Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
X-Men:Days of future past,Godzilla, Maleficient,How to train your dragon 2, The fault in our stars (ваљда, го немам гледано уште) :)

Со коментариве не сакам да го омаловажам Edge of Tomorrow, пошто реков дека е ептен забавно филмче, ама во акционен филм најдобра страна да е хуморот што знам...
 
H

HoT IcE

Гостин
Коа ќе пишува овај Змајски осеќам дека разговарам со 10 годишно дете со смајлињата.:cautious:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
41 Oscar 2015 potential contenders

Импресивна листа од доста филмови во наредните шест месеци, се изненадив за некои кои не сум ги знаел и ги ставив во watchlist. Има доста во кои има потенцијал! :love:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Изгледа само мене ми беа премногу клише...

Очекував Годзила да биде ист како Пацифик Рим ради тоа што "критичарите" што треба да ми кажат дали треба да ми се свиѓа некој филм или не ептен го хајпаа и овој како и Пацифик Рим, али добро е Годзила беше ептен добар филм.

Пацифик Рим полошо се справи со големи чудовишта.
Најдобар дел беше Идриз ама без него во вториов дел се надевам дека ќе најдат некоја ептен badass лик за да го извади филмот.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Up film koj ke saka da te krene da te vozdigne da te napravi da go zives zivotot da iskacis nekoj planinski vrv ednostavno da ne cekas 80 godini na krajot ke bides samo edna debela ebana macka koja lezi na kauc i pusta drug film

8-10 odlicen film (y)

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
'
The Young and Prodigious T.S. Spivet

Добар. Можело уште подобар некако, али како и да е задоволен сум :) Имаше моменти кои ме поднатажија и го доловија ефектот според приказната, имаше и онака некои моменти, но во глобала добар филм. Малку ми недостигаше повеќе од шмекот на оној препознатлив стил на снимање на Jean-Pierre, како во Амели, или The city of lost children.
Брзо ми летна времето. Мудар беше малиот, ќе научите по нешто.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Вечерва на мтв Бетмен 1 ќе го даваат, од 9и нешто е

Sent from my ZTE BLADE III using Tapatalk
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
На филмската индустрија и фалат повеќе филмови како The Grand Budapest Hotel да ја разиграат монотонијата од цедење на една иста франшиза до бескрај и константни римејкови на култните филмови. Ова е вториот филм кој го имам гледано од Wes Anderson, Moonrise Kingdom не ми легна иако не беше лош, но еве овој ми остави многу добар впечаток.

Хуморот е суптилен и неисфорсиран, дијалогот кој кај мене носи многу поени беше на ниво и приказната беше лесна и интересна. Она што освојува во филмов се кадрите (особено симетријата) и колоритноста, сега криво ми е што не отидов да го гледам во кино. Посебно ми се допадна што собрал добра екипа од маргинализирани, неекспонирани и подценети актери. Ralph Fiennes предобро го одигра главниот лик. Го бива за вакви уметнички улоги, им дава некоја елеганција. Филмов кај нас треба да се пушта како лекција за угостителство. :D

Режисеров ми е тотална спротивност на Tim Burton во поглед на тонот на филмот но многу ме потсетува на него. Двајцата се чудаци што повеќе таргетираат публика која цени уметност и е потолерантна за awkward сцени и ликови, но може да им се допаднат и на нормалните филмаџии.

Без хајп и очекувања пуштете го кога сакате feel good филмче за уживање. Вреди!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom