Од што се плашите?

Alexpunk

...Rossonero...
Член од
1 октомври 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
Од волкот најмногу!!!
Се плашам и од хорори не за друго обавезно ги сонувам вечерта и многу се соживувам во сонот:toe:
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Па не се плашам од ништо освен од некои работи кои ги нема кај нас т.е. кобри, звечарки и тарантули :)
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Не знам.
Веројатно не се плашам од ништо.
Не оти сум некој бестрашен херој,туку едноставно,ретки се ситуациите кога има вистинска потреба од страв.
Погрешно е сватен концептот на страв.
Мислам дека тоа чувство не се појавува за да се чувствуваме лошо(како што е прифатен од луѓето),и да се трудиме по секоја цена да го избегнеме и да го оставиме зад нас.
Напротив,тоа би требало да биде индикатор,нешто што треба да ни покаже дека е потребна анализа за некоја,можеби нова и непозната ситуација,личност,предмет(а нормално,познато е дека стравот од непознатото е најрасширен) и со расклопување на состојбата,да ја запознаеме подобро,за подоцна да научиме како да реагираме кон неа,дали да ја прифатиме или не...
На пример,ако некој има страв од пајаци,неговиот мозок ја наметнува потребата за разгледување и проучување на нивниот вид,нивните навики,системот на одбрана и слично...Со таквото запознавање,стравот полека исчезнува,од проста причина што,причините што го предизвикуваат,се повеќе и повеќе се намалуваат,па сето тоа може да премине дури и во симпатија кон тој одреден вид.
Ова е само прост пример,но истиот може да се примени во огромен број различни ситуации во кои постои страв и со самото тоа да го разбереме подобро и да сфатиме дека е далеку покорисен од нас,отколку што сме мислеле на почеток.
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.047
Поени од реакции
13
Се плашам од професорката по Хемија
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Идемо со песната: Не се плашам од ништоооо...
Не сериозно стварно, немам некој посебен страв од ништо. Можда сум премногу глупав колку што сум храбар (=
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
Од подрумот во мојава зграда (4ри години немам слезено)
Од Самиот Себе.
Од смрт и секој момент што ќе ти го флешира животот пред очи.
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
за работи кои се однесуваат за мене не се плашам од ништо ни од смрта но највеќе ми е страв да не им се случи нешто на децата мои мислам тоа не ќе можам да го издржам мислам дека ќе цркнам
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Од смрт.
Единствената неповратна состојба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom