Зошто постоењето на Господ не е очигледно?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој и зошто ја создал религијата? Обични луѓе во тек на векови и векови со различни причини и за различни цели, ама е измислена и неоснована.
Не даваш никаков одговор, туку само нагаѓаш небулозни нешта и состојби.[DOUBLEPOST=1429301230][/DOUBLEPOST]
Ама без разлика и на ова, прашањето ми е зошто не е универзална, апсолутна вистина?
Вистината е една, лагите се многубројни.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не само на Библијата, туку воопшто верзии за богот, верзии за како да оди потрагата по диховност, верзии на религии, па да и верзии на Библијата, составувана од обични луѓе.

Тоа е циркуларна логика, верувај дека Библијата е од Бог затоа што во неа пишува така.

И како велиш да го прифатам тој факт, кога тоа воопшто не е факт.
Да се разбереме,тоа е ИЗБОР а ноторен факт дека Бог е еден и единствен и се вика Јехова.Дали ти ќе веруваш дека ова не е вистина туку постои Алах,Буда,Зевс.. твое право.. како што реков,ИЗБОР.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Не даваш никаков одговор, туку само нагаѓаш небулозни нешта и состојби.[DOUBLEPOST=1429301230][/DOUBLEPOST]

Вистината е една, лагите се многубројни.
Не нагаѓам, туку прашувам.
Пак сме на истото прашање, зошто таа вистина не е очигледно, неприкосновено, недискутабилно, очигледно дадена и јасно позната за секој еден потенцијален верник?[DOUBLEPOST=1429303570][/DOUBLEPOST]
Да се разбереме,тоа е ИЗБОР а ноторен факт дека Бог е еден и единствен и се вика Јехова.Дали ти ќе веруваш дека ова не е вистина туку постои Алах,Буда,Зевс.. твое право.. како што реков,ИЗБОР.
Ехе, сега далеку избега. Многу претпоставки си направи. Ајде што си претпостави дека бог мора да постои, ајде дека тоа е факт, па и си направи своја некоја религија.
За ова што го кажа луѓето глава губат.

Прашањето пак постои. Зошто тој факт кој го велиш не е навистина факт? И зошто тој ИЗБОР не е навистина избор, дали ќе го прифатам или не тој и тој бог, туку е „избор“ дали ќе се одлучам слепо и без никаков доказ да верувам во некои приказни и измишљотини?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Не нагаѓам, туку прашувам.
Пак сме на истото прашање, зошто таа вистина не е очигледно, неприкосновено, недискутабилно, очигледно дадена и јасно позната за секој еден потенцијален верник?[DOUBLEPOST=1429303570][/DOUBLEPOST]
Ехе, сега далеку избега. Многу претпоставки си направи. Ајде што си претпостави дека бог мора да постои, ајде дека тоа е факт, па и си направи своја некоја религија.
За ова што го кажа луѓето глава губат.

Прашањето пак постои. Зошто тој факт кој го велиш не е навистина факт? И зошто тој ИЗБОР не е навистина избор, дали ќе го прифатам или не тој и тој бог, туку е „избор“ дали ќе се одлучам слепо и без никаков доказ да верувам во некои приказни и измишљотини?
:facepalm::facepalm::facepalm:

Дечко,нема МОРА.Бог постои само дали си ти слеп(и атеистите) па не го гледате неговото постоење или поради ваши убедувања неможете да го видите тоа е ваша интимна работа.Пази,СЛЕПИ,тоа не е навреда тоа е збор од Библијата што ве етикетира.За другото те молам не филозофирај а уште повеќе не измислувај нешто што не сум рекол.

А што е ако не е факт ? цртан филм ? нема докази викаш... доказ имаш милиони,и од најголеми научници,и од науката општо кои сме ги дискутирале на овој форум не знам колку пати.На крај краева,имаш еден куп живи луѓе кои се живи сведоци и примери како Бог ги спасил,а има и таквии кои го виделе(одма да се разбереме,лицето не).
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
:facepalm::facepalm::facepalm:

Дечко,нема МОРА.Бог постои само дали си ти слеп(и атеистите) па не го гледате неговото постоење или поради ваши убедувања неможете да го видите тоа е ваша интимна работа.Пази,СЛЕПИ,тоа не е навреда тоа е збор од Библијата што ве етикетира.За другото те молам не филозофирај а уште повеќе не измислувај нешто што не сум рекол.

А што е ако не е факт ? цртан филм ? нема докази викаш... доказ имаш милиони,и од најголеми научници,и од науката општо кои сме ги дискутирале на овој форум не знам колку пати.На крај краева,имаш еден куп живи луѓе кои се живи сведоци и примери како Бог ги спасил,а има и таквии кои го виделе(одма да се разбереме,лицето не).
Зошто може да се даваат аргументи против сите докази. Зошто воопшто тие докази СЕ СТАВЕНИ КАКО ПРЕДМЕТ на дискусија? Зошто сите тие докази личат како да се измислени од луѓе обични, а не предадени од Светиот Дух, богови или не знам какви ангели?
Инаку, како за потсетување, луѓето кои го виделе Бог денес обично ги сметаме за ментално болни така да се не некој каков аргумент.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Зошто може да се даваат аргументи против сите докази. Зошто воопшто тие докази СЕ СТАВЕНИ КАКО ПРЕДМЕТ на дискусија? Зошто сите тие докази личат како да се измислени од луѓе обични, а не предадени од Светиот Дух, богови или не знам какви ангели?
Инаку, како за потсетување, луѓето кои го виделе Бог денес обично ги сметаме за ментално болни така да се не некој каков аргумент.
Приметив дека оваа дискусија со тебе не води никаде.Како што кажав,по твојата логика зошто ова зошто она... малце ќе ни бидат два живота.
Разликата е во тоа што нема контра-докази(атеистички) што може да го побијат оние што веќе постојат.Да ги имаше,господата атеисти овде на форумов ги молев сите по ред 100 пати да ги побијат никој жив не се нафати,небаре ги терав минско поле да изодиме.Тебе ако ти личат,мене не ми личат,еве прашај го Мики овде,Изгрев и 121314 дали Библијата им изгледа како измислена од обични луѓе.Затоа ЗБОРИ ВО СВОЕ ИМЕ.

Тие луѓе верувај ми дека се психички поздрави и од тебе,а добар дел и поинтелегетни.Ако мислиш дека не сум во право,одвој време и најди некој таков,и увери се сам дека е поздрав и поинтелегентен од тебе што ти изгледаат таквите како ментално болни.Да не бидам погрешно сфатен од господата дежурни алапачи овде,ова не е навреда туку отворена понуда лично и персонално да се увериш дека не си во право во тој дел.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Приметив дека оваа дискусија со тебе не води никаде.Како што кажав,по твојата логика зошто ова зошто она... малце ќе ни бидат два живота.
Разликата е во тоа што нема контра-докази(атеистички) што може да го побијат оние што веќе постојат.Да ги имаше,господата атеисти овде на форумов ги молев сите по ред 100 пати да ги побијат никој жив не се нафати,небаре ги терав минско поле да изодиме.Тебе ако ти личат,мене не ми личат,еве прашај го Мики овде,Изгрев и 121314 дали Библијата им изгледа како измислена од обични луѓе.Затоа ЗБОРИ ВО СВОЕ ИМЕ.

Тие луѓе верувај ми дека се психички поздрави и од тебе,а добар дел и поинтелегетни.Ако мислиш дека не сум во право,одвој време и најди некој таков,и увери се сам дека е поздрав и поинтелегентен од тебе што ти изгледаат таквите како ментално болни.Да не бидам погрешно сфатен од господата дежурни алапачи овде,ова не е навреда туку отворена понуда лично и персонално да се увериш дека не си во право во тој дел.
Пак сме на истото. Зошто тие докази не се доволно силни да ме убедат од прва, туку мора тука на форум некој GhostLeader да ме убедува во тоа?
Нема што воопшто да постојат атеистички докази, прво треба да постојат легитимни докази за религијата и за тврдењата, ама сите се слаби и недоволно убедителни.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не нагаѓам, туку прашувам.
Пак сме на истото прашање, зошто таа вистина не е очигледно, неприкосновено, недискутабилно, очигледно дадена и јасно позната за секој еден потенцијален верник?
Атеистите/неверниците веруваат дека постојат 4-те основни сили во природата, кои никој не ги видел со свои очи па никој на атеистите не им забележува за таа нивна вера.

Што се тиче вистинитоста од верата, со неа ситуацијата е троа посложена: верската вистина се гледа со т.н. духовни очи, односно со (раз)ум, кој е оворен и за вистините кои се од нематеријално-духовна природа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Атеистите/неверниците веруваат дека постојат 4-те основни сили во природата, кои никој не ги видел со свои очи па никој на атеистите не им забележува за таа нивна вера.

Што се тиче вистинитоста од верата, со неа ситуацијата е троа посложена: верската вистина се гледа со т.н. духовни очи, односно со (раз)ум, кој е оворен и за вистините кои се од нематеријално-духовна природа.
Гравитацијата не ја гледаш, но ја чуствуваш како те влече кон земјата, слично е и со останатите сили. Немаш евангелие кое ти кажува што се тие, и ти да мора да веруваш во истото. Споредбава како и обично ти е фалична.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
461
Поени од реакции
461
Атеистите/неверниците веруваат дека постојат 4-те основни сили во природата, кои никој не ги видел со свои очи па никој на атеистите не им забележува за таа нивна вера.

Што се тиче вистинитоста од верата, со неа ситуацијата е троа посложена: верската вистина се гледа со т.н. духовни очи, односно со (раз)ум, кој е оворен и за вистините кои се од нематеријално-духовна природа.
Сакаш да ми кажеш дека ти имаш некои посебни способности и чувства кои јас како неверник ги немам?
Пак истото прашање, зошто постоењето на такви духовни очи, или потребата за посебно примање на духовните вистини (какви и да се тие) не е јасно позната, туку треба некој да шпекулира и да нагаѓа за тоа?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Споредбава како и обично ти е фалична.
А споредбата со двајцата чичковци, кои се возат на различни меѓуградски релации и еден на друг си кажуваат две различни патувачки доживувања, а притоа не си веруваат еден на друг во виденото, е апла „вистинската„ споредба...мислим.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Сакаш да ми кажеш дека ти имаш некои посебни способности и чувства кои јас како неверник ги немам?
Пак истото прашање, зошто постоењето на такви духовни очи, или потребата за посебно примање на духовните вистини (какви и да се тие) не е јасно позната, туку треба некој да шпекулира и да нагаѓа за тоа?
Јас би го преформулирал прашањево - Зошто некој друг да ми кажува што се гледа со духовнмите очи, ако секој од нас ги има.[DOUBLEPOST=1429308618][/DOUBLEPOST]
А споредбата со двајцата чичковци, кои се возат на различни меѓуградски релации и еден на друг си кажуваат две различни патувачки доживувања, а притоа не си веруваат еден на друг во виденото, е апла „вистинската„ споредба...мислим.
Јас не сум ти крив што не си способен да разбреш обична метафора и суштината која ја доловува истата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сакаш да ми кажеш дека ти имаш некои посебни способности и чувства кои јас како неверник ги немам?
Пак истото прашање, зошто постоењето на такви духовни очи, или потребата за посебно примање на духовните вистини (какви и да се тие) не е јасно позната, туку треба некој да шпекулира и да нагаѓа за тоа?
Момак, ај прво расчисти со самиот себе: на форумов си вклучен за да научиш нешто или за да се надмудруваш со нас, кои сме „средновековни„?

Не наведов никакви свои/мои натприродни способности, туку го наведов единствениот услов за прифаќање на Божјите вистини, а тоа е отворањето на умот кон истите, после кое следи и преумувањето т.е. „метанојата„ на умот од трагачот.

Патем кажано, никој жив не поверувал во Бога без да Го бара, а потрагата по Бога е личен гест: кој бара, тој и наоѓа. Верувањето во Бога не се случува ако истото не му дојде „од озгора„, од Небесата.[DOUBLEPOST=1429308780][/DOUBLEPOST]
Јас не сум ти крив што не си способен да разбреш обична метафора и суштината која ја доловува истата.
Во ред, еве, ти си способен: наведи ми една вистина.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не наведов никакви свои/мои натприродни способности, туку го наведов единствениот услов за прифаќање на Божјите вистини, а тоа е отворањето на умот кон истите, после кое следи и преумувањето т.е. „метанојата„ на умот од трагачот.

Патем кажано, никој жив не поверувал во Бога без да Го бара, а потрагата по Бога е личен гест: кој бара, тој и наоѓа. Верувањето во Бога не се случува ако истото не му дојде „од озгора„, од Небесата.
Неможеш да го бараш Бог, ако однапред одлучиш слепо да веруваш во туѓо сведошство. Или го бараш, или оставаш други да ти кажуваат што е тој, ти очигледно си решил да го прифатиш ова второво. Самиот си кажа дека за тебе единствено валидно е учењето на црквата а останатите ти се небитни. Тоа не е барање.[DOUBLEPOST=1429309052][/DOUBLEPOST]
Во ред, еве, ти си способен: наведи ми една вистина.
1+1=2.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Очигледно не разликуваш „вистина„ од „точен резултат„.
Обиди се пак...[DOUBLEPOST=1429311230][/DOUBLEPOST]
Неможеш да го бараш Бог, ако однапред одлучиш слепо да веруваш во туѓо сведошство..
Никој не Го нашол Бога, ако однапред знаел што точно ќе најде.[DOUBLEPOST=1429311286][/DOUBLEPOST]
Самиот си кажа дека за тебе единствено валидно е учењето на црквата а останатите ти се небитни. Тоа не е барање..
Точно: тоа не е „барање„, туку е „веќе најдено„.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom