Најдобро (најсоодветно) државно уредување за Македонија?

Член од
25 март 2012
Мислења
8.428
Поени од реакции
4.925
Оз и македнија. четврт македноски министертва се раководени од странци. тие ниту се чувствуваат како македонски граѓани, нит работат за доброто на македонските граѓани, единствено земаат македноски пари.
Има македонски пари?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Кога можевме на 250 000 шипој да им дадеме пасош, проблем ли се 10 Германци или Швајцарци?
Ама тука дрвиме за извршна власт. Не е проблем да му дадеме пасош на Ханс. Проблем е(законски) од Ханс да правиме премиер.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.481
Поени од реакции
5.743
Ама тука дрвиме за извршна власт. Не е проблем да му дадеме пасош на Ханс. Проблем е(законски) од Ханс да правиме премиер.
Кој рече премиер нека биде диктатор и готова работа :icon_lol:. И онака со ташациве сме у диктатура бар нека биде и официјална.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ама тука дрвиме за извршна власт. Не е проблем да му дадеме пасош на Ханс. Проблем е(законски) од Ханс да правиме премиер.
Не мислиш дека ситничариш? Сериозно прашувам.

Не знам дали само јас гледам каде води оваа мизерија. Општество на робови во индустриски зони, со единствен извор на информации, Сител.
Ако десет технократи од УБС или Кредит Свис можат да не спасат од таа иднина, тогаш грижата за уставноста и легитимноста на тој чекор е помалку комична.
 

Stojna7

професорка пред хотел
Член од
2 декември 2013
Мислења
69
Поени од реакции
89
Сингапур ако не се согласеше на таков компромис, денес ќе го јадеше у меѓународна заедница слично како шо го јаде Тајван. Тоа е колонија и политичкиот компромис на таа колонија постои за да се распределат разумно апетитите на господарите. За Македонија никој освен тие шо шиткаат пасоши и нив сличните немал такви апетити за да наметнува такви правила. Значи, нас ни се дозволило да формираме држава со таков Устав, такви правила и таков карактер. Толку. На темава се дроби за интегритетот на тој Устав. Интегритетот на уставот се руши (пак) со тоа што власта ја бутка автономијата на универзитетите. Интегритетот на уставот се руши ако странци се постават да бидат извршна власт. Интегритетот на уставот не се руши ако на власт се луѓе со двојно државјанство, се додека имаат и македонско.
Кој црн устав?? Имаме племенски устав кој оневозможува плебисцит со задолжителен карактер. Унверзитетот ќе има автономија кога уставот нема да пропишува дека со посебен закон се одредува каква и во која мерка ќе биде автономијата. Штом земаш владини пари за да се финансираш, автономен си колку локален лепач на плакати. Ја сум за полна автономија да им се даде, со тоа што ќе се отсечат од држаното финансирање па после можат да си отвараат катедри за ред, мир, рат и мир и се друго што им е по ќеиф. Во уставот постои одредба дека државјанство може да се издаде на личност која е од извесен особен интерес за државата. Ако можевме на еден куп косовари да им дадеме државјанства, не гледам зошто не би му дале на некој увезен технократ, ем да води министертво, ем да се гордее со македонскиот пасош, како Абдулаќеми и неговите побратими. Така не го кршиш уставот кој и онака мора да се смени.

Ја би бил пресреќен да влезе мк во еу со овој устав, па да мораат во Брисел да ги вагаат парите, колку треба за каури, колку за арнаути, колку за останати.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Не мислиш дека ситничариш? Сериозно прашувам.

Не знам дали само јас гледам каде води оваа мизерија. Општество на робови во индустриски зони, со единствен извор на информации, Сител.
Ако десет технократи од УБС или Кредит Свис можат да не спасат од таа иднина, тогаш грижата за уставноста и легитимноста на тој чекор е помалку комична.
Не, не, нема ситничарење. Треба да има континуитет за да се фатат корени. Ај еве ќе баталиме дека предлогов за екстериторијална извршна власт е научна фантастика и ќе се задржиме само на континуитетот. Високопочитуваната Доста го спомна Сингапур. Сингапур постколонијално почна како корпорација, тие се нивните корени. Овдешниот стремеж бил за национална држава, на крај во таа лотарија некако, ете, ни ја дозволиле. Не можеш да ме обвиниш за ситничарење кога самото ткиво на Македонија е национално. Тоа е државата. Тоа е Уставот и правниот поредок. Државјанството е предуслов за да се биде учесник во политички живот. Без државјанство можеш да бидеш советник, како тој компирот, како се викаше... Мико-Шмико. Во истиот момент кога некој ќе реши дека треба да ги даде конците на техничка/технократска власт составена од странци, тури пепел и на континуитет и на меѓународни позиции. И кога тие две се рушат, го имаш Тајван. А Тајван уште малку и ќе го лапне комшијата.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.084
Поени од реакции
11.481
Дали во уставот има оставено можност да се прогласиме за протекторат на друга држава?
За мене јужна покраина на Швајцарија или Шведска е сосема прифатливо решение.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ни клинец немаме сега :)
Јас искрено, се чувствувам поразен. Не ми е проблем да се снајдам на индивидуално ниво, макар што со последните закони почнаа и во џебот да ми буричкаат. Ќе се справам со тоа некако. Проблемот е со луѓето околу мене, семејство, пријатели. Гледам како се крчкаат во овој пекол, комплетно избезумени, со никаква идеја што понатаму. Не знам ни што да го советувам, ниту што да им кажам. Ми идат на памет сцени од 1984.

Некој пред 15 години да ми речеше дека ова ќе не снајде, ќе му се смеев.[DOUBLEPOST=1420580854][/DOUBLEPOST]
Не, не, нема ситничарење. Треба да има континуитет за да се фатат корени. Ај еве ќе баталиме дека предлогов за екстериторијална извршна власт е научна фантастика и ќе се задржиме само на континуитетот. Високопочитуваната Доста го спомна Сингапур. Сингапур постколонијално почна како корпорација, тие се нивните корени. Овдешниот стремеж бил за национална држава, на крај во таа лотарија некако, ете, ни ја дозволиле. Не можеш да ме обвиниш за ситничарење кога самото ткиво на Македонија е национално. Тоа е државата. Тоа е Уставот и правниот поредок. Државјанството е предуслов за да се биде учесник во политички живот. Без државјанство можеш да бидеш советник, како тој компирот, како се викаше... Мико-Шмико. Во истиот момент кога некој ќе реши дека треба да ги даде конците на техничка/технократска власт составена од странци, тури пепел и на континуитет и на меѓународни позиции. И кога тие две се рушат, го имаш Тајван. А Тајван уште малку и ќе го лапне комшијата.
ОК. Се е така. каде е континуитетот на ДУИ? Тие се во извршната власт, а таму влегоа преку обид за туркање на уставниот поредок, И ФАТИЈА КОНТИНУИТЕТ (и по некој тендер со континуитетот).

И друго прашање, кој е твојот предлог? Факт е дека ова не оди, и дека ќе си ебе мајката...
 
Последно уредено:

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Дали во уставот има оставено можност да се прогласиме за протекторат на друга држава?
За мене јужна покраина на Швајцарија или Шведска е сосема прифатливо решение.
Има оставено можност за влез во иден сојуз на суверени држави на Југославија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Дали во уставот има оставено можност да се прогласиме за протекторат на друга држава?
За мене јужна покраина на Швајцарија или Шведска е сосема прифатливо решение.
Со можност да не емигрираме во тие земји, реално само Британците може да не прифатат како дел од нивната колонија, еве на пример, може да ги трампаме Фолкландските за нас, ионака сме на стратегиско место.
Тешко да може да се најде најдобро државно уредување во македонија, бидејќи долги години сме биле селани и треба едноставно да пораснеме. Колку за илустрација, големите револуции во Франција и низ цела европа се случени во градови, а ние кутрите едвај 50-тина години сме во град, сметајќи после скопскиот земјотрес.
Затоа што ќе одберете следно, само сељак да не е
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Има оставено можност за влез во иден сојуз на суверени држави на Југославија.
Ноуп, го нема тоа во Уставот, туку тоа беше дел од прашањето на Референдумот. Не е исто.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Кој црн устав?? Имаме племенски устав кој оневозможува плебисцит со задолжителен карактер. Унверзитетот ќе има автономија кога уставот нема да пропишува дека со посебен закон се одредува каква и во која мерка ќе биде автономијата.
Ехе, полека. Прашањето за плебисцитот е малку подлабоко, во овие услови и опасно. :)
А автономијата(внатрешното одредување правила за евалуација, на пример) е уставна категорија. Државата може да ги подебнува со пари и со посебни закони у кои им вика дека мора да се дисперзираат во село Тртево. Ова сега е одземање на таа внатрешна автономија, која е уставна категорија.

Другото не ви го цитирам, Височество, затоа шо власта има априори обврска финансиски да ги одржува институциите, јавните претпријатија, универзитетите итакодаље. Меѓу другото, затоа и постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom