Тасос - островот на сирените

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Се јавив во неколку агенции и викаат дека за периодов мање-више е се резервирано за Тасос. Пошто единствена варијанта е одење со автобус (без сопствен превоз) дали е паметно да се резервира преку booking.com или nikana.gr или дали (или која и да е друга страна за букинг) па да се оди со автобусот од некоја од агенцииве што одат за таму? Малце касно ни текна за одење периодов али сакамe да тргнeме на 24-25-26. За место не сме одлучени, од темава што читам или Потос или Лименас или Скала Потамиа, само да не е негде у пм оддалечено од цивилизација... Дајте некој совет што чаре да се праи :)
Се обиде ли со Гугл? На пример thassos rooms/apartments/hotels итн. Дирекно пиши си на одбраното место, ќе ти одговорат, ќе се договорите.. :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас завчера се вратив и топ си поминав. Супер остров. Зеленило насекаде. Плажите Плава Лагуна. Тиркизно плаво море. БЕв сместен во Потос. Поминав ефтино. Цените таму се ефтини. Лежалките во Потос бесплатни, но мора да нарачаш за пиење. Најдобра плажа според мене е Голден Бич, после неа Нотос. На Мермерната не бев, сеуште ми е мила колата. Гиола исто така сакав да го посетам, али нема патоказ до таму. Треба да се иде со бродчиња или со некој што бил таму па да те носи по патчето. Туристи главно срби и романци. Наши многу ретко. Од кога се вратив од одмор србите ги замразив. Племе невидено. Ми се одмилија. На плажа лудуваат, викаат, урлаат, низ град исто. Пред некој ден дојдоа 20 души екипа срби. Сите 20 души влегоа у вода. После пола саат гледам некој се ис*ал во вода од србиве. Катастрофа невидена.
Иначе ако се со автобус до Тасос, обавезно најмете си мотор или кола и прошетајте го островот.
Тоа би било све, ако некој го интересира нешто нека пише.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.144
Поени од реакции
893
Колку пари се потребни за нормален престој на Тасос и дали е подобро на Крф или тука?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Колку пари се потребни за нормален престој на Тасос и дали е подобро на Крф или тука?
Јас сум бил и на двата острови и според мене многу подобар е Тасос. На Крф ти е многу поладна водата и немаш такви плажи како што се на Тасос. Јас све на све потрошив 250 евра со се смештај, пат, јадење и пиење. А цените таму не се високи. Скоро и пониски од охрид.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Колку пари се потребни за нормален престој на Тасос и дали е подобро на Крф или тука?
Jaс сум билa сaмо нa Тaсос и тaму ми беше много убaво. Тaму е зa одмор, не зa нокен
живот. Плaж со мaлце хорa. Зa 3 еуро - чaд'р, легaлкa и пиjaлок. Хотелите сa по 2 и 3 звезди и не сa много скaпи. Кaко во Бугaриja e, aко
си одел, aмa во еуро. Во ресторaнти
е по 15 еурa нa човек, минимум.
Хотелите дaвaт зaкуски.
Ние 4 човекa поминaхме тaму зa 3 ноки со 600 еурa (пaт, хотел, хрaнa,
обиколкa нa
островa и плaж).:) Бехме во хотел "Vlachogiannis". Тaму собствениците(и персонaл) сa бугaркa и грк и ке можите дa се рaзберете.
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
381
Поени од реакции
1.078
Info vo vrska so Tasos - smestuvanje, plazi, lokacii i slicno moze da se najde na ovie sajtovi:
http://www.go-thassos.gr
http://www.thassos-view.com
Ako nekoj planira da odi so svoe vozilo, a koristi TNG, imajte vo predvid deka od pred 1 godina ima pumpa so TNG gorivo na ostrovot (edinstvena) i toa vo Astris - 6km od Potos vo pravec na Golden Beach (kon istok).
 

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
Како се стига од Лименас до marble/paradise/golden beach со автобус или бротче? Кај треба да се чека? И колку би коштало бензин за моторче ако се оди 6 дена од Лименас до некоја од плаживе и назад?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Како се стига од Лименас до marble/paradise/golden beach со автобус или бротче? Кај треба да се чека? И колку би коштало бензин за моторче ако се оди 6 дена од Лименас до некоја од плаживе и назад?
Лименас е најгоре на островот, секаде се оди со кола или моторче, до мермерната плажа не ти е воопшто далеку, некаде на средината ти е златната плажа и после упте некои 10 км е парадајз. Целиот остров да го свртиш е некаде 130км.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Најдобро ќе ти е да ги фатиш тие бродовите што го обиколуваат островот. Мислам дека од Лименарија се фаќаат. Те носат насекаде. И Гиола ќе те носат.
 

Rokerot

The Guitar Addict
Член од
30 април 2007
Мислења
218
Поени од реакции
20
Аха, се снајдов за бус, а други плажи освен тарзанас блиску до лименас има некои добри?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
ЛаСкала
Пахис
Мермерна

Сите ти се на +/- 5 км од Лименас
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Да не бил некој сместен во вилата „ИО“ (грчки: „ΗΩ“), да ми каже накратко какви се условите. И дали во Потос има супермаркет, или мора од мали продавнички да се пазарува.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Да не бил некој сместен во вилата „ИО“ (грчки: „ΗΩ“), да ми каже накратко какви се условите. И дали во Потос има супермаркет, или мора од мали продавнички да се пазарува.
Има 2-3 супермаркети.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Дечки (и девојки).

Тасос е една од можните дестинации за мојот одмор во Септември.
Неколку прашања.

Дали некој може да ми препорача агенција преку која што бил и е задоволен (превоз + смештај).
Дали некој бил сместен во Anna's Star (на сама плажа во Потос) или Ioannis на Golden Beach (или слушнале муабет од некој што бил сместен таму) ?
На кој дел (кое местенце) од островот е најубаво да си сместен за да имаш лесен пристап до повеќе плажи?

Што барам: смештај блиску до плажа, да не биде скроз мртво местото да има барем каде да се прошета малце навечер.

Пошто ќе одам на одмор сигурно 2 недели, дали мислите дека се премногу за место како Тасос?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom