Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Барутот го исмислиле кинезите. U mad? Компасот? Исто. Хартијата? Неевропејци се.
Најстариот рудник е во Свазиленд.
Стави си слика од KKK да бидеш комплетен.
Јапонците и Корејците, па потоа Кинезите се најинтелегентни монголски народи коишто навистина допринеле за светската цивилизација. Ако си ме читал доволно добро ќе знаеше дека јас овие народи ги почитувам, но Јапонците, Корејците и Кинезите имаат голема расна и национална гордост, затоа и нивните држави се етнички и расно чисти, но за жал и нив мулти-културата и еврејскиот корпорацизам ги уништува. Корејците и Јапонците произведуваат продуктивни дела, а не забава за руља. Тоа запомни го.

Друго, денес голем дел од јапонска, корејска, кинеска технологија е базирана, изградена и реализирана врз европска и американска технологија. Затоа велат дека Кинезите се најголеми плагијатори. Каде се најголемите американски бази во Азија, а? Америка ги воздигна Јапонија и Кореја. Имаат и една генетска предиспозиција, а тоа е трудољубивост и етика на работење. Работат и се трудат повеќе од другите.

Јас немам потреба да носам ККК маица или знаме, затоа што не сум англо-саксонец и протестант, но не сум ни глуп да гледам некои научни факти и докази.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.811
Поени од реакции
24.123
Дечко ти стварно веруваш дека токму тие биле терористи? Како ве манипулираат како овци.

А видеово е поставено на нет од босански муџи..... Држи вода сигурно (y)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
А видеово е поставено на нет од босански муџи..... Држи вода сигурно (y)
Toј што говори во видео клипот не ми личи дека е босанец. Они може само го преземаат од него.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Оваа изјава на Г. Климент најдобро ја опиша ситуацијата во која се најде европското општество по вчерашниот терористички напад.

Настрана атеистите, не знам како некој себеси се смета за верник (православен) од членовите на форумот, a не може да ја согледа вината и кај уредниците и авторите на француското списание. Каков е вашиот став на нивното исмејување на Светото Тројство?



Едноставно за се мора да има граница...

Познавајќи го начинот на кој дејствуваат исламските фундаменталисти, се очекуваше ваквиот напад. А новинарите и те како сами си го бараа, а еве и зошто... Недоразбирањата помеѓу Шарли Хебдо и муслиманите најпрво пробаа да се решат преку судовите, но европските корумпирани судови потпирајќи се на индивидуалните човекови слободи (под кои ги легализираат педерастија и педофилијата во нивните земји) и слободата на говор досудија во корист на Шарли Хебдо. Тогаш на сцена настапија оние порадикални исламисти кои не ги признаваат судовите и моменталниот светски поредок. Тие фрлија неколку бомби во просториите на редакцијата на Шарли Хебдо во Париз. И покрај овие закани, тие повторно продолжија да го исмеваат и омаловажуваат на низок начин Исламот (а уште повеќе и Христијанството). Доколку имаат нешто против религиите тоа нека го направат на посериозен и поаргументиран начин, а не преку омаловажување и исмејување на нешто што некој го смета за свето. Кога мислам на нешто свето, не мислам на цртежите со кои се исмејуваат попови, имами или папи...

На темата и општо на форумот прочитав многу мислења, за тоа што е Ислам (радикален или умерен) и тоа се од рекла казала приказни и неаргументирано. Па дури, како се што правеле радикалните муслимани било со директиви или наредби од светските центри на моќ... некои овде на форумот се заслепени и мислат дека се на земјата 24/7 се контролира од одредени центри на моќ :confused: па секоја „реприза“ на 9/11 за некои фаци овде на форумот е осмислена во некои тајни и мрачни лабаратории на ЦИА.

Кога веќе толку ве мачи прашањето, што е тоа Исламски радикализам погледнето го предавањето на свеш. Даниил Сисоев, кој аргументирано го разобличувал исламскиот фундаментализам, а не преку омаловажувачки цртежи... Поради неговите предавања тој бил и убиен од истите оние кои го извршија вчерашниот масакр.


Толку од мене, и да знаете дека не ви реплицирам доколку незаклучам дека сте го изгледале видеото. Поздрав!
FREEDOM OF SPEECH, YOU NOOB!!!!

 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.815
Поени од реакции
1.088
Продолжува потрата по напаѓачите во „Шарли Ебдо“
Двајцата осомничени за извршување на нападот врз „Шарли Ебдо“ ограбиле бензинска станица во североисточниот регион Ејн.
Според вработените во станицата, две лица вооружени со калашникови и ракетни фрлачи, украле храна и бензин и побегнале со возило „Рено клио“, истото возило кое напаѓачите го украдоа при бегството од Париз. Специјалните единици на полицијата и жандармеријата се распоредуваат, а воени хеликоптери ја пребаруваат областа во обид да го затворат кругот околу напаѓачите.

Седум лица се уапсени во досегашната потрага по двајцата напаѓачи во сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“.

Напаѓачите идентификувани како браќата Шериф и Саид Куачи им се познати на разузнавачките служби. Шериф веќе бил осудуван поради регрутирање борци за боиштата во Ирак во 2008 година. Третиот осомничен, 18-годишното лице Хамид Мурад самиот се предал, откако од социјалните мрежи разбрал дека полицијата го бара. Според некои сведоци Хамид Мурад е брат на сопругата на еден од главните осомничени.

Полицијата објави фотографии од напаѓачите кои се во бегство и упати повик за соработка до очевидците на трагедијата, предупредувајќи дека тие се вооружени и многу опасни.

Претседателот Франсоа Оланд прогласи ден на жалост истакнувајќи дека единството е главното оружје.

- Републиката е слобода на изразување, Републиката е култура, креативност, плурализам, тоа е демократија. Тоа беше целта на убијците, идеалот на правдина и мир кој Франција го носи насекаде во светот. Франција секогаш ги надминувала непријателите кога ќе се обедини околу своите вредности. На тоа ве повикувам, обединете се, во сите форми. Тоа ќе биде нашиот одговор- рече Оланд.

Повеќе од 100.000 лица излегоа на улиците ширум Франција во спомен на жртвите во нападот врз „Шарли Ебдо“.

Во Париз е прогласено највисоко ниво на тревога, дополнителни безбедносни сили се распоредени на чувствителните места, како транспортни центри и религиозни објекти.
Осум новинари, вклучувајќи го и уредникот на списанието, како и чуварот и еден посетител загинаа, кога двајца маскирани напаѓачи со автоматско оружје ги нападнаа просториите на „Шарли Ебдо“. Двајца полицајци беа застрелани надвор кога се обиделе да го спречат бегството на напаѓачите. Во нападот беа повредени уште 11 лица.
http://24vesti.mk/prodolzhuva-potrata-po-napagjachite-vo-„sharli-ebdo“
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Bill Maher, Jimmy Kimmel и таквите ко нив за мене се еквивалент на нашиве Јанко и Миленко...
Се дур се занимаваат со селебрити, со не знам натриум хлорид, астрономија, видеа на јутуб се забавни, ама кога почнуваат да зборат за сериозни работи стануваат најсмешните суштества на планетата...

Глеајте видео во кое на Јанко му гостува некој од баткиве од вмро и глеајте го ова видео. Разлика нема...
И во двете водителот се однесува како да е неук, као појма нема шо се случува, као неговиот соговорник да е човекот што го измислил тоа што го зборува и само од време на време водителот ќе каже некој генијален заклучок...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Дечко ти си православен хриситјанин така? Какви беа пораките на сите православни поглавари по повод големот христијански празник Божиќ: Мир Божји, што значи мир во светот. И сега сакаш да ми кажеш дека ти си верник и го застапуваш Христовото учење со палење џамии? Значи според тебе христијанското учење е да ги убиеме и запалиме сите муслимани и џамии? Јас мсилам дека сатаната сака омраза и убивање помеѓу луѓето кои потекнуваат ист корен. Сите луѓе се браќа и сестри на овој свет. А кој е братоубиец тој е од каиновиот род тој се знае дека не го љуби Христа.
А, што правиме со луѓе коишто не веруваат во рабинот Исус? Што правиме со ликови коишто веруваат во раса, национализам, почитување на природни закони, живот во склоп на природните закони, војна како природен закон на селектирање и прогрес? Дали тие луѓе се луди или само разумни и спуштени на земја?

Поповите можат да проповедаат што сакаат, но колку тоа има врска со здравиот разум и фактите? Еве јас не верувам во таа глупост ако некој ми удри шамар да го завртам другиот образ или да го почитувам својот непријател.

И, не сме сите браќа и сестри. Припадници сме на човечкиот род, но не сме ниту исти, ниту слични, а ниту треба да бидеме.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.050
Поени од реакции
8.627
Дечко ти си православен хриситјанин така? Какви беа пораките на сите православни поглавари по повод големот христијански празник Божиќ: Мир Божји, што значи мир во светот. И сега сакаш да ми кажеш дека ти си верник и го застапуваш Христовото учење со палење џамии? Значи според тебе христијанското учење е да ги убиеме и запалиме сите муслимани и џамии? Јас мсилам дека сатаната сака омраза и убивање помеѓу луѓето кои потекнуваат ист корен. Сите луѓе се браќа и сестри на овој свет. А кој е братоубиец тој е од каиновиот род тој се знае дека не го љуби Христа.
Каде реков дека треба да се палат џамии и да се убиваат муслимани?:confused:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
А, што правиме со луѓе коишто не веруваат во рабинот Исус? Што правиме со ликови коишто веруваат во раса, национализам, почитување на природни закони, живот во склоп на природните закони, војна како природен закон на селектирање и прогрес? Дали тие луѓе се луди или само разумни и спуштени на земја?

Поповите можат да проповедаат што сакаат, но колку тоа има врска со здравиот разум и фактите? Еве јас не верувам во таа глупост ако некој ми удри шамар да го завртам другиот образ или да го почитувам својот непријател.

И, не сме сите браќа и сестри. Припадници сме на човечкиот род, но не сме ниту исти, ниту слични, а ниту треба да бидеме.
Да не тргне разговорот во друга насока, но секогаш треба да размислуваме на самоодбрана. Прво што ми паѓа на памет е цитатот на ТИТО - живеј во мир, но спремај се како утре да има војна. Тоа е според мене треба да е насоката на секоја држава.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
seto ova e golema namestalka.. poglednete
kade e krvta kade e reakcija na teloto po pukanjeto? I MN UBAVO SE PRIMETUVA DEKA KURSUMOT ZAVRSUVA NA ZEMJA!!
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.050
Поени од реакции
8.627
Вака, за да можеш да ме разбераш на што сакам да ти укажам.
Немам јас омраза кон никого. Проблемот е следниов:

Aко јас отидам кај тебе на гости и ти сакаш да ручаш сланина, јас нема да ти дозволам зашто свинското е забрането во исламот и јудаизмот, туку ќе ти одредам јас што да ручаш.

Ако сакаш да вечераш шунка и кашкавал, нема да ти дозволам, зашто според кошер забрането е истовремено консумирање на месни и млечни продукти.

Потоа ќе ти го преместам креветот кај што спиеш зашто неговата местоположба не одговара според фенг-шуи.

Ако сакаш да отслушаш некоја рок-песна, нема да ти дозволам бидејќи тоа ја навредува мојата религија.

Од женските членови на твоето семејство ќе барам да заврзат шамија и облечат мантил долг до земја бидејќи не можам да го исконтролирам половиот нагон.

Ќе ме толерираш ли или ќе ме истераш на клоци?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
seto ova e golema namestalka.. poglednete
kade e krvta kade e reakcija na teloto po pukanjeto? I MN UBAVO SE PRIMETUVA DEKA KURSUMOT ZAVRSUVA NA ZEMJA!!
Мислиш како на филмовите ко ќе го мани со куршумо и тој ќе летни ехааај на друг крај на собата а ќе блика крв насекаде
то се прикаски за мали деца, телото не значи дека ќе реагира, а и крварење не значи дека ќе има освен ако не му е скинат голем крвен сад и отвор на телото од каде ќе истекува локва на крв од тој садот, често крварењето е внатрешно. а некогаш треба и време да почне да се создава крвава бара околу телото.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Мислиш како на филмовите ко ќе го мани со куршумо и тој ќе летни ехааај на друг крај на собата а ќе блика крв насекаде
то се прикаски за мали деца, телото не значи дека ќе реагира, а и крварење не значи дека ќе има освен ако не му е скинат голем крвен сад и отвор на телото од каде ќе истекува локва на крв од тој садот, често крварењето е внатрешно. а некогаш треба и време да почне да се создава крвава бара околу телото.
baska ne go otvori so sacmarka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom