Феноменот гастербајтер/ка

Дали би се омажиле со гастербајтер

  • Да, за пари или за да емигрирам и јас

    Гласови: 21 23,9%
  • Да, од љубов, убајни...

    Гласови: 30 34,1%
  • Не

    Гласови: 30 34,1%
  • Друго, ќе елаборирам во темата

    Гласови: 7 8,0%

  • Вкупно гласачи
    88
C

cige

Гостин
Знам полно примери каде што Канаѓанки, Австралијанки... иделе на летен распуст кај баба им во Македонија и после неколку години дошле тука да прават свадба со мувачот од летните распусти.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
tuka kaj mene na rabota eden kolega germanec mi kazuvase za balkanki...vika nekolku drugari germanci idele so germanki ovo ono, vika ama na kraj sve od balkan zeni ili po poteklo...vika dojde vreme i brat mi...posle cel zivot germanki devojki,se zapozna so turcinka,posle godina dena idenje se zemaa. i go prasuvam sto kako?
vika,ako im kazes na germankite da ti napravat sendvic kje ti akne nesto od glava.ako im kazes na balkankite da ti napravat sendvic,kje te prasaat dali sakas majonez ili kecap so sendvicot?
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
tuka kaj mene na rabota eden kolega germanec mi kazuvase za balkanki...vika nekolku drugari germanci idele so germanki ovo ono, vika ama na kraj sve od balkan zeni ili po poteklo...vika dojde vreme i brat mi...posle cel zivot germanki devojki,se zapozna so turcinka,posle godina dena idenje se zemaa. i go prasuvam sto kako?
vika,ako im kazes na germankite da ti napravat sendvic kje ti akne nesto od glava.ako im kazes na balkankite da ti napravat sendvic,kje te prasaat dali sakas majonez ili kecap so sendvicot?
Во право е, ама некои тоа погрешно го сфаќаат. Работа за која еден член наназад, ми се чини @Благоев зборуваше. Мерак, заборавиле за мерак германките. Не е до сендвичот, секој може сам да си го направи, ама меракот не е ист кога го правиш сам.

Да не се лажеме не е се идила. Со меракот во пакет одат и две вреќи инает.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
just sayin...ne veruvam deka istite tie balkanki bi me prasale mene ili moite sogragjani dali sakam majonez ili kecap so sendvicot.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Koj какo си ја наредил.
Може и Германка да ти направи сендвич, ако знаеш како да ја убедиш.
apsolutno,ama izglea strancive nekako polesno si ja redat so zeni od ovoj region? pa nekako vo klub site slucajno proagjaat pred separeto na gostinot stranec :) pa gi bolat nozete,pa moze li da sednat da odmorat malce od stiklite? pa znaes kakvi sve raboti se pravat samo da se dobie pokana za diplomatski priem ili slicno....
da ne me sfatis pogresno, ne sme samo nie.i litvanija se utepani,kolegive litvanci vikaat...koga idat stranci vo litvanija,zemaat mnogu zelezni moneti vo dzebot za da im tropkaat.da se znae deka imaat pari :)
shega e,ama i vistina. kaj ima siromastija ima i `ljubov na prv pogled`. imam 3ca holangjani i anglicani samo na mojata rig sto gi imaat ostaveno svoite zeni i deca za litvanki. a litvankite rabotele kako catering. isto i toa `ljubov na prv pogled`
a ako ti kazam deka litvankite ostavaat fotografii od svoite cicki pod pernicite na rig managerot anglicanec/holangjanec?
ima ova prodavanje moralni vrednosti segde soodvetno na stepenot na siromastija. sea vidi kaj sme na listata na siromastija i kje znaes vo kolkava mera se prodavaat moralni vrednosti vo mkd pa i na forumov.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Не сум сретнала маж што умее да користи нончаки, а да е толку мирољубив. Таков е мојот домаќин. Затоа одјеби! Со пари се купуваат цицки и скапи играчки, мадиња не.
Вака се шета и по дома?
 
D

Daedalus

Гостин
Ја имате таа тенденција да ги генерализирате и да ги апсолутизирате вашите ставови.
1. „Денес сите жени сакаат да идат у странство и сакаат пари, мажи со калабастери јадара јадара.“
2. „Денес никој не гледа љубов, Едгар, поезии блабла....сите сакаат да киднат од земјава.“
Побогу, вие ли сте фаците кои направија анкета на секоја типка у Македонија, на секоја типка во светот и факинг сте донеле апсолутен заклучок?
Има типки кои идат у странство за пари и да киднат од тука пошто ги заболе за љубов и сентименти, други отишле у странство и нашле некој што го сакаат од Х причини кои не се промислени, на трети им е битна љубовта, четврти сакаат типот да е у некој рок/метал бенд.
Постои ствар што се вика варијабилност.
Да, има такви кои идат у странство за да си го сместат гзот на убаво, ама има и такви кои имаат друго воспитување, гордост и почит кон своите морални вредности и да им ставиш нож под грло не би напраиле нешто у тој стил. Други имаат морални вредности во кои не ги вреднуваат сентиментите како императив за брак и тоа е сасим ок пошто нивна работа, нивен живот и нивен избор...
Има секакви примери од фаци кои се земале, се заебале пошто немале пари за основни трошоци, па се развеле со 2 деца коишто останале на улица ради непромисленост при носење одлуки до буквално договорени бракови во кои Трпа го засакала Трпе со тек на време ради некои рандом Стокхолм синдром причини.

Играат улога воспитување, лични критериуми, темперамент, менталитет и 500 други ствари од човек до човек.

Увек дебатите кои почнуваат со премисата „денес жените/мажите“ или „сите“ водат кон ќорсокак.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Koj какo си ја наредил.
Може и Германка да ти направи сендвич, ако знаеш како да ја убедиш.
Nostalgija,tebe definitivno te maci nostalgijata.Ako gi idealiziras zeni
Инаку причината поради која ја отворив темава е што планирам во брзо време да одам до Македонија по жена. Планирам најмногу 3 месеци да потрошам. Сериозно не се зафркавам. Па малку ме интересираше како стојат работите, дали уште е лесно како гастербајтер. Знам дека е форум и дека информацијата на форум не се споредува со риал лајф, но сепак дава малку осет за тоа како стојат работите.
Значи беемве да изнајмам или не? :icon_lol:
Znam deka te maci nostalgija,ama nemoj da gi idealiziras rabotite vo Mk.I ovdeka vladee materijalizmot ostaj ti se generaliziralo,ne znam so kako.Realnosta e taa,ni se svigalo nas ili ne.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Земање на статистички став во машко-женски односи е доста лизгава одлука. Оти ако мислиш дека ти треба статистика за да докажеш некој експеримент, ти треба нов експеримент, а не статистика. Или за трите типа на лаги, лаги, ноторни лаги и статистика.
Или па статистички да анализираш развој на машко-женски односи кои се развивале со илјадници години. Има разлика од статистичко ебење на 5-8 жени, и од вистинско ебење на 5-8 жени (Истото важи и за жените, за да нема дискриминација).

Е сега, тука што се исфрлија со тон глупости некои од статистичките ебачи, јебига, тоа е човечка одлика за неконтролирано јадење гомна за добивање валидација од другите форумски нинџи. Оти нели, секој мора да добие валидација од некаде (Прост пример: Дали дрвото прави ТУП кога паѓа, ако нема кој да го слушне). Некој ја добива таа валидација од статистика, друг од форумски нинџи, трет од партнер/партнерка, четврт од дрвење за претходно наведените, итн. итн итн.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Пак ќе повторам. Не го зборувам во негативна смисла, или да ги навредувам жените. Едноставно е така. Секој може сам. Особено на Запад. Ама подобро е со некој. И нема ништо лошо да зависиш од партнерот, се додека и тој зависи од тебе (зборувам генерално, не лично за тебе. Ниту пак алудирав за тебе во претходниот пост).
Чувството за добивање валидација ако не дојде од партнерот, нема да дојде од самото себе. Плус, каде спомнав пари?

Бидејќи се зеде самата себе за пример. Значи ако тебе ти се оди во Македонија, ни под разно нема да го земеш во предвид мислењето за партнерот, бидејќи воопшто не зависиш од него? Или, за преуредување дома? Или, ако си купиш нешто ново, нема да бараш валидација од 2-3 убави збора за да ти е убаво на срцето?

На крајот на денот, ако партнерот не ти направи его буст ништо не бива. Или обратно.

Скокањето од фалус на фалус можеби е премногу експлицитно од моја страна, ама да се повикам на твоето тврдење за Австријките и нивните морални квалитети, не е толку далеку од вистината.
Моите коментари за парите и зависењето не се однесуваа на тебе, туку на другите коментатори.

Јас за се’ се консултирам со домаќинот, освен за облеката. Поверојатно е дека ќе ме изнервира отколку да ми помогне во изборот.
Егото си го билдаме на друга начин, но тој муабет не е за на форум.

Не се сите Австријки исти. Познавам девојки кои се покнзервативни од Македонките, сум сретнала и такви кои имаат секс со 5 различни мажи неделно (цимерот имаше блиски средби со нив). Тоа го прават заради уживање, не за да најдат некој од кого ќе зависат. Едноставно тоа е нивниот начин на живот.
 
F

FARANG

Гостин
Моите коментари за парите и зависењето не се однесуваа на тебе, туку на другите коментатори.

Јас за се’ се консултирам со домаќинот, освен за облеката. Поверојатно е дека ќе ме изнервира отколку да ми помогне во изборот.
Егото си го билдаме на друга начин, но тој муабет не е за на форум.

Не се сите Австријки исти. Познавам девојки кои се покнзервативни од Македонките, сум сретнала и такви кои имаат секс со 5 различни мажи неделно (цимерот имаше блиски средби со нив). Тоа го прават заради уживање, не за да најдат некој од кого ќе зависат. Едноставно тоа е нивниот начин на живот.

Некој заборавил да им каже дека сексот е света работа и дека пред свадба не бива а и после само за деца правење е? Пусто турско...
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
инаку има жени пичките ги остаја од ебање со грчките господа за 20 евра..и после ќе дој некое паше од асралија со златен ланец и ќе ја земи за жена. проблемот решен за увек
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ne znam kako zakluci deka gi napagam gasterbajterite.
znam samo na mnogu devojki edinstvena misla im e da zaminat od drzavava.Najlesen nacin za toa e da zapoznaat nekoj od strana.
Во врска со болдот си потполно во заблуда.
Можеби изгледа така од прва, но да одиш во друга држава, каде што немаш ни роднини ни пријатели, да почнеш од нула, да треба да се прилагодуваш на култура што е сосема поинаква од нашата, тоа ич не е лесно.
Да се преселиш од Валандово во Тетово е голема промена, а не да смениш држава.
Јас сум чула и за многу неубави случки кога дечкото е некој психопат, ја тепа, ја заклучува и остали срања... Не е баш така розево. Очите треба да бидат ширум отворени.[DOUBLEPOST=1409143536][/DOUBLEPOST]
Во право е, ама некои тоа погрешно го сфаќаат. Работа за која еден член наназад, ми се чини @Благоев зборуваше. Мерак, заборавиле за мерак германките. Не е до сендвичот, секој може сам да си го направи, ама меракот не е ист кога го правиш сам.

Да не се лажеме не е се идила. Со меракот во пакет одат и две вреќи инает.
Германките не ни знаат за нешто што се вика мерак. Меракот, касметот , таксиратот се до Босна, нагоре веќе се поинкави.
Во Западна Европа се знае што смееш, што мораш, што е забрането, што можеш да прави ако сакаш. Тој систем функционира на работа, ама и дома. Веќе имам спомнато, ќе кажам пак: мојот домаќин живеел долго сам и се’ знае и може сам да си прави. Ама мене ми е мерак да готвам за него, сакам да му угодувам, не за да добијам нешто за возврат, туку оти ми мерак. Меракот не бара причина: или го има или го нема.[DOUBLEPOST=1409143639][/DOUBLEPOST]
инаку има жени пичките ги остаја од ебање со грчките господа за 20 евра..и после ќе дој некое паше од асралија со златен ланец и ќе ја земи за жена. проблемот решен за увек
Мене не ми е јасно кој има штета ако некоја девојка се ебе за пари или за беспари?[DOUBLEPOST=1409143726][/DOUBLEPOST]
Koj какo си ја наредил.
Може и Германка да ти направи сендвич, ако знаеш како да ја убедиш.
Лесно за сендвич. Сарма да ја видам дали ќе замота :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom