Најекономично греење и ладење

Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
bas taa mi rekoa serviseri ne[DOUBLEPOST=1415020048][/DOUBLEPOST]a sto mu fali na st znae li nekoj da mi kaze
Ne e losha ideata da procitash unazad barem sto strani na ovaa tema bidejki togash ke imash edna kolku tolku pokompletna slika za mislenjata na clenovite koi se prisutni ovde. Se spomenuvaat konkretni modeli, so konkretni performansi.
Za toa ke ti trebaat, ako si vraboten vo privatno okulu pet dena a ako si vo javna administracija (ili nevraboten) dva dena. Malce ke vlozish vreme i trud no benefitot ti e ogromen. Ke znaesh so da prashash, so barash i ke imash edna pokompletna slika.
Ovde clenovite site ili poveketo ne se dileri ili skrieni prodavaci nego luge koi delat od svoeto vreme za da im pomognat na lugeto kako tebe, kako mene a i samite da se posovetuvaat eden so drug. Taka da imash so da procitash.
Spored mene najpogreshno e da slushash prodavaci ili zastapnici na odreden brend.
Izborot e tvoj.
srekno
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
bas taa mi rekoa serviseri ne[DOUBLEPOST=1415020048][/DOUBLEPOST]a sto mu fali na st znae li nekoj da mi kaze
Ја ке ти кажам што им фали....смрдат на расипано како што и ти смрдиш на расипано со твоите тотал 7 пораки на форумов, регистриран со една цел, да промовираш говно клими кој ви стојат на залиха у магацинот што вероватно самиот го должиш. Целта ти е за иста цена да им поттуриш на обични луѓе клима која нит има греачи на компресор/тацна, која на секој пола саат ке влага у дефрост и дневно ке истура 50литри вода, која има 3,2 COP наместо 3,6 COP Gree Change. Место да го правиш ова да донесеше еден, само еден, задоволен корисник од тие твои СТ ТЦЛ ПЦЛ или како се викаат клими, кој со мерач и свои кометари ке потврдеше дека се подобри од Грее ке ти поверуваа, ама таков овде нема да најдеш. Така да поздрави си ги сервисерите и имај убав ден ;)
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Добро вечер на сите присутни на форумов....редовно Ве читам и ги следам вашите коментари и немочам да останам рамнодушен и јас да го поделам моето искуство со Вас.
Се сложувам со тебе Стрелец за климите како што се СТ ТЦЛ и no name клими.
Јас имам клима fujitsu 12 инвертер со ЦОП 4.0 и проток на воздух 690 но би сакал да земам GREE hansol 18 ка за салон од 40 квадрати бидејќи карактеристиките што ги има се бомба. Таква клима како што ги има hansolot , само mitsubishi diamond серијата ги има ама по цена од над 72.000 денари затоа мислам дека GREE hansol би бил одличен избор и плус со G10 технологија и со проток на воздух 950 и ЦОП 3.8 и тоа за 18 ка што ни toshiba го нема.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
mislam deka Mitsubishi se dobri so ceni kaj nas vo sporedba so ostanatiot balkan
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
mislam deka Mitsubishi se dobri so ceni kaj nas vo sporedba so ostanatiot balkan
Да во однос на балканот можеби се со подобра цена кај нас ...јас споредував mitsubishi со hansol 18ка дека за помалку пари ќе може да се дозволи одличен инвертер.
Еве и слика од моделите на mitsubishi со цена без монтажа. Кога ќе го споредите hansol 18 ка со mitsubishi 18 ка ќе видите дека mitsubishi е со послаб ЦОП. 10372845_669219586467258_5042476656096073413_o.jpg 10467132_669219589800591_8616480046398112314_o.jpg 10372845_669219586467258_5042476656096073413_o.jpg 10467132_669219589800591_8616480046398112314_o.jpg [DOUBLEPOST=1415053968][/DOUBLEPOST]Еве колку за споредба и спецификации и од Gree hansol
 

Attachments

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Добредошол на темава команданте Марк, не те знам иако се вклучи во незгоден момент некој ке си помисли ко да сум те викнал да навиваш за Грее пошто ме знаат дека сум за Грее :)
Добро е што имаш Fujitsu, претпоставувам LLCB моделот....од кога ја имаш и како си задоволен од неа?
Инаку за Грее само ке кажам дека за разлика од другиве фирми се едина марка со реални цени (но и реален квалитет) кај нас, колку се во Грчка цените толку се и кај нас. А тоа е така со цените зашто Грее кај нас не заработува од мал број обични луѓе што сакаат да се згреат и да им краде по 300евра од клима туку работи големи проекти, ке ја видите катната гаража кај Беко, хотел Изгрев-Струга и ред други големи проекти кои ги работат...
Па ако некој инвестирал стотици илјади за таква климатизација нели е доволна потврда да и ја дадам 500евра за една клима колку и да сум сумњичав (а бев пред да ја земам) за квалитетот и дека ке ме згрее зимото.
Инаку да беше понормална ситуацијата со цените вероватно и ја ке земев пример Fujitsu Nocria 18ка (наместо Грее) која сега во србија се продава под 1000евра дава 6KW со COP 4.44....за мене една од најдобрите клими икад напраени. Толку кај нас Хаиерот кошта и тоа е тоа што боли и нервира.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Komandate Mark i Vukovi Sa Ontario i Smuk i Salaso komplet :)

Ova gore koe si go postiral e Mitsibushi Heavy koe go ima na ponuda vo Uni24, mene zborot mi bese za Mitsubishi Electric i toa, ne so ponuda vo Uni24 koi se poskapi tuku vo Energosistem a mislam deka gi ima i vo Hubo, taka da mitsubishi msz/muz-fh35ve e 63500den sto e duri i poeftino na balkanov, samo ne mi e pak jasno zasto mitsubishi msz/muz-fh50ve e poskapa. A toa e nivniot vrven model (bez Zubadan) isto kako i daiseikai ili Fujitsu lt samo sto se mnogu popskapi.

Ona sto izleze za Haier e se ok, ama tolku pari za Haier klima e sepak mnogu, a baska nemoze da se najde nisto podetalno za nea

Eve eden link od Forum vo Srbija za (kako sto pisuvav porano) Gree Hansol / Inova H121N / Vivax Gexi

http://www.elitemadzone.org/t22368-320-Koja-klima

Posle ova mozebi ke gi razberete moite postovi vo konteks na sporedba pomegu Vivax Gexi i Toshiba Suzumi+ 16 sto gi imam pisuvano porano vo korist na Vivax
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
ova e navreda sto ne ti dolikuva ako nekoj ne go deli tvoeto mislenje togas ediler jas ne nudam klimi tuku baram da kupam ne ponudivte nesto dobro pogore procitav procitav deka merceds si e mercedes a koga e klima vo prasanje toj doaga od japonija sto ne ponudi fudzitsu i kako moze da tece voda vo zimo napisav deka e za greenje klimata bev vo greema group i violata i ceindzot gi nudat na -20 a vo tehno klima -15 koj laze
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
@salermo
Pa zarem ne gledas deka se tie pozbuneti od mene koga se raboti za GREE HANSOL ? Finskiot i makedonskiot HANSOL da ne se slucajno ednakvi? Duri ovie i ovde sto se nudat imaat ogromni razliki pomedju sebe. Na primer GWH12TB-S3DNA1B ima max COP od 4.4, a GWH12TB-K3DNA1B ima COP OD 3.88!!!!!I dvete se HANSOL. Razlikata e vo bukvata "S" ("K"). Drugoto e se isto.
Kolku sto znam bukvata na toa mesto vo oznakata ja oznacuva samo vrednosta na naponot za napojuvanje: A=115V, D=208/230V. oD KADE SEGA TUKA "S" I "K". I od kade sega pak toa vlijae na vkupniot COP i potrosuvackata na energija. Ove mene se povece me odalecuva od kupuvanje na ovoj model zatoa sto ne sakam da kupam macka vo vreca. Inace za volja na vistinata tuka se nudi i HANSOL so oznaka GWH12TB-S3DNA1D koj e po oznakite e vred, no cini 47.000 den bez montaza, sto vleguva vo edna druga sfera na moznosti za kupuvanje na klima ured za greenje....
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Добредошол на темава команданте Марк, не те знам иако се вклучи во незгоден момент некој ке си помисли ко да сум те викнал да навиваш за Грее пошто ме знаат дека сум за Грее :)
Добро е што имаш Fujitsu, претпоставувам LLCB моделот....од кога ја имаш и како си задоволен од неа?
Инаку за Грее само ке кажам дека за разлика од другиве фирми се едина марка со реални цени (но и реален квалитет) кај нас, колку се во Грчка цените толку се и кај нас. А тоа е така со цените зашто Грее кај нас не заработува од мал број обични луѓе што сакаат да се згреат и да им краде по 300евра од клима туку работи големи проекти, ке ја видите катната гаража кај Беко, хотел Изгрев-Струга и ред други големи проекти кои ги работат...
Па ако некој инвестирал стотици илјади за таква климатизација нели е доволна потврда да и ја дадам 500евра за една клима колку и да сум сумњичав (а бев пред да ја земам) за квалитетот и дека ке ме згрее зимото.
Инаку да беше понормална ситуацијата со цените вероватно и ја ке земев пример Fujitsu Nocria 18ка (наместо Грее) која сега во србија се продава под 1000евра дава 6KW со COP 4.44....за мене една од најдобрите клими икад напраени. Толку кај нас Хаиерот кошта и тоа е тоа што боли и нервира.
Јас го имам fujitsu ASYG 12 LEC и моментално со него греам 30 квадрати салон веќе 3 години и су екстра задоволен од него , го зедов од Хдро сет по цена од 46.000 со монтажа. Зимите само со него исклучиво се греам и со ништо друго не догревам и бања прави. Се сеќавам дека зимата пред 3 год. кога имаше до -15 за него тоа не беше проблем се стопли салонот за 10 минути. Сега барам клима за 40-45 квадрати салон па се мислам помеѓу hansol 18 ка и fujitsu nocria 14 која во Србија се продава под 1000 евра со монтажа бидејќи кај нас е доста скапа околу 1500 е. Кое е твоето мислење?[DOUBLEPOST=1415094406][/DOUBLEPOST]
Komandate Mark i Vukovi Sa Ontario i Smuk i Salaso komplet :)

Ova gore koe si go postiral e Mitsibushi Heavy koe go ima na ponuda vo Uni24, mene zborot mi bese za Mitsubishi Electric i toa, ne so ponuda vo Uni24 koi se poskapi tuku vo Energosistem a mislam deka gi ima i vo Hubo, taka da mitsubishi msz/muz-fh35ve e 63500den sto e duri i poeftino na balkanov, samo ne mi e pak jasno zasto mitsubishi msz/muz-fh50ve e poskapa. A toa e nivniot vrven model (bez Zubadan) isto kako i daiseikai ili Fujitsu lt samo sto se mnogu popskapi.

Ona sto izleze za Haier e se ok, ama tolku pari za Haier klima e sepak mnogu, a baska nemoze da se najde nisto podetalno za nea

Eve eden link od Forum vo Srbija za (kako sto pisuvav porano) Gree Hansol / Inova H121N / Vivax Gexi

http://www.elitemadzone.org/t22368-320-Koja-klima

Posle ova mozebi ke gi razberete moite postovi vo konteks na sporedba pomegu Vivax Gexi i Toshiba Suzumi+ 16 sto gi imam pisuvano porano vo korist na Vivax
Јас барам клима за 40-45 квадрати и кога ги гледав mitsubishi, fujitsu , hansol според карактеристики најприфатливо ми е да го изберам hansol 18 ка по цена од 49000 со монтажа, бидејќи останатите се поскапи, цените веќе ги знаете. А кога fujitsu nocria би била со цена како во Србија не би се мислел за неа. Мој фаворит е hansol 18 ка со реална цена и со спецификации вреден за тие пари.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
@komandante...

I ne ti e voopsto sumnjivo zosto HANSOLOT 18 e 49.000 so montaza ( a site znaeme deka 18-ka IMA PODEBELI CEVKI i montazata e poskapa za 20-30 e vo odnos na 12-kite), HANSOLOT 12 e 47.000 bez montaza? Tuka nesto debelo ne vo red! Proveri prvo sto oznaki ima "tvojot" HANSOL pred da go pazaris i postiraj gi tuka!
Samo vaka mozeme da gi "raskrinkame" tie sto se sluzat so trikovi pri prodazba, sekoj sto ce kupi nov ured, nevrzano za brend, neka objavi tuka javno sto ured kupil so site oznaki. Taka najdobro ce doznaeme sto ni se prodava vo ovaa nasa mila Makedonija.
Ubav primer e so najtaze kupenoto MITCUBISHI (pred par dena, ne se secavam na imeto na kupecot) edno e veteno drugo e dobieno. Toj ubavo javno napisa koja e faktickata situacija, sega ako i ponatamu e aktiven i ni gi napravi dostapni site informacii za rabotata i kvalitetot na uredot i nie ce imame celosen uvid dali se raboti za dobar ili los ured. Edno se fabricki deklaracii, a sosema drugo korisnicki iskustva....
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Добра е дискусијава и има квалитетни мислења и информации но ми се чини премногу се навлегува во детали што обичен технички необучен корисник не го интересираат, дали е волку или онолку ЦОП на просечен купувач ништо не му значи.

Тоа што би сакал повеќе да видам на ваква дискусија се реални кориснички искуства. Клима/инвертер од таа и таа фирма, купена таму и таму, користена икс време за загревање на таков и таков изолиран/неизолиран простор, сметката за струја е таква и таква. Се расипува не се расипува. Тоа се информации кои на сите би ни биле од помош а не спецификација на продавачот која може врска да нема со реалноста или реално вградените компоненти.

Друга работа што ретко ја читам е исплатливост на инвестицијата за вложените пари. Климата може да е прекрасна ама ако кошта 1000 евра и со сметките за струја ќе ја исплатам после 10 години мене лично не ме интересира така да би требало со секоја клима да имаме и барем мала дискусија со пресметка за колку време во некоја просечна состојба инвестицијата е исплатлива.

Не би било лошо да се направи и едно стики со препорака од членовите за соодветен климатизер/инвертер според ценовна класа (или некој друг параметар). За соба од толку квадрата и таа цена најдобар е тој модел, за соба од повеќе квадрата и повисока цена најдобар е тој модел. Нешто во тој стил, како што има на сите форуми за компјутери или техника во поразвиените земји.

Во секој случај честитки за сите кои со квалитетни искуства и информации придонесуваат за подобро информирање и правилен избор на соодветен климатизер/инвертер :).

Пс. Темава не е само за клими/инвертери ама приметувам дека најчесто се спомнуваат иако постот би се однесувал и на други типови на загревање.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@salermo
Pa zarem ne gledas deka se tie pozbuneti od mene koga se raboti za GREE HANSOL ? Finskiot i makedonskiot HANSOL da ne se slucajno ednakvi? Duri ovie i ovde sto se nudat imaat ogromni razliki pomedju sebe. Na primer GWH12TB-S3DNA1B ima max COP od 4.4, a GWH12TB-K3DNA1B ima COP OD 3.88!!!!!I dvete se HANSOL. Razlikata e vo bukvata "S" ("K"). Drugoto e se isto.
Kolku sto znam bukvata na toa mesto vo oznakata ja oznacuva samo vrednosta na naponot za napojuvanje: A=115V, D=208/230V. oD KADE SEGA TUKA "S" I "K". I od kade sega pak toa vlijae na vkupniot COP i potrosuvackata na energija. Ove mene se povece me odalecuva od kupuvanje na ovoj model zatoa sto ne sakam da kupam macka vo vreca. Inace za volja na vistinata tuka se nudi i HANSOL so oznaka GWH12TB-S3DNA1D koj e po oznakite e vred, no cini 47.000 den bez montaza, sto vleguva vo edna druga sfera na moznosti za kupuvanje na klima ured za greenje....
Еве номенклатура за Грее од 2013та и како пдф и (овде) и како јпг.
K= 1Ph,220-240V,50Hz
S= 240V, 50Hz/60Hz
Инаку за да не луташ најдобро прашај си тука кај нас во Грее која точно ознака ја имаат тука донесено на лагер, пошто можеш да се изгубиш да симнеш десетици сервисни со разни ознаки за температурни зони и држави, а и со годините Грее ги мења ознаките како што го менува производот. Битно ознаките им идат у пар т.е нема различни означувања за индоор и оутдоор единицата, на крај додаваат /I ili /O. Уште овие 2 документа (1,2)разгледај ги тука се дадени па ознаките за европски пазар како што се во грчка.
За хансолот у грчка носат вакви ознаки:
GRS 121 EI/JSH-N2 = GWH12TB-S3DNA1B
GRS 181 EI/JSH-N2 = GWH18TC-S3DBA1B
За овие има пдфи по нет кај што ги има двете ознаки, но има и некои со ознаки GRS 121 HI/JSH - N2 (ваква има земено еден член од форумов) ама немам најдено кои се еквиваленти на овие со HI.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
За хансолот у грчка носат вакви ознаки:
GRS 121 EI/JSH-N2 = GWH12TB-S3DNA1B
GRS 181 EI/JSH-N2 = GWH18TC-S3DBA1B
За овие има пдфи по нет кај што ги има двете ознаки, но има и некои со ознаки GRS 121 HI/JSH - N2 (ваква има земено еден член од форумов) ама немам најдено кои се еквиваленти на овие со HI.
Kako sto mozam da vidam po specifikaciite, GRS 121 EI/JSH-N2 e ponoviot model koj odgovara na Vivax GEYI, a modelot koj go imam jas GRS 121 HI/JSH - N2 e onoj koj odgovara na Vivax GEXI-prethodniot model.
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
53
Еве една фреш информација Fujitsu ASYG 14 LEC во хидро сет е 88660 ден со монтажа, додека fujitsu nocria е 1700 е.Јас го купив моето Fujitsu ASYG 12 LEC пред 3 години 46000 ден со монтажа а на 14 ка цената одлетала на 88660. Прескапи се Хидро сет. [DOUBLEPOST=1415105064][/DOUBLEPOST]
@komandante...

I ne ti e voopsto sumnjivo zosto HANSOLOT 18 e 49.000 so montaza ( a site znaeme deka 18-ka IMA PODEBELI CEVKI i montazata e poskapa za 20-30 e vo odnos na 12-kite), HANSOLOT 12 e 47.000 bez montaza? Tuka nesto debelo ne vo red! Proveri prvo sto oznaki ima "tvojot" HANSOL pred da go pazaris i postiraj gi tuka!
Samo vaka mozeme da gi "raskrinkame" tie sto se sluzat so trikovi pri prodazba, sekoj sto ce kupi nov ured, nevrzano za brend, neka objavi tuka javno sto ured kupil so site oznaki. Taka najdobro ce doznaeme sto ni se prodava vo ovaa nasa mila Makedonija.
Ubav primer e so najtaze kupenoto MITCUBISHI (pred par dena, ne se secavam na imeto na kupecot) edno e veteno drugo e dobieno. Toj ubavo javno napisa koja e faktickata situacija, sega ako i ponatamu e aktiven i ni gi napravi dostapni site informacii za rabotata i kvalitetot na uredot i nie ce imame celosen uvid dali se raboti za dobar ili los ured. Edno se fabricki deklaracii, a sosema drugo korisnicki iskustva....
Златко....
Тоа се цени што ги нуди Gree Mak...hansolot 12 e со цена 47500 без монтажа + 70 е монтажа, hansolot 18 ка е кај нив со монтажа 58000 ден. Благодарение на овој форум јас го најдов бројот на Зоки Зорба и го прашав за цени и тој рече вака: .hansolot 12 ми ја дава за 46000 со монтажа а hansolot 18 ка 49000 со монтажа. Таква цена му имаа дадено Зоки и на мојот пријател кој има 12 ка и грее салон од 35 квадрати во куќа без изолација и е презадоволен од инвертерот. Многу пати имам отидено кај него и што да ти кажам сам се уверив дека Gree hansolot е бомба. Јас топло Ви го препорачувам Зорба.[DOUBLEPOST=1415105493][/DOUBLEPOST]Форумџии морам да се корегирам со цена за hansol 18 ка во Gree Mak e 59900 + 80 е монтажа
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom