Битола

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Погрешна замисла многу!

Сум живеел странство и знам точно како е животот. Штета што неможев да останам повеќе! За што во БТ да бидам? За мочаното макијато за 40 денари што е 1/300 од мојата плата и тоа во „ефтин“ кафич?

Да ги глеам шмизлите што не знаат да гукнат кога се со машко, а се прават дека ги вртат на малото прсте? За што? За кинеските веспи ? За проститлокот што секој го пика носот кај што не треба. За колнењето во Никоуа Гуевски и плукањето по Бранко, за гледањето во женските газови кои растат како збуфнат квасец секој ден? За Пелистер што има забрана на движење 3 месеци во летото? За да седам на „Фонтана“ навечер оти не ми се оди Расчекор?
За да седам во градот во кој НЕМА РАБОТА и во кој ако не беше РЕК ќе испоумреа сите од глад?! Не фала! И Скопје живеев и сто пати подобро сум живеел и покрај тоа што сум седел под кирија. За денгубење немам нерви ни време. ОВде на тоа си приморан!
Се разбира дека ако седиш цело време во Битола е досадно вкрај тапа и се ти е скурчено и слично. Ама многу поубо е вака после некое време два месеци пример одиш на една недела ви Битолата , така колку за кеф . :) не за друго
 

Jovannah

Smile me baby
Член од
11 февруари 2008
Мислења
584
Поени од реакции
50
Погрешна замисла многу!

Сум живеел странство и знам точно како е животот. Штета што неможев да останам повеќе! За што во БТ да бидам? За мочаното макијато за 40 денари што е 1/300 од мојата плата и тоа во „ефтин“ кафич?

Да ги глеам шмизлите што не знаат да гукнат кога се со машко, а се прават дека ги вртат на малото прсте? За што? За кинеските веспи ? За проститлокот што секој го пика носот кај што не треба. За колнењето во Никоуа Гуевски и плукањето по Бранко, за гледањето во женските газови кои растат како збуфнат квасец секој ден? За Пелистер што има забрана на движење 3 месеци во летото? За да седам на „Фонтана“ навечер оти не ми се оди Расчекор?
За да седам во градот во кој НЕМА РАБОТА и во кој ако не беше РЕК ќе испоумреа сите од глад?! Не фала! И Скопје живеев и сто пати подобро сум живеел и покрај тоа што сум седел под кирија. За денгубење немам нерви ни време. ОВде на тоа си приморан!
Јас имам спротивно мислење на твоето...
Има шмизли - точно, има мандаци со веспи - точно, има трачари - точно..
Ама јас вака гледам.
Седнувам на кафе, во евтин кафич. Порачвам кафе, 60 денари.
Поминва една шмизла, ќе се сопни од превисоките штикли и ќе го добие саканото внимание само во спротивен ефект. Се смеам.
Паркира некое бате веспа кај Паско фурната, ама не знај да ја стави на потпиралки.. пак се смеам.
Не ми се оди Расчекор, купваме со тие пари нешто за грицкање, одиме дома кај некој или кај мене, се смееме, се дружиме уживаме.
Одам Расчекор, Инфинити или Позитив ко ќе ми сака душичето, никој не ме приморва и никој не ми пиши минус.
Имав 16 години ко ми се смачи од седење дома цело лето, побарав работа, одма најдов - во кладилница 8000 плата.
Другарка ми работи 3 години во сендвичара и не можам да кажам колку пари зема оти никој нема да ме верва.
Обожавам кога ќе видам некое чупе или дете средено по пат за факултет.
Значи си станват од сабајле за да си се средат... си мислат на себе, на својот изглед и во индексот имаѕ 8 и 9... то кажва дека се организирани..
Не е само РЕК... мајка ми е новинар, тетка ми работи во осигурителна компанија, сна ми работи во Т- mobile, комшивката работи во болница, родителите на другарките се професори на факултет.
Исто и комшите што живеат под мене работат како професори во средно.
Татко му на дечкото работи во компанија за камиони...
Имам другар татко му работи во РЕК, мајка му во млекарата...
И ко ќе видиш не е толку лошо
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Погрешна замисла многу!
Напротив! Замислата и` е сосема на место! :)

Сум живеел странство и знам точно како е животот. Штета што неможев да останам повеќе! За што во БТ да бидам? За мочаното макијато за 40 денари што е 1/300 од мојата плата и тоа во „ефтин“ кафич?
Седи на ВПШ, купи сончоглед oд кај Али или од Загрос и не троши помочани 40 денари.

Да ги глеам шмизлите што не знаат да гукнат кога се со машко, а се прават дека ги вртат на малото прсте? За што? За кинеските веспи ? За проститлокот што секој го пика носот кај што не треба. За колнењето во Никоуа Гуевски и плукањето по Бранко, за гледањето во женските газови кои растат како збуфнат квасец секој ден? За Пелистер што има забрана на движење 3 месеци во летото? За да седам на „Фонтана“ навечер оти не ми се оди Расчекор?
За да седам во градот во кој НЕМА РАБОТА и во кој ако не беше РЕК ќе испоумреа сите од глад?! Не фала! И Скопје живеев и сто пати подобро сум живеел и покрај тоа што сум седел под кирија. За денгубење немам нерви ни време. ОВде на тоа си приморан!
Да ги гледаш пресмешните пуфли, и да им се изгазиш во смеење оти си мислат дека се најубај во цел град, а то врска нема, и како шо кажа Јована,

Поминва една шмизла, ќе се сопни од превисоките штикли и ќе го добие саканото внимание само во спротивен ефект.
Да одиш во горниот парк, да ги слушаш и да седиш со пензионерите кој играт трица со картонче и камчиња и го коментираат вчерашниот митинг на ВМРО, па да ги разделваш бидејќи едниот е Комуњарче, а другиот е Вмровец до сржта.. :)

Да се потрудиш да тргниш од Довлеџик, преку Нижополе и пешки да одиш до на Езера. :)

Да одиш Расчекор и да гледаш в крај убо средени чупчиња, да ти зајдат очите, да ти скока срценцето и пак да си одиш дома со празни рачиња.
Ама после другиот ден одиш на Фонтана и си фаќаш некоја хипи цура :)

И последно.
Да најдиш работа во некој кафич кај шо ќе се здружиш со персоналот и ќе станиш добар другар со нив, иако платата нема да биди нешто посебно, ама зато срцето ќе ти биди полно. :smir:

За ова сум дефинитивно.

Ја обожавам Битола, постот на Фликс и постот на Јована.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
ја обожавам Битола:pipi:

дефинитивно е еден од најубавите градови во Македонија
градбата, чистите улици и шетањето по широк сокак ах:wub:

ептен сакам пак да идам ама тешко:nesum:
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
ја обожавам Битола:pipi:

дефинитивно е еден од најубавите градови во Македонија
градбата, чистите улици и шетањето по широк сокак ах:wub:

ептен сакам пак да идам ама тешко:nesum:
За ова можи не толку, ама за другото си во право :)

Барам чоек за на едно кајганџиско кафе четврток, евентуално петок :vozbud:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Bash toa tipot ne go saka...

I ima pravo...

:)

Да одиш Расчекор и да гледаш в крај убо средени чупчиња, да ти зајдат очите, да ти скока срценцето и пак да си одиш дома со празни рачиња.
A na ova tipot bi ti odgovoril:

Да ги глеам шмизлите што не знаат да гукнат кога се со машко, а се прават дека ги вртат на малото прсте?
Kolku e samo transparenten...

Blogerџija, shefe... So Bitolcani zboruvash, simplificiraj po malku... :)

P.S.
градбата, чистите улици и шетањето по широк сокак ах:wub:
Da ne si go sanjala London?:)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Пикасо дај не забавај.Јас последен пат бев БТ пред 2 години и стварно улиците беа чисти.:toe::helou:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Betmen ni e simbol na gradot...

Sega so tehnoloshkite promeni, evolutivnite stapki... Se vrazumi GRADO-NACALNIKOT i koristi SMS poraki...
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Ај можи ќе го врати сега пак зимава.
Да си попрајме мајтапи, да се пофилмаме. :pos2::pos2::pos2:
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.639
Поени од реакции
3.261
Фаца беше цело лето, го грдеше малце саатот ама ај...замина и Бетмен:) можи ќе се појави некој нов суперхерој оваа зима :pos:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Почист град во Македонија немам видено.
Сега малце крвари по некоја артерија пошо менуваат водовод ама и тоа ќе пројде па ќе се врати стариот сјај. Немам лоши зборови кога станува збор за хигиената во градот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom