Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не треба да се потценува тоа што е малолетен зошто многу брзо ќе биде спремен за глупости. Тоа што е малолетен само го прави наивен јавно да објавува какви движења симпатизира. Државата треба да направи регистар со вакви потенцијални терористи и на време да си ја фати работата.
Треба да се водиме по девизата подобро да се спречи отколку да се лечи.
тогаш секое пето дете на ФБ треба да е под присмотра, од мафијаши, платеници, алкаеда, наркомани.....
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.125
... а во меѓувреме империјализмот на САД ќе се зацрсти минимум уште 100 години,а можеби и повеќе.
Благодарение на интернетов и на руското разузнавање не верувам дека ке тераат уште долго.
 
V

viktora

Гостин
Цел западен свет изразува солидарност со Франција. Каде беа да изразат сочуство за пете деца кои ни ги убија пред велигден? Ајде новинариве си го барале цртале карикатури за Мухамед.Но каде е грешката на пете деца? Каде е осудата? Па и на крај не направија мутави дека ние сниги убиле ддецата. Ќорави ли беа да ги видат протестите притив монструм со исламистички знамиња?НЕЗНАМ ЗА ВАС АМА МЕНЕ КУ. ОТ МЕ ЗАБОЛЕ ЗА НЕКОИ НОВИНАРИ И ЗА ФРАНЦИЈА, ЗОШТО И НИВ КУ. ОТ ГИ ЗАБОЛЕ ЗА НАШИТЕ ДЕЦА И ЗА МАКЕДОНИЈА! Нон стоп вакви работи да им се случуваат низ цела европа, да осетат барем малце нас како ни е со терористи и на крај криви да не направат. ПРЕД НАЈГОЛЕМИОТ ПРАВОСЛАВЕН РАЗНИК!
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не треба да се потценува тоа што е малолетен зошто многу брзо ќе биде спремен за глупости. Тоа што е малолетен само го прави наивен јавно да објавува какви движења симпатизира. Државата треба да направи регистар со вакви потенцијални терористи и на време да си ја фати работата.
Треба да се водиме по девизата подобро да се спречи отколку да се лечи.
Колку само е точен болдот покажува тоа што едниот од тројцава вчера шо убиваа има 18 години. Пример и кај нас речиси сите што излагаа на протестите против апсењето на терористите, како анти-протест на протестите за Талат и сите други протести се дечишта. Најлесно е со нив да се манипулира.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Друже правиме муабет за 60 милиони држава со голема миграција од северна Африка, со авионски бродски и какви не секојдневни врски со пола свет, со еден куп високо ризични гета. Не е до толку тешко да најдеш такво оружје таму посебно ако си веќе во тие кругови.
Во Франција нема имигранти само од Северна Африка, т.е. од арапските земји, туку скоро половината се Чамуги од Сенегал, Брег на Слоново Коска, Нигерија, Етиопија, Гана.
Во Америка нема исламски тероризам, процентот на муслимани не е повеќе од 2%, но имаш масовни силувања, убиства, грабежи, кукавички напади од чамуги, хиспанци врз бели Европјани. Зошто тоа се премолчува и не се смета како терористички акт, туку всадуваат страв од 10.000 км далечни земји коишто немаат ниту арсенал оружје, интелегенција и останато да ја загрозат САД?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.050
Поени од реакции
8.627
Оваа изјава на Г. Климент најдобро ја опиша ситуацијата во која се најде европското општество по вчерашниот терористички напад.

Настрана атеистите, не знам како некој себеси се смета за верник (православен) од членовите на форумот, a не може да ја согледа вината и кај уредниците и авторите на француското списание. Каков е вашиот став на нивното исмејување на Светото Тројство?



Едноставно за се мора да има граница...
Еве јас ќе ти одговорам каков е мојот став за оваа карикатура.

За ова исмевање авторите ќе одговараат пред Господ и јас не сум никаков фактор ниту да им судам ниту да ги убивам за ваквата нивна непромисленост. Има нив Кој да ги суди и да им ја даде заслужената плата за стореното дело. И сигурно Неговата пресуда ќе биде неспоредливо поправедна отколку кога јас самиот би земал калаш и би ги испратил кај Него.

Најпрво, кој тоа мене ме овластил да одземам нечиј живот за било што, а камоли за некаква карикатура? Со кое лице ќе се појавам пред Бог кога ќе дојде времето и што можам да очекувам? Награда што сум одзел живот кој Он го дал?

И каква е таа одбрана на чест доколку би ги убил карикатуристите? Што сум одбранил? Нив би ги ослободил од должничко ропство, хипотеки, кредити, реума, срцеви проблеми и сите останати неволји, а нивните деца би ги оставил сираци, мали дечиња без мајкa или без татко, без приходи, можеби исфрлени на улица, кадешто ќе просат или ќе се оддадат на проституција и криминал. Некому би убил сопруг, некому сопруга, некому мајка, татко, син, ќерка, брат, сестра...? Зошто овие луѓе треба да страдаат поради мене? Каде е правдата тука? Тоа може да биде праведно само за оној кој не гледа подалеку од својот нос.

И каков е тој бог кој би очекувал од смртник да ја брани неговата чест? Каков е тој бог што не може самиот да се одбрани, па мора од мене како како негов верник да очекува да го бранам и да го одбранам!? Во моментот ми текнуваат само две опции:

a) таквиот бог е крајно неспособен и мизерен ентитет/битие кој не може ни самиот себе да се заштити, а камоли некого да награди и казни во задгробниот живот, па така сето она што им го кажувал на верниците е огромна фарса и мижи-Асан-да-ти-баам.
б) таквиот бог не може да постои, бидејќи поимите бог и немоќен се контрадикторни како што е контрадикторен поимот "дрвено железо".
 
Последно уредено:

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Тоа што е роден во Европа нема да го направи ниту белец, ниту ќе има европски вредности, ниту ќе е продуктивен, туку секоја држава која има 10-15% негроидна крв во својата популација е осудена на пропаст, а да не зборуваме да има повеќе од 20%. Имаш такви милион примери низ Северна и Јужна Америка.

Секоја заедница или наречи ја раса кога ќе се намножи доволно во некое општество ќе си развие своја друштвена динамика карактеристична за нив. Општеството е расен конструкт колку сакале некои да признаат или не.
Шо подразбираш под продуктивност? најдобрите кошаркари се негро, па и добар дел од фудбалерите. Атлетичарите исто. Немам видено некој ариевец да трча исто колку етиопијците или Усеин Болт.
Сакаш да кажеш
?????
Ако татко ти е ќелав, а ти имаш коса, дали тоа значи дека тој не ти е татко?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ама има разлика во mindset-тот на оние кои излегоа ПРОТИВ талат,и оние ЗА талат,како и на оние кои излегоа како револт за 5те деца убиени,и оние кои излегоа за ПОДРШКА на убиените.

И јас бев во протестот против талат,но никој нити ме натера нити ме манипулираше,а бев малолетен.Е,ама во главите на тие спроти нас или контра нас,се крие нешто многу по монструозно.Подршка на убиство.Подршка на злостор.Е тоа е нешто опасно.Тие се радуваат на смртта на тие невини деца и човек.Јас излегов затоа што не ми се свиѓаше одлуката терорист да е на чело на АРМ,ама нивните мозоци на тие деца со кои учев 3 години,е многу поразличен од децата како мене кои ја сакаат оваа држава.Они се болни,и се СЛЕПИ,го гледаат само своето стадо.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.125

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ама има разлика во mindset-тот на оние кои излегоа ПРОТИВ талат,и оние ЗА талат,како и на оние кои излегоа како револт за 5те деца убиени,и оние кои излегоа за ПОДРШКА на убиените.

И јас бев во протестот против талат,но никој нити ме натера нити ме манипулираше,а бев малолетен.Е,ама во главите на тие спроти нас или контра нас,се крие нешто многу по монструозно.Подршка на убиство.Подршка на злостор.Е тоа е нешто опасно.Тие се радуваат на смртта на тие невини деца и човек.Јас излегов затоа што не ми се свиѓаше одлуката терорист да е на чело на АРМ,ама нивните мозоци на тие деца со кои учев 3 години,е многу поразличен од децата како мене кои ја сакаат оваа држава.Они се болни,и се СЛЕПИ,го гледаат само своето стадо.
Ако добро памтам различен медиум различно ги интерпретираше протестите против Талат. Нашите викаа дека тоа се протести против тоа терорист кој вчера убивал војници на АРМ да биде министер за одбрана, а нивните викаа дека тоа се уствари протести на македонци против албанци и дека ние имаме проблем со тоа било кој албанец да биде министер. Тоа се тие манипулации кои бар кај нас секој ден ги има, и стварно е глупо да ги игнорираме.
Друг пример преку кој се одржува една состојба на омраза меѓу едните и другите е со амнестираните за воени злосторства против човештвото. Иако сите меѓународни документи викаат дека не можат да се амнестираат такви случаи, „патриотите“ ги амнестираа и ете во секоја дискусија се спомнува ова и овој факт предизвикува омраза.
На секои избори се оди со националистичка реторика и од едните и од другите и на тоа се ќарува највеќе гласови. Да се решеле претходно проблемите, ваквата националистичка реторика би изгледала смешна, ама ете се одржуваат тензии во општеството и се добиваат избори.
Дека бар ние сме секој ден под постојана манипулација доволно е да се спомне дека на 24ти декември кога се гласаше Законот за Буџет пред Собрание имаше 3 групи луѓе што се маваа со камења...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Шо подразбираш под продуктивност? најдобрите кошаркари се негро, па и добар дел од фудбалерите. Атлетичарите исто. Немам видено некој ариевец да трча исто колку етиопијците или Усеин Болт.

Ако татко ти е ќелав, а ти имаш коса, дали тоа значи дека тој не ти е татко?
Тоа што црнците се подобри во кошарка, американски фудбал и трчање е поради нивната структура на коските што ги прави да имаат подобри предиспозии како повисок скок и брзина, но трчањето не е само единствена атлетска дисциплина. Тука има пливање, гимнастика, кревање тежина, скијање и стотици други дисциплини во коишто убедливо доминираат белци и источно азијатски народи. Да не зборувам за спортски дисциплни во коишто треба интелегенција, а не само брзина и скок. Маж не значи оној што игра кошарка и трча брзо, туку тој што ќе обезбеди просперитет, прогрес во општеството, заштита на семејството, висок степен на цивилизација, морални вредности и се друго.

Друго, тоа запомни дека во Америка нема вистински црнци во вистинска смисла на зборот, туку секој просечен црнец во Америка има минум 10% белечки гени што се гледа и во нивната посветла кожа и некој вид кауказоидна структура на лицето, од Африка биле донесени и преброени оние црнци коишто имале најдобри физички предиспозиции да работат физикалија во Америка.

И, не мешај забава за проста руља како што е спортот со продуктивни работи. Секој не го интересира кошарка и фудбал, но секој користи автомобил, компјутер, материјали за градба на куќи, авиони, хелихоптери, електрична енергија, медицински изуми и мал милион други продуктивни работи измислени од Европјани коишто го подобриле целокупниот живот на планетата Земја.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
И, не мешај забава за проста руља како што е спортот со продуктивни работи. Секој не го интересира кошарка и фудбал, но секој користи автомобил, компјутер, материјали за градба на куќи, авиони, хелихоптери, електрична енергија, медицински изуми и мал милион други продуктивни работи измислени од Европјани коишто го подобриле целокупниот живот на планетата Земја.
Барутот го исмислиле кинезите. U mad? Компасот? Исто. Хартијата? Неевропејци се.
Најстариот рудник е во Свазиленд.
Стави си слика од KKK да бидеш комплетен.
 
Член од
1 март 2014
Мислења
283
Поени од реакции
73
1. Ако има такви, ништо не се подобри од овие што се исмеваат со исламот.
2. Да, праведно.
Edno ke ti kazam nikogas vie vahabistite nema da imate mesto vo naseto opsestvo ama bas nikogas ova neka ti bide jasno kako bel den. Ke dojde vreme ke sfatis i samiot ako ne ke te natera nekoj so sila posto samo toj jazik go razbirate!
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Тоа што црнците се подобри во кошарка, американски фудбал и трчање е поради нивната структура на коските што ги прави да имаат подобри предиспозии како повисок скок и брзина, но трчањето не е само единствена атлетска дисциплина. Тука има пливање, гимнастика, кревање тежина, скијање и стотици други дисциплини во коишто убедливо доминираат белци и источно азијатски народи. Да не зборувам за спортски дисциплни во коишто треба интелегенција, а не само брзина и скок. Маж не значи оној што игра кошарка и трча брзо, туку тој што ќе обезбеди просперитет, прогрес во општеството, заштита на семејството, висок степен на цивилизација, морални вредности и се друго.

Друго, тоа запомни дека во Америка нема вистински црнци во вистинска смисла на зборот, туку секој просечен црнец во Америка има минум 10% белечки гени што се гледа и во нивната посветла кожа и некој вид кауказоидна структура на лицето, од Африка биле донесени и преброени оние црнци коишто имале најдобри физички предиспозиции да работат физикалија во Америка.

И, не мешај забава за проста руља како што е спортот со продуктивни работи. Секој не го интересира кошарка и фудбал, но секој користи автомобил, компјутер, материјали за градба на куќи, авиони, хелихоптери, електрична енергија, медицински изуми и мал милион други продуктивни работи измислени од Европјани коишто го подобриле целокупниот живот на планетата Земја.
И на крајот сите тие бели луѓе што го подобриле животот на Земјата одат да гледаат спортски натпревари каде што доминираат црнци затоа што се многу подобри во тоа од белците.
Глуп ти е постот затоа што мешаш расизам во тема за терористички напад од страна на муслимани.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.814
Поени од реакции
24.125

Kajgana Shop

На врв Bottom