Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако не ми веруваш дека си ти,бујрум читај 300 страни и најди се,јас немам намера по милионити пат да ти давам докази за се и сешто.. најди го постот,ако не си ти ЈАС ТИ ГАРАНТИРАМ дека ќе ти се извинам што сум те помешал со друг.А да ти тражам јас немам намера,знам многу добро на кого и што сум му рекол..
Ти изнесуваш тврдење, на тебе останува да го докажеш, јас да читам 300 страни затоа што ти ме клеветиш дека сум одбил некаков предлог?!
И тоа е точно,ќе го каже,знаеш зошто ? затоа што тоа и е суштината на делувањето на Сатаната.Ти и тој муслиман сте како Ева во Еденската градина кога змијата им рекла ,,Не,нема да умрете ќе станете Богови''.Така и ова,не е Бог туку е некоја МИСТИЧНА техника која Алах(?) ја дал на Оџите или Биг Бен случајно како и се во универзумот му текнало да ја создаде како лечењето неизлечиви работи,ВОСКРЕСНУВАЊЕТО МРТВИ,итн..
Како што реков, се се сведува на твојот збор против зборот на оние што веруваат во нешто друго. Ако сатаната е причината за сето зло и за сите непотребни нешта, тогаш зошто Бог ја создал? Префрлањето на вината не е решение, бидејќи ако се потекнува од Бог, тогаш и непотребните, грешни и зли нешта се од Бог.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.987
Поени од реакции
8.533
Истово за тебе ќе го каже и некој муслиман, дека тој со тромбозата бил излечен од шејтанот и дека си навлекол проклетство на себе.
„Проклетство" според неговиот светоназор, бидејќи него нели Аллах ќе го награди со телесни задоволства кои не можел да си ги дозволи за време на својот живот? Така на оној кој не можел да си купи жена, ќе му ја исполни желбата за безграничен секс со хуриите, на оној кој гладувал, ќе му даде храна во изобилство и вино од кое не боли глава, на оној кој цел живот одел во партали, ќе го облече во најдебела свила, на оној кој слугувал и аргатувал, ќе го награди со млади момчиња кои постојано ќе го служат.

Така, жител на Џенет според муслиманскиот светоглед неограничено, непречено и вечно ужива во анималните задоволства (секс, јадење, пиење и спиење) и треба ние да поверуваме дека на Аллах ќе му се исполни „срцето“ со безгранична радост гледајќи ги своите робови кои конечно успеале да си ги задоволат своите нагони, за кои целиот свој живот биле ускратени? И ќе биде вон себе од среќа што човекот кој го создал според Својот Образ и Подобие, наместо духовно да се воздигне и да Му биде што е можно посличен Нему, тој напротив, ќе настојува да биде што посличен на неразумните и несловесни животни кои се раководат според своите инстинкти? Тоа ли сакаш да ни го кажеш?

Нагони кои се дадени на човекот, бидејќи без нив не би можел да опстои во своето ФИЗИЧКО тело на Земјата и се познати како витални нагони:

- нагон за храна и вода
- нагон за живот
- сексуален нагон
- родителски нагон

Покрај овие витални нагони, кај човекот постојат и социјални нагони како што се:

- афилијативни
- алтруистички
- нагон за игра и разонода
- нагон за автоафирмација
- нагон за самоактуализација

И сега еден ваков муслиман според тебе, е компетентен да тврди дека христијанинот бил излечен од шејтанот и си навлекол проклетство врз себе?

Почни да ги читаш житијата на христијанските светци и кажи ми дали кај муслиманите воопшто си сретнал БАРЕМ еден човек кој би бил рамо до рамо со многубројните наши светители кои поседувале чудотворен дар за исцелување, кои воскреснувале мртви, кои биле вознесувани на Небесата, кои имале дарба на созерцување, чии мошти лечат по нивната смрт и кои и по својата смрт им се јавуваат и помагаат на христијаните во неволји.

Почни:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/AvaJustin/ZitijaSvetih/ZitijaSvetih.htm
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ти изнесуваш тврдење, на тебе останува да го докажеш, јас да читам 300 страни затоа што ти ме клеветиш дека сум одбил некаков предлог?!

Како што реков, се се сведува на твојот збор против зборот на оние што веруваат во нешто друго. Ако сатаната е причината за сето зло и за сите непотребни нешта, тогаш зошто Бог ја создал? Префрлањето на вината не е решение, бидејќи ако се потекнува од Бог, тогаш и непотребните, грешни и зли нешта се од Бог.
Не те клеветам туку ти изнесувам факт.Јас немам намера да ти образложувам бидејќи доказот го има,ти најди го.Јас тебе да ти исполнувам желби со моите години... немам намера,извини.Стојам позади тоа дека јас тебе те канев на кладба,ако не си ти јас истата секунда јавно овде ти се извинувам.Покрај тоа,и за други работи сум ти нудел да прашаш свештеници како доказ за моите тврдења ти никогаш не сакаше и многу добро знаеш дека постојат тие постови.Муцката сам ќе си ја затвориш ама немаш храброст КАКО И СЕКОГАШ да земеш да прочиташ колку пати сум ти понудил кладба и докажување.Толку за тоа.

Бог не го создал Сатаната за да прави зло туку да го направи светот поубав со него.Е сеа што Он го посакал Божјиот Престол благодарение на неговата слободна волја,тоа негова одлука.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Доказите се дадени, јас само барам објаснување зошто се такви какви што се. Зошто се околу нив укажува дека се создадени од обични луѓе?
Не видов од тебе ниту еден посочен доказ.

Патем кажано, никој не станал верник, практично од било која религија, затоа што се запознал со вистини напишани од обични смртни луѓе, кои напишале обични овосветовни вистинчиња, а притоа верникот да не бил понесен од учењето кон кое се приклонил, односно, верникот да забележал учење кое не е просто сознание од материјалниов Свет.[DOUBLEPOST=1429450819][/DOUBLEPOST]
Зошто не е недвосмислено позната вистина тоа што ми го кажуваш, туку мора да прејдам преку сите недостатоци и слепо да ги земам како вистина?
Небесната Божја вистина е дадена на начин на кој е дадена, а не на начин на кој ти би сакал истата да биде дадена. Конечно, твој избор па и твој проблем е дали таа објавена вистина ќе ја прифатиш или ќе се инаетиш.

„Слепо верување„ е израз кој го користат исклучиво атеистите а приота да немаат ниту основно познавање за верата која ја критикуваат. Уште помалку имаат умови отворени за оносветовните вистини, иако токму атеистите често ја користат фразата „отворен ум„. Се чини дека нивните умови се отворени за се‘ и сешто, а се потполно затворени за Божјата вистина, која не е насочена кон ласкање, туку кон будење од гревовниот сон.[DOUBLEPOST=1429451101][/DOUBLEPOST]
Ти освен лични ставови и верба заснована на туѓи сведоштва и ставови, друго немаш што да понудиш. Така да, ова што си го пишал, важи за тебе.
Моите ставови се зановани на лични убедувања, поткрепени со личен духовен опит, а тие ставови и опит се потполно идентични со учењето од Црквата.[DOUBLEPOST=1429451253][/DOUBLEPOST]
Ми побара да кажам една вистина, ти кажав дека луѓето дишат кислород. Еве што беше твојот одговор на тоа:
Дишењето кислород од страна на луѓето не е никаква вистина, оти тоа дишење е ограничено само на дел од природните феномени, кои се живи битија и на тој начин битисуваат. Тоа дишење не важи за сите природни феномени.[DOUBLEPOST=1429451308][/DOUBLEPOST]
Ако јас не сум напишал ниедна вистина, тогаш значи дека според тебе тврдењето дека луѓето дишат кислород е лага.
Спред мене, дишењето кислород од страна на луѓето е „точно„, не е „вистинито„.[DOUBLEPOST=1429451376][/DOUBLEPOST]
Не лажам, туку ти клеветиш: од мојот пост е очигледно дека разликувам „точно„ од „вистинито„.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Јас зборам овде за Божјата интервенција во животот на луѓето што е жив доказ дека ПОСТОЕЊЕТО НА БОГ е очигледно + оние материјални докази.Џабе е да се негира Бог кога Он неможе да биде негиран..
Прашањето е дали ние имаме ИСКРЕНА желба да веруваме дека го има па да трагаме односно да ги видиме доказите за тоа.
Дечкото погоре уште не посадил семе а се чуди што не никнала пченка.. и одма тема отворил на Кајгана..
Ако излекувањето на тој човек треба да претставува непобитен доказ за постоењето на бог, и тоа на Христијанскиот Бог, зошто тоа не е јасно и очигледно познато, туку сега јас можам да ти кажам причини зошто мене не ми е верно.
Прво тоа можеби и не е точно, туку можеби ти си измислуваш, второ, ако е точно, можеби се работи за обична прогресија на болеста, трето можеби не ни имал незилечлива болест, туку состојбата била самостојно минлива и така натаму, и така натаму. Значи има десетици аргументи против твојот аргумент.
Прашањето е зошто доказите за постоењето на бог не се очигледно и непобитно познати?

Јас сум барал, и сум читал, ова ми е дел од потрагата. Не можам јас да речам готово, толку, сега ќе верувам во Аврамскиот Бог, и тоа баш во Христијанскиот, а не во Муслиманскиот, и тоа баш во православната верзија, и тоа пак во источната верзија, и ајде баш во македонската православна верзија.
Зошто има толку верзии, и зошто ниту една не е ЗНАЧИТЕЛНО поверојатна, и поочигледна од другите?[DOUBLEPOST=1429451889][/DOUBLEPOST]
Не видов од тебе ниту еден посочен доказ.

Патем кажано, никој не станал верник, практично од било која религија, затоа што се запознал со вистини напишани од обични смртни луѓе, кои напишале обични овосветовни вистинчиња, а притоа верникот да не бил понесен од учењето кон кое се приклонил, односно, верникот да забележал учење кое не е просто сознание од материјалниов Свет.
Зборувам за доказите на Црквата. Зошто не се убедливи и нема ништо во нив што ете мене би ме убедило дека навистина не се од материјалниот свет? Зошто баш секој аспект укажува дека баш се од материјалниот свет?
Цело време тоа е прашањето.
 
Последно уредено:

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ако излекувањето на тој човек треба да претставува непобитен доказ за постоењето на бог, и тоа на Христијанскиот Бог, зошто тоа не е јасно и очигледно познато, туку сега јас можам да ти кажам причини зошто мене не ми е верно.
Прво тоа можеби и не е точно, туку можеби ти си измислуваш, второ, ако е точно, можеби се работи за обична прогресија на болеста, трето можеби не ни имал незилечлива болест, туку состојбата била самостојно минлива и така натаму, и така натаму. Значи има десетици аргументи против твојот аргумент.
Прашањето е зошто доказите за постоењето на бог не се очигледно и непобитно познати?

Јас сум барал, и сум читал, ова ми е дел од потрагата. Не можам јас да речам готово, толку, сега ќе верувам во Аврамскиот Бог, и тоа баш во Христијанскиот, а не во Муслиманскиот, и тоа баш во православната верзија, и тоа пак во источната верзија, и ајде баш во македонската православна верзија.
Зошто има толку верзии, и зошто ниту една не е ЗНАЧИТЕЛНО поверојатна, и поочигледна од другите?[DOUBLEPOST=1429451889][/DOUBLEPOST]
Зборувам за доказите на Црквата. Зошто не се убедливи и нема ништо во нив што ете мене не би ме убедило дека навистина не се од материјалниот свет? Зошто баш секој аспект укажува дека баш се од материјалниот свет.
Цело време тоа ми е прашањето.
Ти нудам место кај да го најдеш човекот,локација кај се наоѓа местото,функција која ја извршува,болеста која ја имал,временски период на траење на болеста а ти ми викаш: измислувам(а ти напоменав предходно види),обична прогресија на болеста а човекот ја има 30 години(прв пат слушам болест да прогресира 30 години),минлива му е а пак се работи за 30 години(онака им текнало на болеста ај цел живот да седам кај овој).. тоа сакаш да кажеш ????????????????? :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Ти нудам место кај да го најдеш човекот,локација кај се наоѓа местото,функција која ја извршува,болеста која ја имал,временски период на траење на болеста а ти ми викаш: измислувам(а ти напоменав предходно види),обична прогресија на болеста а човекот ја има 30 години(прв пат слушам болест да прогресира 30 години),минлива му е а пак се работи за 30 години(онака им текнало на болеста ај цел живот да седам кај овој).. тоа сакаш да кажеш ????????????????? :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
Значи сакаш да кажеш дека ова е доказот кој би ме убедил?
Зошто овој доказ е толку штур, толку далечен, толку неубедлив? Зошто не е директен? Зошто морал Господ да оди преку „реки и долини“ да излекува таму некој рандом човек, за тоа да се земе како доказ. А во меѓувреме тоа да има толку недостатоци. Јас пак не ти верувам, зошто би ти верувал, можеби сакаш да ме заведеш подалеку од правилната вера? Зошто Бог го направил тој доказ толку слаб, па преку тебе да дознаам за тој случај?
Значи ти мене ми претставуваш случај кој би требало да биде доказ за православното христијанство, ама мене тоа не ме убедува. Зошто?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Значи сакаш да кажеш дека ова е доказот кој би ме убедил?
Зошто овој доказ е толку штур, толку далечен, толку неубедлив? Зошто не е директен? Зошто морал Господ да оди преку „реки и долини“ да излекува таму некој рандом човек, за тоа да се земе како доказ. А во меѓувреме тоа да има толку недостатоци.
Значи ти мене ми претставуваш случај кој би требало да биде доказ за православното христијанство, ама мене тоа не ме убедува. Зошто?
:D

Добро,што треба да направи Бог за да ти докаже дека постои ? ти мислам дека имаш експлицитна лоша слика за природата на Бог... ти го замислуваш како келнер,во такво келнерско одело,со машња,и ти кога ќе речеш КЕЛНЕР он одма се црта пред тебе и ти порачуваш желба.Он по дифолт МОРА(?) да ти ја исполни таа желба.Ако случајно не ти се нацрта пред тебе како што не ти се црта сега и не ти ги исполнува(?) желбите ти убеден си дека го нема............................. признај дека вака го замислуваш.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Почни да ги читаш житијата на христијанските светци и кажи ми дали кај муслиманите воопшто си сретнал БАРЕМ еден човек кој би бил рамо до рамо со многубројните наши светители кои поседувале чудотворен дар за исцелување, кои воскреснувале мртви, кои биле вознесувани на Небесата, кои имале дарба на созерцување, чии мошти лечат по нивната смрт и кои и по својата смрт им се јавуваат и помагаат на христијаните во неволји.
Па тоа е прашањето. Прашувам зошто морам да читам некои книги, кои според мене се неточни и невистинити, измислени, неточно пренесени, претставени со претерување и хепербола? Зошто тие приказни, ако се основа на верата која е толку важна, не се пренесени очигледно и недвосмислено, без никаква шанса за отфрлање?[DOUBLEPOST=1429453442][/DOUBLEPOST]
:D

Добро,што треба да направи Бог за да ти докаже дека постои ? ти мислам дека имаш експлицитна лоша слика за природата на Бог... ти го замислуваш како келнер,во такво келнерско одело,со машња,и ти кога ќе речеш КЕЛНЕР он одма се црта пред тебе и ти порачуваш желба.Он по дифолт МОРА(?) да ти ја исполни таа желба.Ако случајно не ти се нацрта пред тебе како што не ти се црта сега и не ти ги исполнува(?) желбите ти убеден си дека го нема............................. признај дека вака го замислуваш.
Јас не го замислувам бог никако. Баш затоа прашувам, доказите се дадени какви што се, зошто, штом се потрудил да дава докази, и ако навистина постои, зошто тие докази не се убедливи и веродостојни? Зошто се предмет на дискусија?
Според мене, сите овие докази се од обични луѓе, и нема никаква божествена или духовна интервенција. Зошто така мислам? Нешто мене ми фали, или им фали на доказите?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Па тоа е прашањето. Прашувам зошто морам да читам некои книги, кои според мене се неточни и невистинити, измислени, неточно пренесени, претставени со претерување и хепербола? Зошто тие приказни, ако се основа на верата која е толку важна, не се пренесени очигледно и недвосмислено, без никаква шанса за отфрлање?[DOUBLEPOST=1429453442][/DOUBLEPOST]
Јас не го замислувам бог никако. Баш затоа прашувам, доказите се дадени какви што се, зошто, штом се потрудил да дава докази, и ако навистина постои, зошто тие докази не се убедливи и веродостојни? Зошто се предмет на дискусија?
Според мене, сите овие докази се од обични луѓе, и нема никаква божествена или духовна интервенција. Зошто така мислам? Нешто мене ми фали, или им фали на доказите?
Мене ми се веродостојни и убедливи исто како што и на 2 милијарди други Христијани.Еве си го цитирал 121314,ај да го прашаме него дали му се убедливи.

@121314 дали тебе сите докази за постоењето на Бог ти се веродостојни и убедливи да веруваш во неговото постоење ?
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Мене ми се веродостојни и убедливи исто како што и на 2 милијарди други Христијани.Еве си го цитирал 121314,ај да го прашаме него дали му се убедливи.

@121314 дали тебе сите докази за постоењето на Бог ти се веродостојни и убедливи да веруваш во неговото постоење ?
Цело време прашањето ми е, зошто мене не ми се? А и на 7 милијарди други кои не се македонски православни христијани?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Цело време прашањето ми е, зошто мене не ми се? А и на 7 милијарди други кои не се македонски православни христијани?
На првото прашање,искрено мислам дека треба да разговараш најпрво со свештеник.А за второто,не се православни затоа што имаат различни сфаќања тоа мислам дека си требал да го знаеш.Вие дома сите имате исти сфаќања за се ? а замисли па 7 милијарди.. не би било нормално тоа.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
На првото прашање,искрено мислам дека треба да разговараш најпрво со свештеник.А за второто,не се православни затоа што имаат различни сфаќања тоа мислам дека си требал да го знаеш.Вие дома сите имате исти сфаќања за се ? а замисли па 7 милијарди.. не би било нормално тоа.
Пак е истото прашање, и јас имам различни сфаќања. Зошто ми е продава една иста верзија? Некогаш во минатото, а и денес, луѓето глава губат заради различни сфаќања. Зошто господ не ги направил тие докази, конечни, недвосмислени, очигледни, недискутабилни? Затоа што не постои и овие сите докази се измислувани од луѓе?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Пак е истото прашање, и јас имам различни сфаќања. Зошто ми е продава една иста верзија? Некогаш во минатото, а и денес, луѓето глава губат заради различни сфаќања. Зошто господ не ги направил тие докази, конечни, недвосмислени, очигледни, недискутабилни? Затоа што не постои и овие сите докази се измислувани од луѓе?
А да те замолам веќе да не се глупираш ? има очигледни докази со книги,сведоштва,места,документарни програми,реални настани и ти ништо од тоа непризнаваш а 2 милијарди(и уште кој знае колку умрени се/биле ретардирани само интелегнтен во цело човештво па не ти се доволни тие докази... :facepalm: очигледно е само ти дека се глупираш а јас сум поглуп што наседнав тоа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom