ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

K

Kacar

Гостин
Ај да прашам.
Идам денес да си земам потврда за редовен студент оти ќе ми треба за здравство, и госпоѓата на студентски ми вика, потполни си ова ливчево и уплати си 100 денари.
Ај тоа листот со податоци разбирливо ми е, но зошто да плаќам за една потврда?
И да, бидејќи ништо друго не ми кажа, не ми ни даде да ја прашам, ќе прашам овде: дали уплатата на тие 100 денари треба да ја направам на сметката на правниот факултет, а во назнака да наведам за потврда за редовен студент?
Дали имал некој(а) слично вакво искуство?
Дали кога сте барале потврда за редовен за да се однесе во ФЗОМ, ви барале да платите 100 денари?
Да, се плаќа 100 денари на сметката на правниот факултет
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Да, се плаќа 100 денари на сметката на правниот факултет
А откако ќе уплатам се` тоа и заедно со потполнетото ливче ќе ми дадат потврда или ќе треба уште да ме дерат со пари?
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Може ли некој да ми каже Михајло Поповски по социјална психологија од каде си ја набавува дрогата?
Фала
Озбилно прашувам no trololo.
И друга работа гледам сега казнена септемвриска сесија што некако не ми е јасно зошто почнуваат нова сесија кога од септемвриска редовна уште не се завршени со испитите. Три години по ред истото го прават постои ли црква кај шо ќе можеме да се прекрстиме just in case за овакви работи?
 
Член од
19 септември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поднесов молба за префрлање во друга група, ме интересира за колку време се добива одговор на молбата, како ќе не информираат и дали може некако да се повлече молбата.
 
K

Kacar

Гостин
Поднесов молба за префрлање во друга група, ме интересира за колку време се добива одговор на молбата, како ќе не информираат и дали може некако да се повлече молбата.
Пиши ми в приватна порака, истото и јас сакам да го дознаам.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Поднесов молба за префрлање во друга група, ме интересира за колку време се добива одговор на молбата, како ќе не информираат и дали може некако да се повлече молбата.
Одговор нема да добиеш никако не те информираат, туку само ќе ти одобрат префрлање и готово...ти само ја доставуваш молбата на студентски или кај Рашковски и си идеш на предавања со новата група[DOUBLEPOST=1411152336][/DOUBLEPOST]
Може ли некој да ми каже Михајло Поповски по социјална психологија од каде си ја набавува дрогата?
Фала
Озбилно прашувам no trololo.
И друга работа гледам сега казнена септемвриска сесија што некако не ми е јасно зошто почнуваат нова сесија кога од септемвриска редовна уште не се завршени со испитите. Три години по ред истото го прават постои ли црква кај шо ќе можеме да се прекрстиме just in case за овакви работи?
Пари, Пари, Пари, Пари и уште Пари[DOUBLEPOST=1411152482][/DOUBLEPOST]
Колеги, знае ли некој дали може 5 семестар условно да се запише, или тоа е дозволено само за летниот семестар... :)))
Минатата година не дозволија во септември, па запишавме Е2 и дури после во Јануари ко фативме услов дозволија па упишавме 5ти сем....и после казнената во март упишавме 6ти семестар. Шо предмет те мучи....Административно? Трудово?
 
K

Kacar

Гостин
@Steve Ray како тогаш ќе знае дали е префрлен или не ? И нели после одобрувањето на молбата следуваат информатички корекции кои мораш ти да иницираш да ти ги средат, во спротива ќе се водиш во истата група иако одиш со другата. И тој период со куцањето на картицата кога си бил со таа група, а си се преместил со другата, што е со тој период ? Уопште работат ли тие картици бе ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
На некои факултети не се ни плаќа за добивање потврда за редовен студент (ама не ми е сигурна информацијава, така слушнав). Али на овие нашиве (КГФ поготово) се' се плаќа. :D

Иначе, мислење за Каракамишева? Ќе ми предава еден турнус (пола семестар) Политички системи и кај неа ќе полагам пола испит? Втората половина кај Марика ќе ми биде (кај неа е колку толку поокеј, мада мислам најмногу асистентот- Марко Кртолица, ќе има уддел во прашањата и прегледувањето на тестовите).

И што ќе кажете за Гелев-Право на друштва?

Иначе глеам има измена на распоредот, проверете си да не ви е сменето нешто.
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Може ли некој да ми каже искуства од испитот Кривично кај Каневчев? Какви прашања дава и колку,како оценува?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Може ли некој да ми каже искуства од испитот Кривично кај Каневчев? Какви прашања дава и колку,како оценува?
Не дава тешки прашања, претежно (бар у јуни) прашањата беа од општиот дел, а за оценување (исто бар во јуни) беше коректно.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Ај ако има некој од постарите, веќе завршени колеги да каже, како се одвива доделувањето на дипломите? Добив покана за во петок, со известување дека треба пола саат порано, ради тоа униформите да се оди и слично. Ме занима колку трае доделувањето, дали има нешто посебно или само читаат имиња и даваат? Дали само поканетите можат да присуствуваат (затоа што пар колеги најавија дека ќе дојдат да се позаебаваме :) )? И конечно, пошто во поканата не пишале ништо, ваљда нема да бараат нешто да се плаќа?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Прашањето е следно:
СЛушав 6 семестар, сега у казненава имам уште 2 предмета и ке дипломирам.
Но, во меѓувреме нема заверки на семестри за нас апсолвентите, туку дури кога ќе се упише мастер тогаш почнуваш да се водиш како редовен студент.
Здравственото ми истекува за една недела. Ке ми треба потврда за редовен студент која, ако одам на студентски нема да ми ја дадат пошто не се водам како редовен студент, туку ме нема во систем се дур не дипломирам и не упишам мастер.
Што да се прави?[DOUBLEPOST=1411401619][/DOUBLEPOST]
Ај да прашам.
Идам денес да си земам потврда за редовен студент оти ќе ми треба за здравство, и госпоѓата на студентски ми вика, потполни си ова ливчево и уплати си 100 денари.
Ај тоа листот со податоци разбирливо ми е, но зошто да плаќам за една потврда?
И да, бидејќи ништо друго не ми кажа, не ми ни даде да ја прашам, ќе прашам овде: дали уплатата на тие 100 денари треба да ја направам на сметката на правниот факултет, а во назнака да наведам за потврда за редовен студент?
Дали имал некој(а) слично вакво искуство?
Дали кога сте барале потврда за редовен за да се однесе во ФЗОМ, ви барале да платите 100 денари?
сВе се плаќа на факултетов, треба да си го запомните тоа.
И да, секоја година по 100че за потврда за редовен студент.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Прашањето е следно:
СЛушав 6 семестар, сега у казненава имам уште 2 предмета и ке дипломирам.
Но, во меѓувреме нема заверки на семестри за нас апсолвентите, туку дури кога ќе се упише мастер тогаш почнуваш да се водиш како редовен студент.
Здравственото ми истекува за една недела. Ке ми треба потврда за редовен студент која, ако одам на студентски нема да ми ја дадат пошто не се водам како редовен студент, туку ме нема во систем се дур не дипломирам и не упишам мастер.
Што да се прави?[DOUBLEPOST=1411401619][/DOUBLEPOST]

Имаш право на здравствено сега, доколку не си вработена или пак си вработена но не остваруваш приход од 96.600 ден годишно(најниска плата месечно), никаква врска нема факултетот....вадиш само извод од матично носиш лична карта со тебе и директ у Фонд за Здравство, таму потпишуваш изјава дека немаш примања и има уше некои формулари и тоа е тоа....
[DOUBLEPOST=1411424532][/DOUBLEPOST]
@Steve Ray како тогаш ќе знае дали е префрлен или не ? И нели после одобрувањето на молбата следуваат информатички корекции кои мораш ти да иницираш да ти ги средат, во спротива ќе се водиш во истата група иако одиш со другата. И тој период со куцањето на картицата кога си бил со таа група, а си се преместил со другата, што е со тој период ? Уопште работат ли тие картици бе ?
Абе не се замарајте до глупости какви картици какви бакрачи...само поднеси молба колку да се запази процедурата и ич К. да не те боли
 

Kajgana Shop

На врв Bottom