Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.996
Постои процес на канонизација на светителите во Православната Црква. За некој да биде светител мора да исполни одредени услови:

http://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Канонизација

Moжеш ли да ми го посочиш релевантниот извор кој тврди дека на некој од Соборите се дискутирало „дали жената има душа“ кога и самиот знаеш колку жената е ценета во Православието и колку светици има уште од самиот негов почеток, почнувајќи од Пресвета Богородица, Света Ана, Света Марија Магдалена итн.?
Да, тоа прашање се наметнало по изборот на Марија за светица. Простиот заклучок бил донесел благодарение на оваа одлука т.е. ако личноста која го родила Исус била жена, тогаш секоја жена мора да има душа. Дали е вториот или третиот концил, точно не знам.
И ако обесиле и запалиле 50.000 жени за 500 г., тогаш многу јасно се гледа почитта кон жената.[DOUBLEPOST=1427659022][/DOUBLEPOST]
Да,Папата управува со маса луѓе од религиозен аспект,но кој управува со банките,фирмите,власта во државите во светот ?.. Папата ја нема веќе таа моќ да дига крстоносни војни,неговата функција денеска е само фигуративна.Денеска и до крајот на светот парите ќе бидат тие што ќе палат и гасат војни.Папата го неможе тоа затоа што денеска совеста е повеќе разбудена,и не секој е будала да гине за само затоа што некој мисли дека е ИСУС НА ЗЕМЈАТА да го даде животот во некоја глупа наместена војна.Денеска политиката прави пропаганда,пропагандата СЕ.
Тоа зборуваш за минатото,да,тоа е точно,но тоа било тогаш.Како што кажав,Политиката денеска владее со се и над се во заедницата на човекот.Па дури и религијата ја владее.
Банките и фирмите генерално се приватни т.е. си имаат сопственици, додека, власта пр. Кипар при инвазијата на Турција, ја имаше еден свештеник. Што значи дека не можеме да ја мешаме државата и нејзиното водење со приватната сопственост, каде што таа освен даноците и. др. средства кои го полнат буџетот, апсолутно таа не смее да има нешто. Освен во случај на монопол или олигопол, каде што може да се вмеша при таа манипулација на цената.......
Генерално се согласуваме. Но јас сметам дека религиозните водачи ко Ганди или Кинг, па и оној Лама, може/ле да соберат повеќе луѓе околу себе отколку било кој политичар во светот.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.292
Поени од реакции
8.904
И ако обесиле и запалиле 50.000 жени за 500 г., тогаш многу јасно се гледа почитта кон жената.
Правиш круцијален превид. Знаеш ли КОИ биле тие кои ги обесиле и запалиле тие жени?

Тоа се оние кои отпаднале од вистинското Православно учење и исповедање на христијанската вера и вовеле многу догматско-канонски новотарии, потполно туѓи и неспоиви со Светото Писмо и Светото Предание. Како последица на таквите ереси, Светиот Дух отстапил од нив. А кога Светиот Дух отстапил, погоди под чија власт паднале. И како резултат на својата заблуда, почнале да уништуваат луѓе, служејќи му на кнезот од овој Свет.

Да ги сметаш овие за христијани е исто толку површно и погрешно како да го сметаш Дедо Мраз за Св. Никола.[DOUBLEPOST=1427708997][/DOUBLEPOST]
Муслиманите велат дека Писмото има ни мање ни више туку чак 50 000 (!) контрадикции. Јас велам дека Писмото има контрадикции само на прво и почетничко читање, а со точните Светоотечки толкувања, Писмото нема контрадикцки.
Муслиманите ако имаат елементарна писменост би знаеле дека Куранот изобилува со логички грешки. Највоочливата се провлекува низ целиот Куран и таа се вика Аrgumentum ad baculum (со ќотек против аргументите) или Повикување на сила. Тоа е логичка грешка која настанува кога силата, принудата или заканата со сила се користи како средство на убедување.

Веднаш во Втората глава (Крава) имаш:

2. Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima onima koji se budu Allaha bojali;

7. Allah je zapečatio srca njihova i uši njihove, a pred očima njihovim je koprena; njih čeka patnja golema.

10. Njihova srca su bolesna, a Allah njihovu bolest još povećava; njih čeka bolna patnja zato što lažu.

21. O ljudi, klanjajte se Gospodaru svome, koji je stvorio vas i one prije vas, da biste se kazne sačuvali;

24. Pa ako ne učinite, a nećete učiniti, onda se čuvajte vatre za nevjernike pripremljene, čije će gorivo biti ljudi i kamenje.

Закани, закани и само закани. Со Куранот на муслиманите им се втерува страв во коските. Или со други зборови им се кажува: Или ќе веруваш во она што ти го кажувам, или ќе зажалиш што си се родил.

Ти и самиот знаеш дека има три степени на служење на Бог. Степен на роб - му служи на Бог од страв, степен на надничар - му служи на Бог за плата(награда) и степен на син - му служи на Бог од љубов.

 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Правиш круцијален превид. Знаеш ли КОИ биле тие кои ги обесиле и запалиле тие жени?

Тоа се оние кои отпаднале од вистинското Православно учење и исповедање на христијанската вера и вовеле многу догматско-канонски новотарии, потполно туѓи и неспоиви со Светото Писмо и Светото Предание. Како последица на таквите ереси, Светиот Дух отстапил од нив. А кога Светиот Дух отстапил, погоди под чија власт паднале. И како резултат на својата заблуда, почнале да уништуваат луѓе, служејќи му на кнезот од овој Свет.
Најголем дел ги протерувал од својата држава (како и останатите еретици) во Босна и им го конфискувал имотот, друг поголем дел се откажал од своето зловерие, и најмалиот дел од нив и завршиле на клада или пак добиле телесно наказание. Главниот водач во Србија си поминал само со пресечен јазик. Во законикот на цар Душан пропишано е телесно наказание.
Да нема забуна во времето на прогонот свети Симеон Мироточиви бил крал Стеван Немања.
Нормално со Божја помош, исто онака како што со Божја помош Израилот ги победи Ог царот Васански и Сион царот Аморејски. Исто онака како што Бог ги сотре сите првенци Мисирски од човек до скот. Исто така како што Бог ги издави војските фараонски.
Штета што немаме закон за богохулие, како секоја нормална држава...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.292
Поени од реакции
8.904
Ова што си го цитирал се субјективни мисли на некој огорчен и зол човек, не е христијанско учење.

Види што вели Господ Исус Христос во Беседата на Гората.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ова што си го цитирал се субјективни мисли на некој огорчен и зол човек, не е христијанско учење.
Сакаш да кажеш дека прогоните, палењето на клада, сечењето јазици, телесното наказување на богомилите....ништо од тоа православната црква не го направила?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.292
Поени од реакции
8.904
Сакаш да кажеш дека прогоните, палењето на клада, сечењето јазици, телесното наказување на богомилите....ништо од тоа православната црква не го направила?
Не знам дали се разбираме. Ако некој православен свештеник е промискуитетен, тоа не значи дека Православната Црква поддржува и оправдува блуд, ако краљ Стефан Урош II Милутин Немањиќ ја оженил Симонида на 5 години, не значи дека Православната Црква поддржува и оправдува педофилија. Ако некој друг црквен великодостојник убивал, палел, силувал, тоа не значи дека Православната Црква стои зад таквите дела.

Читај го Евангелието и слушај што ти кажува Исус Христос. Не ги гледај свештениците, зашто и тие се луѓе и воопшто не е неочекувано и не е и никакво изненадување да погрешат и да сторат смртен грев. Впрочем и самиот знаеш дека најголемите противници на учењето на Исус беа свештениците во Израел. Зошто денес би било поинаку?

Кој ја води Православната Црква и ја штити од секоја грешка? Очигледно, тоа не е Вселенскиот патријарх. Тогаш, знаеш ли кој е?
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Не знам дали се разбираме. Ако некој православен свештеник е промискуитетен, тоа не значи дека Православната Црква поддржува и оправдува блуд, ако Стефан Немањиќ ја оженил Симонида на 5 години, не значи дека Православната Црква поддржува и оправдува педофилија. Ако некој друг црквен великодостојник убивал, палел, силувал, тоа не значи дека Православната Црква стои зад таквите дела.

Читај го Евангелието и слушај што ти кажува Исус Христос. Не ги гледај свештениците, зашто и тие се луѓе и воопшто не е неочекувано и не е и никакво изненадување да погрешат и да сторат смртен грев. Впрочем и самиот знаеш дека најголемите противници на учењето на Исус беа свештениците во Израел. Зошто денес би било поинаку?

Кој ја води Православната Црква и ја штити од секоја грешка? Очигледно, тоа не е Вселенскиот патријарх. Тогаш, знаеш ли кој е?
Максимално си во право ако поединци го правеле тоа не значи дека православната црква поддржува такво нешто.
НО АКО ЦРКВАТА НЕ ГИ КАЗНИЛА ИСТИТЕ Е ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ГО ПОДДРЖУВА СЕТО ТОА!!!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не знам дали се разбираме. Ако некој православен свештеник е промискуитетен, тоа не значи дека Православната Црква поддржува и оправдува блуд, ако Стефан Немањиќ ја оженил Симонида на 5 години, не значи дека Православната Црква поддржува и оправдува педофилија. Ако некој друг црквен великодостојник убивал, палел, силувал, тоа не значи дека Православната Црква стои зад таквите дела.

Читај го Евангелието и слушај што ти кажува Исус Христос. Не ги гледај свештениците, зашто и тие се луѓе и воопшто не е неочекувано и не е и никакво изненадување да погрешат и да сторат смртен грев. Впрочем и самиот знаеш дека најголемите противници на учењето на Исус беа свештениците во Израел. Зошто денес би било поинаку?.
Истово го кажуваат и муслиманиве кога некој ќе се разнесе со динамит, ќе исече глава некому, ќе убие новинари поради карикатура....итн, итн. Арно ама, кога треба да се пофалат колку ги има, тогаш исламот имал милијарда верници, значи тогаш сите се муслимани. Слично е и кај вас, еве кажи ми кој е критериумот? И вие и муслиманите и католиците и протестантите за вистина го сметате единствено тоа во што сте одлучиле да верувате, не нешто кое е факт, туку нешто кое е верба! И потоа верувањето на сите други го прогласувате за ерес, зло, грешка....и останувате бесконечно заглавени во тој бесконечен круг на негирање и верување, круг во кој нема место за знаење, преиспитување, сомнеж. Токму затоа има испрани мозоци како оној што го цитирав, оној што жали што немало закон против богохулство, кутриот уште мисли дека таков закон имало во секоја нормална држава.
Кој ја води Православната Црква и ја штити од секоја грешка? Очигледно, тоа не е Вселенскиот патријарх. Тогаш, знаеш ли кој е?
MIKI1?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
31
Поени од реакции
9
Ало писмен,ја не сум Пиноче па да им наредувам на овие Христијани што да пишат а што не,они може да напишат дека и зелена боја има,мене тоа не ме засега нити пак јас некаде ја оспорив бојата.Ти тоа сам го коментираш и сам со себе се оправаш.Пишува во Библијата за потеклото на Бог.Зависи за кои злодела ме прашуваш и дали воошто се зло-дела.Точно,ама во времето на инквизацијата,човековото опшество било здраво и нормално.ДА,БИЛО ЗДРАВО И НОРМАЛНО без оглед на тоа колку од тие погубени антихристи биле стварно или не тоа.Дали навистина биле криви или невини сепак,тоа опшество тогаш за ова либерално сега е рај и пекол.И немој да ми праќаш,бришем патоси во приватни пораки зошто таму нема кој да ме банира..
Да ти не си Пиноче, ама во секое време би сакал да се повтори времето на инквизицијата, па да можеш да го вратиш општеството ЗДРАВО И НОРМАЛНО. Сигурно имаш и упатство за поуспешно спроведување на постпката.
А дали се жртвите од инквизицијата можат да кажат зошто се убиени? Неможат, мртов на зборува.
Но затоа си ти тука да го оправдаш или негираш злоделото на убиецот.

Само не ми е јасно колку пати Христијанин треба да се покае откако ќе направи грев за да му ги прости Бог?!

Или се покајува по слободна проценка?!
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Да, тоа прашање се наметнало по изборот на Марија за светица. Простиот заклучок бил донесел благодарение на оваа одлука т.е. ако личноста која го родила Исус била жена, тогаш секоја жена мора да има душа. Дали е вториот или третиот концил, точно не знам.
И ако обесиле и запалиле 50.000 жени за 500 г., тогаш многу јасно се гледа почитта кон жената.[DOUBLEPOST=1427659022][/DOUBLEPOST]
Банките и фирмите генерално се приватни т.е. си имаат сопственици, додека, власта пр. Кипар при инвазијата на Турција, ја имаше еден свештеник. Што значи дека не можеме да ја мешаме државата и нејзиното водење со приватната сопственост, каде што таа освен даноците и. др. средства кои го полнат буџетот, апсолутно таа не смее да има нешто. Освен во случај на монопол или олигопол, каде што може да се вмеша при таа манипулација на цената.......
Генерално се согласуваме. Но јас сметам дека религиозните водачи ко Ганди или Кинг, па и оној Лама, може/ле да соберат повеќе луѓе околу себе отколку било кој политичар во светот.
Дека не сме пишува во многу книги,ама на дело како е ? Па нема сегмент во човековото опшество каде политиката не влегла.Така да,како што реков,манипулира и со монополи,и капитали,и банки и се живо и диво,и сите добро знаеме кои луѓе стојат зад тоа во светот.
Па.. оној од Северна Кореја не би се сложил со тебе но добро.Живееме во свет каде нема веќе диктатури,барем не јасно декларирани.Но ако сака,и ако има таков политичар,може верувај да собере повеќе луѓе од нив.Сети се Хитлер,Сталин,Мао Це Тунг,оној од Јапонија импертаторот и другите колкава маса на луѓе владееле.. уште пострашно,колку луѓе умреле за нив и поради нив.[DOUBLEPOST=1427727059][/DOUBLEPOST]
Да ти не си Пиноче, ама во секое време би сакал да се повтори времето на инквизицијата, па да можеш да го вратиш општеството ЗДРАВО И НОРМАЛНО. Сигурно имаш и упатство за поуспешно спроведување на постпката.
А дали се жртвите од инквизицијата можат да кажат зошто се убиени? Неможат, мртов на зборува.
Но затоа си ти тука да го оправдаш или негираш злоделото на убиецот.

Само не ми е јасно колку пати Христијанин треба да се покае откако ќе направи грев за да му ги прости Бог?!

Или се покајува по слободна проценка?!
Tи предложувам да читаш малце по добро што пишувам затоа што ова е втор пат како трескаш глупости за нешто што не сум го кажал.Кај реков дека сака да се врати инквизацијата ? ајде ќе ме цитираш ? тебе мојата желба за здраво и нормално опшество ти изгледа како религиозен фашизам нели ? НЕ,никаде јас не реков нити предложив такво нешто во постот кој го напишав.Само сакав да кажам дека имало убивања,ама сега има пострашно нешто.ЛЕГАЛНИ УБИВАЊА.Тебе ако ти е нормално хомосексуалноста да биде законита,па истите да посвојуваат деца,дрогата да се легализира,во името на Демократијата и Сатанизмот да биде најнормално исповедување на вера... мене извини НЕ МИ Е ТОА НОРМАЛНО.Ти може што сакаш да кажеш за мене и мене тоа ич не ме тангира,ама јас ти кажувам само вистина,а тоа е дека имало во тие убиени и многу криви за истите работи,како што нормално имало и невини.И знаеш пак што е апсурдот,инквизацијата била лоша,а да ја имаат таа моќ неколку сатанисти и атеисти од форумов,па ни инквизацијата ни холокаустот заедно не би биле ни приближно блиску до геноцидот што они би го правеле врз верниците.Овде кога ги гледам какви напади на бес и хистерија ги фаќа,па не утре власт да имаат... АПОКАЛИПСА... ете затоа инквизацијата не се осудува од многу Христијани,затоа што ги лишала од живот таквиите кои сакаат нездраво и паранормално опшество.

За твоето прашање,што да ти одговорам кога не го познаваш Бог...
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2015
Мислења
31
Поени од реакции
9
Tи предложувам да читаш малце по добро што пишувам затоа што ова е втор пат како трескаш глупости за нешто што не сум го кажал.Кај реков дека сака да се врати инквизацијата ? ајде ќе ме цитираш ? тебе мојата желба за здраво и нормално опшество ти изгледа како религиозен фашизам нели ? НЕ,никаде јас не реков нити предложив такво нешто во постот кој го напишав.Само сакав да кажам дека имало убивања,ама сега има пострашно нешто.ЛЕГАЛНИ УБИВАЊА.Тебе ако ти е нормално хомосексуалноста да биде законита,па истите да посвојуваат деца,дрогата да се легализира,во името на Демократијата и Сатанизмот да биде најнормално исповедување на вера... мене извини НЕ МИ Е ТОА НОРМАЛНО.Ти може што сакаш да кажеш за мене и мене тоа ич не ме тангира,ама јас ти кажувам само вистина,а тоа е дека имало во тие убиени и многу криви за истите работи,како што нормално имало и невини.И знаеш пак што е апсурдот,инквизацијата била лоша,а да ја имаат таа моќ неколку сатанисти и атеисти од форумов,па ни инквизацијата ни холокаустот заедно не би биле ни приближно блиску до геноцидот што они би го правеле врз верниците.Овде кога ги гледам какви напади на бес и хистерија ги фаќа,па не утре власт да имаат... АПОКАЛИПСА... ете затоа инквизацијата не се осудува од многу Христијани,затоа што ги лишала од живот таквиите кои сакаат нездраво и паранормално опшество.

За твоето прашање,што да ти одговорам кога не го познаваш Бог...
Извини господине, ама ако имаш проблем со амнезија, па забораваш што си напишал, не е мој проблем.
Јас го читам она што си го напишал, а не што си сакал да напишеш.

Тебе ти е се едно како се убивани и од кого луѓето, туку ти е битно да докажеш дека инквизацијата била атеистичка.

Само се прашувам зошто тие „атеисти“ носеле верски реликвии, и гонеле еретици?!

А уште „појака“ теорија е дека ако имаат шанса, атеистите во денешно време би направиле поголеми злодела од инквизацијата?!.

Инаку за твоја информација во светот 10% се атеисти, а останатите 90% се верници.
Овде се наметнува тезата дека овие 10% владеат со светот и ги тероризираат останите.

На господине, овие 90% верници се колат и убиваат со векови меѓу себе, а за тоа им се криви овие 10% атеисти.

Има на овој форум многу примери каде се плука Католичката црква од православен верник, или некоја друга вера или обратно.

Атеистите не ги интересира за која црква се работи, едноставно не веруваат во божества.

А на моето прашање не одговори зошто и немаш одговор.

Само да знаеш за време на пост треба и устата да ти пости од вулгарност и навреди, па затоа исклучи се привремено од форумов додека ти трае постот.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Извини господине, ама ако имаш проблем со амнезија, па забораваш што си напишал, не е мој проблем.
Јас го читам она што си го напишал, а не што си сакал да напишеш.

Тебе ти е се едно како се убивани и од кого луѓето, туку ти е битно да докажеш дека инквизацијата била атеистичка.

Само се прашувам зошто тие „атеисти“ носеле верски реликвии, и гонеле еретици?!

А уште „појака“ теорија е дека ако имаат шанса, атеистите во денешно време би направиле поголеми злодела од инквизацијата?!.

Инаку за твоја информација во светот 10% се атеисти, а останатите 90% се верници.
Овде се наметнува тезата дека овие 10% владеат со светот и ги тероризираат останите.

На господине, овие 90% верници се колат и убиваат со векови меѓу себе, а за тоа им се криви овие 10% атеисти.

Има на овој форум многу примери каде се плука Католичката црква од православен верник, или некоја друга вера или обратно.

Атеистите не ги интересира за која црква се работи, едноставно не веруваат во божества.

А на моето прашање не одговори зошто и немаш одговор.

Само да знаеш за време на пост треба и устата да ти пости од вулгарност и навреди, па затоа исклучи се привремено од форумов додека ти трае постот.
Ја имам Амнезија ама ти имаш Шизофренија ??? ова не навреда ова е чисто културно прашање...

ЦИТИРАЈ МЕ КАДЕ РЕКОВ ДЕКА САКАМ ДА СЕ ВРАТИ ИНКВИЗАЦИЈАТА ЧОВЕЧЕ БОЖЈИ,МОЖЕ ДА МИ ЈА ДАДЕШ РЕЧЕНИЦАТА ИЛИ ТИ САМ ТАКА ГО РАЗБРА ШТО САКАВ ЈАС ДА КАЖАМ СО ТОА ДЕКА ТОГАШ ОПШЕСТВОТО БИЛО ПОЗДРАВО ???

и уште еден параграф со големи букви,КАЈ РЕКОВ ЈА БЕ ДЕКА ТИЕ БИЛЕ АТЕИСТИ ЕЈЈЈЈ ?? ТИ ЧИТАШ ШТО ПИШУВАШ ??? ШТО МИ ВАЃАШ ЗБОРОВИ ОД УСТА ШТО НЕ СУМ ГИ РЕКОЛ ?? АЈДЕ ЦИТИРАЈ МЕ ЗА ОВИЕ ДВЕ РАБОТИ,ПОВЕЛИ ЧЕКАМ!

90% верници се,па еве Кина има скоро 2 милијарди жители и секој втор ти е атеист.Ете Америка химната им е верска па немаат ни В од вера.Таму е срамота да имаш 15 години и да си невин, да женските до пред брак немаат секс со барем 30 души а да не зборам за машки.. тебе тоа ти е Христијанство!? тоа нема ни приближно врска со вера.

И немој да ми ваѓаш реченици кои не сум ги рекол и неможеш да ме цитираш дека сум ги напишал.Ти тоа ако така го тумачиш тоа е твое право,ама немаш право тоа да го прикажуваш како мој личен став.Кога ќе најдеш реченица ,,Сакам да се врати инквизацијата'' тогаш дојди цитирај ме.А не вака само лажење и клеветење....... и немој ти аман да се секираш за мојот пост.Интересирај се ти за твојот живот.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Да, тоа прашање се наметнало по изборот на Марија за светица. Простиот заклучок бил донесел благодарение на оваа одлука т.е. ако личноста која го родила Исус била жена, тогаш секоја жена мора да има душа. Дали е вториот или третиот концил, точно не знам.
.
Колку ми е познато, уопште не се работи за дилемата дали жената има или нема душа, туку за тоа дали Мајката Божја, која има(ла) човечка огревовена природа, можела да Го роди безгрешниот Месија, без да Му „пренесе„ на Месијата од својата човекова природа.

Кој од верните знае повеќе за оваа тема, нека појасни.[DOUBLEPOST=1427828505][/DOUBLEPOST]
НО АКО ЦРКВАТА НЕ ГИ КАЗНИЛА ИСТИТЕ Е ТОА ЗНАЧИ ДЕКА ГО ПОДДРЖУВА СЕТО ТОА!!!
Заклучуваш според своето „телесно мудрување„.

Ајде посочи, на кој начин Црквата се согласува па дури и ги поддржува сторителите на наведените гревови. нека се тоа и верните и свештениците од самата Црква?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
31
Поени од реакции
9
Ја имам Амнезија ама ти имаш Шизофренија ??? ова не навреда ова е чисто културно прашање...

ЦИТИРАЈ МЕ КАДЕ РЕКОВ ДЕКА САКАМ ДА СЕ ВРАТИ ИНКВИЗАЦИЈАТА ЧОВЕЧЕ БОЖЈИ,МОЖЕ ДА МИ ЈА ДАДЕШ РЕЧЕНИЦАТА ИЛИ ТИ САМ ТАКА ГО РАЗБРА ШТО САКАВ ЈАС ДА КАЖАМ СО ТОА ДЕКА ТОГАШ ОПШЕСТВОТО БИЛО ПОЗДРАВО ???

и уште еден параграф со големи букви,КАЈ РЕКОВ ЈА БЕ ДЕКА ТИЕ БИЛЕ АТЕИСТИ ЕЈЈЈЈ ?? ТИ ЧИТАШ ШТО ПИШУВАШ ??? ШТО МИ ВАЃАШ ЗБОРОВИ ОД УСТА ШТО НЕ СУМ ГИ РЕКОЛ ?? АЈДЕ ЦИТИРАЈ МЕ ЗА ОВИЕ ДВЕ РАБОТИ,ПОВЕЛИ ЧЕКАМ!

90% верници се,па еве Кина има скоро 2 милијарди жители и секој втор ти е атеист.Ете Америка химната им е верска па немаат ни В од вера.Таму е срамота да имаш 15 години и да си невин, да женските до пред брак немаат секс со барем 30 души а да не зборам за машки.. тебе тоа ти е Христијанство!? тоа нема ни приближно врска со вера.

И немој да ми ваѓаш реченици кои не сум ги рекол и неможеш да ме цитираш дека сум ги напишал.Ти тоа ако така го тумачиш тоа е твое право,ама немаш право тоа да го прикажуваш како мој личен став.Кога ќе најдеш реченица ,,Сакам да се врати инквизацијата'' тогаш дојди цитирај ме.А не вака само лажење и клеветење....... и немој ти аман да се секираш за мојот пост.Интересирај се ти за твојот живот.
Многу јасно напиша дека за тебе времето на инквизицијата е „здраво и нормално“ општество?!
Дали си свесен што си напишал, или треба специјална интелигенција за да се разбере значењето на „здраво и нормално“ општество.

Плукаш на сите страни по атеисти, одобруваш инквизиција, а се декларираш како човечен и толерантен. Бараш култура, а ти немаш ни грам култура. На секаков начин сакаш сите кои не се твои истомисленици да ги прикажеш како прости, злобни и расипани, а сите верници како кротки јагниња и жртви во секое општество. Зборуваш за морални вредности, а самиот не ги почитуваш.

Имам еден твој цитат за твојте верници: „...многу кои кога идат во црква паѓаат ничкум пред олтарот,така ''скршени'' бараат прошка за своите злодела и престапи,а кога ќе излезат од црква одма ја ваѓаат таа маска на Христијанин и стануваат чудовишта.“

Каков заклучок треба да донесам за тебе, ако ова го кажуваш за луѓе кои стојат до тебе во верски храм?
Како да верувам во твојата вера, кога ти самиот не се придржуваш на нејзините принципи?

Затоа ти велам, пости со устата, а не со храната.

P.S. Амнезија е губење на помнењето за одреден временски предиод, а шизофренија е ментално пореметување.
Според тоа што го напиша можам да заклучам каква мизерна личност си, и немам намера да се спуштам на твоето ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom