Најекономично греење и ладење

Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.913

Еве многу подобро решение од тоа да се мачам да нацртам со точните димензии. На спратот што сакам да го загревам и на кој сакам да ставам фасада.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Еве многу подобро решение од тоа да се мачам да нацртам со точните димензии. На спратот што сакам да го загревам и на кој сакам да ставам фасада.
Друже дај у Паинт доцртај ручно која соба што е спална/кујна/дневна ??....и многу битно прозори па и врати,вака нејасно е
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
ako ova e odgovor za mene ne te razbrav bas.
Не беше за тебе....
За овој стан прашуваш ?
Мултисплит 5,5KW со 2 единици ке ти заврши работа но ке те кошта нешто над 1000че, ама па мали сметки за струја ке имаш ;)
 

Attachments

Член од
11 април 2012
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.913
Ајде да видиме дали ке успее сликава, инаку сите ѕидови на слика се цигла освен оној ѕид кои ги двои ходникот со скалите, надворешните ѕидови се сендвич (цигла12цм+тервол5цм+цигла12цм), а внатрешните ѕидови се единечна цигла. На првичната слика има многу соби но тоа е слика од првичната изведба на спратот кој беше наменет само за спиење, а сега е преуреден за да се добие малечок стан. Trijagolnicite se prozori, ova drugovo se vrati. Da da 120m2 nekade izleguva fasadata.
 
Последно уредено:

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ајде да видиме дали ке успее сликава, инаку сите ѕидови на слика се цигла освен оној ѕид кои ги двои ходникот со скалите, надворешните ѕидови се сендвич (цигла12цм+тервол5цм+цигла12цм), а внатрешните ѕидови се единечна цигла. На првичната слика има многу соби но тоа е слика од првичната изведба на спратот кој беше наменет само за спиење, а сега е преуреден за да се добие малечок стан.
Како и да вртиш, 5цм стиропор не ти бега. Колку што израчунав, имаш околу 120м2 за фасадирање.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Дојде пријателов, ја монтираше климата. Ама некако набрзина беше се бидејќи дојде во 19:00 часот. Па сега ме јаде јанза. Кога ќе ја пуштам климата се чуствува како некое пуцкетање од неа ама само на почетокот, после си работи тивко. Втора работа денес што приметив е дека надворешната единица повремено свири. Дали е тоа нормално ?

И мала помош, некој да ми дешифрира што гледам на апаратчево.
Дали е работено 28 саати и потрошено вкупно 7.8 кв и потрошено 39 денари ?

Ако е тоа точно што е третата слика ? Тоа времето е моментално колку е саат но другите вредности немам појма.

 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
третата слика ти е моменталната потрошувачка и троши 1.8ден.според мене е многу за овие пролетни температури
инаку честито нека ти е климата со здравје да си ја користиш
што модел е и колку квадрати грееш не сум во тек
 
Последно уредено:
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Дојде пријателов, ја монтираше климата. Ама некако набрзина беше се бидејќи дојде во 19:00 часот. Па сега ме јаде јанза. Кога ќе ја пуштам климата се чуствува како некое пуцкетање од неа ама само на почетокот, после си работи тивко. Втора работа денес што приметив е дека надворешната единица повремено свири. Дали е тоа нормално ?

И мала помош, некој да ми дешифрира што гледам на апаратчево.
Дали е работено 28 саати и потрошено вкупно 7.8 кв и потрошено 39 денари ?

Ако е тоа точно што е третата слика ? Тоа времето е моментално колку е саат но другите вредности немам појма.

cestito klima
Toa pucketanjeto na klimata na vnatreshnata ednica da ne te plashi. Normalna reakcija na plastikata na toplo ladno. Ladna plastika imash na start na vnatreshna edinica, koga ja startovash klimata idi topol vozduh i klimata t.e. plastikata nekoj mikron se shiri i toa doveduva do krckanje. A istoto ke go zaprimetish i koga ke ja isklucish.
Ushte ednash so zdravje da se koristi.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
третата слика ти е моменталната потрошувачка и троши 1.8ден.според мене е многу за овие пролетни температури
инаку честито нека ти е климата со здравје да си ја користиш
што модел е и колку квадрати грееш не сум во тек
Zelenko

A sto klima zema?
cestito klima
Toa pucketanjeto na klimata na vnatreshnata ednica da ne te plashi. Normalna reakcija na plastikata na toplo ladno. Ladna plastika imash na start na vnatreshna edinica, koga ja startovash klimata idi topol vozduh i klimata t.e. plastikata nekoj mikron se shiri i toa doveduva do krckanje. A istoto ke go zaprimetish i koga ke ja isklucish.
Ushte ednash so zdravje da se koristi.
Благодарам на одговорите
Климата е DAIKIN FTXN-L9 / RXN-L9
ја земав 35.000 без монтажа плус бакарни цевки и нешто кабли, штекери плус 1500 ден, ми ја монтираже прјател
Греам простор од отприлика 45-50 квадрати, отворен систем, салон со кујна и трпезарија плус два ходника. Од двете страни сум опколен со станови, од две не, термопан прозори сменети пред 4-5 години.
 

Attachments

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Во ред е потрошувачката батали што пишав погоре, за таа површина тоа е нормално
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.071
Поени од реакции
30.828
Се мислам меѓу Gree Change и Gree Hansol, 12000BTU моделите... Да не знае некој кои се ознаките на надворешните и внатрешните единици на актуелните модели (да прегледам еуровент пред да се решам?

Hansol кога би земал, се мислам да го бапнам во дневната соба (наместо Тошибата Сузуми). Change ако биде, секако би идел право во спалната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom