Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Riste123

RISTE
Член од
7 октомври 2009
Мислења
100
Поени од реакции
3
Да прашам која е подобар смер Компјутерски науки и инженерство или е-технологии ?
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
95
Поени од реакции
10
Компјутерски науки и инженерство е можеби по ценет бидејќи самиот термин "Компјутерски науки " опфаќа широк дел од целата информатичка наука, па замислата е дека би можел полесно да избереш работа од поширок спектар на професии , додека под Е-технологии се подразбира нешто во врска со софтверските решенија кои што се базираат врз Интернетот , како и да е ако прашуваш кој смер е полесен може да се каже дека Е-технологии е поненапорен од проста причина што нема Калкулус ,така да ако лесно свакаш , а те мрзи да учиш многу полесно ќе поминеш на Е-технологии :), одколку на КНИ .
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
7
Поени од реакции
1
Пак јас, ме интересира на кој смер примаат во државна квота со помалце бодови ?
На пример јас имам 85 бода каде би ме примиле во државна квота?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.181
Поени од реакции
57.744
Пак јас, ме интересира на кој смер примаат во државна квота со помалце бодови ?
На пример јас имам 85 бода каде би ме примиле во државна квота?
Ако конкуренцијата е иста како и минатата година, би те примиле на било кој смер освен на КНИ... но никој не може да ти гарантира дека и сега конкуренцијата би била иста

Можам да ти ги пратам резултатите од уписот од минатата година, да си разгледаш каква е конкуренцијата по смерови па одлучи си :)
А мислам дека оваа година се проширени малку квотите.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Каде се пипува татково име во iKnow UKIM системот (нема никакво поле а пишува задолжително е)

Дали треба да пишам мое или на татко ми занимање во полето "Занимање на родител/студент"
 
Член од
25 јули 2014
Мислења
7
Поени од реакции
1
Ако конкуренцијата е иста како и минатата година, би те примиле на било кој смер освен на КНИ... но никој не може да ти гарантира дека и сега конкуренцијата би била иста

Можам да ти ги пратам резултатите од уписот од минатата година, да си разгледаш каква е конкуренцијата по смерови па одлучи си :)
А мислам дека оваа година се проширени малку квотите.
Ако не ти е тешко прати , инаку фала ти за одговорот :)
 
П

Паган-др

Гостин
Да прашам која е подобар смер Компјутерски науки и инженерство или е-технологии ?
КНИ е каде-каде потежок смер и понапорен од е-технологии. Ако не ти е проблем математика и ако учиш, оди КНИ.
Е-технологии со предмети како Бизнис, Менаџмент од старт ми е безвезен.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дечки, дали некој контактирал со проф. Смиле (за оцена, консултации), по меил или во живо? Му пишав, но не ми враќа, ниту он, ниту асистентката :/
 
Член од
13 август 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да прашам што мислите со 95.25 поени на кни англиски јазик ќе ме примат??
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Да прашам што мислите со 95.25 поени на кни англиски јазик ќе ме примат??
Минатата година останаа 10 празни места во првиот круг, имаше и со 54 поени кои биле примени. Јас очекувам да влезам со 87.9 поени. Како и да е, со 95.25 очекувам да можеш да влезеш на било кој смер на ФИНКИ, државна квота.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Некој од постарите колеги накратко да објасни за предметот Алгоритми и Податочни Структури? Што се изучува, колку е тежок и сл

Фала
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Некој од постарите колеги накратко да објасни за предметот Алгоритми и Податочни Структури? Што се изучува, колку е тежок и сл

Фала
  • Основи за алгоритми (сложеност, споредба, итн)
  • Податочни структури (магацини, хеш структури, поврзани листи, дрва)
  • Бинарно пребарување
  • Сортирања (bubble, quick и слични)
  • Алгоритми
    • Greedy
    • Divide and conquer
    • Динамичко
    • Графови
      • Репрезентација
      • BFS
      • DFS

Ова е извлечено од сајтот на ФИНКИ, не сум 100% сигурен колку е точно.

Доколку можеш логички да размислуваш и ти оди програмирање, не би требало да имаш проблем со овој предмет со малку труд (можеби малку повеќе - доколку лошо предаваат). Имаш тон материјали на интернет, ова може и сам да научиш.
 
Член од
14 август 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Дали некој има решавано слична задача на оваа и дали може да ми го пише решението барем приближно да е или да објасни како треба да се реши?
За дадено теме во нетежински граф да се најдат сите темиња за кои постои пат до
даденото теме. На влез најпрво се внесува бројот на јазли во графот, а потоа за секое теме се пишува бројот на темиња со кои е поврзано и индексите на темињата. На крај се внесува индексот на темето за кое се бара решение.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.181
Поени од реакции
57.744
Тренд е да си запишан на ФИНКИ :icon_mrgr:
Првиот ден се запишале 500 матуранти, Македонија земја на "програмери и информатичари" :X3:
А меѓу нив се и идните агроекономисти, филозофи, социолози, педагози...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom