ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Се сложувам со поентата само што споредбата е лоша. Едните се телевизии со национална концесија и влијаат врз стотоци илјади граѓани а другите се партали упс портали.
Кај младата популација повлијателни се интернет медиумите. Така да на исто ниво се според мене.
 
W

wicked_1

Гостин
Три чисти немат, барем девет десетини од рајава. Мене што ја пцујам корупцијата откако сум на форумов - ме етикетираат како да сум најголем вмровец. Иако во постовите сум ги отерал СИТЕ во три лепе пи*ке материне - пациентиве го читаат само делот за опозицијата.

Сега владее психологија на толпа. Еуфорија. Доле влада, и такви работи... И како контратежа - „ќе ја гласаме опозицијата„.
Кој да памти што правеше таа опозиција кога беше на власт. Ако ништо друго барем приватизацијата да ја запамтеа, настанот кога Македонија стана приватен имот на шака олигарси, покондурени сељачишта, а на кои сега им робува народов.

Толку памти рајава. Сега Зајко ќе го гласаат - за пар мандати потоа, пак овие сегашниве копита да ги вратат на власт. Се ла ви... во Македонија.


Има една интересна изрека за историјата. Велат дека, тие што не си ја научиле историјата - осудени се истата да им се повторува.
Така и народов овде, осуден е тие исти две партии да ги менува една со друга - затоа што кој да се „замара„ да памти пред пар мандати како го е*еле тие претходните.
Преку к*р си ни на сите тука освен на твоите колеги по штабска линија, не мора да одработуваш за агендата 24/7, поштеди не. Дно.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.598
Поени од реакции
110.236
Луѓе, ве молам, значи од се срце ве замолувам да не го политизирате ова што се случува моментално. Јанкуловска, која изузетно ја презирам и не можам да ја поднесам, вчера даде доста добар одговор на прашањето дали стои СДСМ зад ова или дали овој настан има било каква политичка позадина. Рече дека премногу е сериозна ситуацијава за да може да се кажат такви работи и да може некој да исценира таква ствар.

Затоа од се срце ве замолувам, уште еднаш, не мешајте баби и жаби, веќе загубивме седум наши драги пријатели/роднини/познаници, и тоа во еден ден, што е преголема бројка. Тажен ден за Македонија, не додавајте сол на раната...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.363
Тоа одамна сум го заклучил и јас, него сега мислам дека треба сите да се фокусираме на заедничкиот непријател.
Народов да е способен да размислува, ќе линчува и позиција и опозиција, сите топтан заедно. За памет на следните власти.
Ама алас, кажав тежок оксиморон: народов да размислува.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Вечна им слава на загинатите, тешко на нивните семејства, ама од синоќа коа гледав вонредни вести на канал 5 очекував да дознаам квалитетни информации во врска со пукањата и немирите, а не каде била фамилијата на заев вчера и зошто протестот го одложиле од 9ти за 17ти. Дно Дна ни се медиумиве.

Ако ова е сценарио на некој, Бог ќе ги казни тие, а не останало на Латас или Миленко да казнуваат (невини) луѓе.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Народов да е способен да размислува, ќе ги линчува и позција и опозиција, сите топтан заедно. За памет на следните власти.
Ама алас, кажав оксиморон: народов да размислува.
Олеснителна околност е што никаде не размислува :)
 
G

Goldie

Гостин
Загинаа петмина, а на нив им дошло до маратонот.
Уште во 19:00 се шпекулираше дека е можно да се откаже. Во 1 по полноќ само потврдија.


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Аман што им запнавте на маратонците толку, плус не трчаат цела трка туку само почесно некој круг во чест на загинатите специјалци.
Вчера на 90% од телевизииве имаше музика пуштена, на виноскопот исто трештеше музика а вие запнавте за маратонците
 
V

viktora

Гостин
Малце оф топик.Ме интересира некој да не има некоја мапа или информација од каде ке поминува Турски Тек низ Македонија?
Не се знае точно,но од црно море,Турција,Грција,Македонија,Србија,Унгарија,Австрија до останатите членки на ЕУ.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.138
Поени од реакции
8.931
Малце оф топик.Ме интересира некој да не има некоја мапа или информација од каде ке поминува Турски Тек низ Македонија?
Кај младата популација повлијателни се интернет медиумите. Така да на исто ниво се според мене.
Еве ти потврда на тоа што го зборам, со успешен спин на големите медиуми се форсира тема дека сето ова е за некој глуп гасовод и дека можеби тоа го оправдува прислушкувањето назад 6-7 години.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Дефиниција
Тероризмот претставува незаконско користење насила и насилство од страна на поединци или групи кои имаат директна врска со странските сили или пак, чии активности ги преминуваат националните граници, насочени против лица или објекти со цел да ги заплаши или да го принуди населениетo или било кој сегмент од општеството во остварување на своите политички или општествени цели. Во денешно време, најголем број на меѓународни терористички организации се спонзорирани од една или повеќе држави. Терористичките организации добиваат целосно поодршка од владите на државите- спонзори односно за своите активности имаат охрабрување во вид на финансиска помош, обука и заштита од една или повеќе влади.

Целта во овој случај е предизвикување страв - Check, слабеење на државните институции - Check, остварување на своите политички/општествени цели (Голема Албанија, добивање позиции на моќ) - со оглед на тоа колку сме поларизирани како Македонци спрема Македонци и особено тоа сега ќе го гледаме ради оваа ситуација (еве по форумов се утепавме меѓу себе) - Check.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.459
Поени од реакции
31.363
Преку к*р си ни на сите тука освен на твоите колеги по штабска линија, не мора да одработуваш за агендата 24/7, поштеди не. Дно.
Типичен пример за тоа што го пишувам погоре. Неедуциран, неук лик, згора на тоа и неинформиран, плус во фаза на еуфорија - сето тоа резултира на способност за разумно расудување еднаква на разјарен бик од кој дузина матадори прават циркус.

Ете погоре, јасно кажувам дека и позиција и опозиција да се отрераат на робија. @wicked_1 доаѓа и реплицира: „МУУУУ„!
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Еве ти потврда на тоа што го зборам, со успешен спин на големите медиуми се форсира тема дека сето ова е за некој глуп гасовод и дека можеби тоа го оправдува прислушкувањето назад 6-7 години.
офтопик си,тема за гасовод на друго место.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom