Загина новинарот и сопственикот на Фокус - Никола Младенов

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Те читам Бруте низ темиве и како си го имаш погодено името алал да ти е, вистински Брут си на твојот народ.
Брут го уби Цезар затоа што беше убеден дека Цезар станува диктатор (што беше вистина). Читни историја, иначе ников го ставив пошто у позадина идеше серија со Цезар додека се регистрирав. Не верувам премногу у симболика.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Абе какво калкулирање, како може да биде убрзан до распит и триста чуда Пуч(?), а за ова најбитното - докажување неверодостојност на снимките, со кое би се дискредитирала секоја наредна објава, тука калкулираат, чекаат нови да објават?
Знаеш поради која причина немаат уште извршено вештачења, немора да бидеме брутус, дај малце разум.
Значи имаше јавна понуда, ако можи така да ја наречиме, каде се кажа да ги достави сите документи/сознанија/аудио/слики и се што има Заев до обвинителсвто. Заев во меѓувреме кажа дека не верува на органите. Во меѓувреме на калкулирање мислев на следново-Доставување на материјал од наредниоте бомби и негово нели по логикава на немање верба, дознавање од Власта што ќе е наредно (не дека сега не знаат али официјално да не е ).
Е сега што се има тука случено дали ги доставил, дали се утврдило не знам и не сум запознат со тој дел од истрагата. Поднесени се кривични пријави и за содржината во разговорите, полно кривични пријави за кои слушавме секој ден. Од една бомба, во просек по една до две кон лицата кои зборуваат во истите :)
 
W

wicked_1

Гостин
Значи имаше јавна понуда, ако можи така да ја наречиме, каде се кажа да ги достави сите документи/сознанија/аудио/слики и се што има Заев до обвинителсвто. Заев во меѓувреме кажа дека не верува на органите. Во меѓувреме на калкулирање мислев на следново-Доставување на материјал од наредниоте бомби и негово нели по логикава на немање верба, дознавање од Власта што ќе е наредно (не дека сега не знаат али официјално да не е ).
Е сега што се има тука случено дали ги доставил, дали се утврдило не знам и не сум запознат со тој дел од истрагата. Поднесени се кривични пријави и за содржината во разговорите, полно кривични пријави за кои слушавме секој ден. Од една бомба, во просек по една до две кон лицата кои зборуваат во истите :)
Ме зафркаваш ли сеа или? Кој фактор е Заев дали ќе ги однесе или не? Ги има секој на дофат да ги испита... институција на системот како МВР до денеска нема излезено со документ или било какво тврдење од извршено вештачење дека снимките се неверодостојни.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Ме зафркаваш ли сеа или? Кој фактор е Заев дали ќе ги однесе или не? Ги има секој на дофат да ги испита... институција на системот како МВР до денеска нема излезено со документ или било какво тврдење од извршено вештачење дека снимките се неверодостојни.
Чек малку :) Ги имаат моменталните. Дали ти со сигурност знајш дека не се испитува содржината? Или еве поинаку прашањево. Како се решаваат пријавите поднесени околу зборувањето во одредени бомби. Пример кривичната за Мијалков со набавката/донацијата. Впрочем содржината на пријавата, е тесноповрзана со содржината на таа бомба. Како по твое ќе се одлучува што би содржела истрагата во тој дел, па потоа и судската постапка (башка документацијата, договори за набавки донации како било)

Овие неиспукани бомби ги имаат само неколку души во опозицијата, кои калкулираат кога е моментот истите да се пуштат. Ни под разно не им се на дофат на институциите неиспуканите материјали.

Значи целата работа е толку замрсена што имаме повеќе кривични дела реализирани, како и обиди за кривични дела. Една постапка за незаконско прибавување, полно постапки за содржината на бомбите (според бројот на поднесени кривични пријави), плус потенцирање еве во последно да се покрени чинам само постапка за содржината (ваљда како општа за цела афера) тука можи и грешам, но така некако го формулирам.

п.с Јас не знам како се одвива истрагата и што се истата содржи, опфаќа. А ти :) ?
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
малку чудно, жена му на младенов не предводеше протести денес.
 
W

wicked_1

Гостин
Чек малку :) Ги имаат моменталните. Дали ти со сигурност знајш дека не се испитува содржината? Или еве поинаку прашањево. Како се решаваат пријавите поднесени околу зборувањето во одредени бомби. Пример кривичната за Мијалков со набавката/донацијата. Впрочем содржината на пријавата, е тесноповрзана со содржината на таа бомба. Како по твое ќе се одлучува во судска постапка, што би содржела истрагата во тој дел (башка документацијата, договори за набавки донации како било)

Овие неиспукани бомби ги имаат само неколку души во опозицијата, кои калкулираат кога е моментот истите да се пуштат. Ни под разно не им се на дофат на институциите неиспуканите материјали.

Значи целата работа е толку замрсена што имаме повеќе кривични дела реализирани, како и обиди за кривични дела. Една постапка за незаконско прибавување, полно постапки за содржината на бомбите (според бројот на поднесени кривични пријави), плус потенцирање еве во последно да се покрени чинам само постапка за содржината (ваљда како општа за цела афера) тука можи и грешам, но така некако го формулирам.

п.с Јас не знам како се одвива истрагата и што се истата содржи, опфаќа. А ти :) ?
Па пола година ќе помине а уште немаат демек вештачено, оваа не се продава ич, ама баш никако :) .
Незнам зашо пробуваш да ми го спинуваш тоа што го пишам, јас напишав дека имаат на дофат 30 бомби кои можат да ги испитат, а ти ми пишеш за тие кои не се пуштени. Незнам на кој друг начин да го напишам веќе оваа - имаш спорен материјал - го вештачиш - утврдуваш неверодостојност = подлога за дискредитирање на се наредно што ќе се објави.
Не е замрсена, сакаат да ја замрсат за да избегнат одговорност, го товарат со секакви дела и обвиненија З.З , го немаат испитано ова за кое што збориме цело време. Ќе ја сфатиме магнитудата на проблемот коа ќе дојде ред да се суди, у другачија атмосфера.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Па пола година ќе помине а уште немаат демек вештачено, оваа не се продава ич, ама баш никако :) .
Незнам зашо пробуваш да ми го спинуваш тоа што го пишам, јас напишав дека имаат на дофат 30 бомби кои можат да ги испитат, а ти ми пишеш за тие кои не се пуштени. Незнам на кој друг начин да го напишам веќе оваа - имаш спорен материјал - го вештачиш - утврдуваш неверодостојност = подлога за дискредитирање на се наредно што ќе се објави.
Не е замрсена, сакаат да ја замрсат за да избегнат одговорност, го товарат со секакви дела и обвиненија З.З , го немаат испитано ова за кое што збориме цело време. Ќе ја сфатиме магнитудата на проблемот коа ќе дојде ред да се суди, у другачија атмосфера.
Целовреме те разбирам што сакаш да кажеш, но кога спомнав калкулирање фокусот на нечуениот материјал го поставив, ти ме праша што е тоа калкулирањето, па се дообјаснив на што мислам :)

Работите одат така како што ти е болдот, но не знам дали си заприметил дека целата истрага се води крајно дискреционо. Барем јас лично не сум дознал било низ медиуми, било низ гласини што се истата опфаќа, што е нормално да не се заташкаат некои работи нахнадно. Можеби болдов кој го пиша е решен, но необјавен, значи не како општо дело кое го пишав горе за цел пуч, туку за поединечни во состав на аферата. Еве пример не знаеме до која фаза е постапката за некоја кривична пријава од тие поединечните, а во позадина сигурно тераат. Фокусот и транспарентност се поставува на најтешките демек кривични дела за кои се товарат обете страни, како збир на поединечните, и тие информации ќе биле на дофат на граѓаните.

Црвениот болд е работата која ќе го даде одговорот на сите прашања кои си ги поставуваме и ќе каже што содржела истрагата, што опфатила истата, на што се посветило внимание и тако даље. ДОтогаш ко и сега можи да си прајме муабет до сабајле :)

A дека ќе има последици ќе има за обете страни. Секој со мувата на капата и за стореното да си одговара, било од Вмро, било од Сдсм. Мириса на тешка политика од обете страни, каде меѓусебно имаат скоцкано работи за кои абер немаме обичниве граѓани (криење на тешки меѓусебни гомнарии )
 
Последно уредено:

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
А, што ако МВР ги отвори транспаретно доказите пред јавноста што не се за кажување како на пример:
- Дека Младенов одел по курви или швалерка во Велес?
-Дека пиел многу, бил во големи долгови?

-Дека со други политичари бил вмешан во секс авантури?

Зошто неговото семејство сега молчи и не е бунтовно? Можеби затоа што на нив им се доставени доказите, а да не се компромитира неговата личност се молчи. Ни тој не бил наивна душа како што се обидуваа да го претстават.

Има многу зошто и затоа, но реалноста е дека Младенов не е никаков фактор владата да го убива или замара со него. Стотина новинари како него плукале, плукаат и ќе плукаат кон власта. Особено во 21 век кога е медиумска либерализација со интернет, форуми, вебсајтови каде што информации кружат со брзина на светлина. Политиката е нечиста игра, но не верувам дека некој политичар е храбар да помисли да нарача убиство, а не пак да нареди негово извршување.

Многу трагична работа да ти била ова :pos:

Па секој втор маж бил/сме биле на курви и шо? Не е поентата во ова, друга е работата
 
G

Goldie

Гостин
И швалер или и у најмала рака човек што си ја лаже жената го направи.
Што праиме ако не е швалерка во прашање и е некој си состанок со некој човек кој многу знае за убиството ? Оти одамна се шушка дека Мијалков бил заинтересиран за превземање на хотел Романтик што се наоѓа на Велешкото езеро, а баш таму се сумња дека Младенов се задржал непосредно пред смртта. Што правиме ако газдата пробувајки да се спаси преку Младенов пробал да го уценува Мијалков со некакви снимки, за да не му го превземе бизнисот ? Истиот тој газда сега е во затвор (неколку месеци по смртта на Младенов) па може да е и тоа чиста местенка само да го заќутат за таа ноќ. Со приказнава се поклопува и тоа што случајно камерите на патарините не работат таа ноќ, инаку патарините ги обезбедува агенцијата на Мијалков.

За што да ги пуштат на 5 метри за да фрлаат јајца и да плаќаме сите за чистење? Не фала.
Ти сигурно не плаќаш, администрациски крлеж само троши од државната каса не допринесува многу.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Пред излегување сум али морам да напоменам . Јас сум секој што си посеал тоа да си жнее. Моментално кажав како мислам околу ситуацијата. Секој што ќе се докаже дека е виновен, да одговара согласно законот, па од кај сака нека биде. Значи не селективна правда, не барам таква во никој случај, да не дојди до едначење на претхоните мислења со ваква идеја.
Функциите се минливи и менливи, секој според стореното да си сноси последица па сакало то да биди министер, сакало то да биди секретарот на друзиве пример. Злоупотребил должност, ингеренција, казна, санкција за прекршок, согласно стореното.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
малку чудно, жена му на младенов не предводеше протести денес.
Жена му на Младенов нема зошто да предводи протести. Нема причина, ниту една, да се протестира за Младенов. Мајка му и брат му на Мартин имаат зошто. Има и повеќе причини, од кои за мене најголемата е дека Урко, и покрај тоа што криел, лажел како циган и се обидел да го заштитува тоа мајмунот Спасов, сепак остана уште некоја година таму, во врвот, во кабинетот на Мијалков, до Груевски по митинзи и на терен.
На крај, пази, го маргинализирале. Многу сериозно го казниле. Маргинализиран целиот сигурно плаче секоја вечер.
Крајно нетранспарентно постапија и сносат колективна одговорност за сите Урковци и Спасовци кои како хиерархија ги заштитувале.
Не ти чини вака со ефтини провокации и подметнувања.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.066
Поени од реакции
10.768
Значи имаше јавна понуда, ако можи така да ја наречиме, каде се кажа да ги достави сите документи/сознанија/аудио/слики и се што има Заев до обвинителсвто. Заев во меѓувреме кажа дека не верува на органите. Во меѓувреме на калкулирање мислев на следново-Доставување на материјал од наредниоте бомби и негово нели по логикава на немање верба, дознавање од Власта што ќе е наредно (не дека сега не знаат али официјално да не е ).
Е сега што се има тука случено дали ги доставил, дали се утврдило не знам и не сум запознат со тој дел од истрагата. Поднесени се кривични пријави и за содржината во разговорите, полно кривични пријави за кои слушавме секој ден. Од една бомба, во просек по една до две кон лицата кои зборуваат во истите :)
а Грујо кога излезе на телевизија зашо го кажа она дека нешто е вистина нешто делумно вистина и нешто невистина за сега да биде пу пу тоа не важи :icon_mrgr:
кој кого дупи тука кажи ми? или и тоа му го лепеа?:LOL:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дали заради ова и Кежаровски беше уапсен дека ги најде доказите од патарините? Јас мислам дека да. А тој Жоро го избркаа од уредник на весникот нова макеоднија.

6.Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Мартин Протуѓер


МП: Слушај, а бе Жоро ми пиша порака сега, малце чудна.
ГЈ: И што вика?
МП: Дека имал докази.
ГЈ: За што? Ало?
МП: Ало?
ГЈ: Еј, кажи, кажи. Ало?
МП: Дека имал докази за Младенов. Биле на местото на…
ГЈ: Ама не ја водиме ние за Младнов истрагата, истражен судија ја води. Но, не не проблем, ќе му направам контакт со истражниот, ако сака.
МП: Најдобро е така.

 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Најголемиот лицемер моментално во Македонија. Кога ќе ми текне дека ликов пред пар години беше ударна тупаница на опозицијата... Човеков е доказ дека не постои ствар која не може да се купи со пари, па дури не е имун ниту образот што го имаш ко јавна личност и преку кој на еден начин си го вадиш лебот .


Vasko Eftov - Vo Centar
25 mins ·
Pravite, sto ke pravite, ama veke e krajno vreme da gi ostavite mrtvite da pocivaat vo mir. Ednite koi gi koristat mrtvite kako glasaci, a drugite koi gi koristat mrtvite kako bombi!!!
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.861
Поени од реакции
63.637
За што да ги пуштат на 5 метри за да фрлаат јајца и да плаќаме сите за чистење? Не фала.
И тоа што викаш, зашто да се фрлаат државни пари, пари од буџетот, наши пари. Треба да ги спречат.

Среќа сега кога Цановски ке ја добие државата во Стразбур, терањето инает на гвуевски и тоа што му направил да му тече на цановски низ панталони, ке се покрие со 65.000.000Е државни пари.

Али, битно да се спречи фасадата да не се исфлека.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom