ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

D

Deleted member 53418

Гостин
Чим луѓето во близина не слушнале јасно е дека сево ова оди само преку медиумите и интернетот.
Друже ваљда не е тоа у селото одма горе у планина ако е тие ваљда не нападнале со музика :D па селаниве у 2-30 да пратат све тоа гарант некоа вукојебина е планини околу
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Е сега, за разлика од реалниот свет, виртуелниот свет повторно се фаќа на истата јадица. Ние на Твитер, форум и Фејсбук коментираме половина ден за наводниот терористички напад. Впрочем тоа им е ним целта. Во меѓувреме, многу малку се зборува и пишува за:

http://fokus.mk/sovet-na-eu-dlaboka-zagrizhenost-od-vloshuvan-eto-nna-sostojbite-vo-makedonija/

Многу малку се зборува и пишува за средношколскиот марш во четврток, референдумот во општина Центар за ГТЦ, доаѓањето на делегацијата од ЕУ во наредните денови.

Интересни сме. Самите знаеме дека се работи за класичен спин, а продолжуваме да го држиме актуелен и на цврти нозе истиот.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.222
Поени од реакции
25.992
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=21768
Две теренски возила на ОБСЕ во моментов се во Липковско. Иако полицијата им дозволи да се упатат кон Гошинце, од ОБСЕ одлучиле да не продолжат, бидејќи возилата не им биле блиндирани.
:pos:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Друже ваљда не е тоа у селото одма горе у планина ако е тие ваљда не нападнале со музика :D па селаниве у 2-30 да пратат све тоа гарант некоа вукојебина е планини околу
Па тоа ми е муабетот.
Ако имало нешто сериозно сигурно дека ќе имало зголемена активност на полиција/војска во тој предел.
А вака тие луѓето таму појма немаат дека нешто се десило.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Па тоа ми е муабетот.
Ако имало нешто сериозно сигурно дека ќе имало зголемена активност на полиција/војска во тој предел.
А вака тие луѓето таму појма немаат дека нешто се десило.
Реално е за спин праено но што ако е вистина е и нападнале граница да се десеше ова во друга држава ке има ратно стање
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.498
Поени од реакции
29.932
Сега кога се враќав од работа 5 оклопни возила одеа накај Скопје.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.338
Терористички акт, ма немој ме јебати :facepalm:
Терористите во светот окупират, зимат заложници и ги убиват на крај, гледат што повеќе медиумите да пишуват за нив и за нивните барања и причини за нападот. Само кај нас доаѓат 40 души, окупират, ослободуват заложници, пијат кафе и си одат. :pos:

И на крај на све и бројкава е интересна, 40 терористи. Па таа бројка може пола Куманово да го потепа ако се добро организирани. Можеле помал број да измислат.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не знам шо се зборело у темава, ама кога го прочитав насловот на курир „сдсм и сорос со исто сценарио како во 2001“ ми се слоши...
Добро бе мајку му, сдсм и сорос се толку моќни што и после 9 години во опозиција се уште се финансиски и воено помоќни од државата ?!
Државата со буџет од 2 милијарди, војска, полиција и агенција за контра-разознавање е толку ранлива што може група бараби со 30-50-100 милиони да прават што сакаат ?
Не ме јеби...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Реално е за спин праено но што ако е вистина е и нападнале граница да се десеше ова во друга држава ке има ратно стање
Па од тоа ми е страв.
Да претпоставиме дека навистина имало напад.
1. 40 вооружани луѓе без никаков проблем си шетаат на граница.
2. Јавноста за нападот дознава после 10 часа.
3. Нема никаква акција од страна на војската.
4. Нема никаква реакција од страна на премиер/претседател

Со ваква реакција државава наша испаѓа смешна.
 
G

Goldie

Гостин
Ајде чим почнаа и со вакви сценарија за дефокусирање на јавноста тоа значи дека им се ближи крајот, нека пакуваат куферите и нека бегаат додека можат.

Караулата завземена без испукан куршум, на спиење ги фатиле изгледа :свиркам:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.498
Поени од реакции
29.932
Па од тоа ми е страв.
Да претпоставиме дека навистина имало напад.
3. Нема никаква акција од страна на војската.
Па како ќе има кога 90% се по Авганистан, Ирак и шо ти знам каде :pos:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.241
Поени од реакции
86.007
Кај и да е владините медиуми ќе пишaт: СДСМ со исти методи како и во 2001-ва: Се остваруваат прогнозите дека Заев сака дестабилизација на Македонија. :icon_lol:
Не знам шо се зборело у темава, ама кога го прочитав насловот на курир „сдсм и сорос со исто сценарио како во 2001“ ми се слоши...
Добро бе мајку му, сдсм и сорос се толку моќни што и после 9 години во опозиција се уште се финансиски и воено помоќни од државата ?!
Државата со буџет од 2 милијарди, војска, полиција и агенција за контра-разознавање е толку ранлива што може група бараби со 30-50-100 милиони да прават што сакаат ?
Не ме јеби...
Класика... :гомце:

 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.266
Поени од реакции
3.622
моментот не е поминување по патчиња туку упад во караула

а за тоа дека 4 луѓе горе е смешна работа потполно си во право

нигде не спомнав дека се криви тие 4 души туку дека во нормална држава неможе некој од туѓа територија да упадне во караула без жртви
Со патчињата мислев на тоа да ги видат како во секоја нормална држава пред да поминат нит 10 метри на македонска територија. Сигурно нема да си ја стават главата во торба и пукаат ако гледаат дека има како што викаат 40+ пред нив. Не знам за тебе ама ако државата мене ме остави со уште тројца на богу и за леѓа место и ми дојдат 40+ со оружје јас не би пукал.

Искрено чиста среќа што не им направиле како на стражарите во Мотелот Бриони 2001. Немаше ни да ги најдат нит ќе знаеше некој што тоа им се случило од кого и кога... Малку на гоогл мапс и сите може да видат како е всушност таму горе во планината конфигурација на теренот. Тоа со човек на 50 метри не се чува а не пак со 4 на 30 километри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom