Православните Албанци во Македонија

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Од Али паша бегале и власите и албанците, но тоа нема да го читаш од македонските или српските историчари, нема да читаш за крушево кое имало и албанско маало(сведоштва)...нема да читаш дека Питу Гули е албанец....

После балканските војни имаше геноцид од страна на србите, православните се асимилираа, муслиманите се заклаа...
Ова е нов момент во историјата, имам еден тетин Влав кој потекнува по лозата на Гули и досега нема спомнато ништо дека имаат албанско потекло.

Изгледаш глуп како Бугарите кога ќе дојдат на тема по историја и ќе кажуваат дека ја ослободиле Македонија и браќата Блгари од Србите во 1941 година, а до вчера секој имаше во фамилија имаше по еден жив сведок на тие настани и нивната окупација.
Дај нешто таму кажувај за 5-6 век до кај 10ти максимум, не за нешто што се случило во толку блиску минато што има живи директни потомци.
Пациент:facepalm:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.084
Ова е нов момент во историјата, имам еден тетин Влав кој потекнува по лозата на Гули и досега нема спомнато ништо дека имаат албанско потекло.
Србите му го испрале мозокот на тетин ти и не знае што е. Тој мисли дека е Влав, а уствари е чистокрвен Албанец.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Ова е нов момент во историјата, имам еден тетин Влав кој потекнува по лозата на Гули и досега нема спомнато ништо дека имаат албанско потекло.
можи сака да ве изненади со веста сите ко ќе се соберете заедно фамилијарно
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Наслушнав дека православните ескими во Македонија го примиле христијанството од православните албанци.
Исто така Питу Гули бил пола православен еским, пола православен албанец ( сведоштва).
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Петра е грчки, никаде не реков дека е албански, додавката е албанска.
Како се вика ако не додавка?
Добро која функција ја има тоа ти што го нарекуваш "додавка" во оформувањето на зборот ЛИГУШ?
Не верувам дека и Албанските лингвисти се замараат со "додавката" УШ и нејзиното наводно алб. потекло ама ајде...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Ова е нов момент во историјата, имам еден тетин Влав кој потекнува по лозата на Гули и досега нема спомнато ништо дека имаат албанско потекло.

Изгледаш глуп како Бугарите кога ќе дојдат на тема по историја и ќе кажуваат дека ја ослободиле Македонија и браќата Блгари од Србите во 1941 година, а до вчера секој имаше во фамилија имаше по еден жив сведок на тие настани и нивната окупација.
Дај нешто таму кажувај за 5-6 век до кај 10ти максимум, не за нешто што се случило во толку блиску минато што има живи директни потомци.
Пациент:facepalm:
Знаеше ти дека Матеја Матевски(гуглај кој е!) има албанско потекло? Читаше за тоа по учебници?

Па за вас и Мајка Тереза е влаинка, така учете во тие српски учебници.[DOUBLEPOST=1408298054][/DOUBLEPOST]
Добро која функција ја има тоа ти што го нарекуваш "додавка" во оформувањето на зборот ЛИГУШ?
Не верувам дека и Албанските лингвисти се замараат со "додавката" УШ и нејзиното наводно алб. потекло ама ајде...
Ете јас не ја знам добро албанската граматика, камоли македонската, кажи ти каква функција има?[DOUBLEPOST=1408298098][/DOUBLEPOST]Фала богу што Ригел Кент не е веќе член....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Горенаведените имиња на градови го следеле еволуирањето на албанскиот јазик. Но не се исклучува значењето на Скадар да е албанско.
Хахаха
Σκοδρινῶν 2впне има албански.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Од Али паша бегале и власите и албанците, но тоа нема да го читаш од македонските или српските историчари, нема да читаш за крушево кое имало и албанско маало(сведоштва)...нема да читаш дека Питу Гули е албанец....

После балканските војни имаше геноцид од страна на србите, православните се асимилираа, муслиманите се заклаа...
Дај некое книгиче, монографче, трудче од некое ваше детенце.
*деминутив[DOUBLEPOST=1408298324][/DOUBLEPOST]
Не знам грчки, ете, географија...
лат; Scodra
ст.грчики; Σκόδρα

ја следи еволуцијата веќе 2400 год. колку што гледам..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Дај некое книгиче, монографче, трудче од некое ваше детенце.
*деминутив.
Ете, знаеш повеќе од мене граматика, но џабе...

Уш кај албанскиот, Че кај македонскиот, say that u get it1
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ете, знаеш повеќе од мене граматика, но џабе...

Уш кај албанскиот, Че кај македонскиот, say that u get it1
Како што си тргнал ништо чудно и Гоце Делчев, Шумуликовски, Гечевски, Кензо Танге, Канго, Алексеј Дума, @Кариес итн да се Албанци.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Од Али паша бегале и власите и албанците, но тоа нема да го читаш од македонските или српските историчари, нема да читаш за крушево кое имало и албанско маало(сведоштва)...нема да читаш дека Питу Гули е албанец....
Нема потреба да читаш за националноста на Питу Гули од српски историчари, човекот има живи директни потомци, ти кажаа и погоре, живеел пред век и нешто, не пред 2 милениума па да не може да му се одреди етничката припадност.
Има 2 живи внуки на Питу Гули (од најмалиот син), едната од нив живее во Крушево, се вика Елена, оди таму побарај ја и прашај ја дали е Албанка и дали некој од предците некогаш и спомнал дека Питу бил Албанец.
Можеш и други повозрасни крушевчани да прашаш дали некој од родителите или бабите и дедовците им спомнал за албанското потекло на семејството Гули, сепак Крушево е мало место, сите се знаат кои се, од каде се и какво потекло имаат.

Мада те разбирам јас и тебе, ти очајно сакаш да се идентификуваш со некој херој од минатото, арно ама за твоја несреќа слабо имало Албанци херои, па сега мораш да им измислуваш албанско потекло на разни историски фигури.
Ти не веруваш дека Питу Гули бил Албанец затоа што постојат објективни докази за тоа (а не постојат) , ти веруваш во тоа затоа што сакаш да е Албанец.
И со таквите како тебе е невозможно да се дискутира, и Питу Гули да стане од гроб и да ти каже дека не е Албанец, ти пак нема да го прифатиш тоа и најверојатно ќе ги обвиниш српските тајни служби.

Уште не ми се верува што прочитав, Питу Гули Албанец, што ќе не видиш, што ќе не чуеш.:facepalm:
За еден век сигурно и Тоше Проески ќе биде Албанец, а манастирот "Свето Преображение" џамија.

А дали од Али Паша бегале и Албанците ќе си го прашаш сонардникот твој кој гордо го носи тоа име како форумски ник.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.519
Поени од реакции
5.063
Нема потреба да читаш за националноста на Питу Гули од српски историчари, човекот има живи директни потомци, ти кажаа и погоре, живеел пред век и нешто, не пред 2 милениума па да не може да му се одреди етничката припадност.
Има 2 живи внуки на Питу Гули (од најмалиот син), едната од нив живее во Крушево, се вика Елена, оди таму побарај ја и прашај ја дали е Албанка и дали некој од предците некогаш и спомнал дека Питу бил Албанец.
Можеш и други повозрасни крушевчани да прашаш дали некој од родителите или бабите и дедовците им спомнал за албанското потекло на семејството Гули, сепак Крушево е мало место, сите се знаат кои се, од каде се и какво потекло имаат.

Мада те разбирам јас и тебе, ти очајно сакаш да се идентификуваш со некој херој од минатото, арно ама за твоја несреќа слабо имало Албанци херои, па сега мораш да им измислуваш албанско потекло на разни историски фигури.
Ти не веруваш дека Питу Гули бил Албанец затоа што постојат објективни докази за тоа (а не постојат) , ти веруваш во тоа затоа што сакаш да е Албанец.
И со таквите како тебе е невозможно да се дискутира, и Питу Гули да стане од гроб и да ти каже дека не е Албанец, ти пак нема да го прифатиш тоа и најверојатно ќе ги обвиниш српските тајни служби.

Уште не ми се верува што прочитав, Питу Гули Албанец, што ќе не видиш, што ќе не чуеш.:facepalm:
За еден век сигурно и Тоше Проески ќе биде Албанец, а манастирот "Свето Преображение" џамија.

А дали од Али Паша бегале и Албанците ќе си го прашаш сонардникот твој кој гордо го носи тоа име како форумски ник.
Владо Поповски така вика, не јас.
Јас верувам дека потомците на Питу Гули се власи, можеби се декларират и македонци, но Питу Гули не бил. Националноста е декларативна, денеска сум албанец, утре сум македонец, не знам зошто избувнувате како пуканки.
Во времето на Пту дури не било важна националноста, сега и се лепат тие.

И потомците на Матеја Матевски се македонци, но самиот тој излезе јавно призна дека има албанско потекло.

И за Мајка Тереза викате дека е влаинка, Андреа Гропа е македонец, Скендербег е србин итн.

Како и да е, бил не бил, не е важно, важно е дека имало албанска маало, и сум читал за тоа, и имам сведоштва од власи, лично ми кажаа. Но тоа никогаш низ книгите за историја што ви ги подготвија србите не сте читале, ни на основно, ни на средно, ни на факс.




Мислам дека некој неодамна напиша што значи на валшки Гули, баш би сакал да знам затоа што не се сеќавам.[DOUBLEPOST=1408308510][/DOUBLEPOST]
За еден век сигурно и Тоше Проески ќе биде Албанец, а манастирот "Свето Преображение" џамија.
.
Кога сме кај црквите, се кладам дека не си знаела дека албанец бил ктиторот.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
.
Јас верувам дека потомците на Питу Гули се власи, можеби се декларират и македонци, но Питу Гули не бил.
Повели докажи дека бил Албанец.
Историчарите не ги признаваш, не ги признаваш ни сведоштвата на неговите потомци, а од друга страна тврдењето дека е Албанец не го поткрепи буквално со ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom