Сообраќајни прекршоци и казни

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
А нешто сменети се цените на казните или исти се ко претходно (кога идеа работите преку суд)?
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
hmmm kazni pa sea da me kazni nekooj J ke mu ja zapalam kukata ako sega mi pise kazna i on isto ko da mi ja rusil catijata ot prilka najblaga kazna e 1000 e
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
А нешто сменети се цените на казните или исти се ко претходно (кога идеа работите преку суд)?
Ima nekoi se poskapi, porano kaznite za prijavite sto idea direktno na sud bea vo raspon odredeni, da receme od 4000-12000, ili od 3000-9000 denari, itn, zavisi za sto prekrsok, a sega se fiksno odredeni i toa na gornata granica. Taka na primer za pijan ako vozsis porano prijavata bese od 4000 do 12000 denari kazna, i na sud lugevo pominuvaa so kazna do kaj 5000-6000 denari, vo prosek ( sega normalno ako ne bil nesto mnogu epten pijan pa da mu ja stegnat pogolema) a sega za pijan ako te fatat ti e 400 evra fiksno, bez da ima vlijanie so kolku ke te fatat. Zatoa barem opi se ko covek , da ne te preebat za malku :pos2:. A zabranata za vozenje si ide gratis, toa nema promena, bi trebalo da e uste 3 meseca zabrana, mislam deka nema promena, osven ako ne si povtoritel, togas si go naebal, osobeno ako te fatile za vreme na zabrana.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Ima nekoi se poskapi, porano kaznite za prijavite sto idea direktno na sud bea vo raspon odredeni, da receme od 4000-12000, ili od 3000-9000 denari, itn, zavisi za sto prekrsok, a sega se fiksno odredeni i toa na gornata granica. Taka na primer za pijan ako vozsis porano prijavata bese od 4000 do 12000 denari kazna, i na sud lugevo pominuvaa so kazna do kaj 5000-6000 denari, vo prosek ( sega normalno ako ne bil nesto mnogu epten pijan pa da mu ja stegnat pogolema) a sega za pijan ako te fatat ti e 400 evra fiksno, bez da ima vlijanie so kolku ke te fatat. Zatoa barem opi se ko covek , da ne te preebat za malku :pos2:. A zabranata za vozenje si ide gratis, toa nema promena, bi trebalo da e uste 3 meseca zabrana, mislam deka nema promena, osven ako ne si povtoritel, togas si go naebal, osobeno ako te fatile za vreme na zabrana.
Ухууу заебано е вака али па мислам дека ќе има повеќе врски чим се иде преку МВР. Само лошо е што полицаецот ќе има многу голема моќ овде и он и ќе те тужи и ќе те суди и ќе има многу повеќе мито и тие што се покварени џандари ќе имаат поголема моќ од претходно.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Море усрани се и тие по неколкуте снимки од примање мито... Така да добија поголеми овластувања, но и имаат далеку повисоки одговорности и ризици. Да видиш како се уплашени да не ја загубат работата.

А и не се толку строги, често прогледуваат низ прсти и ги ослободуваат возачите. Е јбг некој некогаш мора да плати.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
За колку време застаруваат сообраќајниве прекршоци?
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Za sudovite za soobrakajnite prekrsoci: Po mene mislam deka e podobro vaka, zosto znam del od sudiite imaat raboteno i kako soobrakajni policajci i ja znaat materijata, go imaat raboteno toa. Taka treba i da bide. A ne sudijana od sud sto znae od taa rabota stvarno. Uste zamisli i da nema polozeno za kola a da sudi vozac za prersok u soobrakaj :S

E sega nisto ne e sovrseno, ama ja mislam deka e podobro vaka :toe:

:salut:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Еве го законот за собраќај,детално има се и казни и правила и прописи, фамозните елечиња ги нема никаде освен дека АДР возило тоест возач мора да ги има ако мене ме прашувате тиесе уште еден начин на заработка

http://www.mvr.gov.mk/Uploads/zakon za bezbednost na soobrakajot na patistata.pdf
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe ve zaebavaat za elecinjata, koj rekol deka trebaat :nenene:

Ja sto pati prasav kaj kolegite vo Soobrakajna i vikaat deka nema nisto i izgleda deka nema ni da ima. A i da treba nemam gajle, ja imam takvo, samo sto pisuva policija na nego :helou:
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
Може да ја грешам темата, ама мислам дека и овде ќе ми одговорите, сепак прашањето ми е поврзано со темава.
Значи јас сега оваа недела ќе ги полагам тестовите за возачка и денес ги повтарав и на едно прашање заглавив. Прашањето е :
Непрекинатиот жолт светлосен сигнал на семафорот, како на сликата, означува:
a) набрзо појавување на зелен светлосен сигнал
б) набрзо појавување на црвен светлосен сигнал
в) набрзо појавување на зелен трепкав светлосен сигнал

Е сега пошто решени ми се, заокружено е под б) ама јас не се согласувам, јас мислам дека е под а). Па ако има некој постручен да ми одговори на прашањето би му бил ептен благодарен. :smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Odgovorot ti e pod b) posto koga sveti samo zolto ke se pojavi crveno. a za da se pojavi zeleno kako sto mislis ti treba da sveti crveno zaedno so zolto pa dvete se gasat i se uklucuva zelenoto.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Може да ја грешам темата, ама мислам дека и овде ќе ми одговорите, сепак прашањето ми е поврзано со темава.
Значи јас сега оваа недела ќе ги полагам тестовите за возачка и денес ги повтарав и на едно прашање заглавив. Прашањето е :
Непрекинатиот жолт светлосен сигнал на семафорот, како на сликата, означува:
a) набрзо појавување на зелен светлосен сигнал
б) набрзо појавување на црвен светлосен сигнал
в) набрзо појавување на зелен трепкав светлосен сигнал

Е сега пошто решени ми се, заокружено е под б) ама јас не се согласувам, јас мислам дека е под а). Па ако има некој постручен да ми одговори на прашањето би му бил ептен благодарен. :smir:

Кога свети само жолто навестува црвено одговорот е под б)
Појавувањето на зелено е кога се пали црвено па жолто и стојат истовремено и кога ке се упали зелено се гасат двете.


едит-не видов дека кате.муфи пишала.:kesa:
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.016
Поени од реакции
1.132
Според новиот закон, не е потребна а категорија за скутерчињата од 125 кубиви...



Ако не се лажам, моето скутерче е 6kw што значи не е над 11 и зафатнината на моторот е 125, што не е поголемо од 125!
Еве законот е ТУКА

А сообраќајците ми бараат А категорија... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom