Најекономично греење и ладење

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
kolku pari imas za trosenje?
kukata izolacija ima.nema.potkrovje,sredina,prozori kakvi.....?
samo so klima sakas da se grees celo zimo ili za dogrevanje ti e?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ajde uste ednas:

kolku pari imas za trosenje?
kukata izolacija ima.nema.potkrovje,sredina,prozori kakvi.....?
samo so klima sakas da se grees celo zimo ili za dogrevanje ti e?

sto izolacija, gore i od stranite se gree ili ne, odnosno nadvoresni zidovi imas ili ne?
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
TCL ST - TAC-12CHSA/BFI 12000BTU, SUPERIOR Technology, ИНВЕРТЕР Климатизер, Cooling 3.52KW and Heating 4.01KW, LED Display,on&off, Indoor AIR Circulation Cooling/Heating: 480/510m3/h, EER for cooling 3.28 W/W, COP for heating: 3.23 W/W, Indoor Noice level Min: 34dB, Max: 38dB, Annual Energy Consumption: 535kwh, MAX Input Cooling/Heating: 1.350/1700W, Normal operating Temperature: -15 to 55 C, Toshiba Compressor, BF-WHITE panel, R410A Ecological Gas, Class A in Cooling, Class A in Heating, Connecting pipe 3 Meters with Nuts, 3.5 meters Electir Cable
sto mislite za ovaa... 25.000 so montaza, 5 god garancija[DOUBLEPOST=1415008330][/DOUBLEPOST]samo so klima mislam da se gream nad sobata imam potkrovje a nadvoresnite zidovi se izolirani so knauf i stiropor prozor termopan pari do 40000den
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Procitaj gi site postovi od pocetok do kraj ( ce izgubis 2-3 dena ) , pa togas ce svatis i samiot zosto ne treba da kupis ST! Pri toa ce naucis nesto povece za ovaa tehnologija....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Не мораш многу да читаш, ете прочитај неколку страници поназад, форумџија купи Даикин за некои 36к (без монтажа). Од тие што си ги навел, неспоредливо подобар уред.
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
gi procitav i pocinjam da ucam togas da kupam tosiba za 44000 so montaza[DOUBLEPOST=1415018190][/DOUBLEPOST]koga ke sporedam tosiba 44000 den st 25000 den znaci dve klimi st za edna tosiba dve st po pet godini garancija imam deset godini bez odrzuvanje
 
Последно уредено:
Член од
1 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
bas taa mi rekoa serviseri ne[DOUBLEPOST=1415020048][/DOUBLEPOST]a sto mu fali na st znae li nekoj da mi kaze
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Што е подобро според вас ? Некој виккат дека подобро воопшто да не ја гасам климата. Да ја запалам сега во ноември и да ја изгасам во Мај. Имам ноќен режим (што ли да значи тоа)

Ваше мислење ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
Што е подобро според вас ? Некој виккат дека подобро воопшто да не ја гасам климата. Да ја запалам сега во ноември и да ја изгасам во Мај. Имам ноќен режим (што ли да значи тоа)

Ваше мислење ?
Ноќен режим = втор сет поставки за температура, за вечерните часови. Идејата е дека навечер може да поставиш нешто пониски температури. Но ако сосема ја исклучиш климата, теоријата е дека повеќе електрична енергија ќе потрошиш да од многу ниска температура дигнеш на нормала, отколку едноставно да ја оддржуваш таа температура (со мали падови навечер).
Може и да се иде со исклучување навечер, ако имаш друга исплатлива алтернатива за загревање (дрва, термо печка, пелети, итн).



bas taa mi rekoa serviseri ne
Ај жити се кажи поконкретно што рекле сервисерите дека не чини со GREE Change, еве и јас се размислувам да ја земам за втора клима.
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
neznam samo rekoa begaj sto podaleku nea[DOUBLEPOST=1415026853][/DOUBLEPOST]
Што е подобро според вас ? Некој виккат дека подобро воопшто да не ја гасам климата. Да ја запалам сега во ноември и да ја изгасам во Мај. Имам ноќен режим (што ли да значи тоа)

Ваше мислење ?
[DOUBLEPOST=1415026998][/DOUBLEPOST]ako si legnes vecer porano a utre si prva smena i doma nama nikoj zosto bi rabotela non stop
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.763
Поени од реакции
31.703
:)

Сеа само уште да ни кажеш и од кој сервис беа сервисерите, и ќе ни биде појасно ваљда. ;)
Конкретно таа клима ја има брат ми, и засега е прилично задоволен и од греењето и од потрошувачката. Една сезона не значи ништо (и тоа во топла зима), ама па ништо не значат ни непотврдени приказни од конкурентски фирми.

Една крупна примедба за Гри, би било само тоа што сервисот им е на релативно лош глас... или барем такво искуство имаше еден форумџија со нив. Но дека со Чејнџ моделот (или па со друг) има некои проблеми од видот „бегај од нив„, тоа не ќе да е така.


Тоа од Сетек сервисерите да не ти кажаа да бегаш од Гри, и да си купиш С-Т? ;)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.726
Поени од реакции
4.069
Interesno e sto site na Balkanov se pred nas vo klimatizacijava. Gi pratam site forumi vo ex-yu, nie sme ovde dno dna so cenive.... Srbija so identicen standard so nasiov moze da uziva vo kade kade poniski ceni na FUJITSU i MITCUBISHI, a sega gledam i na GREE HANSOL mojot favorit za kupuvanje:
http://www.coolshop.rs/gree-inverter-klima-uredjaj-hansol-gwho12tb-s3dna1b

Ako se zeme denesniot kurs od 119 din za 1 evro ispadja deka cenata bila 730 evra ( pak poeftino od ovde) , sega e snizena na 570 evra, za sto nie mozeme da sanjame narednite 2-3 godini. I toa se raboti za GWH12TB - S3DNA1B, znaci od godisnava 2014 serija ne e nekoja od pred 2-3 godini zaliha.
A jas ne mozam ni klonot na GREE od VIVAX GEXI/GEYI da go najdam vo Makedonija. Da ne ima nekoj pojma koj go prodava?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom