Навики при заспивање

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Не легнувам без шише вода до мене, и мн се нервирам кога ќе легнам и ќе заборавам па мора да станам, не дека ми се пие, али ете мора да има, после ова се џиткам на стомак ја превртувам перницата на ладна страна неколку пати и си тушам нез гајле...овој ритуал е константен, а у случај да сум се преценил и да не ми се спие онда се превртувам дур не ме фати с'клет одам на цигара + судоку или paper toss на тел...и опет у кревет...
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Секогаш пред да легнам пијам чаша вода и кога ке станам од спиење исто тоа го правам. Друг начин како заспивам секогаш си пуштам музика, слушалките на уво и тој ми е начинот на заспивање.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Го мавам и си легвам :D
 
Член од
26 април 2015
Мислења
7
Поени од реакции
1
Пред легнување морално ми е чаша вода да испијам и едната рака мора да ми е под перница и толку од навиките пред заспивање.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
22
Поени од реакции
10
рацете ми се под перница, спијам најчесто на стомак или настрана а неможам да заспијам ако сум легнат на грб.
обично ко че ми жежи шетам со рацете под перница барајчи ладничко! :cool::cool:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Навремето имав огромен проблем т.е. несоница мада најдов повеќе лекови а нај ефикасни беа Џ или многу алкохол. (често комбинација)

Денес сум стрејт еџ, без еџ ама добро е.

Обично пуштав радио, да бидам попрецизен македонско радио поради емисиите (посебно емисијата "Хоризонти" - научна емисија, често се читаа трудови) и поради инструменталната музика (после хоризонти; класика а ако ме држеше несоницата до сабајле ги дочекував и "Запејало славеј пиле" - емисија за фолклорна музика).

Денес гледам филмови или серии (обично не практикував да гледам филм или да слушам музика пред спиење поради тоа што ќе сакам да догледам/дослушам до крај па што сака нека е) или си пуштам фен, греалка, правосмукалка, дожд (на слушалки) т.е. white noise. Ме релаксира, нема шанси да не си легнам поинаку.

(инаку да, семки, сончоглед или други грицки за да не пушам цигари во спалната и литар вода а над мене слика од павле трајанов и циле)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom