Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Бог е името на творецот, енергија од огромни размери и димензии која нашиот ограничен тродимензионален ум неможе да го разбере. Од тие причини луѓето му дале облик (човечки) и почнале да му се клањаат. Ама џабе клањање. Велат дека универзумското знаење ќе ни биде достапно и горните димензии ќе ни се отворат тогаш кога ќе имаме вистинска љубов за наште непријатели. лесно е да се сака цел свет, ама непријателот? Е сега видете што е поважно, вечниот живот во љубов или кратката земска секвенца во омраза , освета и сл.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Бог е името на творецот, енергија од огромни размери и димензии која нашиот ограничен тродимензионален ум неможе да го разбере. Од тие причини луѓето му дале облик (човечки) и почнале да му се клањаат. Ама џабе клањање. Велат дека универзумското знаење ќе ни биде достапно и горните димензии ќе ни се отворат тогаш кога ќе имаме вистинска љубов за наште непријатели. лесно е да се сака цел свет, ама непријателот? Е сега видете што е поважно, вечниот живот во љубов или кратката земска секвенца во омраза , освета и сл.
Дали тој Бог очекува нешто од тебе лично?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Бог е името на творецот, енергија од огромни размери и димензии која нашиот ограничен тродимензионален ум неможе да го разбере. Од тие причини луѓето му дале облик (човечки) и почнале да му се клањаат. Ама џабе клањање. Велат дека универзумското знаење ќе ни биде достапно и горните димензии ќе ни се отворат тогаш кога ќе имаме вистинска љубов за наште непријатели. лесно е да се сака цел свет, ама непријателот? Е сега видете што е поважно, вечниот живот во љубов или кратката земска секвенца во омраза , освета и сл.
Дали ти ги сакаш сите?
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Зошто постојано нешто од некого очекувате? Јас барам од себе во овој живот да станам вистинско човечко битие. И не постои „Тој Бог“ него еден единствен створител за сите на оваа малечка Земја
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Алистер Крули и пишување на Кајгана форумот. Сакаше на сите да ни ги покажеш патот, или сакаше да се искажеш негде? :pos2:
Фасцинацијата со Кроли е соодветна за ментална возраст од 14-18 години, а пишувањето за таа фасцинација на еден ваков форум само го потврдува тоа. Јас кога имав 17 години ја украдов Книгата на законите од книжара од Скопје, ја имаше во тогашната антикварница. Се кладам во 500 евра деа немаш повеќе од 18 години. (Подобро за тебе да е така, верувај ми)

Кроули бил мистик и окултист, што и не е баш нешто кое може да го свари некој на возраст од 14 до 18 години...Што да се каже тогаш за оние на темана за креационизам и еволуција кој веруваат во змии што зборуваат, лавови што пасат трева, луѓе што одат по вода...?!:toe:
Тие според ова не би треабаоло да имаат ни повеќе од 6 години! Затоа што тешко ќе најдеш дете над таа возраст кое верува во змии што зборуваат.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Навистина се трудам да ги сакам сите, а се вежбам со јавните непријатели. А впрочем зошто би било тешко да се сакаат сите и што лошо може да излезе од тоа. Не велам дека по сите одам и ги љубам -скраја да е , но во срцето секого можеш да сакаш, и најважно свесно да не нанесуваш зло.
Дали ти ги сакаш сите?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Навистина се трудам да ги сакам сите, а се вежбам со јавните непријатели. А впрочем зошто би било тешко да се сакаат сите и што лошо може да излезе од тоа. Не велам дека по сите одам и ги љубам -скраја да е , но во срцето секого можеш да сакаш, и најважно свесно да не нанесуваш зло.
:) Јас баш би сакал да ги сакаше сите.....во тој случај ќе те поканев на кафе некаде! :wink:
П.С. Се надевам не се лутиш, се зезам!:smir:
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Не бе срцка не се лутам, тешко дека мене некој ќе ме налути. Иначе кафе непијам , а алкохол па ич. Ај ке си пишуваме и ќе си се сакаме.
:) Јас баш би сакал да ги сакаше сите.....во тој случај ќе те поканев на кафе некаде! :wink:
П.С. Се надевам не се лутиш, се зезам!:smir:
 
Член од
4 април 2011
Мислења
7
Поени од реакции
2
Убеден си дека постои? Кој?

Зевс, Алах, Кришна, Јахве, Вотан, Коескацл или Маниту?

Убеден си дека постои кој Бог?
Ubeden sum deka postoi semokniot, gospodarot na svetot, na vselenata i zemjata, na votata i zemjata......... gospodarot na sve zivo i mrtvo. Iminjata nie mu gi stavame. Ne e vazno kako ke go narekuvame tuku vazno e kako ke go custvuvame. Zeus ne spaga vo grupa so Allah ili Gospod. Za ovie drugite ne znam kako gi opisuvaat. Vazni se dve raboti. Gospodot ne e covek nitu sustestvo tuku e sozdavac. Pa kakvo ime sakate staete mu, toj e gospodarot na svetovite
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Одговорт ти е даден. Го имаш убаво напишан во Битие 3. Уште поконкретно Битие 3:2 - 3. Тоа што тебе те заслепил сатаната та неможеш да видиш си е твој проблем. А она за злото што ми пишуваш, едно 3-4 пати претходно ти напишав дека додека не пробале од плодот незнаеле за зло, а ти пак истото ми го спомнуваш. На неколку слични мои постови (цело време се движам по истата линија) вадиш различни заклучоци. Како е тоа можно? И уште нешто, човеку јас сум Христијанин, си ја разбирам Библијата и секојдневно ја читам. Неможеш ти сатанист, да ми се правиш дека подобро ја разбираш од мене.

А целта на сето ова дали ти беше да се обидеш да покажеш дека Гопод не е добар, и дека сатаната е подобра? Сите знаеме што е сатаната, и што се има напишано во Библијата за сатаната, кои особини му се дадени.

Ај поздрав од мене.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Иначе кафе непијам , а алкохол па ич.
:cry:
Ај ке си пишуваме и ќе си се сакаме.
:wub:

--- надополнето ---

Одговорт ти е даден. Го имаш убаво напишан во Битие 3. Уште поконкретно Битие 3:2 - 3. Тоа што тебе те заслепил сатаната та неможеш да видиш си е твој проблем. А она за злото што ми пишуваш, едно 3-4 пати претходно ти напишав дека додека не пробале од плодот незнаеле за зло, а ти пак истото ми го спомнуваш.
Не пишува дека незнаеле само зло, туку дека немале сознание и за добро и за зло! Кој е заслепен, веќе и на врапчињата им е јасно!
На неколку слични мои постови (цело време се движам по истата линија) вадиш различни заклучоци. Како е тоа можно?
Кој се тие различни заклучоци?!:toe:
И уште нешто, човеку јас сум Христијанин, си ја разбирам Библијата и секојдневно ја читам. Неможеш ти сатанист, да ми се правиш дека подобро ја разбираш од мене.
Видовме кој колку ја разбира.:helou:
А целта на сето ова дали ти беше да се обидеш да покажеш дека Гопод не е добар, и дека сатаната е подобра? Сите знаеме што е сатаната, и што се има напишано во Библијата за сатаната, кои особини му се дадени.
Целта ми беше да го посочам очигледното.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155

Како може некому да не му е јасно ова is beyond me. Абе и малите деца ја разбираат приказната. Знам дека си доволно интелигентен за да можеш да разбериш еден обичен текст и редослед на настани. Така да мора да е тоа сатанизмот што ти ја мати водата.

--- надополнето ---

Целта ми беше да го посочам очигледното.
Очигледното јас го посочив. Ти го посочи погрешното. Дај препрочитај си го Битие 3 неколкупати може и ќе ти се отворат очите.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Зошто постојано нешто од некого очекувате? Јас барам од себе во овој живот да станам вистинско човечко битие. И не постои „Тој Бог“ него еден единствен створител за сите на оваа малечка Земја
Зошто велиш „створител?“ Дали сметаш дека е машко?

...и не одговори дали тој/таа очекува нешто од тебе?

--- надополнето ---

Ubeden sum deka postoi semokniot, gospodarot na svetot, na vselenata i zemjata, na votata i zemjata......... gospodarot na sve zivo i mrtvo. Iminjata nie mu gi stavame. Ne e vazno kako ke go narekuvame tuku vazno e kako ke go custvuvame. Zeus ne spaga vo grupa so Allah ili Gospod. Za ovie drugite ne znam kako gi opisuvaat. Vazni se dve raboti. Gospodot ne e covek nitu sustestvo tuku e sozdavac. Pa kakvo ime sakate staete mu, toj e gospodarot na svetovite
Очекува ли овој твој Господ/Алах-што-не-е-Зевс-Кришна-Маниту-или-некој-друг-од-5000-те?

Дали ти дава некакви упатства за тоа како да се однесуваш?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Како може некому да не му е јасно ова is beyond me. Абе и малите деца ја разбираат приказната. Знам дека си доволно интелигентен за да можеш да разбериш еден обичен текст и редослед на настани. Така да мора да е тоа сатанизмот што ти ја мати водата.
Јас у живот се кладам дека секој што ја следеше оваа наша дискусија ќе ти потврди дека приказната нема логика, и дека тоа што го кажав јас е до точка и запирка логично! Еве во кратки црти:

- Факт неоспорен е дека Адам и Ева немале сознание за добро и зло! Во спротивно зошто би им забранувал?!:toe:
- Без тоа сознание не е можно да разликуваш исправно и погрешно! Твојот "аргумент" дека Ева знаела што прави бидејќи не јадела затоа што така и кажале, не држи вода! И компјутерот прави што ќе му кажеш, но не го прави тоа затоа што го смета за погрешно или исправно!
- Бог ги казнува иако немале сознание за добро и зло, јасно пишува дека очите им се отвориле одкако јаделе!
Можеш да негираш колку сакаш тоа е тоа што го пишува и сакал или не, неможеш да го смениш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom