Која е најдобра лига според вас?

Што мислете која е Најдобра Лига од наведнативе?

  • Премиер Лига

    Гласови: 229 48,2%
  • Примера Дивизија

    Гласови: 88 18,5%
  • Сериа А

    Гласови: 109 22,9%
  • Бундес Лига

    Гласови: 33 6,9%
  • Некоја друга што не е на Анкетава

    Гласови: 16 3,4%

  • Вкупно гласачи
    475

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
шпанска е најјака, англиската е ок, но за нијанса послаба, италијанската е тиња иако за јувентус навивам од мал исто.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Никад не може Бундеслигата да биде појака од Серија А. Доволно говори фактот што Борусија после 4 победи у низа од последно место се искачи на 10то. У Италија да завршеше последно место на полусезона веќе ќе беше испадната. Пример.
И како е ова доказ дека италијанската лига е подобра од германската?
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.247
Поени од реакции
16.701
Според мене лично моментално само Шпанската лига дели и во јачина на екипи и во стил на игра. Зборам од аспект на лига а не анализирање на тим по тим. Последниве 2 години останатите лиги се тука некаде само некои имат поголема медиумска пропаганда некои помала и тоа е тоа.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
И како е ова доказ дека италијанската лига е подобра од германската?
Па во Италија нема таква ситуација со 4 победи у низа од 20то место да се качиш на 10то.

И ај не ми се прајте светци сите, демек нешто посебно е квалитетна Бундес лигата. Жими кур.
Да им ги пуштиме Фиорентина и Лацио за титула ќе им се борат. :icon_mrgr:
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
@Џонтра Волта

Брат се заебаваш?....Самите Италјанци си признаваат дека се послаби,понеорганизирани и имаат послаба лига од Германците,а ти тука најде политики со никаква логика да бистриш...

Ајде објасними што ја прави Италјанската лига појака од Германската?..имињата на екипите?
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
@Џонтра Волта

Брат се заебаваш?....Самите Италјанци си признаваат дека се послаби,понеорганизирани и имаат послаба лига од Германците,а ти тука најде политики со никаква логика да бистриш...

Ајде објасними што ја прави Италјанската лига појака од Германската?..имињата на екипите?
А што е па толку јака Бундес лигата?
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
А што е па толку јака Бундес лигата?
Едноставно поквалитетни се екипите за разлика од Италјанската и играат каде каде побрзо и поквалитетно и плус Германските екипи се физички најспремни во цела Европа и цела основа на фудбалот му се базира на трчање и покривање..не се на пример како во Турција да играат како муви без глави туку овде имаат концепт..а во Сериа А скоро сите екипи се влечкаат после 70-та минута ..не гледам логика во твојата констатација освен субјективно мислење бидејќи си фан на Интер,но исто така и јас сум фан на Интер но за разлика од тебе јас гледам реално
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.247
Поени од реакции
16.701
Едноставно поквалитетни се екипите за разлика од Италјанската и играат каде каде побрзо и поквалитетно и плус Германските екипи се физички најспремни во цела Европа и цела основа на фудбалот му се базира на трчање и покривање..не се на пример како во Турција да играат како муви без глави туку овде имаат концепт..а во Сериа А скоро сите екипи се влечкаат после 70-та минута ..не гледам логика во твојата констатација освен субјективно мислење бидејќи си фан на Интер,но исто така и јас сум фан на Интер но за разлика од тебе јас гледам реално
Се соглсвам за поќето работи на пр :поќе спремни физички да, побогати да, трчат покриват да aма поквалитетни не. Освен Баерн другите во топ 3-4 со нив можи да се носат Рома, Наполи кога не би била ваква мртва Рома.
А дека како лига се поорганизирани се, ама полека полека и Италијанците си учат од нив на добар пат се[DOUBLEPOST=1426195390][/DOUBLEPOST]Бундес лигата кога ќе ја споредам со Италијанската ја гледам вака : Баерн семоќен т.е. далеку поквалитетен Јувентус, другите 2 од топ3 Наполи/Рома ранг само поспремни физички со попаметно потрошени пари и секако со поќе пари. Али квалитетот во тие топ3 ( 2 и 3тиот) од Бундес со овие од Серија А според мене се тука.
 
Последно уредено:
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Едноставно поквалитетни се екипите за разлика од Италјанската и играат каде каде побрзо и поквалитетно и плус Германските екипи се физички најспремни во цела Европа и цела основа на фудбалот му се базира на трчање и покривање..не се на пример како во Турција да играат како муви без глави туку овде имаат концепт..а во Сериа А скоро сите екипи се влечкаат после 70-та минута ..не гледам логика во твојата констатација освен субјективно мислење бидејќи си фан на Интер,но исто така и јас сум фан на Интер но за разлика од тебе јас гледам реално
Како така имаат коцепт а играта им се базира на трчање и покривање?[DOUBLEPOST=1426195658][/DOUBLEPOST]Е Љајиќ бе креле едно мртво торбешко глупаво.
Овој Нето одкога одлучи да не го продужува договорот со Виола почна да брани вансериски, сигурно е мотивиран да се докаже во некој појак клуб.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.046
Поени од реакции
84.861
Едноставно поквалитетни се екипите за разлика од Италјанската и играат каде каде побрзо и поквалитетно и плус Германските екипи се физички најспремни во цела Европа и цела основа на фудбалот му се базира на трчање и покривање..не се на пример како во Турција да играат како муви без глави туку овде имаат концепт..а во Сериа А скоро сите екипи се влечкаат после 70-та минута ..не гледам логика во твојата констатација освен субјективно мислење бидејќи си фан на Интер,но исто така и јас сум фан на Интер но за разлика од тебе јас гледам реално
Абе тие може да играат и како Барса во најдобрите денови, но на крајот сепак се брои резултатот. Италијанците цел живот играат шаховски (читај: мртов) фудбал, па дури и во времето кога Серија А беше најјака лига во светот, но тоа не значи еве на пример дека Германците (во овој случај) се појаки.

Него за друга работа ми беше постот... на мечот Фиорентина - Рома, дефинитивно немаше пенал за волчицата. Голема грешка направи судијата, Нето прво ја чепна топката, па потоа имаше контакт со играчот на Рома. Среќа што голманов ја одбрани топката, па на некој начин правдата е задоволена...


Едит: Еве гледам сега изедначиле Рома
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.446
Поени од реакции
109.314
Tи ништо не знаеш..Германската лига е нула и затоа Волфзбург бил слаб, ако на Баерн му треснаа 4 парчиња тие на среќа беа......две недели на сите теми пишев како Волфзбург ќе ни ја дупни глата ама Џонтра и Стефан го направија Волфзбург небаре се работи за Хамбургер а не за второпласираната екипа во Бундеслигата која е за класа посилна и поквалитетна од Сериа А.....
Педер и ПСВ има 26 000 победи по ред во Холандија па беа прегазени од Зенит како мали деца. Значи не мешај баби и жаби те молам, Волфсбург е доста преценета екипа во моментов поради добрите игри во тоа дивтарската Бундеслига. Како муви без глави се сите освен Баерн и Дортмунд. Шалке го тепа Реал на гости, го начекаа во лоша форма, а сеа следно коло од Фрајбург ќе изгуби 0-3 на домашен терен. Пази не викам ја дека Волфсбург се слаби или дрва, ама како ги напраивте вие како со Барса или Баерн да игра Интер. Виде денес како изгуби Интер? Карицо у нозе му ја подаде на играчот на Волфсбург за вториот гол, а исто така и за третиот беше крив, прими гол од слободен во неговата страна. :tapp: Плус Паласио дегенот на 1-1 што промаши :yid::yid: Нема везе, не сакам да го деградирам Волфсбург ама далеку од тоа дека не прегазија или нешто слично како што некои очекуваа тука. А Интер можеше да оди во Милано со далеку поповолен резултат...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Тоа е без Пина, Руиз, Бруно и Џио не е воопшто едноставно против Севиља.
Штета што Бруно им се повреди баш во овој период, убедливо најдобар играч им е.

Во секој случај одличен меч и голема штета е што вкрстија олку рано.

Смешно е воопшто да се дискутира за Бундес-Калчо.
Четири екипи влегоа во 1/8 финале во ЛШ. Од друга страна шампионот едвај успеа да се протне понатака, за другите екипи да не прајме муабет.
Леверкузен го уништи Атлетико, Шалке го понижи Реал, Минхенгладбах за малку ќе го кутнеше шампионот. Волфзбург игра ултрабрз фудбал и дефинитивно е во топ 3 фаворити, Баерн си е Баерн.
За вакви резултати и партии Италијанците само можат да сонуваат. Огромен напредок има Бундесот.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Ти ги правеше калкулациите, не префрлај сега топката на мене :D Јас само сакам Фиорентина да ги помине мртвиве Рома, а пак Волфсбург и во Милано да ги натрти Интер за Џони комплетно да биде во право.
Јас две недели тука трубам дека Волфзбург ќе ни ја дупни глата и дека ќе биди 1 и т1 ама Стефан и Џонтра стручњаците знаат повеќе од англиските бумејкери кои ги прават коефициентите и го направија Волфзбург на рангот на Франфуркт и Фрајбург..и Германската лига била циркузантска а сепак имаат 4 екипи во 1/8 финале во ЛШ,а Италјанска одвај една се протна и тоа шампионот..Наполи не ни влезе во групите,додека Рома беше понижена....Бундесот е класа над Сериа А и нема тука дискусија...

и да скоро сигурен сум дека Волфзбург ќе ни тресни два гола во Милано..можеби нема да победи ама т2 2+ е сигурна уште одсега памтете...Интер е заебана екипа кога се работи за напад,но во одбрана и целиот дефанзивен концепт е катастрофален,додуша Манчини е тренер јасно е тоа[DOUBLEPOST=1426216560][/DOUBLEPOST]
Педер и ПСВ има 26 000 победи по ред во Холандија па беа прегазени од Зенит како мали деца. Значи не мешај баби и жаби те молам, Волфсбург е доста преценета екипа во моментов поради добрите игри во тоа дивтарската Бундеслига. .
И ти најде во најслабото првенство во Европа да го споредуваш со Бундес?..во Холандија каде играта дечиња од 19 до 23 години и без одбрана?...зошто неможиш да се помириш дека Волфзбург моментално се подобри и појаки од нас?..мислам дајте малце објективност
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.247
Поени од реакции
16.701
Би сакал да го видам Напли во Европа со далеку подобар тренер од она крофната и Рома неизгорена (во смисла потрошени играчи до макс и се останато) па да судам т.е. поточна проценка да имам за Жабарите во Европа но и вака факт е дека има напредок оваа година и во квалитетот на лигата колку толку и во Европа.

Оваа година морам да признам дека на Германците им се симнува капа одлични се, ама исто така треба колку од толку и за Италијанците направија одличен напредок спрема претходните години ако ништо друго барем сериозно почнуваат да го сваќаат ЛЕ како натпреварување. Е сега се останато е + - фактор. Од никаквата форма на Рома од Демекври па наваму до повредите на Фиоретина која и покрај нив срцето го остава на терен, никаквиот тренер на Интер кој очигледно не е ништо подобар од Раниери туку за мене лично полош моментално. Моментало Италинајците ми се како германците когаа беа на почетокот на напредувањето како лига има време и потенцијал и мислам дека ќе го биде. Оние кои оваа година потпотонаја како лига се Англичаните.

Можеби да имаше подобар тренер денес Интер ќе беше поинаков резултат можеби не ама сепак мислам дека со подобар тактичар и тренер Интер немаше да загуби со 3-1 можеби 2-1 и ќе беше поблиска утакмицата, Волфзбург е поквалитетна екипа моментало и повеќе спремна физички од Интер но на пример сигурен сум дека ќе беше далеку понеизвесна да паднеше против Наполи.

Се на се сите резултати досега на Швабите си се заслужени :)
 
Последно уредено:
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Би сакал да го видам Напли во Европа со далеку подобар тренер од она крофната и Рома неизгорена (во смисла потрошени играчи до макс и се останато) па да судам т.е. поточна проценка да имам за Жабарите во Европа но и вака факт е дека има напредок оваа година и во квалитетот на лигата колку толку и во Европа.
за ова натпреварување нема многу подобри тренери од Бенитез :)

Ја ги разбирам навивачиве на Интер, зошто реално можеа многу повеќе да направат вчера и стварно не ми е јасно како може овој Манчини уште да се шета по јаки клубови :facepalm: голманон Карицо ко хет-трик да си даде, за сите три гола има кривица.
и за мене Волфсбург е појака екипа, ама ако се подобри немора да значи и дека ќе поминат... на Икарди му свирнаа офсајд (каде што немаше) а ќе беше во ситуација 1 на 1 со голманот.
Де Брујн изигра тапа иако даде два гола.. Дост не е некое напаѓачиште, го имам гледано неколку пати и сите голови што ги дава му се со еден допир, пример кога би правел листа од топ 10/20 напаѓачи во светот никогаш не би ставил некој шпиц што нема техника и нема појма со топка.
најјак во Волсфбург според мене вчера беше Гилавоги :zver:, во многу ситуации како на дечиња од основно им одзимаше топки, а и напред беше солиден. Ме чуди што Симеоне во Атлетико не му даде шанса.

Виљареал беа со преполовен состав ко што напиша blanco, а и гадниве имаа среќа (како и секогаш). Мбиа пак гол од офсајд, изгледа наскоро ќе стане рекордер со највеќе голови од офсајд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom