Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Леле, леле, како сакаш да имаш иста гравитација на Земјата и на Месечината, кога гравитацијата зависи од маса и радиус на небесно тело?
А каде пишува во Библијата за гравитацијата?Следбениците на Куранот мислам дека најдоа некој таков цитат,читав во подфорумот.Само не сум го сретнал мислењето на останатите.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
А каде пишува во Библијата за гравитацијата?Следбениците на Куранот мислам дека најдоа некој таков цитат,читав во подфорумот.Само не сум го сретнал мислењето на останатите.
Nasle oti kuranot e naucna kniga.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
@Dumbledore ова наукава само шири лаги,еве уште една :) иронично,но науката(научниците) повеќе го докажа/а постоењето на Бог одколку исказите на луѓето во Библијата и оние од нашето време...


http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/bio-je-naucnik-na-harvardu-a-onda-je-pao-u-komu-video-sam-raj-evo-kako-izgleda/71358
А каде виде доказ за постоењето на Бог? :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Видов сведочење на научник од најјакиот универзитет на планетата земја(+ атеист). :)
:)

Тоа е исто како и слеп патник во воз. Јас ти викам дека сум го видел пеколот- планетата Земја и ти одма веруваш во истото.
Веќе ти кажав какво значење имаат соништата. :)

Башка ме интересира како го објаснуваш феноменот “дежаву“? И тука да не бараш знаци за постоењето на твојот Бог?

пи.ес. Бог постои, ене го погоре се обидува повторно да биде интересен односно да ја тепа досадата на многу некреативен и непопуларен начин. ;)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
:)

Тоа е исто како и слеп патник во воз. Јас ти викам дека сум го видел пеколот- планетата Земја и ти одма веруваш во истото.
Веќе ти кажав какво значење имаат соништата. :)

Башка ме интересира како го објаснуваш феноменот “дежаву“? И тука да не бараш знаци за постоењето на твојот Бог?

пи.ес. Бог постои, ене го погоре се обидува повторно да биде интересен односно да ја тепа досадата на многу некреативен и непопуларен начин. ;)
Да да типичен атеистички одговор.. а да речеше нешто на пример ,,Умрев и видов дека нема задгобен живот'' тогаш тоа имаше овде по 2 пати дневно да го повторувавте и веројатно овој ќе станеше НОВА ИКОНА НА АТЕИЗМОТ (овој првиов ве заеба за век и векови,срам да му е).

За тоа со дежаву,не сум баш запознаен.Така да немам одговор.

Ти подбивај се,ама науката овие последни 10 години толку го изнадокажа Бог,што со право може да кажем дека Атеизмот е мода или терање инает.

П.С ти ставив ваков сличен линк на една од предходните страни.Ете ти таму физички докази,или НЕ ВИДЕ ? :D
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Да да типичен атеистички одговор.. а да речеше нешто на пример ,,Умрев и видов дека нема задгобен живот'' тогаш тоа имаше овде по 2 пати дневно да го повторувавте и веројатно овој ќе станеше НОВА ИКОНА НА АТЕИЗМОТ (овој првиов ве заеба за век и векови,срам да му е).

За тоа со дежаву,не сум баш запознаен.Така да немам одговор.

Ти подбивај се,ама науката овие последни 10 години толку го изнадокажа Бог,што со право може да кажем дека Атеизмот е мода или терање инает.

П.С ти ставив ваков сличен линк на една од предходните страни.Ете ти таму физички докази,или НЕ ВИДЕ ? :D
Има и типичен одговор на сите верници....не сум запознаен....а има и многу типични примери што значи дека има и многу типични верници.....:P

Јас ти реков какво е значењето на соништата, и тоа според Фројд. И секој сон може да се толкува на свој начин. Наместо чоек да оди кај гатачка, може да прочита некоја книга и да размислува со своја глава (не се однесува лично на тебе). :)

Или чим не си запознаен со тоа, дали си запознаен со “биофитбек(от)“. Дали тука лежи доказот за непостоењето на Бог односно непостоењето на душата во човечкото тело? (ме интересира само мислење) :)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Има и типичен одговор на сите верници....не сум запознаен....а има и многу типични примери што значи дека има и многу типични верници.....:P

Јас ти реков какво е значењето на соништата, и тоа според Фројд. И секој сон може да се толкува на свој начин. Наместо чоек да оди кај гатачка, може да прочита некоја книга и да размислува со своја глава (не се однесува лично на тебе). :)

Или чим не си запознаен со тоа, дали си запознаен со “биофитбек(от)“. Дали тука лежи доказот за непостоењето на Бог односно непостоењето на душата во човечкото тело? (ме интересира само мислење) :)
Па не сум запознаен,зошто да лажам.Јас не сум како овие твоиве атеисти(не сите) да лажам.

Јас знам дека вакви СОНИШТА ги има толку многу што науката веќе не се труди да ги негира.А гледај,почнаа и научници-атеисти да имаат такви соништа. :)

Знам за биофитбек,но не разбирам како тој директно ја негира душата на човекот според тебе ? јас колку што знам науката признава постоење на Душа односно Духовна компонента на телото.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, која е разликата помеѓу ДНК податоци и ДНК информации, знаеш ли?
Не знам: посочи која е.

Очекувам да ми посочиш и на каков начин се запишани информациите во ДНК, на пример, дали се видливи (на биомолекуларен размер), дали се читливи и сл.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Не знам: посочи која е.

Очекувам да ми посочиш и на каков начин се запишани информациите во ДНК, на пример, дали се видливи (на биомолекуларен размер), дали се читливи и сл.
Епа пази сега, ама внимателно читај што пишувам.
Податок e дефиниран како збир од вредности и квантитативни варијабли. Се' околу нас е податок, ДНК кодовите се податоци, предметите се податоци итн.
Информација е значењето кое тој податок го има. Ние ги интерпретираме податоците (ДНК кодовите на пример) и тие стануваат информација откако ќе им доделиме значење и тоа ќе го преточиме во сознание/знаење.

Според оваа дефиниција, ДНК кодовите се податоци, а не информации бидејќи без нас или друг вид на интерпретатори нема да содржат никаква „информација“. Но, тоа важи за сите податоци, а не само за ДНК кодовите, така што ДНК код нема никаков „ексклузивитет“ што ќе го направи кодот различен од другите податоци во тој поглед.

А ДНК кодовите се читливи и баш поради тоа, истите кодови ни даваат информација за болести кои се генетски предетерминирани и многу други наследни фактори.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Па не сум запознаен,зошто да лажам.Јас не сум како овие твоиве атеисти(не сите) да лажам.

Јас знам дека вакви СОНИШТА ги има толку многу што науката веќе не се труди да ги негира.А гледај,почнаа и научници-атеисти да имаат такви соништа. :)

Знам за биофитбек,но не разбирам како тој директно ја негира душата на човекот според тебе ? јас колку што знам науката признава постоење на Душа односно Духовна компонента на телото.
Да, дефиниција за психологијата е изучување (и испитување) на душата на човекот (според некои), според мене секоја активност на мозокот.....Ако ти можеш да го контролираш чукањето на срцето, мозочните активности, крвниот притисок.....тогаш каде е просторот на душата, односно каде се наоѓа таа и која е нејзината улога? :)

Башка ако психологијата го негира постоењето на душата односно тоа спаѓа во погрешното перцепцирање на нештата (илузии и халуцинации), тогаш која научна дисциплина го потврдува нејзиното постоење? :) Поимот “душа“ може да има и друго значење. ;)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Да, дефиниција за психологијата е изучување (и испитување) на душата на човекот (според некои), според мене секоја активност на мозокот.....Ако ти можеш да го контролираш чукањето на срцето, мозочните активности, крвниот притисок.....тогаш каде е просторот на душата, односно каде се наоѓа таа и која е нејзината улога? :)

Башка ако психологијата го негира постоењето на душата односно тоа спаѓа во погрешното перцепцирање на нештата (илузии и халуцинации), тогаш која научна дисциплина го потврдува нејзиното постоење? :) Поимот “душа“ може да има и друго значење. ;)
http://www.sitel.com.mk/nauchnici-dojdoa-do-otkrietieto-na-vekot-dushata-postoi-0

Гледај го цело,да не објаснувам јас,ете ти научен доказ од научници и објаснување за душата.

Како човекот жити се може да го контролира чукањето на срцето ? со медитација или трчање ? тоа глупост да се каже дека така се контролираат отчукувањата на срцето,тоа е контрареакција на организмот од одредени побуди и активности..
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
http://www.sitel.com.mk/nauchnici-dojdoa-do-otkrietieto-na-vekot-dushata-postoi-0

Гледај го цело,да не објаснувам јас,ете ти научен доказ од научници и објаснување за душата.

Како човекот жити се може да го контролира чукањето на срцето ? со медитација или трчање ? тоа глупост да се каже дека така се контролираат отчукувањата на срцето,тоа е контрареакција на организмот од одредени побуди и активности..
Да. Ова го имаше и на вести.
Но проблемот е, како дошле до овој заклучок и врз бара на што. Јас ни тука не гледам постоење на некаков клучен доказ. Односно заклучокот е кратка форма на податоците кои се добиени од тој еден експеримент. Експериментот е јасен, но формулата и останатите докази се нејасни или непознати.:)

Може. И тоа е научно докажано. Или самиот рече дека си запознаен со “биофидбекот“. Тој ни докажува дека човекот е способен да го контролира и чукањето на срцето. Ако некој е расположен подетално да ти објасни, нека ти објасни.:)
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Да. Ова го имаше и на вести.
Но проблемот е, како дошле до овој заклучок и врз бара на што. Јас ни тука не гледам постоење на некаков клучен доказ. Односно заклучокот е кратка форма на податоците кои се добиени од тој еден експеримент. Експериментот е јасен, но формулата и останатите докази се нејасни или непознати.:)

Може. И тоа е научно докажано. Или самиот рече дека си запознаен со “биофидбекот“. Тој ни докажува дека човекот е способен да го контролира и чукањето на срцето. Ако некој е расположен подетално да ти објасни, нека ти објасни.:)
Е сеа Думбледоре претеруваш... КАКО ДОШЛЕ.. па ова се научници заборави ? сигурно не им се сонило на сон.. нормално дека со истражување,ова се научници а знаеш дека они се бават со научни докази.

За срцето.. сум учел дека и од мајмун настанал човекот па не верувам воопшто.Така и ова.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Е сеа Думбледоре претеруваш... КАКО ДОШЛЕ.. па ова се научници заборави ? сигурно не им се сонило на сон.. нормално дека со истражување,ова се научници а знаеш дека они се бават со научни докази.

За срцето.. сум учел дека и од мајмун настанал човекот па не верувам воопшто.Така и ова.
Се сеќаваш на линкот кој го прати пред неколку недели? Во врска со контроверзниот универзитет. Ни тие не го објаснуваат начинот на добивањето на резултатот, туку само резултатот, што е многу погрешно.
Ако веќе зборуваме за контроверзни откритија, треба да се согледаат сите делови на тој проект, самиот експеримент, како и вистинитоста на заклучокот. :)

Има тука личности кој веќе се во години и се атеисти. Што мислиш, за сите тие години, немало вакви научни “вистини“? Како тоа и понатаму останале атеисти? Вистината лежи во човекот, или веруваш или не веруваш. Јас не верувам затоа што сметам дека нема докази дека истиот постои, ти веруваш затоа што мислиш дека Библијата е “патот на вистината“ и на крајот повторно нема да произнесеш заклучок само затоа што ќе се плашиш од непознатото. И заклучокот би бил- нема докази дека истиот постои, нема докази ни дека истиот не постои- ќе сведеме се на верувањето и неверувањето, а не на постоењето и непостоењето. Вака е подобро? Најреално и гледано од сечив спектар. :)

пи.ес. Цитирам...сигурно не им се сонило на сон....;)
пи.ес.ес. Кога човекот ќе престане да размислува за пеколот и рајот? Кога ќе застане на чистилиштето за да ја согледа вистинската слика на религијата? :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom