Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Значи треба малцинството да ја уредува државата за да не биде како Хитлер така? тоа сакаш да ми кажеш, или дека списание за хумор и сатира = Хитлер

Французите го окупирале Алжир, тоа не е неоправдано, но е надвор од дискусијата.
Темата е за забрана на слобода на говор наметната од малцинство од 7% заради повреда на нивните чуства, значи чуства и фантазии за нивниот измислен односно недокажен лик од приказните кое ти го ставаш на исто рамниште со Хитлер и холокаустот.
Мислиш тоа не е оправдано.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
За болдот не е оправдано погрешка сум напишал, не ја оправдувам надворешната политика на франција, еве тоа да го земем за овој случај, за останатиот исламски радикализам кој го спомнав: окупации и последици што ги набројав за кои не одговори ништо а се дирекно поврзани со менталниот склоп на муслиманите.
Види, јас не го оправдувам шеријатот, само не треба некои работи да ти ги заслепуваат очите за тоа што се случува. Еве види во светот кој е најголем борец против политиката на КСА и исламската држава во регионот, пак се регионалните муслимани. Сирија на Асад, Иран, Курдите.... Додека да се подсетиме, западот ги вооружуваше во Сирија, воено ги подржа во Либија. Западот е крив воопшто за постоењето на Исламската држава.


Гледам дека си за цензура на слободно изразување заради чуствата на одредена група во врска со нивниот пророк, и да ми објасниш доколку се воведе таква цензура што ќе ги спречи да барат понатаму банирање на свинско од учебници списанија месари, банирање на незабулени жени по улица, банирање на алкохол и ред други работи што ги навредуват муслиманите се до веведување шеријат?
Јас не сум за никакво ограничување на мислењето, се додека тоа не ме загрози физички. Провокацијата на карикатурите може да има последици и по нас, а можеби тоа ние ќе го осетиме меѓу првите. Овие провокации имаат за цел радикализирање на сите муслимани, диференцијација на светско ниво, што всушност и се случува.

Јас го кажав моето мислење за ситуацијата кое ти го истовести со Хитлер а не одговори зошто, освен дека и хитлер така викал, сподели го твоето гледиште за овие работи да знаеме бар за што дискутираме
Не е тоа твое мислење, тоа е наметнато мислење, да беше твое мислење немаше да има 3.5 милиони луѓе излезено во Франција. Како што кажав 17 луѓе се само капка во морето. Каде се децата од Смилковци? Каде се 2000 во Нигерија? Каде се 100 деца во Пакистан? Или тие не се важат. Еве ќе ја насочам дебатата во друг правец, што е со жртвите на бомбардирањето во Србија? Во таа интервенција учествуваше и Франција и таму имаше повеќе жртви од 17 и тоа беше пред 15 години, не пред 150.

Јас не го истоветив твоето мислење со Хитлер, туку само покушавам да ти укажам на сличностите. Едно од најопасните оружја на нацистите била пропагандата. Истата таа опасна пропагандна шема ја употребува западот.[DOUBLEPOST=1421499107][/DOUBLEPOST]
Гледам дека си за цензура на слободно изразување заради чуствата на одредена група во врска со нивниот пророк, и да ми објасниш доколку се воведе таква цензура што ќе ги спречи да барат понатаму банирање на свинско од учебници списанија месари, банирање на незабулени жени по улица, банирање на алкохол и ред други работи што ги навредуват муслиманите се до веведување шеријат?
И повторно, што биле криви тие во 4 христијани во Нигер кои биле егзекутирани заради карикатурите на Чарли Ебдо?
Додека Франција извади на улиците 10000 војници. Но дали може да ги заштити сите што ќе бидат засегнати од бесот на муслиманите низ светот? Мислиш дека карикатуристите имаат грижа на совест за овие 4 во Нигер?
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.443
Поени од реакции
4.935
Кој вика дека терористите се криви?
Како може тие маченици, кои сега се здобија со по 72 девици и кои уживаат сега во џенетот, да се криви?
Тие загинаа за да се оствари ниетот на секој Албанец:



Озбилно, колку може да е некој глуп, да го спореди дронон, со масакр на недолжни луѓе?
Ја споредив вашата реакција, од двојните стандарди од очите крв ми прелеваше.
 
?

..........

Гостин
Добро значи се разбираме, јас си помислив да не си се забулил и ти:icon_lol:[DOUBLEPOST=1421499847][/DOUBLEPOST]
Ја споредив вашата реакција, од двојните стандарди од очите крв ми прелеваше.
Puno што се жалиш ти, и овие ли убијци ги оправдуваш?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Што не се преселиш во Арабија чим е толку прекрасно, морално и никој не те тера да бидеш педер?
Ем убаво ќе ти биде, ем ќе ни ја спасиш државава од твојата појава.


dafuq ???????[DOUBLEPOST=1421503516][/DOUBLEPOST]
Слобода на Говор:
France Arrests 54 For Defending Terrorism, Announces Crack Down
Individuals charged with “inciting terrorism” face a possible 5-year prison term, or up to 7 years for inciting terrorism online. None of those arrested have been linked to the attacks.
http://talkingpointsmemo.com/news/france-prosecutors-crack-down-hate-speech
Онлајн тероризам.
Ќе видите дека ова (за жал) ќе дојде и кај нас во Македонија, запамтете ми ги зборовите.
Обрачот се стега, тероризам ќе биде и да размислуваш поинаку од она што го пласира владата и меинстрим медиумите.

Дали сте запознаени со фактот дека по денешните Западни стандарди,
Томас Џеферсон и Џорџ Вашингтон би биле - терористи?
Founding Father (DHS Terrorist) Thomas Jefferson
Anthony Freda
A DHS document states that those who are "suspicious of centralized federal authority" or even those "reverent of individual liberty" are terror suspects.
According to this definition, Thomas Jefferson and the rest of the founding fathers were terrorists.
Edit:
Во меѓувреме излезе видеото на StormCloudsGathering
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.195
Поени од реакции
16.563
Ако не сакаат да се црта ликот на Мухамед нека не го цртаат. Толку е едноставно. Муслиманите не сакаат да им се прави карикатура од религијата. Слобода на говор не значи дека некој може да вреѓа се околу себе. Сепак има граници.
Но ова твоето е етноцентризам, кога ти поагајќи и земајќи ја твојата култура како референтна и единствено исправна ја критикуваш мојата со цел да ја исплукаш и девалвираш. А тоа е неправилно, како што е неправилно кога некои мудреци го дрват за тоа дали е нормално или не жената да носи шамија или бурка и тоа во 21. век во склоп на критиката на исламската култура. Така и овие, Чарлиевите џелати со чинот, поагајќи чисто од етноцентрички побуди го направија масакрот. Слободата на говор сигурно не значи дека некој има право до бесконечност да те навредува, бидејќи ете е заштитен со законот, но исто така треба да се постави прашањето која е границата и до каде би одела другата страна во своите обиди за модификување на туѓата култура. Утре можеби ќе им пречи што жена ти или жена ми облекле длабоко деколте па недајбоже ќе рокнат некој неверник како чин на изразување на незадоволството. Пред некој ден сретнав една вест која вели дека во земјите на Западна Европа во учебниците се исфрла употребата на поимот "свинско месо" со цел да не се навредат Муслиманите. Додека во исламските земји строго се почитуваат нивните традиции и закони, Европа се проституира со секакви баналности од типот заштита на правата на миленичињата на хомосексуалците и забрана на користење на зборот "свинско месо".

Европа си го бараше ова и со го доби, а дури допрва ќе следи терор. Посочувањето кон Муслиманите е посочување кон симптомот, но ако се има волја проблемите да се решат тогаш причините треба да се бараат во политиките на западниот свет.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
И францускиот претседател изгледа е теоретичар на заговори...

Не ми оди францускиот нешто најдобро, ако знае некој француски, ќе го замолам последната реченица да ја преведе на македонски.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.887
Францускиот председател вика дека илуминати го напаѓаат Париз?

- да чујам од негова уста, па пак да не верувам.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
И францускиот претседател изгледа е теоретичар на заговори...

Не ми оди францускиот нешто најдобро, ако знае некој француски, ќе го замолам последната реченица да ја преведе на македонски.
illuminée - personne dénuée d'esprit critique, qui soutient une doctrine avec une foi aveugle, un zèle fanatique (личност без критичен дух, што поддржува доктрина со слепа верба, фанатик).

http://www.larousse.fr/dictionnaires/francais/illumin%C3%A9_illumin%C3%A9e/41564

illuminée - фанатик

http://www.wordreference.com/fren/illumin%C3%A9e


 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.887

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
illuminée - personne dénuée d'esprit critique, qui soutient une doctrine avec une foi aveugle, un zèle fanatique (личност без критичен дух, што поддржува доктрина со слепа верба, фанатик).

http://www.larousse.fr/dictionnaires/francais/illuminé_illuminée/41564

illuminée - фанатик

http://www.wordreference.com/fren/illuminée
Фала, ми беше сомнително претседател да изговори такво нешто,
од првиот линк што го постави
  • Personne dénuée d'esprit critique, qui soutient une doctrine avec une foi aveugle, un zèle fanatique.
  • Visionnaire en matière religieuse.
  • Membre de sectes religieuses qui, à l'époque moderne (XVIe-XVIIIe s.), se disait éclairé directement par Dieu, sans le secours des sacrements. (On cite particulièrement les illuminés d'Espagne [alumbrados].)
  • Grade suprême de l'ordre ancien de la Rose-Croix.
  • Synonyme de illuministe.
Сепак, сигурно мислел на фанатици, а не на вториот болд.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.767
Обрачот се стега, тероризам ќе биде и да размислуваш поинаку од она што го пласира владата и меинстрим медиумите.
Одлучи се сега кој воведува забрана на слободниот говор, муслиманите или мејнстрим медиумите?

Можда Чарли...
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Муслиманите демонстрираат против "Charlie Hebdo": Запалени 5 цркви поради карикатурите!

http://tocka.com.mk/1/148280/muslimanite-demonstriraat-protiv-charlie-hebdo-zapaleni-5-crkvi-poradi-karikaturite


Мосад, Илуминати и рептили се ова. Никако Муслимани.
OK e вака?
Зошто палат цркви, кога оние што цртаат карикатури против Исламот, цртаат и против Христијанството?
Чудно...[DOUBLEPOST=1421516803][/DOUBLEPOST]
Одлучи се сега кој воведува забрана на слободниот говор, муслиманите или мејнстрим медиумите?

Можда Чарли...
Погледни го видеово, ме мрзи да пишувам

https://www.youtube.com/watch?v=J0dkqK1pGqE


To download the files mentioned in this video click here (French direct download), (English direct download), (French torrent)


Whatever you believe actually happened in Paris, one thing is very clear: the powers that be are going to try to use this event to expand wars, intensify domestic surveillance, and legislate away more of our rights.

This is not speculation. They have already started in France, in the U.K. (see this document), at the E.U. level, in the United States and they are going to attempt to push this on a global scale (also see this). All nicely coordinated to ride the wave of outrage that followed the attacks.

If you want a glimpse at just how far they want to take this, look at France. They're already dealing out serious prison sentences for those caught saying anything that could be interpreted as supporting terrorism. Does questioning the official story count as supporting terrorism? Where do you draw the line? Who decides?
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Добро, не ја тупете.

Од Маркс се гледа дека нападите се фингирани, да се разбереме - намерно се испровоцира (се знаеше дека некој дел од муслиманите ќе реагираат на овој начин) се доби (саканата) реакција и сега ќе се предложи т.е. ќе се пронјде решение а тоа би било поголема (целосна) контола (шпиунажа) над интернетот (како средство за комуникација и координација на "терористичките" групи) и цензура (политичка коректност и други срања, а уствари знаеме кој, кого и што ќе се цензурира).

п.с. изгледа случајно имаше огромно медиумско внимание за овој настан а не за геноцидот во Нигерија.
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Само мене изглеа ми е малце веројатно дека нападиве беа само за поголема контрола над интернетот :D
Контрола на интернетот и сега има. Ако Македонија може да ги следи комуникациите на фејсбук (мислам дека има таква можност кај нас иако не сум 100% сигурен), тогаш да не збориме за една Франција/Англија/Америка. И онака легалноста веќе е принцип на кој никој не обрнува внимание и баш ради тоа не мислам дека целава работа е само заради легалност на пратењето на интернет комуникацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom