Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Што ке кажете за Haier Nebula 18 AS18NS1HRA / 1U18FS2ERA-S
Цена на 12 ка е 39390 ден , на 18ка 59990 ден без монтажа.
Од енергија велат дека Хаиер Небула 18 ка носи Mitsubishi компресор, а Haier Geos носат GSM компресор

Haier Geos 12 AS12BG2HRA / 1U12BE5ERA 3,5 (1,4 ÷ 3,9) / 3,7 (1,4 ÷ 4,1) 29.990,00 без монтажа
Haier Geos 18 AS18GD2HRA / 1U18EE5ERA 5,0 (1,5 ÷ 5,5) / 5,2 (1,6 ÷ 6,0) 46.690,00 без монтажа

Спецификациите се овие а како е покажана незнам , дали некој од Вас знае???[DOUBLEPOST=1415655411][/DOUBLEPOST]еве ги спецификациите од Haier Nebula пишува дека е со mitsubishi electric

http://katalogtepla.ru/p41283809-invertornyj-konditsioner-haier.html
 

Attachments

Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.956
Поени од реакции
30.686
Јас пресеков, нарачав Gree Change 12.000BTU.
Ознаките на моделот, треба да се GWH12KF K3DNA6B. Ќе видиме за сигурно кога ќе го добијам уредот.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Што е предноста на GREE CHANGE над VIVAX GEEI ?????
плус кај мене има за исти пари вивакс геци кој мислам дека е барем една класа над овие две клими
ај едно стручно мислење дали сум грешка или не
геци барем овој што е кај нас има санио компресор, позлатен кондензатор, плус грејач на компресорот и конд. и во секојдневна работа е нечуен на 40-50см. под него сум имал прилика да го слушам како работи оваа зима што помина февруар месец, не се слуша ништо во споредба со мојата и комшиите имаат мака од неа :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.956
Поени од реакции
30.686
29, со вклучена монтажа... @nekojtamu[DOUBLEPOST=1415660738][/DOUBLEPOST]
Што е предноста на GREE CHANGE над VIVAX GEEI ?????
плус кај мене има за исти пари вивакс геци кој мислам дека е барем една класа над овие две клими
Не знам, Виваксите не ги знам... никад не сум ги разматрал озбилно. Некако и името ме одбива, (колку и да тоа звучи као глупа причина). :D

Сериозно, како што кажаа други... се работи за ремаркирани Gree модели. Ако се истите комбинации од надворешна и внатрешна единица -тогаш најверојатно се идентични уреди.
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Сериозно, како што кажаа други... се работи за ремаркирани Gree модели. Ако се истите комбинации од надворешна и внатрешна единица -тогаш најверојатно се идентични уреди.
не се идентични бидејки геци е 77см. широка надворешната јас ја измерив кај пријател мој, а овие Change ги пишува дека се 71, значи не е се исто изменувачот е поголем кај овој постариот модел на вивакс
плус да кажам дека климата е ставена во дуќан што се издава под ќирија и работи без прекин скоро 3 години без никаков дефект
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.956
Поени од реакции
30.686
Тогаш најверојатно е друга комбинација од надворешна и внатрешна единица. Моделите за посеверните пазари се поефикасни.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
нема врска какви комбинации правеле само знам дека моделот веќе 2 ипол 3 години од кога излезе држи иста цена ваљда нешто значи и тоа
по мое е многу подобар избор него ли чангето или овој геј од вивакс барем заради позлатениот изменувач и двата грејачи плус имаш проверен санио компресор што не се слуша како работи
и дали приметивте на линкот што го пушти @Sass дека никаде го нема хансолот во тој каталогот за 2014год.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.541
Поени од реакции
7.297
Change-ot што го земаа моите лани 18ката го најдов во рускиот ПДФ што @Sass го постираше 2 страни поназад, t.e GWH18KG-K3DNA5F (Arctic model) ама денес дур чистев филтри приметив дека внатрешната е GWH18KG-K3DNA6F. Дали има врска што се различни у комбинација незнам (обично се исти) важно добро грееше а и ми се свиѓа што е негде спомната како Arctic модел иако ненајдов сервисно за истата :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.956
Поени од реакции
30.686
нема врска какви комбинации правеле само знам дека моделот веќе 2 ипол 3 години од кога излезе држи иста цена ваљда нешто значи и тоа
по мое е многу подобар избор него ли чангето или овој геј од вивакс барем заради позлатениот изменувач и двата грејачи плус имаш проверен санио компресор што не се слуша како работи
Jaс веќе се договорив за Gree Change, а даден збор не го повлекувам.
Ама ете секако напиши за другите, колку пари кошта тој Вивакс, и со која варијанта/комбинација од надворешна и внатрешна единица доаѓа (Gree ознаките).

Ако е со поголема надворешна единица, за исти пари, тогаш тоа е интересна понуда. Но ако тој Вивакс кошта повеќе пари, тогаш постојат и други математики (Хансол за 41+монтажа, Даикин за 35+монтажа).
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
не сум прашал за ознаките ама знам дека е 30К без монтажа исто како беше и првиот ден не му е намалена цената никако веќе 3 години
овој геии беше исто 29 или 30 кога излезе па сега е намален на 24
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас пресеков, нарачав Gree Change 12.000BTU.
Ознаките на моделот, треба да се GWH12KF K3DNA6B. Ќе видиме за сигурно кога ќе го добијам уредот.
Со здравје да ја служиш момче. Се надевам дека ќе биде добра.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.956
Поени од реакции
30.686
не сум прашал за ознаките ама знам дека е 30К без монтажа исто како беше и првиот ден не му е намалена цената никако веќе 3 години
овој геии беше исто 29 или 30 кога излезе па сега е намален на 24
Eпа тоа е тоа, додека не ги знаеш ознаките на надворешна и внатрешна единица... тотално не знаеш за кој модел се работи. А како што Вивакс се ремаркирани Гри, така и Вивакс трпат промени во зависност од тоа кои модели на Гри се ремаркираат.

Е сега тоа „30К без монтажа„ значи дека треба плус 70тина евра за монтажа. Значи идеме над цената од 29илјадарки, со вклучена монтажа. И во случајов точно знам кој модел е, Gree Change 12.000BTU GWH12KF K3DNA6B


Тоа е тоа, не велам да сум го направил најдобриот можен избор.
Но за 29 илјади денари, за под 500евра... за овие пари не верувам дека има подобар избор за клима инвертор.

Кога тие пари би биле 30К без монтажа, плус 70тина евра за монтажа... тогаш наместо Вивакс (или Gree Change), би идел на тој евтиниот Даикин, или на Гри Хансол.



Јас ќе му честитам откако ќе ја намонтира :P
Ќе биде, денес држачите ќе се местат... а целосна монтажа климата откако ќе се заврши фасадата. :)


Со здравје да ја служиш момче. Се надевам дека ќе биде добра.
Фала. Да знаеш дека и за Даикинот се мислев, ама на крај цената одлучи (и фактот што се работи за помала соба). :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас пресеков, нарачав Gree Change 12.000BTU.
Ознаките на моделот, треба да се GWH12KF K3DNA6B. Ќе видиме за сигурно кога ќе го добијам уредот.
Не знам вака наеднаш што избрза бе машко и ја зеде од прва...Земи прво прочитај нешто, информирај се, а не вака избрзана одлука.:X3:
Ајде со здравје да си ја служиш, чекаме фидбек како ќе те служи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom