ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.485
Влегуваш во некое школо и им кинеш 50 деца , и пишуваш ова е за Куманово. Само вака се игра против најголемиот канцер на светот.
Ова лично ти ќе го направиш? Или некој друг се чека?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Дебилен е фактот што во моментов Македонија се однесува ко земја без премиер и претседател ...
Тебе не ти е дебилен фактот што вчера Иванов прво чекаше да се фотографира во Русија, а потоа да се упати назад кон Македонија ? Тоа ок ти е, тоа е одличен потег ? Или поразителен за нас ко земја, најди еден претседател или премиер на некоја држава кој после ваков напад на истата реагирал на ваков начин, го немало никаде, или уште полошо, чекал да го фотнат во земја оддалечена илјадници киломентри од Македонија, за да потоа се упати назад.
Вчера Македонија по трет пат во нејзината независна историја, после Гостивар во 1997ма и Бродец 2007ма, покажа дека заслужува да биде држава. И тоа вчерашната опасност беше најголема, нејзиното неутрализирање како држава го плативме со крв. Семејства се завиени во црно.

Толку од мене. А ти слободно продолжи си слободно да мочаш врз мртвите, и со ефтини ретардирани дефокусирања да ја релативизираш нивната жртва.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.107
Поени од реакции
37.069
Ова лично ти ќе го направиш? Или некој друг се чека?
Некој шо нема што да изгуби. Нема да е прв пат , авганистанци на пар пати ги ебат на тој начин.
 
Член од
19 јули 2012
Мислења
47
Поени од реакции
4
Браво бе, не прови, сите на интернетов, ајде да не дискутираме сега на форуми зашто ќе се јави некој кретен ко тебе и ќе го постира истово.
Извини што ти го чачнав лидерот, семоќниот џедај и патриот, нема да се повтори ... ако се лажеме.

Ова е Се само не теорија на заговор, ова се факти.
Кој лидер бе мора ли сите да сме членови на вмро.Иначе сум Турчин и сочуствувам со фамилиите на загинатите херои а терористите си се терористи(БЕСИЛКА)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
Вчера Македонија по трет пат во нејзината независна историја, после Гостивар во 1997ма и Бродец 2007ма, покажа дека заслужува да биде држава. И тоа вчерашната опасност беше најголема, нејзиното неутрализирање како држава го плативме со крв. Семејства се завиени во црно.

Толку од мене. А ти слободно продолжи си слободно да мочаш врз мртвите, и со ефтини ретардирани дефокусирања да ја релативизираш нивната жртва.
Проблемот е што кога ќе размислиш подобро ќе се запрашаш за што загинаа? Најмалку загинаа за Македонија.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Okolu zasegnatite objekti drugo sve da sramnat so zemjata, da nema kade da begaat. Ovaka barem ke gi izoliraat na fiksni lokacii. Ako MVR planiraa i sakaa da go evakuiraat naselenieto toa ke go storea bez problem. Po moe golema greska sto ova ne se napravi.
Кај ќе евакуираш бе валчо,акцијата почнува изненадно,во многу густ регион буквално куќа врз куќа,90% албански со високи огради од 3 метри и железни капии.Терористите се кријат низ дворовите..ти текнува,од крововите на куќите..Па не е лесно ни на кантер да ослободиш заробеник во таква ситуација,не пак во реален живот.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.661
Поени од реакции
70.757
Исто мислам.
И вчера исто имаше еден лош пост напишано, без потреба по мене.
Ете баш сакам да слушнам како ќе објасните дека цела оваа случка е случајна и нема конекција со ниедна страна (власт, опозиција, опозиција во Албанскиот дел, странски фактори ака Америка).
За кого се борат овие кои нападнаа?
Само тоа ме интересира, што добиваат Албанците со дејствувањето на оваа група?
Два дена никој не превзема одговорност, барем не официјално. Единствено соопштение е од некој циркузант Пантери.
Доаѓаме до заклучок дека се работи од платеници кои дошле да одработат за одредени интереси. Чиви?
Со сите потези на Македонските институции ништо друго не ми преостанува освен да се сомневам во сите.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Вчера Македонија по трет пат во нејзината независна историја, после Гостивар во 1997ма и Бродец 2007ма, покажа дека заслужува да биде држава. И тоа вчерашната опасност беше најголема, нејзиното неутрализирање како држава го плативме со крв. Семејства се завиени во црно.

Толку од мене. А ти слободно продолжи си слободно да мочаш врз мртвите, и со ефтини ретардирани дефокусирања да ја релативизираш нивната жртва.
Преод од макијавелизам кон популизам. ;)
Кого само мислиш дека лажеш...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Политика ве отрула бе, мозоците ви ги исуши. Политичарите треба да се СПАСАТ од народот, а не едни од други, затоа што сите они се на иста страна.

Голем пораз доживеавме вчера реално, и нормално е да има мислења во секоја насока (дури и како она моето дека свесно се фрлени во оган полицајците), кога нити премиерот, нити претседателот ги нема да дадат изјави.

Ете наводно подолго време знаеле кои им се противниците, знаеле дека се платеници (ете и под претпоставка дека се платени од сосема други структури), знаеле дека се бореле во Сирија, Косово и во 2001 во Македонија, знаеле дека истите подготвуваат напади врз институции во Македонија и што направиле? Пратиле џандари со факинг МАРИЦИ, да се борат со овие платеници.
Абе не ме заебавај бе, абе пукам од нервоза кога ќе видам како си загинаа еден куп луѓе, а никој не се запрашува што куров ми изиграваат политичарите во државава.
Со истите тие марици се шетаат по населби и денгубат легитимирајќи копиљаци низ маало, и сега истите тие ги пратиле да се борат со ЛУЃЕ КОИ СЕ ЗАКАНА ЗА ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА.
МВР напаѓа со фактор изненадување. Очигледно ништо од факторот на изненадување со оглед на бројот на загинатите.
Ако имале претходни сознанија во која куќа се кријат терористите, логично е да им ебеш матер на сите што се во куќата. Па не паднале од Марс они во куќата, сигурно имале огромна логистика. Земи гранатирај ги, разнеси ги како пилци, а не да жртвуваш еден куп луѓе.
Најстрашното е што група од 70 души ти влегува на ТВОЈА територија, доаѓа на непознат терен, ти внесува еден куп оружје или пак се снабдува преку одредени канали, се вгнездува во ЦЕЛА населба во голем град како што е Куманово, на 5 минути од Центарот на градот и ти им дозволуваш да ти направат упориште од кое два дена ќе ти водат битка со цело МВР.
Абе има ли некој асален да превземе одговорност бе? Јавна тајна е дека праќале џандари кои се примени од курсевите од изминатиов период, џандари што се квалификувале со правење склекови, без никакво искуство. Тоа е СВЕСНО фрлање во оган и ништо друго. Гордана нека излезе на терен да се бори, или децата нека си ги пратат крвта да им ја ебам нивна, а не да испогинат еден куп (за жал, наивни) луѓе кои не знаат во што се впуштиле.

Свикај ја армијата ако е алармантна ситуацијата. Абе не може 70 луѓе да ти парираат на цело МВР ДВА ДЕНА... Не може едноставно. Особено откако се предале нивни членови, сигурно можеш да дознаеш многу работи од нив. Притисни ги, измачувај ги, нека кажат се копилињата, сигурно ќе ги издадат плановите на останатите и упориштата. Ако не признава, утепај го на лице место. Не можат да се кријат под превезот на борци за човекови права, а и реално е да се каже дека Албанците во Македонија се усрани до максимум и на никој не му одговара да војува.
На крај краева во влада го имаш факинг Али Ахмети. Он ако не знае што се случува, кој ќе знае?
Ама побитна е власта...

И на крај ќе поставам едно прашање кое сите често го поставуваат.
Дали политичарите би биле толку бескрупулозни за свесно да пратат невини луѓе во оган.
За мене нема дилема, за пари се ќе направат, и никакви крокодилски солзи не може да го сменат моето мислење.
Господ ќе ви суди.

Нека почиваат во мир погинатите...
Океј револтирани сте ама ширите дезинформации безпотреба 2 ден веќе. Обичните џандари го обезбедуваат градот само,тие со мариците. Битката ја водат специјалците,и тоа џандарите примени последна генерација не се пратени.Имам другар што влезе во специјална,не е пратен. Види ги само загинатите,сите беа окулу 30 години.
Сите ги кривите зашто ги пуштиле таму,а реалноста е дека терористи имало и сигурно немало да се вратат ако падне власта. Пишал некој да се свртеле џандарите против власта немало да загинат,да ама со терористиве што ќе праиме?
Како кажувате не може 70 души да парираат ко некој експерти за одбрана да сте.Очигледно може,можеше во 2001 може и сега.Со разлика што сега ќе бидат елиминирани,а жртвите ќе бидат големи. Професијата не е за секој,знаеле и они кога бирале.

Сите ги слушнавме снимките, мислиш овие што не можат едно убиство да заташкаат ќе пратат луѓе во смрт?И тоа нивни луѓе,не било кој.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.177
Поени од реакции
8.488
Вчера Македонија по трет пат во нејзината независна историја, после Гостивар во 1997ма и Бродец 2007ма, покажа дека заслужува да биде држава. И тоа вчерашната опасност беше најголема, нејзиното неутрализирање како држава го плативме со крв. Семејства се завиени во црно.

Толку од мене. А ти слободно продолжи си слободно да мочаш врз мртвите, и со ефтини ретардирани дефокусирања да ја релативизираш нивната жртва.
ти се чудам на умот, како него и уште неколку други копилиња можеш ги читаш што пишуваат, абе скокај ги нивните постови, исто како да не пишале ништо.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Овој е седмиот идентификуван..Се дозна нешто за осмиот ?
Giving a face to the second Macedonian officer killed who is an ethnic Albanian. This is Besnik Bela KIA in #Kumanovo


The number of killed policemen increased to 8. One policemen was found dead today from his colleagues,the other died this morning
:(
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.622
Поени од реакции
43.469
Вчера Македонија по трет пат во нејзината независна историја, после Гостивар во 1997ма и Бродец 2007ма, покажа дека заслужува да биде држава. И тоа вчерашната опасност беше најголема, нејзиното неутрализирање како држава го плативме со крв. Семејства се завиени во црно.

Толку од мене. А ти слободно продолжи си слободно да мочаш врз мртвите, и со ефтини ретардирани дефокусирања да ја релативизираш нивната жртва.
Каков тежок спинер си еј, дефокусирам и ја релативизирам нивната жртва ...
Каде те молам кажи ми ја тоа дефокусирам и ја релативизирам нивната жртва ?
Под дифолт се подразбира дека тие се херои, гневот и болката што сите го осеќаме не може да се опише со зборови, јалово е тоа, било што јас, ти или било кој да напише нешто на таа тема, нема да успее да ја намали болката на семејствата на загинатите, чиј број точно сеуште не го знаеме, до вчера оплакувавме 5 семејства, денес 8.
Тоа не значи дека човек не треба да потенцира некои очигледни работи, џабе ти е спинов и атакот врз мене дека релативизирам нешто или дефокусирам, фактите се тие, претседателот се сликаше во Русија во период на атак на земјава, тоа ФАКТ, тоа не е релативизирање ниту пак дефокусирање, тоа е ПОРАЗИТЕЛЕН ФАКТ за нашата земја, претседател кој е врховен командант на воените сили на Република Македонија, во период на напад на неговата сопствена земја, се сликал во Русија на парада, и уште се дрзна за некакво мочање врз мртвите да збориш, Ти ? Кој по секоја цена ги брани идиотиве, дури и ова последново со хорхе ни е најнормално, а ништо чудно и Одлично.

Ти сакаш ова да остане игнорирано, да се заборави и воопшто да не се спомене, ок, јасно ми е зашто е тоа така, не се секирај.

Испаѓа на темава сите релативизираат и дефокусираат, само зашто фрлаат кал на твоите идоли, па уште и сум мочал врз мртивте ... каков дебилен и умоболен заклучок.
 
Последно уредено:

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Naletav na postov neznam kolku e tocno da ne ima nekoj nekakvi informacii plus?

Покрај пукотниците кои не престануваат во Куманово, рафални пукотници се слушаат и од скопско Арачиново.

Жители од населбата Ченто велат дека во изминативе половина час одвреме-навреме се слушаат истрели од огнено оружје и од селото Арачиново.

Дали и таму се случува некаква акција, останува да видиме во текот на денот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom