Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
А да те замолам веќе да не се глупираш ? има очигледни докази со книги,сведоштва,места,документарни програми,реални настани и 2 милијарди(и уште кој знае колку умрени се/биле ретардирани само интелегнтен во цело човештво па не ти се доволни тие докази... :facepalm: ццццццц..
Пак истото прашање, секој од тие 2 милијарди се слепа верба, родени во таа вера, кои некритично ги прифатиле доказите, оние кои критични ги споредиле, процениле дека доказите не им се доволни за да ја одржат верата.
Зошто овие докази паѓаат на секоја разумна критика и мора прво слепо да се прифатат инаку не функционираат?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Пак истото прашање, секој од тие 2 милијарди се слепа верба, родени во таа вера, кои некритично ги прифатиле доказите, оние кои критични ги споредиле, процениле дека доказите не им се доволни за да ја одржат верата.
Зошто овие докази паѓаат на секоја разумна критика и мора прво слепо да се прифатат инаку не функционираат?
Тие 2 милијарди имаат слепа верба затоа твојата е вистинска па отвораш теми по форуми да го бараш Бог... добар си,ќе те биде (y)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Една цела религија, филозофија, наука, историја ја изедначи со семантика. Колај работа ако единствената улога на овие поими бог, религија, вистина, духовност беа само обично дефинирање и семантика, немаше да има потреба од еден цел аспект на живеењето, ама за жал има луѓе кои тврдат поинаку, дека овие поими имаат повеќе вредност и затоа според мене заслужуваат поголема скрупула.

Неврзан со претходно прифатени правила, имаше отворено поле за маневрирање за да го оправдаш и одговориш ова прашање, ама сепак ти пак мораше да направиш неколку претпоставки за сепак да го одговориш.

Од каде изникна таа дефиниција, баш тука ми е прашањето, во твојот систем земаш како основа, прифаќаш некои тврдења без некоја посебна причина, некои тие првични хипотези ги прифаќаат заради индоктринација, некои заради некритичност, некои затоа што така им се поклопиле коцкичките и тоа во моментот им се видело логично, некои заради нешто што читале и ги убедило, значи различни фактори кои влијаат на најосновното нешто. И не, тука не можеш да се повикуваш на индивидуални концепти и очи.

Моето прашање е на најосновното ниво на разбирање на духовноста или религијата, како го објаснуваш фактот што овие работи кои ги кажуваш, а се основа за понатамошно разбирање, барање, потрага и прифаќање на религијата или сетот на духовност НЕ СЕ нулта хипотеза, познати, јасно, гласно и очигледно, туку мора и тие некритично да се прифатат прво, па после да се трага по тоа нештото?
Една цела религија, филозофија, наука, историја......со едно име Атон-изам, ако мислеше на трите моно религии.
http://en.wikipedia.org/wiki/Atenism
Јас топло би ти го препорачал Michael Tsarion и едно негово интервју посебно https://www.youtube.com/watch?v=x0n5A790LDg

Инаку во однос на мојата дефиниција......ќе направиме аналогија што можеби никад не ти паднала на памет а таа е со сон.
Замисли светов(универзумов) е сонoт на Бог....он спие моментално.
Tи како лик во сонот си креација или креаторот?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зборувам за доказите на Црквата. Зошто не се убедливи и нема ништо во нив што ете мене би ме убедило дека навистина не се од материјалниот свет? Зошто баш секој аспект укажува дека баш се од материјалниот свет?
Цело време тоа е прашањето.
Верните во Црквата веруваат токму заради убедливоста и проверливоста од црковното учење, кое ни е Бога дадено а не од смртници напишано, Разликата помеѓу тие две учења и нивното потекло е „ствар„ на личен увид и расудување а не „ствар„ на нечие туѓо убедување и наметнување.

Кога црковното учење би било од и за овој Свет, тогаш сите ќе бевме атеисти.[DOUBLEPOST=1429460444][/DOUBLEPOST]
Ти, и никој друг на планетава.
И Црквата...„Само„ толку.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.973
Поени од реакции
8.510
Мене ми се веродостојни и убедливи исто како што и на 2 милијарди други Христијани.Еве си го цитирал 121314,ај да го прашаме него дали му се убедливи.

@121314 дали тебе сите докази за постоењето на Бог ти се веродостојни и убедливи да веруваш во неговото постоење ?
Aпсолутно!

„Христе Боже, никој којшто се надева на Тебе нема да се посрами.“

https://radiosvetigora.wordpress.com/2009/08/29/повест-о-нерукотвореној-икони-господ/[DOUBLEPOST=1429464034][/DOUBLEPOST]
Цело време прашањето ми е, зошто мене не ми се? А и на 7 милијарди други кои не се македонски православни христијани?
Поради погрешниот пристап. Па за целото човештво пред Исак Њутн постојаното паѓање на плодови од дрвја на очиглед на сите, не било доволен, веродостоен и убедлив доказ за постоењето на гравитацијата, иако истите тие луѓе и самите паѓале од дрвја и при јавање.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.194
Поени од реакции
20.834
и повеќе од еден доказ
Затоа што се познава некој кога лаже. Ако ти не можеш да ја препрознаеш виситната од лагата однак ти имаш проблем, и не случајно за таквите Господ Исус Христс вели дека се во темница и не знаат каде одат.

А за 4 годишнито девојче што ќе кажеш? Ти кажав вакви примери има доста каде луѓе немале контакт а се опишале до детали.
ZOTE, дозволи ми да ти пуштам светло во темницата.

Пред неколку години низ медиумиве кружеше една OMG! WTF!? вест за 6 годишно дете кое доживува сообраќајна несреќа и паѓа во кома. После два месеци, детево се буди од кома и раскажува за своето неверојатно afterlife искуство. Детето наводно умрело и го посетило рајот, се сретнало со Господ, со Сатаната, со ангели, а било и сведок како ангели го спасиле неговиот татко, кој при ударот излетал низ прозорецот од автомобилот.

Една година подоцна, детево (заедно со татко му) вади книга која за рекордно брзо време станува бестселер. Над милион продадени копии.

После 3-4 години откако ја издале книгата и станале мултимилионери, детево во отворено писмо до христијанските книжарници кои ја продавале книгата, изјавува: IT WAS ALL A LIE! :pos:

А ќе речеш дете, ZOTE. Кај знае дете да лаже. :icon_lol:

DA SE ČOVEK NAJEŽI: Ova devojčica je dokaz da reinkarnacija postoji?! (VIDEO)

Šanti Devi do svoje četvrte godine uopšte nije govorila, a kada je napokon izrekla svoje prve reči ostavila je ceo Delhi bez teksta: rekla je da je njen pravi dom u gradu Maturi, da se nekada zvala Lugdi a da joj je muž bio izvesni Kedarnat Čobe. Do detalja je opisala varoš u kome je živela u prošlom životu. Znala je i kako je umrla: dok se porađala, sedam godina ranije.

Kada su je odveli u taj grad, komisiji je pokazivala najkraći put i momentalno prepoznala “svoju” sestru, pored gomile drugih ljudi. Sama ta žena potvrđuje, i u dokumentarcu koji je pred vama, da ju je prepoznala, kao i mnogo drugih ljudi koji su živeli oko njih nekada. Vrhunac čitavog putovanja bio je kada je tada već devetogodišnja Šanti srela desetogodišnjeg Navnita. “Svog” sina kojeg je rađala i umrla.

Од 4 минута почнува приказната
Купи си ја книгава да си ја имаш како опиплив доказ за реинкарнација: I Have Lived Before

Исто така, ти ја препорачувам да си ги купиш Хари Потер книгите, за кога некој скептик сатанист ти рече дека не постои магија, ти да му го докажеш спротивното, со цврсти докази.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
„Проклетство" според неговиот светоназор, бидејќи него нели Аллах ќе го награди со телесни задоволства кои не можел да си ги дозволи за време на својот живот? Така на оној кој не можел да си купи жена, ќе му ја исполни желбата за безграничен секс со хуриите, на оној кој гладувал, ќе му даде храна во изобилство и вино од кое не боли глава, на оној кој цел живот одел во партали, ќе го облече во најдебела свила, на оној кој слугувал и аргатувал, ќе го награди со млади момчиња кои постојано ќе го служат.

Така, жител на Џенет според муслиманскиот светоглед неограничено, непречено и вечно ужива во анималните задоволства (секс, јадење, пиење и спиење) и треба ние да поверуваме дека на Аллах ќе му се исполни „срцето“ со безгранична радост гледајќи ги своите робови кои конечно успеале да си ги задоволат своите нагони, за кои целиот свој живот биле ускратени? И ќе биде вон себе од среќа што човекот кој го создал според Својот Образ и Подобие, наместо духовно да се воздигне и да Му биде што е можно посличен Нему, тој напротив, ќе настојува да биде што посличен на неразумните и несловесни животни кои се раководат според своите инстинкти? Тоа ли сакаш да ни го кажеш?

Нагони кои се дадени на човекот, бидејќи без нив не би можел да опстои во своето ФИЗИЧКО тело на Земјата и се познати како витални нагони:

- нагон за храна и вода
- нагон за живот
- сексуален нагон
- родителски нагон

Покрај овие витални нагони, кај човекот постојат и социјални нагони како што се:

- афилијативни
- алтруистички
- нагон за игра и разонода
- нагон за автоафирмација
- нагон за самоактуализација

И сега еден ваков муслиман според тебе, е компетентен да тврди дека христијанинот бил излечен од шејтанот и си навлекол проклетство врз себе?

Почни да ги читаш житијата на христијанските светци и кажи ми дали кај муслиманите воопшто си сретнал БАРЕМ еден човек кој би бил рамо до рамо со многубројните наши светители кои поседувале чудотворен дар за исцелување, кои воскреснувале мртви, кои биле вознесувани на Небесата, кои имале дарба на созерцување, чии мошти лечат по нивната смрт и кои и по својата смрт им се јавуваат и помагаат на христијаните во неволји.

Почни:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/AvaJustin/ZitijaSvetih/ZitijaSvetih.htm
За тебе муслиманската замисла е несоодветна, за муслиманите е твојата, и за едните и за другите сопственото убедување е "доказ". А примери како тој со тромбозата кај муслиманите итекако има, верувам дека сите барем еднаш чуле за оџата од битола а и сведоштва од верници муслимани може многу лесно да најдеш каде некој " чудотворно" се излекувал одкако се молел на алах.[DOUBLEPOST=1429473888][/DOUBLEPOST]
Не те клеветам туку ти изнесувам факт.Јас немам намера да ти образложувам бидејќи доказот го има,ти најди го.Јас тебе да ти исполнувам желби со моите години... немам намера,извини.Стојам позади тоа дека јас тебе те канев на кладба,ако не си ти јас истата секунда јавно овде ти се извинувам.Покрај тоа,и за други работи сум ти нудел да прашаш свештеници како доказ за моите тврдења ти никогаш не сакаше и многу добро знаеш дека постојат тие постови.Муцката сам ќе си ја затвориш ама немаш храброст КАКО И СЕКОГАШ да земеш да прочиташ колку пати сум ти понудил кладба и докажување.Толку за тоа.
Не е потребна храброст туку глупост за да читаш 300 страници од некоја тема за да докажеш некому дека не си напишал нешто! Тој што изнесува тврдење е должен истото да го докаже, а не оној кој се клевети со тоа тврдење.
Бог не го создал Сатаната за да прави зло туку да го направи светот поубав со него.Е сеа што Он го посакал Божјиот Престол благодарение на неговата слободна волја,тоа негова одлука.
Слободната волја не е аргумент, веќе е дискутирано за ова и многу јасно и сликовито го образложив тоа со примерот со педофилот. Еве ќе го повторам:
Ако педофил и човек што не е педофил се најдат во идентична ситуација каде имаат можност - прилика да злостават дете, педофилот ќе го злостави додека другиот не. Ако слободната волја навистина е причина за злото, тогаш тоа би значело дека само педофилот има слободна волја. Повеќе од очигледно е дека постапките не зависат само од слободната волја туку од особините што ги поседуваме. Слободната волја е само можност да бираш од можностите што ти се на располагање, можеш да бидеш во ситуација да одбереш само три опции, а можеш да бидеш во ситуација каде ќе имаш милион опции. Ако креаторот е безгрешен, тогаш допуштањето да постојат особини што ќе бидат причина за зло би значело дека креаторот допуштил грешка, пропуст во својот дизајн, а креација во која има грешка, неможе да биде дело на безгрешен креатор.[DOUBLEPOST=1429474335][/DOUBLEPOST]
Моите ставови се зановани на лични убедувања, поткрепени со личен духовен опит, а тие ставови и опит се потполно идентични со учењето од Црквата.
Значи црквата исто како и тебе има став дека дишењето е точно ама не е вистинито? И каков духовен опит користеше за да ја откриеш оваа премудрост?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.973
Поени од реакции
8.510
За тебе муслиманската замисла е несоодветна, за муслиманите е твојата, и за едните и за другите сопственото убедување е "доказ".
Јас темелно образложувам зашто муслиманската замисла е несоодветна. И како што и самиот знаеш, меѓу муслиманите не се изнајде јунак ниедно од тие тврдења да го побие.

Муслиманите можат само да си мислат дека христијанското убедување е несоодветно. Но гледаш дека не се во состојба да го оповргнат. Од 30% муслимани во Македонија дали и тројца се вклучуваат во Дискусијава на секоја полна месечина и даваат крајно штури, шаблонски и сувопарни одговори без никаква поткрепа за своите тврдења.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Јас темелно образложувам зашто муслиманската замисла е несоодветна. И како што и самиот знаеш, меѓу муслиманите не се изнајде јунак ниедно од тие тврдења да го побие.

Муслиманите можат само да си мислат дека христијанското убедување е несоодветно. Но гледаш дека не се во состојба да го оповргнат. Од 30% муслимани во Македонија дали и тројца се вклучуваат во Дискусијава на секоја полна месечина и даваат крајно штури, шаблонски и сувопарни одговори без никаква поткрепа за своите тврдења.
Тоа што го изнесе како толкување за замислата на задгробниот живот во никој случај не е став на сите муслимани. Постојат суфиски правци каде сето тоа што ти го наведе е само алегорија и има метагизичко или езотериско значење. Во Македонија постои мала заедница на еден таков правец, се викаат бекташи и нивниот начин на толкување нема никаква врска со ова што ти го изнесе тука.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
ZOTE, дозволи ми да ти пуштам светло во темницата.

Пред неколку години низ медиумиве кружеше една OMG! WTF!? вест за 6 годишно дете кое доживува сообраќајна несреќа и паѓа во кома. После два месеци, детево се буди од кома и раскажува за своето неверојатно afterlife искуство. Детето наводно умрело и го посетило рајот, се сретнало со Господ, со Сатаната, со ангели, а било и сведок како ангели го спасиле неговиот татко, кој при ударот излетал низ прозорецот од автомобилот.

Една година подоцна, детево (заедно со татко му) вади книга која за рекордно брзо време станува бестселер. Над милион продадени копии.

После 3-4 години откако ја издале книгата и станале мултимилионери, детево во отворено писмо до христијанските книжарници кои ја продавале книгата, изјавува: IT WAS ALL A LIE! :pos:

А ќе речеш дете, ZOTE. Кај знае дете да лаже. :icon_lol:


Купи си ја книгава да си ја имаш како опиплив доказ за реинкарнација: I Have Lived Before

Исто така, ти ја препорачувам да си ги купиш Хари Потер книгите, за кога некој скептик сатанист ти рече дека не постои магија, ти да му го докажеш спротивното, со цврсти докази.
Џабе ти е све кога Господ Исус Христос е најголемиот доказ дека постои реинкарнација.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи црквата исто како и тебе има став дека дишењето е точно ама не е вистинито? И каков духовен опит користеше за да ја откриеш оваа премудрост?
Штом почнеш да раликуваш „точно„ од „вистинито„, ќе можеме да разговараме.

До тогаш, само ќе се вртиш во место, пре-пре-пре (периодично) преповторувајќи се самиот себе, вадејќи мои постови во „удбашки„ дух, се‘ во пуст обид да ми најдеш грешка.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Штом почнеш да раликуваш „точно„ од „вистинито„, ќе можеме да разговараме.

До тогаш, само ќе се вртиш во место, пре-пре-пре (периодично) преповторувајќи се самиот себе, вадејќи мои постови во „удбашки„ дух, се‘ во пуст обид да ми најдеш грешка.
Повели објасни што е според тебе разликата помеѓу точно и вистинито.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Повели објасни што е според тебе разликата помеѓу точно и вистинито.
Разликата меѓу „точно„ и „вистинито„ е во нивната опфатност: „точно„ е она (мислење, став, состојба...) кое одговара на одрдена состојба во објективната стварност, а „вистинито„ е она (мислење, став, состојба...) кое има сеопфатно значење.

Ако „1+1=2„ е „точно„ и тоа го засега само човекот како разумно битие, ама не и дрвјата во мојот двор, на кои им е сеедно дали „1+1=2„ или „1+1=3,14„. Камењата воопшто не се засенати од наведената проста равенка.

Ако Бог го створи(л) Светот, животот и се‘ видливо и невидливо, тоа е „вистинито„ затоа што Божјата креативност ја опфаќа сета нежива материја и сите живи битија.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Разликата меѓу „точно„ и „вистинито„ е во нивната опфатност: „точно„ е она (мислење, став, состојба...) кое одговара на одрдена состојба во објективната стварност, а „вистинито„ е она (мислење, став, состојба...) кое има сеопфатно значење.

Ако „1+1=2„ е „точно„ и тоа го засега само човекот како разумно битие, ама не и дрвјата во мојот двор, на кои им е сеедно дали „1+1=2„ или „1+1=3,14„. Камењата воопшто не се засенати од наведената проста равенка.

Ако Бог го створи(л) Светот, животот и се‘ видливо и невидливо, тоа е „вистинито„ затоа што Божјата креативност ја опфаќа сета нежива материја и сите живи битија.
Значи ти сакаш одговор што ги засега дрвјата и камењата и тој одговор за тебе е вистина?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom