени мислам дека никогаш нема да се дознае,можно е и некој од страна да ја користи ситуацијава, инаку ако се прашаме на кого повеќе му одговара ситуацијава тоа е дефинитивно на власта, што секако не значи дека тие се организатори на сево ова, а според ова што го слушаме во бомбите јас не би се изненадил ни 1% сега некој да излезе со докази дека Груевски стои зад сево ова
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
@Syn
Не е точна информација дека се убиени од снајперски оган. Да не шириме дезинформации, од почит кон жртвите.


Аналитичарите што се гласни дека припадниците што погинале биле без искуство. Само најмладиот меѓу нив е без искуство. Другите биле дел од 2001 некои биле дел и од Бродец и лошо е да се дезинформира јавноста со такви лаги поради партиски и лични поени.

Околу јужен тек или Турски тек. Русија не е земја од вчера па нејзините служби да не се запознаени со нашата состојба и опасноста од ескалација на меѓуетнички конфликти. Поради тоа сметам дека они добро знаат дека Македонија е кула од карти во рацете на Америка. Еве да речеме дека и ВМРО и СДСМ ќе се согласат со изградбата на гасоводот, доволно е коалициониот Али да негодува и целиот проект ќе пропадне. И покрај тоа што има интерес од земји како Чешка,Словачка,Унгарија и Австрија. Кој прати меѓународна политика знае под каков притисок се Обрван и Земан од страна на Америка. Исто погледнете како се притиска Грција сега и како се притискаше Ердоган.
Што останува пак за нас?


Не е попусто тоа што во годинашниот извештај на службите на Америка, Македонија се најде на линијата на огнот а од наша страна имаше протести поради причини непознати за нас но еве кои веќе се откриваат.


Само на партиските војничиња им се ветени вработувања па заслепени се од тесноличен партиски интерес па ќе изнапишуваат секакви будалештини.

Ме нервираат лагите на Албанското население. Групата одлично се движела на теренот, била добро забаракадирана и знаела што прави и каде се наоѓа.
Тоа искрено не се постигнува без локална координација. Исто како во Бродец каде што тврдеа ми нисмо го видели.
Toa ti e,partiski interesi pred se i nad se,rabota vo administracija e son na sekoe partisko vojnice,vistinata ke poceka malce !
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
Искрено ми се гади од партиските полтрони и дебили , кои и овде се закачија на форумов.. Доволно сме се начитале на сите партиски бљувотини на интернетот, па ако може во корист на интилигентна дискусија да бидат тука санкционирани.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.307
Поени од реакции
65.254
@Syn
Не е точна информација дека се убиени од снајперски оган. Да не шириме дезинформации, од почит кон жртвите.


Аналитичарите што се гласни дека припадниците што погинале биле без искуство. Само најмладиот меѓу нив е без искуство. Другите биле дел од 2001 некои биле дел и од Бродец и лошо е да се дезинформира јавноста со такви лаги поради партиски и лични поени.
Зошто толку убедливо тврдиш дека не се од снајперски оган? Ги виде нив? Го виде извештајот од аутопсијата?

Еден куп од повредените се од оние што ги примија од пред 2 години, па некои од нив ги прекомандуваа во специјала.
Имам другарче што го ранија со снајпер, па им тутнале кашикара да ги докусурат.

Ни еден тренинг во светот не може да те спреми за тоа кога гледаш некој преку нишан, и треба да му скинеш глава.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Зошто толку убедливо тврдиш дека не се од снајперски оган? Ги виде нив? Го виде извештајот од аутопсијата?

Еден куп од повредените се од оние што ги примија од пред 2 години, па некои од нив ги прекомандуваа во специјала.
Имам другарче што го ранија со снајпер, па им тутнале кашикара да ги докусурат.

Ни еден тренинг во светот не може да те спреми за тоа кога гледаш некој преку нишан, и треба да му скинеш глава.
Не примети дека темава после вчерашното чистење, односно завршување на акцијата е преполнета со шпекулатори? :)

Чат-пат некој пост на место, другото е комедии...
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Koга веќе спомена, кој-што доби од големите сили у 2001?
Америве преку Албанциве си обезбедија тензична зона во која ако некој им противречи на нивните планови , одма ќе им се заканат со дестабилизација. Та неколку години потоа следеше отцепувањето на Косово. Оттука муабетов е :сакавте независно Косово, еве ви го, сега сте ни должни , како сакаме ние така ќе играте. Русите од друга страна изиграа доста паметно, иако јавно не го поддржуваа отцепувањето на Косово , сепак факт е дека го искористија како аргумент за анексијата на Крим.

Би ти ја препорачал за читање "Diplomacy" книгата од Хенри Кисинџер за да сфатиш што значи реалполитик и како уствари се применува, тогаш можеби ќе имаш поинакво мислење.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.266
Поени од реакции
21.224
Ајдеее, сега се префрлија на друго сценарио. Пукањето не било местенка од власта, туку МВР/УБК биле неспособните кои уште од 2013та (две години пред бомбите) знаеле дека на таа територија престојува терористичка група, но намерно не превзеле ништо, за да може Груевски со режирање војна да си го спаси газот од непостоечките бомби, две години подоцна. :icon_lol:

Ова е изгледа првата власт во светот на која ѝ е потреба војна со жртви, за да остане на власт. Пошто ако одложиш два протести со цвеќиња за една недела подоцна, тоа ќе те амнестира од сите криминали кои си ги направил дотогаш, нема да има повеќе протести во иднина, нема да има ни судење (нешто кое е неизбежно).

А тие анонимните писма од загрижени специјалци и инсајдерските дојави од Твитераши, се врв на Зотеизмот.

Цареви, еј. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom