Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
Мултисплит си има и предности, ама и маани. Во принцип, чим не се работи за воздух-вода, јас лично не би одел на централизирано решение.

Стрелец, како ги загреваш бањата/тоалетот?
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
kolku se secavam zorba mi spomnuvaa togas koga se druzevme :) deka imaat na lager gree hansol za dve vnatresni edinici so mitsubishi kompresor
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Мултисплит си има и предности, ама и маани. Во принцип, чим не се работи за воздух-вода, јас лично не би одел на централизирано решение.

Стрелец, како ги загреваш бањата/тоалетот?
Spalnata sto ja spomnav od 18m2 fakticki e 16m2 koja ima vrata i zasebno kupatilo 2m2 spoeno so nea i se gree od spalnata. Tamu staviv mal bojler 50litra gorenje Tiki, bojlerot ima debla izolacija i dolgo ja drzi temperaturata na vodata, primer na Eco mod ja gree na 55C, ako ne ja upotrebam voopsto vodata posle 2 dena edvaj pagja na 50. Da ja zagree od 35 na 55 ni kilovat ne trosi. Obicniot od 80litra nekoi veleski vo drugoto kupatilo vlecese 3Kw a nit ke ja potrosime vodata. Prvo na toa ustediv a za greenje sea ke zemam kalorifer za vo banja u SET gi ima nekoi Tessy bugarski po 2900den, za 5min banja ke naprai u tie 2m2.
Inaku imam parno nefunkcionalno seuste, nemam kotle i nemam peskiraci vo kupatilata i se mislam dali voopsto da stavam peskiraci ili da gi zapecatam alumplastive poso sto bi greel cel den koa za 5min ke zgree kaloriferov.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
@Strelec jaс исто вака рационализирам како тебе, ама во исто време мора да признаам дека не е многу згодно да се чека на загревање пред да се влезе во тоалет.... не сите посети таму може временски да се планираат. ;)

Само сакав да на нагласам дека иако со климатизерите имаме штедливи решенија, бањите и тоалетите ни остануваат (не)(полу)решени.
 
Член од
30 септември 2012
Мислења
40
Поени од реакции
39
Дали некој има искуство со нешто вакво
ImageHandler.jpg
грејач за радијатор.
Сакам да ставам во купатилото цевен регистер со ваков грејач па ако има некој познавање или искуство со нешто вакво нека советува, конкретно сакам да ставам регистер со димензии 500x1000 и грејач од 1500w, јас лично сум за послаб грејач од 900w но само од 1500w и 2000w има на лагер. Незнам дали ке има проблем појак грејач да ставам или само побрзо ке ја загрева водата ништо страшно од последици?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Jas mislam deka e pecatna greska.(-10C=3.5kw)

Mislam deka pri niski temp (pr. -15C) klimata trosi pomalku struja nego li pri t=7C, bas poradi toa za da ne se pregree kompresorot, Samoto rabotenje na kompresorot e usloveno od masata na isparuvanje na samiot gas (freon), koj na niski t e mnogu pomalo a so toa ne mu se dozvoluva na kompresorot da raboti pri poln kapacitet, odnosno toj poln kamacitet e mnogu pomal (vrtezen monemnt) sto bi go imal pri povisoka nadv. temperatura.

Karikiram za nekoja si klima:

ako pri -15c vlece od mreza 1kw a oddava 2kw, cop=2
-7c 1.5kw 6kw, cop=4
ова можам и јас со докази да ви го кажам значи убаво кажува @Sass
пример пак со мојата бидејќи ова имам го приметено на апаратот за потрошувачка. На температури над 5-6с. кога е ептен залетен компресорот оди и над 1.5KW потрошувачката ама тешко да стоиш под внатрешната повеќе од 20сек..гори како каминот, а имаше една вечер кога. T кај 3 саатот падна на 1с. и максимумот до кај одеше потрошувачката беше околу 1350w.Дуваше повторно исто жешко под неа ама сигурно не е таа истата топлина како на 6-7с. што ја дава.И уште ова последно
баш сакам да падне Т под нулата да видам како ќе грее пошто на овие надворешни Т не се замара ич еве ја пред пола саат ја пуштив од 15 дигна на 20 за неполни 25-30мин. а најобична клима е што вика @Vanlok полоша немало а имаше овие денови пример баш тука на форумот да чита за тие неговите фалени клими беко и квадро што ги збореше дека биле измислени за неото како работат и колку се задоволни корисниците
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Strelec jaс исто вака рационализирам како тебе, ама во исто време мора да признаам дека не е многу згодно да се чека на загревање пред да се влезе во тоалет.... не сите посети таму може временски да се планираат. ;)

Само сакав да на нагласам дека иако со климатизерите имаме штедливи решенија, бањите и тоалетите ни остануваат (не)(полу)решени.
цццц што нема да чујам тука на овој форум
како и колку брзо да се загреал тоалетот
да не бидам безобразен ама да го прашаш дедо ти на времето како го загревал неговото можда ќе даде некој корисен совет
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ајде и јас да покажам потрошувачка за овие 20-25 дена до сега. Температурата е поставена на 25 ц , станот е изолиран со термопан прозори. Граничам со два стана од страните. Загревам просторија од 40-45 м2 , салон со трпезарија и кујна и плус отворени вратите од собите. Дома се шетаме по кратки ракави, климата ми е единствено греење.

Мене сега за сега ми делува одлично, ќе видам поладните денови како ќе се покаже.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom