Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Според некои други француски весници, сите осомничени за терористичкиот напад во Париз учествувале во сириската војна
Баш тоа не може во глава да ми влезе. Имаш докази за нивно учесто во Сирија, знаеш дека имаат радикални ставови но не ги гониш додека не извршат масакр. Премногу е лабава цела Европа за вакви работи...
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Сакаш да кажеш дека не може да се идентификуваат луѓето кои стојат на чело на таквите идеологии и насилни верски учења?
Сакаш да кажеш дека Власта во некоја држава ја сочинуваат милиони, дека сите тие милиони самите себе си проповедаат одредени учења. Доколку се сака ред, тој може да се воведе.

А во меѓувреме, најголемиот извозник на шеријатските закони е воедно најголем снабдувач на ефтина нафта и нивната репресија е у реду, се додека имаме економска корист.

И можеби заборавив да те потсетам, дека форумов не е место за религиозни фрустрации кои претендираат да го изедначат со исламистичките коментари кои самите ги презиравте.
Да, има име. Мохамед е еден од највлијателните во оваа идеологија.
Власта во одредена држава е детерминирана од поголемиот дел од населението. Ако не им се допаѓа да живеат во држава каде што ќе можат да стапуваат во бракови со 9 годишни деца, ќе се побунат против тоа. Јас не гледам никаков бунт. Баш напротив. А тоа што секојдневно го гледам се каменувани жени и убивани неверници. Саудиска Арабија е пример за Ислам. Кој има проблем со Исламот има проблем и си СА.
Форумов, конкретно оваа тема во која се дебатира за терористички напад од страна на исламисти во кој животот го загубиле 12 невини луѓе, е БАШ вистинското место за религиозни фрустрации.
Само, не знам зошто ова е упатено кон мене, кога јас освен што ги набројав основните одлики на Исламот, не навредив никој, ниту пак покажав некои особени „религиозни фрустрации“.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Да, има име. Мохамед е еден од највлијателните во оваа идеологија.
Власта во одредена држава е детерминирана од поголемиот дел од населението. Ако не им се допаѓа да живеат во држава каде што ќе можат да стапуваат во бракови со 9 годишни деца, ќе се побунат против тоа. Јас не гледам никаков бунт. Баш напротив. А тоа што секојдневно го гледам се каменувани жени и убивани неверници. Саудиска Арабија е пример за Ислам. Кој има проблем со Исламот има проблем и си СА.
Форумов, конкретно оваа тема во која се дебатира за терористички напад од страна на исламисти во кој животот го загубиле 12 невини луѓе, е БАШ вистинското место за религиозни фрустрации.
Само, не знам зошто ова е упатено кон мене, кога јас освен што ги набројав основните одлики на Исламот, не навредив никој, ниту пак покажав некои особени „религиозни фрустрации“.
Те цитирам само за болдот.
Да не заборави каде живееш ?
Власта викаш ја одредува народот по слободно уверување и ако нешто не му се свиѓа ќе се побуни и ќе ја смени ?
Па не мора да одам толку далеку и да гледам многу глобално кога и само за нашава држава кога ќе се осврнам ќе видам дека употребување на вистински методи ќе доведат до резултатот кон кои целам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Да ве подсетам само дека пред 1 месец од следбеници на истата оваа идеологија беа заклани над 100 муслимански деца во Пакистан.

Да ве подсетам само и дека во Сирија во 2014 во просек биле убиени над 200 души на ден, претежно муслимани, во војна во која главниот збор сега го имаат припадниците на оваа иста идеологија, а е подржана од Франција.

Можам слободно да кажам дека овие бандити се најголемите непријатели што ги имал воопшто исламот и ништо чудно да го доведат исламот на работ на своето опстојување.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Те цитирам само за болдот.
Да не заборави каде живееш ?
Власта викаш ја одредува народот по слободно уверување и ако нешто не му се свиѓа ќе се побуни и ќе ја смени ?
Па не мора да одам толку далеку и да гледам многу глобално кога и само за нашава држава кога ќе се осврнам ќе видам дека употребување на вистински методи ќе доведат до резултатот кон кој целам.
Нема врска тоа. Ако им пречи нешто толку страшно како бракови со 9 годишни деца и каменување жени, тогаш ќе ја бараат правдата на улица. Сепак, за нивните најблиски се работи. Арапите не се Македонци, далеку похрабри луѓе се, но, пак се сведува на тоа дека си се водат според она што им го проповеда нивната религија.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.815
Поени од реакции
1.088
Да ве подсетам само дека пред 1 месец од следбеници на истата оваа идеологија беа заклани над 100 муслимански деца во Пакистан.

Да ве подсетам само и дека во Сирија во 2014 во просек биле убиени над 200 души на ден, претежно муслимани, во војна во која главниот збор сега го имаат припадниците на оваа иста идеологија, а е подржана од Франција.

Можам слободно да кажам дека овие бандити се најголемите непријатели што ги имал воопшто исламот и ништо чудно да го доведат исламот на работ на своето опстојување.
Па нели овие терористи муслиманите не ги убиваа? значи и муслиманите се жртви од оваа секташка терористичка организација? А инаку добро е што сите муслимански земји во светот ги осудија нападите.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Нема врска тоа. Ако им пречи нешто толку страшно како бракови со 9 годишни деца и каменување жени, тогаш ќе ја бараат правдата на улица. Сепак, за нивните најблиски се работи. Арапите не се Македонци, далеку похрабри луѓе се, но, пак се сведува на тоа дека си се водат според она што им го проповеда нивната религија.
Нејќев да правам никаква паралела македонци-арапи, туку бар ја верувам дека секаде е исто. Ако знаеш како, кога, на кој начин, се може да ти послужи за манипулација и за да оствариш некоја твоја цел. Религијата е може најлесниот и најефикасниот начин за манипулација, ама не и единствен.
Ние не контролираме ништо, гарант и ова нашево тука е предвидено.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Нема врска тоа. Ако им пречи нешто толку страшно како бракови со 9 годишни деца и каменување жени, тогаш ќе ја бараат правдата на улица. Сепак, за нивните најблиски се работи. Арапите не се Македонци, далеку похрабри луѓе се, но, пак се сведува на тоа дека си се водат според она што им го проповеда нивната религија.
Значи какви квалификации редиш... Доколку поаѓаш од сопствена перспектива, твојата храброст не треба да окарактеризирува еден цел народ.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.483
Поени од реакции
58.763
The 3 shooters have reportedly been identified, Paris' deputy mayor tells CNN. They are said to be ages 18, 32 and 33.

Oдлично, фатени живи, ако се испостави дека се они.
Протести сега, како за Смиљковско: „е како ги фатија толку брзо? Не се тие!“
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Па нели овие терористи муслиманите не ги убиваа? значи и муслиманите се жртви од оваа секташка терористичка организација? А инаку добро е што сите муслимански земји во светот ги осудија нападите.
Само во Ирак над 20 000 луѓе имаат загинато од бомбашки напади на овие исти групи за 10 години.[DOUBLEPOST=1420679422][/DOUBLEPOST]
Протести сега, како за Смиљковско: „е како ги фатија толку брзо? Не се тие!“
Незнам дали има таму некој да им стои позади грб, кој ќе ги покажува стрелките на часовникот на полицијата... Праќајки притоа пораки разумот да надвладее, еднострани секако.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
52
Поени од реакции
68
Тоа е тоа. На Европа не и требаат милиони обоени имигранти и монгрили да ја уништат. Самата ќе се уништи со лезбејство, педерлук, слаб наталитет, дрога и алкохол, а уште пострашни од прво наведениве се тие издркотини за мир и соживот и претворање на Европа во имигрантско обоено дувло на дивљаци.

Во наредната 2015 си посакав што повеќе Чамуги, Арапи, Индијци, Пакистанци, Чеченци, Мексиканци, Порториканци да доведеме во Европа за да ја “збогатиме“ уште повеќе културно во името на мирот и толеранцијата. Али, како да им објасниме на тие 1.500 Британки силувани од Индијци и Пакистанци само во еден град, илјадници и илјадници силувани бели Американки од Џеј-Зи мајмуни, илјадници и илјадници други жени, мажи во Европа дека се “обогатиле“ културно од обоените ?
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Тоа е тоа. На Европа не и требаат милиони обоени имигранти и монгрили да ја уништат. Самата ќе се уништи со лезбејство, педерлук, слаб наталитет, дрога и алкохол, а уште пострашни од прво наведениве се тие издркотини за мир и соживот и претворање на Европа во имигрантско обоено дувло на дивљаци.

Во наредната 2015 си посакав што повеќе Чамуги, Арапи, Индијци, Пакистанци, Чеченци, Мексиканци, Порториканци да доведеме во Европа за да ја “збогатиме“ уште повеќе културно во името на мирот и толеранцијата. Али, како да им објасниме на тие 1.500 Британки силувани од Индијци и Пакистанци само во еден град, илјадници и илјадници силувани бели Американки од Џеј-Зи мајмуни, илјадници и илјадници други жени, мажи во Европа дека се “обогатиле“ културно од обоените ?
Сериозен си со муабетов?:facepalm:
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Да кажеш „радикален ислам“ е исто што и „радикален фашизам“. Односно, нема потреба да додаваш „радикален“ кога и двата поима сами по себе се радикални!
Уште милиони вакви напади да има Европа нема да се разбуди - бар не додека не ја разбудат Германија.
Воедно, се надевам дека и Евреите во Саудиска Арабија, Ирак, Авганистан итн. имаат право вака да дебатираат на форуми и да ги оправдуваат Израелците. Исто така се надевам дека и таму има муслимани кои вака длабоко и суштински ги разбираат работите, па наоѓаат и додатни изговори кои го оправдуваат делото на претходно споменатите. Односно се надевам дека и тие имаат своја верзија на Братот и сличните.
Исто така се надевам дека нивните ставови ќе ги задржат кога муслиманите ќе влезат и во наши телевизиски станици и сендвичари, каде што работат нивни вујковци/чичковци/татковци/деца.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Многу јасно, исламистите здивеле кога ги виделе карикатурите на нивниот пророк, и пошто имаат краток фитиљ, решиле да ги пратат во пеколот овие практикувачи на слободата на говорот.
Но...

Само неколку работи кои онака ми дојдоа на памет:

1. Начинот на кој полицајците беа убиени укажува на професионалци.
На МТВ-Вести од светот, видов снимки на кој ја покажаа полициската кола. Шофершајбната беше изрешетана во долниот дел (над брисачите) со 10-12 куршуми концентрирани во круг со дијаметар 10-15 цм, (burst mode, не рафално). Значи ова не се некои од кловновите од Ал Нусра што ги гледаме на јутуб како гинат во Сирија.

2. Имајки го ова во предвид, во меѓувреме дознавме дека напаѓачите биле идентификувани поради тоа што на едниот од нив...
...му паднала личната карта на местото на злосторот...
Ова многу ми личи на случајот кога затвореник пред неколку години кај нас се удави во кофа со вода.
Прашање: Дали вакви професионалци, или пак во најмала рака, искусни борци, би носеле лична карта во моментот кога извршуваат терористички акт?
И што е најтрагично, истата лична карта се погрижил да ја стави во некој плиток џеб за полесно да му испадне?

3. Некои од француските медиуми објавија дека напаѓачите биле во Сирија и се бореле против Сириската Армија на Башар Ал Асад.
Некои од земјите кои ги креираа ФСА/Фронтот Ал Нусра/ИСИЛ и ги обучија и моментално им даваат политичка и воена помош се:
САД, Турција, Израел, Саудиска Арабија, Франција, Велика Британија, Германија...
Франција слободно ги пушташе нејзините џихадисти да одат во Сирија (но не им даваше да се вратат).
Како сега испадна дека докажани џихадисти слободно си се шетале низ Париз, и покрај сите антитерористички мекри и закони кои ги донесоа?

4. Карикатуристката Korin Koko Rej , инаку сведок на настанот ја даде следнава изјава:
-Рекоа дека сакаат да влезат во канцелариите и брутално се заканија, Јас го внесов кодот и вратата се отвори, вели Корин.
-Ги убија Волински и Кабу. Траеше 5 минути. Говореа перфектен француски јазик и рекоа дека се терористи на Ал каеда.
Ова ми е многу, многу сомнително.
- Затуцани исламски радикали, кои единствената книга што ја прочитале е куранот, џихадисти веројатно од некое гето каде што Французин не стапнува,
говорат перфектен француски јазик?
- И згора на тоа се претставуваат дека се од Ал Каеда? Ал Каеда како име се користи од страна на Западот, но воопшто не фигурира во џихадистичките организации или пак терористичките келии.


5. Да разгледаме што се случуваше во Европа неколку дена пред настанот на 7 Јануари.

5 Јануари:
Germany set for new PEGIDA marches
6 Јануари:
Thousands march against anti-Islam 'Pegida' movement
German politicians condemn PEGIDA anti-Islamization movement
Former Chancellors Helmut Schmidt and Gerhard Schröder were among the 50 well-known Germans who spoke out against PEGIDA in the first three pages of the mass-circulation "Bild" newspaper on Tuesday.
"The PEGIDA protests appeal to muffled prejudices, to the hatred of foreigners and intolerance," the 96-year-old Schmidt, a Social Democrat chancellor from 1974 to 1982 said. "Germany must remain open and tolerant. Therefore a clear no to PEGIDA," he added.
Најглупавата слика, а воедно и поентата на продадените и корумпирани Европски политичари...


Исто така на
6 Јануари:
http://www.jpost.com/Arab-Israeli-Conflict/France-warns-Palestinians-over-escalating-crisis-with-UN-bid-386879
PARIS - France warned the Palestinians on Tuesday against escalating a diplomatic battle with Israel after Palestinian Authority President Mahmoud Abbas said he would resubmit to the UN Security Council a resolution calling for the creation of a Palestinian state.

The United States helped defeat the resolution, which also demands an Israeli withdrawal from the West Bank, in a Security Council vote on Dec. 30. Abbas said on Sunday he hoped to resubmit the resolution "perhaps after a week".

France, one of the Council's five permanent members, backed the resolution despite some reservations. France's parliament also backed Palestinian independence in a symbolic vote on Dec. 2 that underlined Europe's impatience with a stalled Middle East peace process.






Ова е од
2 Декември 2014

French MPs recognise Palestine as state

France's lower house of parliament votes 339 to 151 in favour of symbolic motion to recognise statehood of Palestine.

Last updated: 02 Dec 2014 18:39
Ова е од
7 Јануари - на самиот ден на злосторството:

Middle East
US: Palestine not eligible to join ICC
The US has slammed the UN's move to accept Palestine as a member of the International Criminal Court (ICC). The State Department says Palestine does not qualify for the ICC membership because it is not a sovereign state.


"The United States does not believe that the state of Palestine qualifies as a sovereign state and does not recognize it as such and does not believe that it is eligible to accede to the Rome statute," said State Department spokeswoman Jen Psaki on Wednesday, referring to the convention under which the International Criminal Court (ICC) was set up.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom