ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

M

Moon Child

Гостин
Nemozam da razberam kolkavi im se apetitite za vlast, mokj i pari. Dusava mi gori od maka i taga.
Od denes pa natamu, clenovi, glasaci, pottrckovci od vmro dpmne, nesakam da mise obrakjaat, nitu da imam bilo kakov kontakt so takvi. Na site odgovorni za ova im posakuvam krv da serat, i zivi da gorat vo bolka i agonija.
Socuvstvo do familiite na nevinite lugje koi zaginaa poradi necija zelba za vlast. Srcevo me boli, mi ide da vrsnam vo plac.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Како може бе во секое срање што ќе случи во земјата да му давате политичка основа,па уште да оправате кој е во право.. На кого му одговара ова? На Вмро?На Сдсм?

Иначе има некој информации што се случува во Кичево,се зборело дека и таму се пука!
 
Член од
11 октомври 2009
Мислења
79
Поени од реакции
30
неколку специјалци во веро центарот ми мириса дека има опасност и тука
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Секој со свое мислење, постот не го бришам :)

Што е погрешно од тоа што го кажав? Океј ги знам процедурите дека за војската да се прати треба триста марифети да направат, ама сепак, факт е дека голем дел од оние кои се пратени се недоволно обучени, што се гледа од самите последици на акцијата.
Зошто не се прати специјалната единица ВОЛЦИ?
Ете не се разбирам дали има процедури, ама јеботе ситуацијата е алармантна и мора да се реагира.

Ситуацијата во моментов е дека нашите врска немаат каква е состојбата. Дали има уште терористи, каде се кријат, дали се префрлиле во други населби (а колку што кажаа на некои вести, фронтот се проширил и во околината), што е уште еден доказ за слабо организираниот напад.

Делот со цивилите ми е повеќе од револт напишан, не можеш да дозволиш да испозагинат цивили (освен ако не си моќна сила, па никој не смее да ти пререче), ама и од цивил до цивил има разлика. Оној кој помага на терористи практично станува дел од нив. Сигурно имале некои оперативни сознанија како групата се вгнездила таму, дали милум или силум ги приморале мештаните да им обезбедат простор.
Пак од старт трескаш. Спомнуваш АРМ а тоа дека армија реагира во воени дејствија само, пиша тука некој и сите се влечете по тоа. Искрено, не знам кога и под кој основ реагира армија ама ептен ми е шпекулативно, па затоа не ни пишувам. Исто така, вредно за напоменување е дека нас армијата не ни е ни 10% спремна како што ни е полицијата и затоа не ни знам зошто би реагирале и како, искрено. Ренџерите се тука ама не се вложува толку во нив како што се вложува во ЕСЗ.

Погрешно е тоа што пиша дека пуштиле џандари со марици да се борат, што е класична невистина, шпекулација и срам воедно. Обична полиција е таму, да обезбедува заедно со ЕБР веројатно патарини, да обезбедува поширок круг, да растерува граѓани ако се насоберат сеирџии итн итн...



Како ќе излезат да дадат изјава кога се заватени со брифинзи околу состојбата која не снајде
Мхм, брифинзи имаат нешто повеќе од 30 часа. ВО ред...

Неофицијално,15 мртви терористи и 20 уапсени.А другите каде се?Нели беа од 80 до 100?
15 на 15 се цело време, само со повеќе животи. Прекини бе.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.661
Поени од реакции
70.756
Па јас кај реков дека ова не е вака? Знаеме сите која им е целта. Ти други работи што напиша не беа точни ама нема везе, да не навлегуваме подлабоко.
Можно е да не се точни, затоа што јас не тврдам, туку нагаѓам :)
Согледувајќи ги фактите, си пробувам да го конструирам целиот случај, нормално со оглед на тоа што немам никакво воено искуство, само хипотетички гледам што би можело да се случи.

Темава е за дискусија, не гледам зошто да не навлегуваме подлабоко?!
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
http://kurir.mk/makedonija/vesti/199850-Dali-Plusinfo-gi-predupredi-teroristite-so-objavuvanjeto-na-slikata-so-transport-na-oruzje

Додека си ги меревме и се напаѓавме испадна информација дека се носи муниција од Тетово.Додека се расправавме дали е наменета за народот или за вежби,испадна дека за оној кој била наменета убаво се подготвил за пречек.Не е на арно многу јадење гомна,ти ибам радозналите.
Нели некој кој се познаваше во вакви работи на форумов рече дека таа портокаловата ознака е дека не се работи за боева муниција? Или сум помешал нешто.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
http://kurir.mk/makedonija/vesti/199850-Dali-Plusinfo-gi-predupredi-teroristite-so-objavuvanjeto-na-slikata-so-transport-na-oruzje

Додека си ги меревме и се напаѓавме испадна информација дека се носи муниција од Тетово.Додека се расправавме дали е наменета за народот или за вежби,испадна дека за оној кој била наменета убаво се подготвил за пречек.Не е на арно многу јадење гомна,ти ибам радозналите.
Таа слика почна да струи низ нет и е сликана од рандом човек, тоа што ја превземале портали е друг муабет и дефокусираа дека биле гумени куршуми, а не се, али заклучоков на Курир такоџе е дебилен.
Освен да се сопреше цел интеренет у земјава тој ден, друг начин да се избегне шернување на таа слика не беше возможен, сега они удрија на плус инфо а пред плус инфо 100 други портали и групи ја шернуваа, па следеше демант дека не се гумени куршумим и на форумов исто некој ја имаше поставено.

А за предупредување на терористите ќе видиме подоцна, истрагата што ќе каже, дали се точни информациите дека ги чекале подготвени или не, тоа секако нема врска со сликата за транспорт на оружје, зашто и пред 2 дена имало зголемено присуство на полиција во тој регион а и порталите од таа група, на плус инфо, фокус и остали, известија дека таму е стационирана криминална група која планира дестабилизирање на состојбата во Македонија, за жал, тоа инфо се испостави како точно, а трагедијата да е поголема, до овој момент има загинато 8 припадници на специјалните сили за безбедност што под дифолт е поразително за нас.
За тоа како се одвивала акцијата, дали имало пропусти или не, оставам луѓе кои се експерти на таа тема да зборат, за тоа не сум кадарен нит ја а и нит 90% од членовите на форумов, башка што точните детали не ги знаеме.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Мхм, брифинзи имаат нешто повеќе од 30 часа. ВО ред...
Да одат да го посетуваат ранетите,изразувазуваат сочуство....................
 
T

templar55

Гостин
Не дозволува Најчевска, таа се буни што се употребени хеликоптери
И посакувам на Најчевска децата да си ги храни со цитостатици. Толку!
Инаку во Куманово е затишје пред бура. Тешка тишина моментално.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.979
Поени од реакции
12.531
Не можам да ве цитирам сите посебно туку ќе прашам еве овде. Како ни е поспремна полицијата кога дозволила толкава група терористи да ни помине преку граница? Секако ако ова не е исценирано од било која страна, искрено и јас се повеќе и повеќе се сомневам во оваа теорија. Немој да ме сфатите дека ги обвинувам полицајците, крива е МВР како институција шо еве ова се дешава, само ме испровоцира постот на @Fringe дека сме биле поспремни од 2001....
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Дечкото од сликата е од првата нова генерација, не од новата.
Да де на тоа мислев.Пишаа погоре дека се праќале нови примени не обучени дечки.Последните примени во специјални ете ко што ме цитираше погоре тој дечкото биле уште на обука,во секој случај не се пратени.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.661
Поени од реакции
70.756
Пак од старт трескаш. Спомнуваш АРМ а тоа дека армија реагира во воени дејствија само, пиша тука некој и сите се влечете по тоа. Искрено, не знам кога и под кој основ реагира армија ама ептен ми е шпекулативно, па затоа не ни пишувам. Исто така, вредно за напоменување е дека нас армијата не ни е ни 10% спремна како што ни е полицијата и затоа не ни знам зошто би реагирале и како, искрено. Ренџерите се тука ама не се вложува толку во нив како што се вложува во ЕСЗ.

Погрешно е тоа што пиша дека пуштиле џандари со марици да се борат, што е класична невистина, шпекулација и срам воедно. Обична полиција е таму, да обезбедува заедно со ЕБР веројатно патарини, да обезбедува поширок круг, да растерува граѓани ако се насоберат сеирџии итн итн...
Значи врти сучи систематските пропусти во институциите испливале на површина... Каква е таа армија што е ни 10% спремна како полицијата?

Нормално дека мариците се таму за превоз, не реков дека директно со марици влетале да се борат, ама ако видиш повеќето од жртвите се членови на полицијата. Тука паѓа во вода тоа дека биле дојдени само за да обезбедуваат патарини и слично.
Член на полиција е најден застрелан длабоко во населбата, а ете од прва рука имам инфо дека биле праќани тукушто вработени џандари, затоа и го напишав постот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom