Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Ми се чини дека кај тебе има некоја грешка или твојот посреднк нешто утнал.Ова стои во ДАБЧ
http://www.aba.government.bg/?legal=3
и со стари документи од Бугарска Егзархија т.е. од православна црква требало да те пуштат ако не е наведена националност.Едини конфликт има во однос на клубовите меѓу ДАБЧ и министерството кој се уште не е решен.
Незнам што е ,кога ги поднесував документите велеше а нема проблем со овие поминуваш сигурно,сега ај да го чекаме законот.Ова и јас го видов никаде не е наведено права или прва линија,па добро ако е така мојве тетки чиви се не ги донел штркот на дедо ми се.Ова не ми е никако јасно.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
242
Поени од реакции
244
Незнам што е ,кога ги поднесував документите велеше а нема проблем со овие поминуваш сигурно,сега ај да го чекаме законот.Ова и јас го видов никаде не е наведено права или прва линија,па добро ако е така мојве тетки чиви се не ги донел штркот на дедо ми се.Ова не ми е никако јасно.
Документ за доказване на б'лгарски произход на в'зходјашт на зајавителја
в'зходјашт-значи предок по нагорна линија т.е. родители,баба,дедо,прабаба,прадедо.
Ако си доставил од тетки,можно е тоа да е причината.Некои со такви документи поминаа но во министерството кои биле вратени на дополнителна.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Луѓе дали е ова можнооооо , преписката ми беше прекатена пред месец и пол и сега по некоја случајност влегов да проверам и ми пишува дека Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции многу сум збунет , сите што сте прекратени годинава проверете .....
Кога беше прекратен и што документи како дополнителни имаше однесено?
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Здраво дечки, ја читам темава извесно време уназад, и разни мислења видов. Ќе поставам неколку прашања па ако е некој љубезен и сака нека ми одговори.

Значи вака, сето е океј сите знаеме зошто го барама пасапорот, и каква е моменталната ситуација. Најдов венчаници, и кршеница (или како се вика), од Бугарска егзархија оригинал од 1937, за пра баба ми и пра дедоми. Меѓутоа во нив не пишува народоност, е сеа имам едно друго документче за нив двајца, меѓутоа се уште не можам да го претумачам за што е истото, али е веродостојно со сигурност, има потписи печати се од тој период и пишува народност - блгарин и блгарка. Дали со овие папири, би имал шанси да го добијам тоа, пусто европејско документче. Ви благодарам на одвоеното време.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Здраво дечки, ја читам темава извесно време уназад, и разни мислења видов. Ќе поставам неколку прашања па ако е некој љубезен и сака нека ми одговори.

Значи вака, сето е океј сите знаеме зошто го барама пасапорот, и каква е моменталната ситуација. Најдов венчаници, и кршеница (или како се вика), од Бугарска егзархија оригинал од 1937, за пра баба ми и пра дедоми. Меѓутоа во нив не пишува народоност, е сеа имам едно друго документче за нив двајца, меѓутоа се уште не можам да го претумачам за што е истото, али е веродостојно со сигурност, има потписи печати се од тој период и пишува народност - блгарин и блгарка. Дали со овие папири, би имал шанси да го добијам тоа, пусто европејско документче. Ви благодарам на одвоеното време.
Во црквени документи не пишува народност, Но се разбира дека бугари се крстат во бугарска црква така да документите ти се супер само треба да ги поврзеш со изводи дека ти се роднини. И да, имаш одлични шанси да добиеш државјанство.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.525
Поени од реакции
33.718
Abe luge ovoj mojot posrednik sega mi kaza deka pocnale da postaat i so bratucedi i so braka pa valjda ne zboruva od rakav valjda e nosil nekoj so takvi dokumenti ili na nekoj mu e izlegol so takvi dokumenti me zbuni seriozno ako na nekoj mu treba da vi dadam broj pa da prasate.
Inace eve eden drugar od 2××× 2013 bil na dopolnitelna odnel dokumenti od bratmu so deklaracija na bugarin vo oktomvri lani i sega mi kaza od dopolnitelna bil na zadolzitelna sigurno ke mu odobrat samo ke ceka malce poveke od tie so stari dokumenti.
Na mene i Petar Kolev i posrednikot mi rekoa dokolku imam prvi bratucedi da vagam i da gi nosam, toa i Petar Kolev licno mi go potencirashe deka veke od maj ke pocnat da odobruvaat!!

Сигурни ли се информациите? Јас имам копија од пасош на чичко (брат на татко) па дали ова е сигурно?

Да знам дали да ги носам на преводи или не?
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Промените в законот ке се гласуват рано или касно, имајте т'рпение. Има си срокове докога може да се бавјат, така че и да искат и да не искат времето ги притиска. Личното ми мнение е че шансот промените да бидат отхв'рлени е 0,00001%.

Единствената шанса да не се прифаќаат е ако член на ДАБЧ чита Кајгана. Шегичка. :D

ПС: Ако навистина по промените лицето X може да го увери своето потекло врз основа на јазикот, сметајте дека овие БГ пасоши ќе ги дават како топол леб.
 
Последно уредено:

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Јас чекам некој да изненади однсоно да извести за тој мочан закон коа излага, го збориме веќе 3 месеци, се друго е објаснето повеќекратно во овој подфорум, следно дај боже да биде нешто од тој тип бидејки само нагаѓаме цело време, а едниствено нешто што е 60-40% сигурно дека ќе помине за да се извади тој бугарски пасош е дека треба да имаш документ од права линија односно од прадедо па навака, ако фатиш кривина значи дека можеби ќе поминеш или пак преписката ќе ти биде прекратена
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Промените в законот ке се гласуват рано или касно, имајте т'рпение. Има си срокове докога може да се бавјат, така че и да искат и да не искат времето ги притиска. Личното ми мнение е че шансот промените да бидат отхв'рлени е 0,00001%.

Единствената шанса да не се прифаќаат е ако член на ДАБЧ чита Кајгана. Шегичка. :D

ПС: Ако навистина по промените лицето X може да го увери своето потекло врз основа на јазикот, сметајте дека овие БГ пасоши ќе ги дават како топол леб.
како прво,БЛАГИ (ЧУЛ ТЕ ГОСПОД),,,второ,може ли да знам од каде си???ако живееш во МАЈКА балгарија,какво е мислењето на тази хората браќата за нас(за гражданство на македонците) а што се однесува до нас луге пред да се гласа законот,ЗАПАЛЕТЕ СВЕКА И ПОМОЛЕТЕСЕ,барем ПОМОЛЕТЕСЕ,,,бидејки само оние што излегле надвор со МКД пасапорт од оваа БЕТОТИЈА,МИЗЕРИЈА,ДУПКА,КОНТИЊЕР,КАЛ идр. знаат колку ВРЕДИ ОВОЈ БГ пасапорт..МЕРСИ ПОЗЗЗ
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Јас чекам некој да изненади однсоно да извести за тој мочан закон коа излага, го збориме веќе 3 месеци, се друго е објаснето повеќекратно во овој подфорум, следно дај боже да биде нешто од тој тип бидејки само нагаѓаме цело време, а едниствено нешто што е 60-40% сигурно дека ќе помине за да се извади тој бугарски пасош е дека треба да имаш документ од права линија односно од прадедо па навака, ако фатиш кривина значи дека можеби ќе поминеш или пак преписката ќе ти биде прекратена
Во однос на законот, најверојатно ќе биде изгласан крајот на Април, почетокот на Мај. Друго нешто во сабота на 18.05.2015 во Битола ќе се одржи годишна национална конференција (за која постирав претходно). Отидете на конференцијата, ќе дознаете од прва рака за се што Ве интересира. До сега се што пренесе Петар Колев како информација се докажа дека е точно. Бидете самоуверени и тие што имате братучеди со БГ пасош, однесте копии и се поврзете. Најважното е преводите да Ви бидат направени во Бугарија. И друго, престанете да ги толкувате законите, бидејќи не сме правници, а во моментот и не сме објективни. Трпение- спасение и успех во добивањето на пасоши на сите.
 
Член од
30 јануари 2015
Мислења
247
Поени од реакции
647
Сигурни ли се информациите? Јас имам копија од пасош на чичко (брат на татко) па дали ова е сигурно?

Да знам дали да ги носам на преводи или не?
Neznam sto da ti kazam stvarno
Imam eden poznanik dade dokumenti pred godina dena isto od vujko prepiskata mu e uste na dopolnitelnaa no ne mu e prekratena.
Moe mislenje e stom si tolku cekala da pocekas uste malku do kraj na mesecot da vidime sto ke bide so zakonot pa da podades .
Kako sto gledam pasosi pocnaa da davaat pobrzo i gledam deka rabotata konecno e trgnata na dobro i da odneses nema sto da zagubis jas mislam deka ke dobies samo sto onie so star dokument imaat prednost za pobrgu a i ovie ke gi pustat 100% sekojdnevno razgovaram so luge tuka i site kazaa deka pasosi sitr ke dobieme.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Lugeee rabotava odi kon podobro I podobro toa e preubavo za site nas, no sto e so nas od 2014 koga planirat Dane zapocnat ako I ova god ne nezapocnat togas kese iznacekame do odgodina zimata :(
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Ima 4 novi protokoli, edno me buni toa sto pishuva""Дирекција “Б'лгарско гражданство” објавјава номерата на преписките, приклјучили с издаване на указ за придобиване на б'лгарско гражданство". na dobro ili losho e?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom